HU IT UN LA N DSC U E HU HICTKV telegraaf ontbreekt op het eiland en posten kwamen er niet aan. De eerste postschuit, die Woensdag met het aanbreken ran den dag Kampen verliet, bereikte na een dag van ongelootelijken arbeid eerst des avonds om 10 uren het eiland, waar zij door doodelijk ongeruste huismoeders als het ware bestormd werd. Een ijsschuil, die Zaturdag 11. van Urk naar Kampen vertrok, bragt bij de terugkomst de treurige tijding mede dat een der vischschuiten van daar in de Noordzee was omgeslagen; de vjjf opvarenden zijn verdronken. Gedurende de laatste weken werd de schuit gebezigd ter schelvisch- en kabeljaauw-vangst te Norderney, gevoerd door schipper J. Post; hij laat een weduwe met 5 jonge kinderen na. Het vermelde spoorwegongeluk te Zwaluwe is hoogst waarschijnlijk ontstaan door het warm loopen eener as, waardoor een der wielen afweek. Drie wagens sloegen om. Twaalf passagiers, hoofzakelijk 1' en 2' klasse passagiers, werden gekwetst; van welke vjjf vrij ernstig. De machinist en stoker hadden bij aankomst te Zevenbergen niets bemerkt. Het stoomschip Stad Flissingen van de maatschappij //Zeeland", Zatur- dag-avond van Vlissingen vertrokken, is, door den op eens ingevallen zwaren mist misleid, aan de overzijde van Vlissingen op een berm gevaren. De pas sagiers, met een door genoemde maatschappij gezondene sleepboot naar Vlis singen teruggebragthebben met gering oponthoud met de extrahoot Prinses Marie hunne reis vervolgd. Het schip is doorgebroken en zal vermoedelijk wrak worden. Volgens berigten uit Zuid-Afrika tot 18 November heeft de stap, door de deputatie uit de Kaapkolonie bij den gouverneur gedaan ten behoeve van de Transvaal, bij de boeren een gunsligen indruk gemaakt en de gematig den onder hen versterkt. Generaal Wolseley zou den heer Paul Kruger hebben doen polsen over de aanbieding van een plaats in den uitvoerenden raad, doch die heer heeft met fierheid dat aanbod afgeslagen; hjj acht het gebouw op een zandgrond gebouwd. //Dacht men soms, zeide hij, dat hij daarvoor tot fondament moest dienen 'sGRAVENHAGE15 December. Aan den heer P. J. van de Kasteele is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies-titulair bij het dep. van waterstaat, handel en nijverheid. Aan den heer V. Salmon is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij bet kabinet des konings. De heer W. F. E. Wijnen, thans surnumerair der directe belastingen, werkzaam in de inspectie Amsterdamis benoemd tot commies ter inspectie van gemelde middelen aldaar, en de lieer J. J. A. Telders, adjunct-commies aan het dep. van financien, is benoemd tol ontvanger der directe belastin gen te Echt. Tot notaris te Dockum is benoemd de heer J. M. Goslings, cand.- nolaris te Harlingen. Het bullettin van heden omtrent den toestand van Z. K. H. prins Fredcrik. luidt: Nacht redelijk, toestand bevredigend. -- De ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat enz. zullen Donderdag aaust. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn verschillende kleinere ontwerpen aangenomen. De beraadslaging over hoofdstuk Oorlog is aange vangen. De heer Schepel wenschte eene enquete omtrent de vestingwerken. De heer Viruly bestreed den minister, als niet geneigd tot bezuiniging. De heer Kool kon ook de regeeringsplannen niet steunen. De heeren van der Schriek en dc Bieberstein waren daartoe wel geneigd. Morgen voort zetting. BELGIE. Te Brussel heeft, op het voorbeeld van Parijs, de pers zich aan liet hoofd gesteld eener commissie van weldadigheid, die zich ten doel stelt in den tegenwoordige!! tijd van koude en ontbering aan de behoeftigen hnlp en onderstand te verleenen. Leden dezer commissie zjjn de hoofdredacteuren van alle te Brussel verschijnende bladen van alle kleur en rigting. Het plan bestaat eene loterij van 1 millioen loten te organiseren legen 50 fr. hel lot, waarin behalve de voorwerpen van kunst, smaak en nut, welke de commissie hoopt te ontvangen, de hoogste prijzen eene waarde van ƒ20000 en 5000 fr. zullen hebben. Behalve de loterij zal de commissie een groot feest organiseren, waarvan het hoofddoel is om aan den kleinhandel en de haiidwerksuijverheid in de hoofdstad debiet en werk te verschafTen. ENGELAND. LONDEN13 December. Op last van koningin Victoria is aan den beeldhouwer Smith te Pieler- maritzburg opgedragen een kruis te vervaardigen, dat op de plek, waar prins Louis Napoleon door de Zoeloe's is omgebragl, zal opgerigt worden. Men wil weten dal de regering voornemens is van het proces tegen de gevangen genomen Ieren, DaviltDaly en Killen, af te zien. Volgens berigten uil de Kaapstad is de voornaamste versterking van Mooiroos Lij bestorming genomen en Mooiroos zelf gedood. De aanval op de voornaamste sterkte van Secoecoeni was verdaagd lol 27 November. De correspondent van de Daily Sews meldt nader hel volgende: Drie escadrons lansiers, met vier stukken veldgeschut, waren den 12d'n dezer op weg om zich aan te sluiten bij Macpherson's brigade iu het Chardeh-dal, toen hun de pas afgesneden werd door 10000 Afganen onder Mahomed Jan. De Engelschen chargeerden, doch moesten terug, met achterlating van hunne vier kanonnen, die zij vooraf vernagelden, doch die later door Macpherson teruggehaald werden. De Afganen bezetten daarop dc hoogten bezuiden de stad. Zij werden voortreffelijk aangevoerd, en er waren twee-of drieduizend met Snider-geweren gewapend. Hunne verliezen waren aanzienlijk, doch zij hielden moedig stand. Van de Eogelschen werden 3 officieren en 18 minderen gedood, 1 kolonel en 25 anderen gekwetst. Te Portsmouth is op eene boot een torpedo ontploft. Vier personen werden daardoor zwaar gekwetst. De schok werd overal in de stad gevoeld. FRASHRM H. De voorzitters van de drie groepen der linkerzijde in den senaat heb. ben hunne opwachting gemaakt bij den minister-president Waddington. De heer Feray drong uit naam van het linker-centrum aan op een meer beslist staatsbeleid; de heer Duclerc, van de eigenlijke linkerzijde, verlangde, dat de regering, zonder //hecatomben" van ambtenaren, op de trouw van deze zou toezien; de heer Ferrouillat, van de geavanceerde linkerzijde, wilde, dat de reactionairen onder hen zouden worden afgezet, en betoogde, dat aan de mishandelingen der gedeporteerden in Nieuw-Caledonië een einde moest worden gemaakt. De minister erkende, dal er ten aanzien van de ambtenaren nog veel te doen was, maar merkte op, dat het soms moeije- lijk was geschikte opvolgers voor de afgezette te vinden. Op alle andere punten zou de regering haren pligt doen en begane mishandelingen streng straffen. In de zitting van den senaat van Donderdag heeft de maarschalk Canrobert, onlangs tot lid van die vergadering gekozen, het woord gevoerd om zich te zuiveren van Bonapartistische intrigues, waarvan hij bij voort- during beschuldigd wordt. Hij had noch de candidatuur, noch de daarop gevolgde benoeming gemeend te mogen weigeren, omdat hij daarin een hulde aan het leger had gezien en ook omdat hjj, die lid van den senaat was toen zijn part(j er de meerderheid bad, het voor lafhartig zou gehoudea hebben te bedanken nu hij tot de minderheid behoorde. Omtrent de Item herhaaldelijk ten laste gelegde medepligtigheid aan den staatsgreep van 2 December verklaarde hij daarvan niets geweten te hebben; hij had alleen als brigade-generaal de bevelen doen uitvoeren die hem door den divisie-generaal gegeven waren; hjj was dus geheel verantwoord geweest en had alleen zjjn pligt als militair gedaan. Aan de fusillades op de boulevards verklaarde hij onschuldig geweest te zijn. en toen dit bij de linkerzijde hevige opschudding teweeg hragtriep de maarschalk uit: Als men iemand uwer zeven en twin tig jaar lang van zulk een misdaad beschuldigde, zoudt gij u dan niet ver antwoorden De lieer de Cassagnac is verontwaardigd over de taal van den maarschalk Canrobert. De maarschalk heeft niet ingezien, zegt hij in de Pays, dat hel vergeelsche moeite was zich te regtvaardigen voor zijne onverzoenlijke vijanden, en dat hij sinds lang de achting van eerlijke lieden heeft verdiend. Dit had hem genoeg moeten zijn. Nu daarentegen heeft hij, zgn deel aan 2 December loochenendezich zoeken Ie verdedigen. 2 December is een roemrijke dag voor allen, die Frankrijk wezenlijk liefhebben en die het wenschen te redden uit den rampzaligen toestand van de hcerschappy der demagogie. Wfl w illen 2 December niet bewimpeldniet op zij gezet heb ben; wij willen niet dat men er zich over schame: wij zgn er trolsch op. Indien 2 December, evenals 18 Brumaire, eenig gevoel van leedwezen in ons opwekt, dan is het alleen dit, dat wg er geen deel aan gehad hebben. De raad van state heeft uitspraak gedaan in de zaak van den bisschop van Grenoble, die eene breve van den Paus heeft openbaargemaakt, waarbij de kerk te la Salette tot eene kleine basiliek werd verhevenen die ten gevolge hiervan alle daaraan verbonden plegtigheden had verrigt, zondei voorafgaaude magtiging der regering. De raad heelt beslist, dat de bisschop de wet van 1801 geschonden en misbruik van zijn ambt gemaakt heeft. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor het feest ten behoeve van de ongelukkigen in Murcia. liet geheele renperk van de Hippodrome is ingerigt tot een Spaansche stad of dorp, met boerenwoningen, galergen, een Moorsch huis, een groote fontein met een rots en een waterval, en in het midden een hoogen toren, die een groot klokkenspel bevat, Een groote loge, met een verhemelte er boven, is ingerigt voor de koningin van Spanje. In elk der Spaansche woningen, die geschilderd zijn door de beste decorateurs, zullen de actrices van het Thedtre Frangais en van eenige an dere schouwburgen allerlei Spaansche snuisterijen verkoopen. Zoo zal men bij Sarah Bernhardt en Barreta tambourijnen, castagnetten, enz. vinden; maar de grootste aantrekkelijkheid der voorwerpen is, dat vele schilders ze versierd hebben met hun penseelen dat er onder zijnwaarvan het schilderwerk alleen meer dan duizend franken waard is. De Parijsche armen worden daarbij niet vergeten. In dit barre jaargetijde is de liefdadigheid te Pargs in vollen gang. De familie Rothschild is steeds bovenaanwaar er gegeven moet worden. Zij heeft ook een bjjzonder bureau, welks beambten niets anders hebben te doen, dan aanvragen om hulp Ie onderzoeken. De graaf van Chambord heeft de Union 8000 fr. doen toekomen ter ondersteuning van de armen te Parijs, en aan dat blad verlof gegeven, die som te storten in de kas van het liefdadigheidsfonds van Figaro. De Gebr. Rothschild hebben mede 25000 fr. aan Figaro gezonden, en de open bare armbesturen hebben 150.000 fr. van hen ontvangen. In den Parijschen gemeenteraad werd Donderdag II. medegedeelddal voor hel wegruimen der sneeuw de stad 13940 werklieden, 3900 paarden, 2400 karren gebruikte. Reeds waren 2.220.000 kubiek meter sneeuw op geruimd. Door de burgerij was 40000 kubiek meter sneeuw met warm wa ter gesmolten. Proeven, met locomobilen genomen, hadden niet voldaan. DUITSCIILAND. Het groote ijsfeestdat Donderdag avond te Berlijn gegeven werd ten voordeele der noodlijdenden in Silesië, was zeer schitterend en bragt bijna 5300 mark op. In het Rybniker bosch bij Loslaii in Silesië werd op 9 Sep. een Zigeu ner bende, uit elf mannen, vrouwen en kindereu bestaande, dood om een bijna uitgedoofd vuur gevonden.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2