LEIOSCHE C O IJ R A i T. V. 292. 1871). DONDERDAG 11 DECEMBER. binkenlandsgiie bkrigten. lit Contant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgesonderil. be prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.ÏO, net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.W' 'i jaarsbuiten de expeditiekoston. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Ce.nisfranco p. p, fi Cents. lie prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 10 December. I:i de volgende week zal in de Stads-zaal weder een concert worden gegeten, dat de belangstelling onzer kunstminnaars verdient. Het in de Duitsche kunstwereld met lof bekende echtpaar Wandersleb - Patzigdat oi.t ''en heer Charles Venth, vroeger te Parijs, thans te Utrecht gevestigd, etne kunstreis door Nederland doet, zal alsdan ook hier optreden. Mevr. Wandersleb - Patzig is eene van de weinige vrouwen, die als violon- celliste zich eene uitstekende reputatie heeft verworven. Daar waar zij zich lid hooren, roemde men niet alleen de technische vaardigheid, die haar ci?en is, maar vooral liet gevoel, dat uit haar spel spreekt. Daarbij schijnt i,aar hoofddoel te zijn het eigenaardige zangerige element van haar instru ment te doen uitkomen, en menige moeijeljjkheid weel zij met glans te overwinnen. Haar echtgenoot, de heer Alfred Patzig, van Leipzig, is in lUuschland als pianist gunstig hekend en in verschillende plaatsen, waar hjj iiier te lande optrad, wordt vau zijn talent met lof gesproken. De heer Venilieen leerling van Wieniawski, toont zich, naar gemeld wordt, zijnen meester waardig. Zoowel bij de uitvoering van stukken van dien meester, ais van die van Vieuxleuips. vielen hem de uitbunstigste bijvalsbetuigingen ten deel. Men mag verwachten dal aan deze kunstenaars, die ook hier met een goed gekozen programma zullen optreden, het gewenschte succes van óe zijde des publieks zal ten deel vallen. Het vervoer langs den spoorweg Leiden - Woerden heeft gedurende de maand November 1879 opgebragt aan reizigers ƒ5040, aan goederen ƒ2515; ie zamen 7555. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en jcederen ƒ65667. Te Alphen had heden middag de aanbesteding plaats der R. C. pa rochiale school. Dertien inschrijvers namen hieraan deel, die respectievelijk inschreven als volgt: H. A. Heezen ƒ17436; Rengs ƒ17300; gebr. Rutgers ,17300; v. Vliet ƒ17555; P. Vlasman '16963; A. Vlasman ƒ16988; v. Deth f16780; Loman ƒ17799; de Ralvert ƒ21528; Hendriks ƒ19400; v. d. Berg ƒ17789; Otterloo ƒ21600; Tilburg ƒ18719. Het kerkbestuur maakt van haar regt gebruik, en zal binnen acht dagen zich verklaren. Itc geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft tol arts bevor derd den heer H. G. Kronenberg, en het getuigschrift voor het eerste ge deelte uitgereikt aan den heer 11. van Nes, beiden med. doctorandi. De Staatscourant bevat de door den minister van hiuin nlaudsche za ken Z. M. den koning aangeboden algemeenen staat betreffende den afloop tan de ligting der nationale militie van 1879. Het bedrag dier ligting was vastgesteld op 11000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee te bestem men. Hel getal ingeschrevenen bedroeg 33262 tegen 30820 in 187S. Rij de militie te land zoowel als bij de zeemilitie zijn 10894 man ingelijfd; er ('inbreken dus 106, waarvan 101 ten gevolge van gebrek aan beschikbare loielingen in 68 meestal kleine gemeenten, en 5 om andere redenen. Dat liet getal oiubrekenden bij de ligting van 1879 aanzienlijk minder is dan i» elk dezer vier voorgaande jaren, is toe Ie schrijven aan het zooveel grooter aanial ingeschrevenen in dat jaar, terwijl het bedrag der ligting, evenzeer als vroeger, op 11000 man is bepaald. Het aantal bij de zeemilitie ingelijfde loielingen heeft weder het vastgestelde als maximum bepaalde cijfer van 600 man bereikt; 2096 lotelingen hadden zich voor de dienst aangeboden. Het aantal ingelijfde plaatsvervangers in 1879 bedraagt 1562, tins een zevende deel van het getal afgeleverde manschappen, legen 1749 in 1875, 1629 in 1876, 1625 in 1877 en 1651 in 1878. Bij deze jaren ver- teleken is er in 1879, ten aanzien van de als zoodanig opgetredeneneene liet onbelangrijke vermindering waar te nemen. Als nommerverwisselaar *erden bij de ligting van 1879 556 lotelingen ingelijfd, tegen 549 in 1875, 565 in 1876, 580 in 1877 en 533 in 1878. Te zamen werden dus 2118 plaatsvervangers en nommerwisselaars ingelijfd, alzoo bijna 1/5 van het geheele bedrag der ligting. liet aantal toegekende vrijstellingen wegens gemis van de gevorderde lengte, dat iu de vier voorafgaande jaren steeds ^nemende was, is, hij de ligting van 1878 vergeleken, weder iels vermeer derd en bedraagt in 1879 1357. Ook de vrijstelling wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken is, bij de vorige vier jaren vergeleken, eenigzins toegenomen. In 1879 werden 2708 lotelingen als zoodanig vrijgesteld. Was er, ten aanzien van de vrijstelling als eenigc wettige zoon, in de laatste jaren steeds voortdurende vermindering waar te nemen, bjj de ligting vau 1879 is het aantal der om die reden vrijgestelden aanmerkelijk hooger en bedraagt 4639, tegen 4442 in 1875, 4386 in 1876, 4369 in 1877 en 4219 in 1878. Even als in vorige jaren is ook nu als veilig aan te nemen, dat zich daaronder velen zullen bevonden hebben, die ook om andere redenen vrijstelling hadden kunnen doen gelden. Hel aanlgt toegekende vrijstellin gen wegens eigen militaire dienst of die van broeders is in 1879 mede be langrijk hooger geweest dan in elk der vier voorafgaande jaren en tot 10257 gestegen. Het algemeen bedrag der om verschillende redenen vrijge stelde loielingen van de ligting 1879, met bijvoeging der uitgestotenen en der tusschentijds overledenen, hield derhalve verband met de toeneming van het getal ingeschrevenen en overtrof dat van elk der vier vorige jaren; aan 19006 lotelingen is om die reden vrijstelling toegekend. Aan 73 militie- pligtigen der ligting van 1879 is, op grond van de eerste zinsnede van art. 127 der wet, ontheffing van de werkelijke dienst als geestelijke en be dienaar van de godsdienst bij de kerkgenootschappen of als student in de godgeleerdheid verleend. Gisteren heeft de feestelijke herdenking plaats gehad van het 25-jarig bestaan der theologische school te Kampen. De hit. van Velzen, Brummel- kamp en de Cock hebben in het kerkgebouw der Christ, gerei, gemeente redevoeringen gehouden. Ten 3 ure had er in het collegie-gebouw een ge meenschappelijke maaltijd plaats en des avonds gezellige bijeenkomst der feestvierenden in de collegie-zaal. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 7 Dec. Ie Suez aangekomen. -- Volgens het li. D is in geen 31 jaren een zoo lage thermometerstand in de maand December voorgekomenals die van gisteren ochtend. Te Rotterdam is het pand aan de Roompjes, van de Rolt. Handclsvcr- eeniging, onlangs voor ƒ125,000 opgehouden, aan het gouvernement ver huurd. De kantoren, tot dusver gehouden in het zoogenaamde "Zeekantoor" aan het Haringvliet, waarop de gemeente haar eigendom heeft laten gelden, zullen er naar worden overgehragt. Die kantoren ziin van de in- en uil- gaande regten en accijnsen, verificateurs, ontvangers, controleurs, directeur, registratie, visiteurs en wakers, benevens woonhuis voor concierge en be waarplaats voor benaderde of aangehouden goederen. Tc Rotterdam is tot predikant bij de Ned. lierv. gemeente beroepen d'. H. van de Hagt, pred. te Alkmaar. Te Amsterdam had eergisteren op de Keizersgracht tusschen de Regu liersgracht en de Vijzelstraat een ijsfeest plaats, georganiseerd door de Amslerdamsche Skatiug-club. Hel ijs in die gracht was van sneeuw gezui verd en de daardoor verkregen rijbaan aan weêrszijden door pelroleum- fakkels verlicht. Aan hel einde der baan was eene ververschingstent opge slagen, waar de muziek zich liet hooren. Aan beide zijden der gracht be wogen zich den geheelen avond duizenden wandelaars. Op de baan reden een aantal heeren en dames schaatsen, die daar legen betaling van een gul den den persoon toegang hadden verkregen. De opbrengst was ten voordeele van de algemeene armen der stad. Zij bedroeg ƒ212. Te Zaandam westzijde is Maandag avond brand ontstaan in eene zak- kenplakkerijnaar men zegt door het omvallen van een petroleumlamp. Door spoedige hulp was men den brand binnen 2 uren meester en zijn de belendende gebouwen gespaard gebleven Te Wieringen zijn twee boerenwoningen, bewoond door vier gezin nen, met den geheelen inboedel verbrand. Het meeste was laag of in het geheel niet verzekerd. Uit Renkum meldt men van gisteren dat de Rijn zich over de geheele breedte der rivier had vastgezet. Als een bewijs, hoe sterk het heeft ge vroren, dient, dat bij gedane peilingen schollen zijn aangetroffen, die eene dikte van meer dan een meter hebben. De postkar tusschen Blokzijl en Zwolle, die meerendeels over hooge dijken rijdt, is Maandag nacht, ten gevolge der sneenwjagt, van den dijk gestort. Conducteur noch postillon hebben eenig letsel bekomen. In de nieuwgebouwde en pas voltooide kerk der lierv. gemeente te Irnsum, nabij Grouw, werd Zondagavond brand ontdekt. Ofschoon men door de werking der brandspuit er in geslaagd is het gebouw te behouden en den brand te beperken lot cenige banken en een gedeelte van den vloer, is de schade zeer aanzienlijk. Te Breda is een Irein in botsing gekomen met een losse locomotief;

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1