hem spreken?" Op hetzelfde oogenblik liep de man op de vrouw toe, greep haar bij de keel en blies de lamp uit; een worsteling ontstond, waarbij de vrouw hein in de hand beet. Ten slotte wist zij los te geraken en vlugtte de deur uit bij hare naast haar wonende dochter. Toen men later in het huis onderzoek deed, had de aanrander zich verwijderd; er werd niets uit het huis vermist. Men meldt uit Apeldoorn: Zondag was aan ieder, die daartoe aan vraag gedaan had, een toegangsbewijs verschalt om schaatsen te rijden op de vijvers van hel Park. Tusschen de schaatsenrijders in bevonden zich 1111. MM. de koning en de koningin, die zich ook vermaakten met slede varen op de banen der veldvijvers. Te Deventer is eene arme vrouw, die te eergierig was om hare armoede bekend te maken, van koude en gebrek omgekomen. Men meldt uit YVijhe: Zaturdag vernam de tolgaarder te Herxen van iemand, die voorbijreed, dat op eenigen afstand van daar een ongeluk had plaats gehad. Bij onderzoek vond de man een zwaar beladen wagen, waarvan de paarden met de leidsels om een boom waren vastgeraakt, ter wijl de voerman in bewusicloozen toestand met verwond hoofd en gebroken been op den straatweg lag. De tolgaarder maakte onmiddellijk de paarden los en nadat hij den verwonde, welke een alhier te huis bchoorend benard man bleek te zijn, alle mogelijke hulp had verleend, bragt hy hem"-met den wagen naar diens woning. Naar men vermoedt, zijn de paarden schich tig geworden en tegen een boom geloopenten gevolge waarvan de man van den wagen is gestort. De landbouwer Smookers Ie Sleeuwijk heeft ƒ500 uitgeloofd aan den persoon, die den moordenaar zijner dienstmaagd aanwijst. Tot dusverre is er nog niets omtrent den dader bekend. Naar men uit Veulo meldt wordt met het oog op het vele smokkelen van tabak en kofïïj van daar naar Pruissen de geheele grenslinie met eeu versterkt getal Duitsche ambtenaren dag en nacht streng bewaakt, die daar geduldig hunne prooi alwachten. Bijna geen dag gaat er voorbij, of eene gruoicre of kleinere hoeveelheid valt in hunne handen. Eergisteren nacht is een bremser op een goederentrein van de Köln. Mind.-maatschappij in de nabijheid van Elberfcld ten gevolge der koude bezweken. sGRAVENHAGE. 9 December. Z. K. 11 prins Frederik heeft een rustigen nacht doorgebragt. Hd. toestand was heden bevredigend. De staatscommissie lot herziening van het wetboek van koophandel heeft Zaturdag aan het departement van justitie hare eerste vergadering gehouden. In de zitting van de tweede kamer van lieden is het algemeen debat over liooldstuk V der staatsbegrooting door de aanneming ecner motie van den heer van der Oije gesloten. Vooraf verklaarde de minister Six dat de invoering der schoolwet zou kosten, met inbegrip van de uilkeering aan de gemeenten, 17 millioen, dat het onwaarschijnlijk was dat de schoolwet voor .l.inuarij 1881 zou kunnen ingevoerd wordenmaar als dit mogqjijk bleek, hij het zou doen. Hij keurde scherp hel volks-petiiinnnemenl|af, waardoor het Nederlandsche volk op een dwaalspoor was gebragt en tale Christenen zijn misleid. Immers de nieuwe schoolwet wijzigde in niets hoe genaamd het gebruik van den bijbel op de openbare school. Bij de ontar- deelen werden aangenomen amendementen tot vermindering voor gebouwen ten behoeve van de commissarissen des konings in Friesland en Overijssel. Morgen is de afdeeling onderwijs aan de orde. De ai rondissements-regibank alhier deed heden uitspraak in het ver zoek van de firma K. en Zn. te Amsterdam, ingesteld tegen de rangregeling iu het faillissement van den Leidschen kassier R. Overeenkomstig de conclusie van het open. min. besliste de regtbank dat op de schadever goeding. die door de opposaute betaald was in plaats van de ter conversie gezonden effecten, de eigenaars dier elïeclen geenerlei regt hadden en dat derhalve hel bedrag dier schadevergoeding ad ongeveer 9000 ten onregte niet op de rangschikking vermeld was. Derhalve beval de regtbank dat dit bedrag alsnog op de rangschikking gebragt zal worden en veroordeelde zij den curator in zijne qualiteit iu de kosten van het proces. Eergisteren ochtend ontdekte de tuinman van eene buitenplaats onder Voorburg, waarvan de bewoners des winters te Amsterdam wonen, dat er was ingebroken. Het grootste gedeelte der meubels was vernield, ten einde den inhoud na te gaan. De wijnkelder was terdege aangesproken; onder- i scheiden flesschen, waarvan de halzen waren afgeslagen, vond men bij de glazen iu eene kamer op de bovenverdiepingen terug. liU IT l<;.\ IA,\ IKSCHIY BKHIGTK.N. BELOIE. Volgens dc lnd. B. heeft de ministerraad een definitief besluit geno- men, omtrent het instellen eener parlementaire enquête naar den toestand van het lager onderwijs en de werking der nieuwe wel. Een wetsont werp over dit onderwerp zou weldra aan de kamer worden ingediend en o. a. inhouden, dat commissien uit het parlement zich naar alle gemeenten des lands zullen begeven en de bevoegdheid zullen erlangen om allen, die zij wcnschen te liooren, ondereede te ondervragen, terwijl dc bepalingen van hel wetboek van strafvorderingwat de bevoegdheden der commissiën en ile verpligtiiigcn van en bij niet-nakoming de straffen voor de te hoeren personen bclrcltvoor deze enquête van torpassing zullen worden verklaard. Op den Bonlevard Léupold te Brussel is Donderdag-ochtend II. een meisje van acht of negen jaar doodgevroren gevonden. E K I, A NJ IS. LONDEN, 8 December. De lieer Gladstone heeft te Glasgow, als rector magnificus der hooger school aldaar, eene rede gehouden. Hij handelde hoofdzakelijk over de eigen- aafdtgl'refrD van de Schotsche universiteitenwaarhij hij den studenten goeden raad gaf met betrekking tot hunne studiën. Dc studenten, gespl in liberalen en Tories, maakten vóór en na de redevoering een gewe| leven. Des avonds voerde de heer Gladstone ten tweeden male het w0 en wel over de buitenlandsche politiek der regering, legen welke hij ;j welbekende grieven aanvoerde. In zijne academische rede wees Gladst op het feit dat van de 647 studenten aan de hoogeschool van Glasgow 2 tcrwjjl zjj zich op hunne studiën toeleggen, een bedrjjf uitoefenen, mede zjj in hun onderhoud voorzien; er zijn er. die als kleêrmakers, keiiers. er is er ook een, die als tolgaarder in zijn onderhoud voorjj In den loop zijner rede sprak hij met minachting van die zoogenaai "mannen van zaken", die, in hel bezit van rang, titels of eene aanzienli positie, daarvan misbruik maakten, door als directeuren of commissaris van ondernemingen op te treden, waarvan zij geen verstand Hebben waarom zij zich verder niet bekommeren. Op een edel en verheven t wensclne hij dat het streven zijner hoorders zou gerigt worden. Volgens berigten van de Kaap van 18 Nov. had Secocoeni geweig zich te onderwerpen, zoodat er tot bestorming van zijne bergvesting; moeten worden overgegaan. De Engelsche soldaten en hunne bondgenooii de Swazi's, waren belust op die onderneming, omdat Secocoeni iu het lie heet te zijn van maten vol diamanten en zakken vol goud. De onveiligheid in Ierland ueemt met eiken dag toe. Uit de grj schappen Mayo en Glare worden weêr twee agrarische moorden gemj waarvan twee pachters het slagtoffer werden. FRANKRIJK. Het Journ. off. bevat een besluit, waarbij vergunning wordt verle tot het houden eener loterij van 4 millioen ten behoeve der ongelukkit in Murcia. Betreflende de stemming in de kamer van afgevaardigden over medegedeelde motie wordt nog medegedeeld dat de meerderheid voor regering bestond uit de geheele fractie van het linkercenlrum, 37 ledj 152 leden der zuivere linkerzijde en 32 van de geavanceerden of Gambettis De minderheid bestond uit 60 Bonapartislen29 royalisten en 8 radical waaronder de hli. Raspail, Girardin en Taillandier. 13 leden ongeveer wi> alwezig, 200 bleven buiten stemming. Dit waren ongeveer 20 royalist 30 Bonapartislen en 150 geavanceerden. Van dede hadden er eerst eent tegen het kabinet gestemd, maar bespeurende, dat een gedeelte van dei terzijde hetzelfde deed, namen zij hunne stemmen terug, om niet het mi: terie te doen vallen, door eene coalitie roet reactionnairen. Te Kamerrijk is lot algevaardigde gekozen de republikein Cirier, te den Bonapartist Jules Amigues. Het vonnis, waarbij Humbert tot een half jaar gevangenisstraf 2000 fr. boete en de gérant der Marseillaise tot eene maand gevangenissi en 6000 fr. boete veroordeeld werdis door het hof van appèl bekracltti De heer de Lesseps is met zijne familie te St. Nazaire aan boord gaan om zich naar Amerika te begeven, ten einde het traject te onderi ken voor het aan te leggen kanaal van Panama. Tot het schoonvegen der straten te Parijs worden 30000 werklit gebezigd de gemeenteraad heeft daarvoor eene som van 300.000 frs toegestaan. De gemeenteraad heelt bovendien 10000 fr. als gratificatie aangewti voor verschillende personenals koetsiers en conducteurs der omniti maatschappij, tot belooning voor hun hulp, bij hel begaanbaar maken de wegen betoond. In het Bois de Boulogne zijn de vorige week reeds drie wolven geti Men maakte er terstond jagt op, doch slaagde er niet in de dieren,» wolvin en twee jongen, onder schot te krijgen. Bij een schoorsteenbrand te Lyon, zette een spuitgast op het dak i het huis een ladder tegen den schoorsteen, maar door de gladbevrozen gi gleed de leer uit, en viel op de straal; de man die medegesleept werd,l genoeg tegenwoordigheid van geest oin zich onder hel vallen aan de gi vast te klemmen, en bleef zoo, twintig voet boven den grond, eenigei nuten hangen, totdat het aan twee moedige mannen, die op het dak Ié men, gelukte hem met behulp van touwen, uil zijn gevaarlijken toesü te bevrijden. Te Lyon is de temperatuur plotseling veranderd; na overvloei sneeuw en storm is een zachte weêrsgesteldheid ingetreden. DlIITttCHLAIID. Dezer dagen is te Bremen een stoomschip aangekomen met eene gra lading uit Siberië, de eerste die van daar naar Europa verscheept is. graan, in het hart van Siberië geoogst, is door middel van ligterschep voor dit doel gebouwd, naar de monding van den Jenisseï gebragt, d iu het stoomschip overgeladen en door de IJszee heen naar Bremen bragt. De qualiteit van tarwe en rogge wordt zeer geroemd. Uit Neurenberg wordt gemeld dat dezer dagen aldaar huiszoeking hebben plaats gehad bij verschillende, personenverdacht wegens hun sot listische beginselen. Men heeft bij die gelegenheid een groot aantal vet den socialistische geschriften ontdekt; van sommige dier geschriften i vele honderden exemplaren aangetroffen. OOSTENRIJK. Te Weenen heerscht eene grooie opgewondenheid onder de stuita aan de polytechnische school, die ontevreden waren met een hunner li# leeraren, prof. Pierre. De wanorde nam dermate toe, dat de rector o' eenkomstig het besluit der vereenigde hoogleeraren, de hulp der pol inriep om de orde Ie herstellen. De woede der studenten steeg toen top en alleen aan de gematigdheid van den commissaris van politie het te danken, dat hel gebouw zonder een formelen strijd door de stud ten ontruimd werd. Gok de recior en de meeste hoogleeraren hebben het vertrouwen der studenten verbeurd en niet meer dan twee of I hoogleerareu konden er in slagen, dc gemoederen ecnigzins tot kalmte brengen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2