zich lot den minister van binnen), zaken gewend met hel verzoek aan ecnc der rijks-universiteiten het tandheelkundig onderwijs zoo spoedig mogelijk in te rigten op de wijze, als door den heer Schoondermark, tandarts en med. student te Leiden, in de Geneesk. Cour. van 23 November jl. wordt aangegeven. Naar men verneemt hebben reeds enkele officieren van de marine zich aangeboden om. wanneer hun daartoe verlof wordt verleend, de volgende reis met de Willem Barents mede te maken. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft, naar de Iflidd. Cour. meldt, ten dienste van de lijn Vlissingen—Venlo, zeven loco- motiven van bijzonder groote kracht, zoogenaamde snelloopers, besteld, welke tegen de zomerdienst gereed moeten zijn. Onder bevel van den kapitein der inf. van het O. I. leger J. H. Thieme zal den 17J° dezer van Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een trans port Indische troepen, sterk 65 man, waarbij 15 onderofficieren, met be stemming naar Java aan boord van het stoomschip Gelderland. Het stoomschip Prinses dmalia, van B-tavia naar Amsterdam, is op 3 December van Port-Sald vertrokken. De Drenthe, van Batavia naar Rot terdam. vertrok op 2 December van Aden. Te Delft; is gisteren nacht ingebroken in de houten loods van den sleenkolenhandelaar Zellekens, aan de West-vest aldaar. Uit een lessenaar is ƒ241 en uit een houten kast 15.75 ontvreemd. Bij den overweg voorbij het slation Woerden, nabij het aansluitings- pnnt der lijn Leiden—Woerdenis gisteren namiddag een boerenwagen, waarop twee personen gezeten waren, door den trein van Amsterdam, die ten 6 li. 30 m. te Rotterdam aankomt, overreden, met hel noodlottig ge volg dat de beide personen geheel vermorzeld werden. De wagen werd natuurlijk insgelijks verbrijzeld. De Pordr. Cour. zegt, dat het berigt omtrent de aanranding van een 72-jarig landbouwer en diens neef door drie straatmuzikanten op den weg van Waardenburg juist is. Zij heeft een nader onderzoek ingesteld, en door de zuster van den jongen man is haar medegedeeld, niet alleen dat de gelteele zaak zich heelt toegedragen zooals is vermeld, maar bovendien, dat de oude man de vorige week is overledenten gevolge van hel vele bloedverlies uit de hem toegebragte verwondingen, terwijl de toestand van het jonge mensch van dien aard is, dat hij nog steeds bezorgdheid wekt. Rij het overgaan van eene brug gleed gisteren te Amsterdam een voet- gan.er uit over een glijbaan en kwam zoo hevig op hel achterhoofd neder, dat hel verbrijzeld werd. In treurigen toestand werd de man naar het gasthuis vervoerd. Te Zwolle is gisteren morgen een vrij hevige brand uitgebarsten in een winkel en kastenmakerij aan de Ossenmarkt, welk huis vlak tegen de r. k. kerk staat. De eigenaar woonde beneden en boven had hij zijne weikplaats. Hel geheele huis is uitgebrand. Men heeft de belendende per celen, benevens de kerk, kunnen behouden. Uil Leeuwarden meldt men dat de allerwege in Friesland bestaande ijsclubs druk toebereidselen maken voor Hardrijderijen op schaatsen, die, wanneer de vorst aanhoudt', in de volgende week kunnen verwacht worden; Te Maastricht is op voorstel van hel geneeskundig staatstoezigt de kazerne op de Boschstraat aldaar door de troepen ontruimd, aangezien in verschillende huisgezinnen van militairen, wonende in deze kazerne, ge vallen van roodvonk en kwaadaardige keelontsteking zjjn voorgekomen. De troepen zijn naar een van de andere logementen der militairen afgezonderd blok der Jeker-kazerne overgebragt. In regtslreeksche beriglen uit Zuid-Afrika van 11 Nov., door het Ubl. medegedeeld, wordt gemeld dat eene deputatie uit de Kaapkolonie, waar onder parlementsleden, zich tot de gouverneur heeft begeven om over den toestand der Transvaal te spreken, en voorstelde, dat door burgers aldaar een vergadering zou worden gekozen om over de al of niet handhaving van het Britsch gezag te beslissen. De gouverneur ontving de deputatie vriendelijk doch beaamde het voorstel niet, dal hij onuitvoerbaar achtte. Overigens waardeerde hij alle pogingen om botsingen te voorkomen, waar van alle leden der deputatie hel groot gevaar voor Zuid-Afrika inzagen. Niet het minst sprak de heer Fleming, van Engelsche afkomst, over de onregtvaardigheid der Transvaal aangedaan. Bij het sectiën-onderzoek in de tweede kamer van het wets-onlwerp tot aanvulling van art. 2 der wet regelende de uitoefening der geneeskunst werd opgemerkt dat hel ontwerp inbreuk maakt op het hoofdbeginsel der geneeskundige wetten: het afleggen van een staals-examcnalvorens de ge neeskunst te kunnen uitoefenen. Verscheidene leden achtten die inbreuk niet voldoende geregtvaardigd, en keurden het af dat de regering hieromtrent niet het advies had ingewonnen van hel geneeskundig staatstoezigt. Men had te veel waarde gehecht aan de klagten der reederijen over gebrek aan geneeskundigen voor de schepeneen gebrekdat eveneens vóór 1865 be stond en niet genoeg nagegaan of de reederijen wel moeite genoeg besleed- den en voldoende oflers wilden brengen om geneeskundigen voor zeeschepen te vinden. Vele andere leden dachten gunstiser over hel ontwerp. Up nieuw bleek dat de theorie, waarop onze geneeskundige wellen berust, in de prac- tijk faalt. Waarom niet voor scheepsheelmeesters geringere eischen gesteld? De klagten der reederijen waren wel gegrond. Aan buitensporig hoogc eischen van geneeskundigen konden z'j niet voldoen. Wezenlijke bezwaren waren er niet verbonden aan bet toelaten van vreemde artsen op de sche pen. En het ontwerp waakte voldoende legen onbekwaamheid. Sommige leden wenschlen aan het ontwerp een tijdelijk karakter te geven, b. v. van zes jaar. Onderscheidene leden drongen aan op vooizienitig van staatswege in liet gebrek aan geneeskundige hulp op het platte land. 'sGRAVENUAGE, 4 December. Bjj de algemeene rekenkamer zijn benoemd: tot referendaris, F. M. van der Wulp, thans hoofdcommies; tot hoofdcommies, C. C. van Couwen- berg, titans commies; lot commies, C. Erkelens en M. G. de Bloeme, beiden thans adjunct-commies; tot adjunct-commies, 11. Bakkes en F. J. Wakerlin beiden thans eerste klerk. Tol directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zuidhol. land, standplaats 'sGravenhageis benoemd de heer M. A. J. Losgert, thans voor het hertogdom Limburg. Tot onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Mid. delburg is benoemd de heer C. J. W. Nuys, tot dusverre tijdelijk onder- wijzer aan die school. De toestand van Z. K. 11. prins Frederik, reeds gisteren bevredigend was heden aanmerkelijk verbeterd. De voornacht was rustig. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Justitie met algemeene stemmen aangenomen, nadat de minister nog loegeztgd Itaj eene wet op de visscherijen en op het dooden van vogels. De beraadslaging over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is aangt- vangen. De hh. Moens en Meyier drongen aan op de invoering der ouder- wijswet in 1880. De eerste wenschle zelfs door een memoriepost de regerin» daartoe te nopen. De hh. Barge, Elout en Keuchenius bestreden sterk de onderwijswet en de rede van den heer Six. De heer Keuchenius kondigde eene motie aan om de invoering der onderwijswet uit te stellen tot na de herziening van het kiesregt. Morgen voortzetting. IHJITKNLANDSClltë BKlUGTIvN. ENGELAND. LONDEN, 3 December. Aan de Daily News wordt van Malta gemeld, dat de Middellandse^- zeevloot vooreerst niet naar de Turksche wateren zal stevenen. De schepti zullen denkelijk ter reede van Malta overwinteren. De bals en andere fee- ten zijn reeds aan de orde van den dag. Nogtans is te Portsmouth van admiraliteit bevel ontvangen, om de ongepantserde korvet Inconstant dads Ijjk voor de dienst gereed te maken, met bestemming naar Malta. Den heer Gladstone is te Perth het diploma van het eere bitrgerscht| dier stad in eene rijk en smaakvol versierde cassette aangeboden. Tm de heer Gladstone in het spoorwegstation aldaar was gekomen, om te w trekken, vond hij daar eene groote schare en een paar liberale deputatia, om Item hare adressen voor te lezen. Een dier adressen werd van begin tot het einde voorgedragen, terwijl de zeventigjarige grijsaard blool-j hoofds in den kouden wind stond. De andere spreker reikte echter zijg toespraak den heer Gladstone over. Te Glasgow moet de heer Gladstoni bij het aanvaarden van het rectoraat der hoogeschooleene redevoi houden. Zaturdag 11. had men te Edinburg eene zaal in de nabijheid van bt| lokaal, waar de heer Gladstone sprak, met een telephoon-toestel iu verbit ding gebragt met diewaar hij het woord voerde. Het vooralgaande juich en gezang en het inleidend woord van lord Rosebery waren duidt hoorbaar Maar zoodra de heer Gladstone was begonnen te spreken, nam men niets meer, totdat men eindeljjk na verloop van een uur ploli ling de stem van den heer Gladstone vernam, eenige opmerkingen mak over de financiën van Indië. De oplossing hiervan lag in het feit, dat heer Gladstone, die gewoon is zijne aanteekeningen op zijnen hoed vi zich te leggen, zijnen hoed toevallig juist op den toestel van de telepl had geplaatst en alle overbrenging van geluid onmogelijk gemaakt. Ti het einde van zijne rede verplaatste hij zijnen hoed en kon men hem in andere zaal versiaan Op de markt te Rillinsgate werden Vrijdag 28 November ongeil 3000 zalmen uit Canada aangevoerd. Vóór de inscheping op eene km matige wijze bevroren, kwamen zij in den besten slaat ter markt, kunnen voor ongeveer een derde van den prijs van de uit Nederland ai gevoerde zalmen verkocht worden. De spoorwegbrug over de Missouri bij St. Charles is onlangs ingesli op het oogenblik dat een trein, met varkens en rundvee beladen, er oi ging. Zeventien wagens met vee stortten in de diepte; van de tien nen, die op den trein waren, vonden er vijf den dood in de golven, werd een zwaar gekwetst. FRANKRIJK. Zooals reeds per telegraaf is medegedeeld heeft het kabinet geb zich niet te zullen onderwerpen aan den dwang, die de linkerzijde kamer wil uitoefenen, door het ontwerpen van een programma, waaraan zich moet onderwerpen, op straRe van weggezonden te worden. De min verklaarde, uit naam van het kabinet, dat het ministerie geen prograi kon aannemen, buiten de kamer vastgesteld. De waardigheid der kal en het welzijn van het land vorderden, dat, als men een debat wilde, gevoerd werd op de tribune, waar men ronduit morst verklaren of het nisterie het vertrouwen der kamer verdiende, al dan niet. «Het schiji zeide de minister, «dat sedert de opening der zitting, eene in de p; mentaire jaarboeken geheel nieuwe gewoonte is ingeslopen, namelijk interpellaliën aan te kondigen en ze weder in te trekken. Men bew vrij algemeen, dat de dagen van het ministerie geteld zijn; doch niet bijzondere gesprekken, maar op de redenaarstribune, moet de ministel quaestic gesteld worden. Hel land heeft er behoefte aan, om van naasten dag zeker Ie zijn. Het is hier de vraag nietom programma's vergaderingen buiten het parlement om te ontwerpen; zijn zij onbep: dan hebben programma's geene beteckeniszijn zij in bepaalde bewooi gen vervat, dan is er geen ministerie, dat zich een programma zou opdringen. Om bij den parlementairen regel te blijven, is hel noodzaki dat hel parlement luide verklare, of het ministerie al dan niet zijn trouwen bezit. Is dit niet, of niet volkomen, het geval, dan is bel kali tot. aftreden bereid. Deze parlementaire regel is eenvoudig en duidelijk I

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2