LEIDSCHE COURANT. r. 284. DINGSDAG 2 DECEMBER. Of Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk i» verkrijgbaar voor 2.30 'j jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. f> Cents, lie prijs der Advertentiön is van 1- 4 regels iedere rege! meer 25 cents. Bil deze Courant wordt verzonden bladz. 93 96 der Handelingen van ien Gemeenteraad [Zit ting verslag). STADS-BK RICH TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, in gevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staats lied ;n". 142), in verband met Zjjner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den 2dtn December aanstaande, 's middags le twaalf urenop het Raadhuis eene vergadering van Kiesgerechtigden zal worden gehouden ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in de plaats van den heer BOUDE WIJN FRANCISCUS KRANTZ, die in 1880 en van den heer JOHANNES CORNELIS ZAALBERG die in 1882 had moeten altreden, doch die beiden zijn overleden en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tol 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Ceidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 1 November 1879. li. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 4 December 1879, des namiddags te drie uren. BINNEN LA N DSC HE BERIGTEN. LEIDEN, 1 December. Heden herdenkt de heer G. A. de Geus, opzigter van Rijnland, den dag waarop hij 40 jaar geleden bij hel hoogheemraadschap in dienst trad als ondcropzigter over Rijnlands waterstaatswerken te Spaarndam. Later bevorderd tot opzigter op den huize Zwanenburg te Halfweg, destijds het meest belangrijke punt, werd hij na de droogmaking van het Haarlemmer meer naar Leiden overgeplaatst, lot adsistentie van den hoofdopzigler J. Eros Na diens dood en gedurende de droogmaking van het IJ fungeerde ile Geus als opzigter te Spaarndam. In de vereenigde vergadering, op 28 November II. gehouden, werd door den dijkgraaf hulde gebragt aan zijne getrouwe pügtsbetrachling gedurende die lange reeks vat) jaren en uit naam van het hoogheemraadschap hem een geschenk in zilver, als aandenken, aangeboden. De jubilaris nam voorts deel aan den maaltijd, die door een aantal leden van het bestuur en de hooldambtenaren van het hoogheemraad schap werd bijgewoond. Bij de op heden gehouden openbare \erkoopins van cokes, bij pariyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, wareH de hoogste prijzen 3818. /410 en ƒ1.85: de laagste /36, ƒ18. ƒ3.60 en 1.80. Aan het locaal van het provinciaal bestuur Ie 's llage werd heden aanbesteed het onderhonden van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der rijks-universiteit alhier, gedurende het jaar 1880. Minste inschrijver was de heer G. J. W. Huurman, alhier, voor 33249. Gedurende de maand November 1879 zijn in de Leidsche volkskeu ken afgeleverd: 2042 portien warme spijs, 332 portiën vleesch, 26% potuien spek, totaal 2400% portion. Gisteren avond gaf de Vereeniging Harmonie weder eene voorstelling in de Stads zaaldie door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Het programma bestond llit: Mathilda of een vrouwenhart, tooneclspel in 4 be drijven, naar bet Iloogdnitsch van dr. Rod. Benedix, en Het kind van den huize, vaudeville in een bedrijf, door W. Farber. De uitvoering dezer slokken slaagde over het algemeen zeer goed. De luide toejuiching, welke dm spelers herhaaldelijk ten deel viel, getuigde dan ook genoegzaam hoezeer de toeschouwers met hun spel waren ingenomen. Het nastukje vooral, dat trouwens meer onder het hereik der spelers ligt. werd werke lijk zeer los en vlug afgespeeld en hield den toeschouwer voortdurend in «ene vrolijke stemming. Na afloop der voorstelling bad nog een zeer geanimeerd bal plaats. Gisteren voormiddag, (en 9% ure, is een beschonken persnon liggende gevonden op den Rijnsburger weg; hij werd opgeholpen en vervolgens door «en sjouwer met een bandwagen naar zijne woning gebragt. Ten 12 nrc daarna is op de Beestenmarkt een der tramwagens, ten ge volge der gladheid, uil bet spoor geraakt en daarna tereglgekomen legen het hek der woning van den heer B. aldaar, waardoor dat hek eenigztns is beschadigd. Heden morgen, ten 8% ure, is zekere v. d. B.gewezen korenmolenaar alhier, doch zonder middel van bestaan en huisvesling, door een burger aan de policiewacht gebragt; waarbij het bleek dat hij door armoede en koude zoodanig was uitgeput, dat zijne opname in het ziekenhuis door een geneeskundige dringend noodzakelijk geacht werd; hy werd per rijtuig derwaarts vervoerd. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Sedert 20 November zijn er 16 schuiten aangekomen, te zamen met 340 kantjes pekel- en 72000 stuks steurharing. Voor de volle steurharing werd besteed ƒ17.50 a 18.50 per 1000, voor de volle pekelharing werd besteed ƒ19 a 20.50 per ton. Van de schuiten, welke over twee a drie weken na het stormachtige weder op de visschery zijn afgegaanzijn de meeste weder met zeer geringe vangst teruggekeerd. Tot heden beloopt de besomming per schuit van ƒ8000 lot ƒ2700. De minister vau waterstaat enz. heeft aan het bestuur der vereeniging van gasfabriekanten iu Nederland, in antwoord op een door dat bestuur ingediend adres, medegedeeld: 1°. dat in afwachting der herziening van de wet van 7 April 1869 een voorstel zal worden gedaan om den termijn voor den ijk der in gebruik zijnde gasmeters te verlengen tot 1 January 1881; 2'. dat een overleg tusschen de ijkers en de directeuren der gasfabrieken te Delft en le Dordrecht, waar de foutive gasmeters, die 100 pCt. te veel aanwezen, zjjn aangetroffen tol de uilkomst heeft geleid, dat de instructie met het oog op de bezwaren der adressanten geen wjjziging behoeft, doch dat by eventuele herziening van dat voorschrift op de by bedoeld overleg verder ter sprake gebragle punten zal worden gelet; 3°. dat aan het ver zoek tot inrigting van een der jjkkantoren in de noordelijke provinciën van Nederland voor den ijk van gasmeters zoodra mogelijk zal worden voldaan. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, is op 28 Nov. van Suez vertrokken. De Prins van Oranje, van Batavia naar Am sterdam, is op 29 Nov. Point de Galle gepasseerd. Dezer dagen is het rapport verschenen der commissie van onderzoek in zake de Botterdamsche handelsvereniging. Be commissie klaagde over het gemis van medewerking van commissarissen en directie, o. a. door weigering van het verstrekken der boeken, waarin de industriële en finan ciële ondernemingen worden behandeld en waaruil men op eene gemakkeljjke wijze kon zien, wanneer eene zaak op louw gezel, hoe en met wien, op welke voorwaarden, voor welken tijd, den afloop, wanneer en hoeveel was gestort, enz. Tol hel eigenlijk rapport overgaande, wijst de commissie eerst op de aanzienlijke uitgaven, aan inwendige administratie besleed, waaronder tevens posten werden gebragt eenvoudig als onkosten, die men liever met bragt op liet hoofdwaar zij te buis behoordenen waaronder er o. a. voorkomen van mini 24000, terwijl al wat maar eenigzins op Fyenoord het rekking bad afzonderlijk werd geboekt. Vervolgens trok de aandacht de wijze, waarop met de huishoudelijke uitgaven en de kleine kas is omgesprongen. Voorts wordt uitvoerig uiteengezet, op welke onver antwoordelijke wyze de directie bare gelden somtijds plaatste, op dewissel- operatiëndoor Pincolls op touw gezet om in tijdeljjken geldnood te voor zienop het speculeren in Peruanen met een kapitaal van 250,000, waar van weldra een derde was verspeeld, en zijne knotijerijen om dit te be dekken. ook in Egyptische fondsen, waarbij alleen op conrs-verschil werd gespeculeerd, en ook iu Turken. Of ook hierbij een verliespost is bedekt gehoudenkon niet geconstateerd worden. Een ander middel om de zaken wel in de boeken te brengen, maar toch min ol meer bedekt te houden, bestond hierin, dat men niet slechts verliesposten onder algemeene hoofden bragt, maar zelfs winstposten geen eigen hoofd gunde. Door tal van ge daanteverwisselingen en vermommingen was het bijna ondoenlijkna te gaan wat Pincoffs in privé betrof en waarin ook de R. H. V. betrokken was; allerhande knoeijerijen kwamen ten opzigtc van het aandeclen-consortium aan liet licht. Voorts staat de commissie nog stil hij de uitgaven voor den aanleg van Fijenoord over de jaren 1873 —1879. Volgens berekening der commissie zijn over die jaren de administratie kosten met 510,210,50 te veel bezwaard Rij het nagaan der balansen bleek al spoedig, dat daarop verscheidene posten voorkwamen, die niet juist waren, hetwelk de commissie uitvoerig aantoont. Het winstcijfer der belans van 1873 had o. a. moeten zjjn ƒ205,649,55 in plaats van 445,061,72 en hetzelfde was het geval met

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1