RFJVOEGSEL, behoorentle lot de Leidsohe Courant van Jtaancla™ d December dS79, Jf°. %S3. BUITENLANDSCUE BEKIGTKN. nog bij zich had. In deze zaak zijn reeds zeer vele personen gehoord, en niet het minst de bestolene, die rekenschap moet afleggen omtrent het aan zienlijk bedrag, dat bij bij zich droeg en dal, hij als zijn eigendom opeischt. In het Noordzee kanaal is een tjalk, met steen geladen, door een stoomschip aangevaren. De t jalk zonk en de opvarenden werden slechts met tnoeite ge ed. Volgens een rapport van den gezagvoerder van het schip Zeemanshnop te Nieuwediep binnengekomen, werd op 1 November door een zware zee beloopen, waardoor het voorschip belangrijk neerzette en vier man, die bezig aan den kluiver waren, over boord werden geworpen. Toen hel schip weer rees en het achterschip neerzette, werden twee der schipbreukelingen weer met een tweede zee op hel dek geworpen, maar de beide anderen kon men niet redden, hoezeer men hun hulpgeschreeuw kon hooien. Te Andelst is het huis, bewoond door de Gebr. G.door brand ver nield. Van den inboedel is bijna niets gered en de bewoners zeiven hebben zich met moeite kunnen redden. Ook zijn een partij hout en tabak, 100 hl. appelen en een kalf verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Voor het gereglshof te Leeuwarden stond eergisteren teregt Gosse Meijer, oud 25 jaren, koedrijver te Rijperkerkbeschuldigd van moedwil- ligen doodslag, gepleegd in den nacht van 7 op 8 Sept jl. op J. H. Boersma. onder Suameer. Het getuigenverhoor vorderde veel lijd en geduld, omdat de personendie tegenw oordig warentoen besch. met den verslagene handgemeen was, allen beweren niets van een slag of stoot, noch een mes gezien te hebben. Besch. wist zich van de zaak zelve niets te herinneren. De adv.-generaal heeft tegen Meijer gcreqnireerd zeven jaar tnchthuisslral. De verdediger concludeerde, bij gemis van wettig bewijs, tot vrijspraak. Te Vlissingen is door rijksambtenaren ontdekt dat de gewigten van een fabrikant aldaar niet in orde waren; zijnde de openingen van onderen met klei gevuld. Dewjjl deze gewigten steeds op de bascule gebruikt wer den kan men aannemen dat die practijk op den duur nog al voordeel voor den fabrikant afwierp. sGRAVENHAGE, 29 November. Aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar G. H. L. van Oordt, laatste lijk hoofdingenieur, chef der afdeeling stoomwezen van het dep. der bur gerlijke openbare werken in Nederl. Indië, thans met verlof hier te lande, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uil 'slands dienst. De lieer F. M. H. S. Derriks, verificateur der 2'" categorie voor de i actieve dienst der directe belastingen, enz. te Oldenzaalis benoemd lol ontvanger der invoerregten en accjjnsen te Bttdel-Slaliontevens belast met de visilatiedienst aldaar. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. II. K. H. de kroonprinses van Denemarken verliet gisteren namiddag, na eeuige weken de gast te zjjn geweest van Z. K. Ii. prins Frederik, met hare kinderen de resideutie. De gemalin van den Deenschen troonopvolger werd tot het Rijnspoorstation begeleid door HH. KK. HH. prinses Hendrik, den prins en de prinses van Wied, welke aldaar een hartelijk afscheid van de prinses namen. Het diner van den president aan de andere leden-reeks der tweede kamer zal aanstaanden Donderdag, 4 December wederom plaats hebben in het «Hotel Pauler". Eergisteren werd op Eik en Duinen het stoffelijk overschot Ier aarde besteld van een man, die wel verdient, dat een woord aan zijn nagedach tenis wordt gewijd. Wij bedoelen den gepensioneerden majoor van het Oost-Indisch leger, W. L. de Sturler, die den 24"t0 dezer in den ouderdom van 77 jaren overleed. De ontslapene, die in Indië zich steeds door ijver en pligtsbelrachting onderscheidde, maakte de Palembangsche expeditie mede; lijj verliet, na 20jarige dienst, het leger in den rang dien wij reeds hebben genoemd. Voortdurend hield hij zich bezig met hoogst wetenschappelijke studiën, omtrent land- en volkenkunde, geschiedenis en beschaving. Zjjn bekend handboek over den Indischen landbouw wordt als een onschatbaar werk gewaardeerd door allen, die zich op dat vak toeleggen. Nog vele andere studiën over Indische belangen en toestanden vloeiden uit zijn wel- versneden pen. In 1866 verwierf hjj een gouden medaille, wegens de ge lukkige beantwoording eener uitgeschreven prijsvraag over Indische hout soorten. Nog is in manuscript aanwezig een uitvoerige studie over Palem- bang, getoetst aan de meest authentieke bescheiden. Na in 1877 het voor- regt cn genot gesmaakt te hebben van zijn gouden echtfeest te mogen vieren, is de waardige hoofdofficier aan een langzaam verval van krachten bezweken, diep betreurd door zijn gezin en betrekkingen, zijn talrjjke vrienden en vereerders. Het vaderland verliest in hem een zijner edelste zonen en het leger een zijner ware sieraden. D.v.'sGr BELGIE. In den nacht van Dingsdag op Woensdag is een diefstal van juweelen gepleegd in den winkel van de wed. Agnus, rue de Namur, te Brussel. De dieven hebben de vensterluiken weggenomen, de ruiten ingeslagen en twee- en twintig gouden horologes en vijf paar oorbellen gestolen. Mad. Agnus, die het gerucht gehoord hadwas aan het venster der eerste verdieping ver schenen en riep om hulp; de misdadigers namen daarop de vlugt in de rig- ting der Rne royale, achtervolgd door een patrouille policie-agentendie hen niet kon bereiken. Aan het station Boom nabij Antwerpen had de stationschef, Pexter, het ongeluk door een passagierstrein verrast te worden, met het treurig gevolg dat zjjn beide becnen werden afgesneden. De ongelukkige Iaat een srrottw en 4 kinderen na. ENGELAND. LONDEN, 28 November. Aan de Times meldt men uit Konstantinopel dal de Porte terstond be rouw heeft gehad over het besluit van den Sultan betrelïende de gedeeltelijke hervatting van de rentebetaling der staatsschuld. Nadat liet besluit drie da gen was achtergehouden, is het ten slotte weder ingetrokken. Aan de Daily IVetvs wordt uit Alexandrië gemeld dat de berigten over het mislukken der zending van kolonel Gordon naar Abyssinië worden bevestigd. Koning Jan blijft aandringen op den afstand van Massowah, of van eene andere haven aan de Roode Zee, en op de betaling van een aan zienlijk subsidie. Hij dreigt kolonel Gordon als gijzelaar te houden en den oorlog te zullen verklaren. -- Op eene vergadering in Mansion-house onder voorzitterschap van den lord- mayor, is besloten de nagedachtenis van den posthervortner. sir Rowland llill, te eeren door de oprigting van een weldadige stichting ter ondersteu ning en verpleging van oude en behoeltige postbeambten, hun weduwen en weczen, door de stichting van een gedenkteeken in de Westminstcr-abdij en van een standbeeld in de City. William van der Bilt van Nieuw York heeft aan de universiteit van Nashville, die door zijn vader is geslicht, een som van ƒ250,000 geschonken. Dezellde van der Bilt heeft 27706 beambten onder zijn bevelen, wier geza menlijk tractement een som bedraagt van meer dan 35,000,000 FH ANKRIJK. In de eerste zitting der kamer heeft de heer Haentjenseen Bonapar- tist, de regering geïnterpelleerd over de maatregelen, die zij zal nemen, om de gevolgen van den slechten oogst, de duurte der levensmiddelen en het gebrek aan werk in sommige streken te keeren. Volgens zijne redene ring kwam in dit opzigt de republikeinsclie regering veel te kort. Van regeringswege werd geantwoord dat zij deed wat in haar vermogen was. Zooeven had de minister van financiën nog een wets-ontwerp ingediend om 80 millioen fr. ten koste te leggen aan buurtwegenwelke 80 millioen alleen gevonden worden uit de opbrengst der belastingen boven de raming. In November hadden de indirecte belastingen bijna eiken das 1 millioen meer opgebragl dan de raming was. Dit was nog al geruststellend. De motie, waarmede de heer Haentjens zijne afkeuring tegen de regering wilde formuleren, werd niet in stemming gebragt, daar de eenvoudige orde van den dag werd aangenomen. In de Ecole des beaux-arts heeft de tentoonstelling plaats van de ont werpen voor een gedenkteeken te Courbevoie Ier herinnering aan de ver dediging van Parijs gedurende het beleg in 1870, waarvoor de stad Parijs een wedstrijd had uitgeschreven. Er zijn 89 ontwerpen ingezonden. Voor geschreven waren twee figuren. De meeste hebben zich de sledemaagd met een kroon op het hoofd gedacht in het gezelschap van een krijger. Het meest aantrekkelijke model is dat van Gustave üoré, die in den soldaat, een garde mobile, zich de figuur gedacht heeft van den talentvollen schilder Henry Regnault, die te Buzenval sneuvelde. Zaturdag zal de jury uit spraak doen. De Figaro meldt, dat prins Jeröme Napoleon, bij gelegenheid vaneen bezoek, dat hij onlangs den kardinaal Bonnechose bragt, zijn besluit heeft te kennen gegeven om een brief openbaar te makenwaarin hij zich openlijk tegen het bekende art. 7 van Ferry's wets-outwerp tot reorganisatie van het hooger onderwijs verklaart. De officieuse synode der hervormde kerk is Dingsdag 11. te Parijs geo pend. Van de 21 afdeclitigen waren daarbij 19 min of meer volledig verte genwoordigd door 86 leden, namelijk 41 predikanten en 45 gemeenteleden. De predikant Pédczert werd tot voorzitter verkozen. De openbaarheid (lei- beraadslagingen zal beperkt zijn. Men bepaalde, dal die organen der gods dienstige Prolestantsche pers zich zouden kunnen doen vertegenwoordigen, welke de geloofsbelijdenis der synode van 1872 aannamen. Te Parijs is dezer dagen de locomotief van een der stoomtramwagens op den Boulevard Monlparnasse door den grond sezakt cn teregt gekomen in de catacomben, die onder dat gedeelte der stad loopen. De wagen volgde gelukkig de machine niet, en niemand heeft letsel bekomen. Uit Aniane (Herault) wordt gemeld, dat twee jongelieden van Spaansche alkomst, die in Mei II. wegens diefstal veroordeeld waren, op hooger bevel uil de gevangenis zjjn ontslagen, omdat hun onschuld aan het licht is ge komen. Uil Madrid wordt gemeld dat Dingsdag II. de begrafenis heeft plaats gehad van de gravin de Montijo, onder een grooten toevfocd van menschen. Voorop ging een aantal kinderen van de scholen en instellingen, welke de gravin als beschermvrouw begunstigde, gevolgd door veertig priesters. De lijkwagen werd door zes prachtig opgetuigde paarden getrokken. Er waren 374 volgkoetsen, waaronder die des konings en van de meeste grandes van Spanje. Te Madrid is thans het berigt ontvangen, dat de hoofdaanvoerder van den nieuwen opstand op Cuba, Sancho Chimenes, met al zijn aanhangers de wapens heeft nedergelegd en zich ter beschikking der wettige autori teiten gesteld. Algemeen neemt men thans aan, dat de opstand, zoo hij al niet gedempt is, de regering toch geen verdere zorg behoeft te baren. DUIT IGHLANB. De koning en de koningin van Denemarken zijn alhier aougekomen. Zij werden aan het spoorwegstation door den kroonprins ontvangen. De Reichsanze. bevat eene bekendmaking van het staatsmiiiislcrie welke met goedvinden van den bondsraad de opgrond van de socialistenwet, voor Berlijn en omstreken, uitgevaardigde bepalingen betredende liet bewaren en dragen van wapenen voor een jaar verlengt. Eene bekendmaking van den president der policiezegt, dat aan de op grond van de socialistenwet uit Berlijn en omstreken verwijderde personen ook verder het verblijf aldaar ontzegd is. In de yd. Allg. Zelt. leest men liet volgende: «Ten gevolge van de

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5