LE1D8CRE €011 RAMT. MAANDAG 1 DECEMBER. 187». W. 283. De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 mti het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afsonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afsonderlijke nommers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Belet op art. 22 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n". 134) hou- jtnde voorzieningen tegen besmettelijke ziekten Brengen ter algemeene kennis dat de Sint IVtcolaasmarkt wordt «schorst wegens het epidemisch heerschen van ROODVONK te dezer stede. geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche {rnrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Luiden, 27 November 1879. E. KIST, Secretaris. deze Courant behoort een Bijvoegsel. ST A DS- BERICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te reten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand esteld de op den 22"", 23"" en 26"" November jl. invorderbaar ver harde kohieren voor de belasting op het personeel, houdende aanslagen mor een voljaar en voor negen maanden en van het patentrecht over het kwartaal, alle dienstjaar 1879/80, zjjnde een ieder verplicht zijnen aanslag ip den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche rnrant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 November 1879. V. d. BRANDELER. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEIDEN, 29 November. Voor middelbaar onderwijs, wiskunde, zijn op 27 en 28 Nov. geëxa- ineerd twee candidaten in boekhouden. Toegelaten werd mej. M. P. Praat in Delft. Deze examens zjjn hiermede insgelijks afgeloopen. -Gisteren-avond omstreeks 6 ure had de wed. D., wonende hoek Dief- eeg en Langebrug, bij het afgaan van den zoldertrap, het ongeluk dat de tandende petroleumlamp, welke zij geplaatst had op een door haar in den gedragen houten bak, omviel, waardoor de brandende inhoud in den ik liep. Gelukkig had zij tegenwoordigheid van geest genoeg om een en ider door het openstaande dakvenster in de goot te werpen, waarna het andende vocht met bloempotaarde en kleeden werd gedoofd en op die Wie grootere onheilen werden voorkomen. t De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n». 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn ingegeven als door Roodvonk aangetast 35 personen, en aan die ziekte Verleden 7. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche 'rnrant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 November 1879. V. d. BRANDELER. treden. Zijne voordragt; "De geschiedenis van een oud volksvermaak" werd door het talrijk opgekomen publiek, waaronder veel dames, met dien bijval begroet, die zulk eene rede waardig is. Na de pauze werd door verschil lende heeren nog een 14-tal bijdragen geleverd, zoowel in proza als poëzij, alsmede een paar zangstukken. Bij het einde der vergadering dankte de voorzitter den talentvollen spreker en hoopte hem nog menigmalen in de vergadering te hooren. Ook de heeren P. Quint en J. C. Scheer, van Stol wijk, zouden altijd met open armen ontvangen worden. Verder werden bij dragen geleverd door de heeren J. v. d. Starren, A. v. d. Hilt, Reynders, H. Ripping en P. Blok Jr., van Zevenhuizen. Te Rotterdam werd dezer dagen eene vergadering gehouden van aan deelhouders in de Rotterdamsche Tramway-Maatschappij. Het eerste punt, dat aan de orde werd gesteldwas een voorstel van commissarissen tot schorsing van den directeur D. van Mourik, wegens allerlei handelingen in het nadeel der maatschappij. De heer van Mourik, in de vergadering tegen woordig voerde het een en ander tot verdediging aan en eindigde met het voorstel, eene commissie van onderzoek te benoemen, welk voorstel evenwel werd verworpen. Het voorstel tot schorsing werd aangenomen. De direc teur van Wijk, die zich eveneens aan zaken heeft schuldig gemaakt in het nadeel der maatschappij, had intijds ontslag gevraagd en gekregen. De voorzitter bragt vervolgens een rapport uit over den toestand der maat schappij, hetgeen van zeer bevredigenden aard was, en waaraan tevens een voorstel was verbonden tot uitbreiding van het kapitaal. Daar de vergadering niet voltallig was om tot wijziging der statuten te besluiten, werd bepaald, dat hiertoe later eene nieuwe vergadering zou worden gehouden. Reeds nu is te Heinenoord een vijfjarig knaapje, dat zich op de dunne ijskorst had gewaagd, verdronken. Betreflende den branddie dezer dagen te Strijen plaats hadmeldt men aan de IV.R.C. het volgende: Zaturdagavond jl.om 8% uur, brak de brand uit in de woning van den aardappelboer C. v. d. S.even buiten de kom van het dorp gelegen. De brand was in een oogenblik zoo hevig en verspreidde zich zoo spoedig over het geheele perceeldat aan geen blusschen te denken viel. De wind was gelukkig gunstig, zoodat geen gevaar voor de naaste gebouwen bestond. In een groot half uur tijds wa ren het huis en schuurtje dan ook uitgebrand, en bepaalde zich het werk van de brandweer tot het uitdooven van den smeulenden puinhoop. Al aanstonds viel de aandacht der policie en van de brandweer op het feit, dat nagenoeg geen inboedel in het brandende perceel was te bespeuren. Ook schijnt het den burgemeester te zijn opgevallen, dat vooral aan het bran dende houtwerk een blaauwe gloed was waar te nemen, die aan petroleum denken deed. Daarbij kwam het zonderlinge feit, dat de bewoner en eige naar, een alleen wonend man, reeds sedert zes dagen uit de gemeente afwe zig was en bij een broeder van hem te Rijsoort logeerde. Dit een en an der gevoegd hij tal van kleine omstandighedennoopte deu burgemeester tot het instellen van een geheim, maar tevens gestreng onderzoek, dat niet zonder vrucht is gebleven. Maandag avond laat, toen de eigenaar in middels in de gemeente was teruggekeerd, hoorde men in eens, dat hij en nog een arbeider waren aangehouden en dat de policie er in geslaagd was tol de ontdekking te komen, dat nagenoeg de geheele inboedel langzamer hand heimelijk was geborgen vóórdat de brand uitbrak. Het voorloopige verhoor en onderzoek duurde tot laat in dieu nacht en had ten gevolge, dat Dingsdag morgen de beide genoemde personen uaar het huis van arrest te Dordrecht werden overgebragt. Sedert bleven de burgemeester en gemeente en rijksveldwacht druk in de weer, om het geheim der zaak aan het licht te brengen, liet gevolg hiervan was, dat Donderdag tegen den avond nog een zekere J. B. gevankelijk naar Dordrecht is overgebragt. Naar wjj vernemenmoet deze de eigenlijke brandstichter wezendie daartoe, vol gens bekentenis van den eigenaar, door hem was omgekocht. Het doel der brandstichting kan alleen zijn geweest zucht om zich met de assurantie- penningen te verrijken. De inboedel, waarvan verreweg het grootste deel verborgen was, had in het geheel eene waarde van ƒ450 hoogstens en was op ƒ970 verzekerd. Het Hbl. meldt: In een tapperij op het Rembrandtplein te Amsterdam werd eergisterenavond kaart gespeeld door twee personen. Een hunner verloor ruim ƒ100 en betaalde. Toen de winner het geld wilde opsteken, werd plotseling het licht in de kamer uitgedraaid en maakten onderscheidene personen zich meester van het geld, benevens van ruim 700, die de winner {Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1