LE1DSCHE C OU RAMT. 1879. N°. 283. ZATURDAG 29 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. Lwbes. 28 November 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. I)e Courant verschijnt dadelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd De prijs der Courant is per merendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is ver krijg haar voor f 2.50 't jaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. ile prijs der Advertentidn is van 1—4 regels iedere regel ineer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. J. F. Buffart, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichiing van eene rookerij van spek en vleesch in het achterhuis van zone woning in de Maarsmanssteeg n". 15; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlageiiop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat Vrjjdag den 12u'1' December aanst., 's voormiddags te elf ttren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek la te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. LEIDEN, 28 November. hoor het kiescollegie der Ned. Iierv. gemeente alhier is, ter vervul- ling der vacature, voortdurende door het bedauken van den heer W. F. de Vink. heden tot onderling benoemd de heer L. H. Fcenders. De voorstelling gisteren avond door het Victoria-Thcater-Gczclschap uit Stettin, in de stads-zaal, onder directie van den Louis Lewertofl'gege ven. was weder slecht bezocht. Gelijk wij in ons vorig berigt reeas meia den, verdiende het gezelschap werkelijk eene betere opkomst. Het spel is «ver het algemeen fijn en geacheveerden de stemmiddelenwaarover de verschillende zangers en zangeressen te beschikken hebben, lang niet alle- daagseb. W(j hopen dat de opkomst heden avond bij de slotvoorstelling rronter moge zijn; anders zou het weinig aanmoedigend zjjn voor andere {welschappenom gedurende dezeu winter alhier op te treden. Gisteren namiddag, omstreeks 5 ure, is een paard, gespannen voor wte kar, waarop was gezeten zekere V. D. K.melkverkooper, doordien ine het paard niet meester kon blijvenvan de Beestenmarkt doorgerend langs den Rijnsburger weg, tot het stuitte tegen den slagboom, die door den spoorwachtcr was nedergelaten voor een vertrekkenden trein; er had den aelukkig geen ongelukken bij plaats. Ten 4 ure is een 13-jarig meisje, bij het spoelen vau goed, aan het Kort Galgewater in het water gevallen, doch terstond gered door den zoon un Teljenr. Tot notaris te Uitgeest is benoemd de beer J. van Leeuwen Az.can- didaat- notaris alhier. -- Uitslag der acte examens voor middelbaar onderwijs: Afd letterkunde. Toegelaten: mej. L. C. W. Meyners, van Leeuwarden, oor Fransche taal en letterkunde, en mej. S. van Stee, van Zaandam, voor ingelsche taal en letterkunde. Niet opgekomen eene voor Nederiandsche taal en letterkunde. Aid. wiskundeenz. 27 Nov. Geëxamineerd vier candidaten voor de acte tymuastiek. Toegelaten: mej. 11. M. Stiivel, van Sneek. 2Gen 27 Nov. Geëxa mineerd drie candidaten voor de acte boekhouden. Een vierde was niet «Igeknnten. Toegelaten, voor schoolonderwijs, de heer P. Munk, van Goriuchem. Afd. letterkunde. Heden toegelaten mej. C. C. ter Reehorst, van 'sGra- venhage, voor Engelsche taal- en lellerkunde. Eene voor Ned. taal- en let terkunde was niet opgekomen. De examens zijn hiermede afgeloopen. Bij kon besluit van 17 Nov. II. is het volgende bepaald Gezien de kon. besluiten van 1 Junij 1836, n». 75, en 22 Jtinij 1840, 60. waarbij concessie is verleend tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam tot Haarlem en van daar tot Rotterdam, on Ier voorbehoud dat na verloop van drieendertig jaren, te rekenen van den dag op welken de weg zal zijn geopend geworden voor het vervoer, het rijk de bevoegdheid hebben zalom zich in het bezit daarvan te 'lellen en den eigendom te verkrijgen tegen uitkeering van de hoofdsom, die de totstandbrenging zal hebben gekost, en van zoodanige andere som men als met voorkennis en goedvinden van de regering lot verbeteringen mngien zijn besteed geworden; Overwegende: 1°. dat de spoorweg lot Rotterdam op 3 Junjj 1847 is ge opend en het rrjk alzoo hevocsd is. om zich na 2 Junij 1880 in het bezit te stellen van den spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam; 2'. dat het belang van den staat uiet vordertdat reeds op 3 Junij 1880 van die be voegdheid worde gebruik gemaakt; Wordt besloten: 1°. van de bevoegdheid voor het rjjk om zich na 2 Junij 1880 in het bezit te stellen van den Hollandschen ijzeren spoorweg van Amsterdam tot Haarlem en tot Rotterdam zal voor alsnog geen gebruik wor den gemaakt; 2». den termijn van drieendertig jaren, vermeld sub 2 van het kon. besluit van 15 December 1845, n°. 71, eindigende met 2 Junjj 1880, voorloopig te verlengen tot 31 Mei 1881. Bij de te Amsierdam gehouden kofïijveiling is gemiddeld alles 2 a 2% ets boven taxatie verkocht, heigeen voor de schaikisl eene bate geeft van 3 ton boven de raming. De Standaard meldt het volgende: In strijd met de berigten, heden door onderscheidene bladen medegedeeld, kunnen wij de verzekering geven, dat dr. Kuyper, wel verre van in zorgvoller toestand te verkeeren, integen deel langzamerhand vau zijne krankheid herstellende is en binnen kort zjjne werkzaamheden hoopt te hervatten. Te Botterdam werd gisteren nacht door twee agenten van policie in een portaal aan de Zandstraat een man gevonden in bewusieloozen toestand, blijkbaar ten gevolge van gebrek en koude De mail werd naar het Zieken huis vervoerd, doch is onderweg overleden. Te Nieuwe Diep is in den laatsten tijd eene groote hoeveelheid viscli aangevoerd. Op één dag werden 17 a 18000 schelvisschen afgeslagen. Ter viering van de vestiging der hervormde kerk in Friesland, nu bjjna 300 jaren geleden (bjj resolutie der siaieu van 31 Maart 1580), heeft zich een commissie gevormd. Het voornemen bestaat om de zegepraal der reformatie in Friesland, wier geschiedenis en beteekenis in een kort ge schrift zal worden ontvouwd, den 318',n Maart e. k. te Leeuwarden te vie ren door eene feestelijke godsdienstoefening, welke 'savonds door eene mu zikale uitvoering zal worden gevolgd. Een gevangene in de cellulaire gevangenis te Winschoten stichtte op zettelijk brand, omdat men hem, naar hjj zeide, te ligt gestraft had. Ge lukkig bemerkte men den brand; anders ware hij zeker gestikt. Te Woudrichem is gevankelijk binnengebragt een jongmanA. C. ge naamd, verdacht vau den moord en diefstal te Sleeuwijk te hebben ge pleegd. lljj is voor eenige maanden aan den Uppelschen dijk als boerenknecht in dienst geweest. Te 's Hertogenbosch is in het open veld in vergevorderden staat van ontbinding het lijkje gevonden van een pas geboren kind. Door de justitie is een onderzoek ingesteld. Te Luxemburg is in het gebouw der kamer van afgevaardigden het model tentoongesteld voor een ruiter-standbeeld van koning Willem II. De koning is voorgesteld in Nederiandsche generaals-uniform met de linkerhand groetende. Het ligt in de bedoeling, het beeld, met het voetstuk ongeveer 10 meter hoog, te plaatsen op hel Willemsplein te Luxemburg. Het ont werp is van den beeldhouwer Peelers, te Nancy. sGRAVENHAGË, 28 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië bestemden officier van gezondheid 2e kl. J L. Hess, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frank rijk in 1870'71, en aan den tjjdeljjk bij het leger in Nederl. Indië aange- stelden officier van gezondheid 2e kl. F. W. Stammeshaus, tot het dragen van het IJzeren Kruis 2e kl. en der Duitsche herinnerings-medaille voornoemd. De luit. ter zee 2' kl. H. P. Netscher, dienende aan boord van het schroefstoomschip van Galen, wordt overgeplaatst in de rol van het wacht schip te Willemsoord en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. K. J. Bal. In de zitting van de tweede kamer van heden bjj de voortzetting der algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting verklaarde de minister van financiën, dat belastinghervorming mogelijk was zonder grondwetsher ziening en dat. werden de belastingplannen der regering aangenomen, het kiezerspersoneel van zelf zou worden uitgebreid. Hij maakte de uitvoering der schoolwet niet afhankelijk van aan te wijzen middelen voor dat doel alleen. Hij vroeg steun voor zijne plannen en rekende voor de op te bren gen nieuwe middelen vooral op de gegoede middenklasse. Bij de verdere discussiën verklaarde de minister van Lijnden tegenover den heerMoens, dat de uitvoering der onderwijswet is eene regeringszaak. Tegenover den heer Eloni verdedigde de minister Six uitvoerig de schoolwet, waarin hij geen staatkundige, maar uitsluitend paedagogische strekking zag en die hij daarom

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1