klaard: de minister zal niet wachten totdat een voorstel is aangenomen waardoor de schatkist is versterkt. Naar de overtuiging van adressanten worden de belangen van het ouderwijs door die vertraging in hooge mate benadeeld; want, zooals in het voorloopig verslag op hoofdstuk V teregt is opgemerkt: de verbetering van beslaande schoollocalen en de stichting van nieuwe, de uitbreiding van personeel en leermiddelen, de verhooging van de bezoldiging der ouderwijzers, in e'én woord, alles wat dienen moet om het lager onderwijs op goeden voet te brengen, wacht op de invoering van de nicuw'e wet. Adressanten doen om deze redenen een beroep op de vaderlandsliefde der vergadering en wenden zich tot haar met de dringende bede, dat het haar behagen moge het daarheen te leiden, dat althans nog met 1 Juiij 1880 de schoolwet van 1878 in werking trede. lie wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen tc Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering houden. Uitslag der acte-examens voor middelbaar onderwijs: Afdeeling letter kunde. Toegelaten: mevr, L. S. P. Makking, geb. Noordewier, voor Engelsche taal- en letterkunde. Eene trok zich terug voor Nederl. taal- en letterkunde. Afgewezen eene voor Fransch. Afdeeling wiskunde enz. 25 en 26 Nov, geëxamineerd één cand. voor handelswetenschappen, de lieer H. Molenbroek van Botterdam, die werd toegelaten. 25 en 26 Nov. geëxamineerd twee cand. voor boekhouden. Toe- gelalen, voor huisonderwijs, mej. F. A. C. Versigny van 's Hage. Door de geneeskundige staats commissie te Amsterdam zijn lot arts bevorderd de hh. C. 11. A. Meijer, med. doctor, en J. Schippers, med. doctorandus. Naar men uit Amsterdam meldt wordt de ongesteldheid van dr. A. Knyper thans van zeer ernstigen aard. liet stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, is op 25 November te Tort Saïd aangekomen. De Koning der Nederlandenvan Batavia naar Amsterdam is op 25 November van Napels vertrokken. Een troep Zigeuners, bestaande uit omstreeks 17 personen met2beeren en 4 paarden, kwam Maandag middag van lleinenoord te Oud-Beijerland en sloeg een nachtleger op aan den Zinkwegschen dijk. Toen zij jl. Zatur dag onder lleinenoord vertoefden, werd de familie met de geboorte vaneen zoon verblijd. Eenige uren later vertrekkende, werd de jonggeborene in een baal gestopt en zonder eenige andere beschutting aan de zij van een paard vastgeknooptom zoo den logt mede te maken. Zaturdag avond II. is er brand uitgebroken bij den landbouwer v. d. S., onder Si rijen. Naar men verneemt, bestaat er alle grond om Ie vermoeden, dal deze brand moedwillig zou zijn gesticht, ten gevolge waarvan genoemde v. d. S. en een arbeider v. II. Ier beschikking van den officier van justitie gesteld en gevankelijk naar Dordrecht overgebragt zijn. Te Haarlem heeft gisteren de heer W. B. Weidner den dag herdacht, waarop hij voor vijftig jaren zijn kunstenaarsloopbaan begon. De afdeeling Toonkunst, verschillende liedertafels en vele particulieren hebben zich ver- eenigd om dezen dag voor den jubilaris, die als mensch en leermeester bjj ieder hoog staal aangeschrevenlot een waren feestdag tc maken. Een gaskrooneen pendule met coupes en vele andere stoffelijke geschenken den heer Weidner aangeboden, waren zoo vele blijken van waardering voor hetgeen hij ter bevordering van de Toonkunst gedaan heeft en nog doet. Des avonds werd hem een serenade gebragt door de vereenigde liedertafels. Door wijlen mej. 11. Kelbling, wed. E. Tierie, is aan de christ. geref. gemeente te Haarlem een legaat van 1000 besproken. Uit Amsterdam meldt men dat de heer dr. E. Brusa, hoogleeraar in liet strafregtde strafvordering en de wijsbegeerte van het regt aan de universiteit aldaar, zijn ontslag uit die betrekking zal vragen, ten gevolge zijner benoeming lot hoogleeraar aan de universiteit te Turijn. -- De gemeenteraad van Amsterdam heelt met betrekking tot de slads- reiuigingsdieiisl besloten, dat van gemeentewege de openbare weg geveegd en, voor zooveel noodig, vooraf gesproeid zal worden en dat dit werk des nachts zal geschieden. Eergisteren had in het Oosterdok tc Amsterdam een treffend ongeluk plaats. De zoon van een schipper, te huis behoorende te Schiedam, viel, door hel uitschieten van den boom in het dok. Zijn vader trachtte hem te redden, door hem met een haak te grijpen, waarin hij ook slaagde, doch de drenkeling, den slok vastklemmende en naar het schip getrokken, hief zich zóó geweldig uit het water op dat zijn hoofd tegen den scherpen onderkant van het schip bonsde, zoodat hel bloed het water kleurde. Op weg naar hel gasthuis is de ongelukkige overleden. Onder Winterswijk zou dezer dagen aan een der beambten en eenige werklieden van den spoorweg een groot ongeluk overkomen zijn, indien zij zich niet tijdig hadden weten te bergen door van de machine, waarop zij zich bevonden, af te springen. Door den dikken mist hadden zij het naderen van een locomptief, toebehoorende aan den aannemer van de spoor- wegwerken (Winterswijk- Duitsche grenzen), niet bespeurd. Hun machine werd in splinters geslagen. 'sGBAVENIlAGE, 27 November. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer II. C. Hulsenbos, als consul-generaal der Nederlanden te Oporto, en aan den heer J. J. B. Muurling, als consul der Nederlanden te Lissabon. Tot consul-generaal der Nederlanden te Lissabon, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer Ernst George. De heer d'. W. F. H. Schelkly, civiel geneeskundige, is benoemd tot officier van gezondheid 1' kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in West-Indië, en de paardenarts 2' kl. M. Stoffelsvan het le reg. huzaren, is op pensioen gesteld. Aan den Oost-Indischen ambtenaar J. A. van den Broek, laatstelijk controleur le kl. bij het binnetilandsch bestuur op Java en Madura thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. In de zitting van de tweede kamer van heden is hel algemeen debat over de staalsbegrooiing voortgezet. De heer Fransen van de Putte verde digde de houding der kroon en zijne eigene handeling in dezen zomer. Het optreden van dit kabinet was allezins gereglvaardigddaar de liberalen niet in staat waren een ministerie te vormen. Grondwetsherziening was niet absoluut noodzakelijk. De heer van der Hoeven zal tegen de hoofdstukken 3 cn 5 stemmen, op grond van de houding der regering in de onderwijs- quaestie. Hij en de heer van Nispen bestreden de uitvallen van deu heet Bulgers legen de katholieken. De beer van der Linden wekte de liberalen tot eensgezindheid op, lol afdoening van zaken. De heer Sickesz wil ook de regering steunen, indien zij de liberale beginselen niet aantast. De minister van Lynden refereerde zich aan het memorie-antwoord. De rege ring wil geen grondwetsherziening, maar kieswetherziening, na vooraf, gaande belastinghervorming. Haar standpunt omtrent de onderwijs wet is niet veranderd. Dit jaar zag zij in de aanneming der begrooting geen votum van vertrouwenmaar hoopte dit in het volgende jaar te verdienen. Heden vereenigt de president van de tweede kamer een veertigtal leden van dat staatsligchaam aan eenen maaltijd in het hotel Panlez. Tot de genoodigden behooren ook eenige ministers. Voor het geregtshof stond lieden te regt A. v. L., oud 21 jaren, touw- slagersknecht te Groede, beschuldigd van den 26" Augustus jl. voor hel kantongeregt te Oostburg in eene policiezaak tegen P. II. ten voordeelt van den beklaagde eene valsche verklaring te hebben afgelegd. Beschul digde bekende tegen beter weten aan en in strijd met de waarheid te heb ben getuigd door te zeggen dat hij van de zaak van P. H. niets afwist, en zulks uit vrees voor II., die hem gedreigd had met een pak slaag. Adv, gen. Gregory eischte veroordeeling van besch. tot 3 maanden celstraf. De verdediger, mr. Schouten, riep voor zijn cliënt de clementie van den Hon in. De uitspraak is bepaald op morgen. De gemeenteraad alhier heeft eergisteren eene belangrijke beslissing genomen, naar aanleiding van een adres der Vereeniging voor handelen nijverheid, volgens hetwelk die vereeniging de vraag heeft overwogen ol de verordening regelende de bouwpolicie van 9 Mei 1878hoofdzakelijk wat de daarin bedreigde straffen betreft, billijk was en regtvaardig, die vraag ontkennend heelt beantwoord en het pligt heeft geacht den gemeen teraad te verzoeken lot eene herziening van sommige artikelen der bedoelde verordening over te gaan. Het praeadvies van burg. en welh. ten aanzien van dit adres, strekkende tot afwijzing van het verzoek, maakte thans een punt van behandeling uit. Alvorens de beraadslagingen werden geopend, werd nog voorlezing gedaan van een nader adres van het bestuur der Ver eeniging voor handel en nijverheid, houdende eenige bedenkingen tegen de motieven cn conclusie van het praeadvies en waarin de vereeniging nog nader aantoont, dat zij niet bedoelt de gevangenisstraf op le hellen, maar de toepassing er van aan den reg ter over te laten. De langdurige discussie, die nu volgde, getuigde van instemming met het gevoelen van meergenoemde vereeniging. De heer Polak Daniels deed hel voorsteldal de raad besluite dé commissie voor de strafverordeningen uit te noodigen de verordenin; op de bouwpolicie te herzien, op den grondslag dal de uitspraak omtrent ten de gevangenisstraf aan den regter worde overgelaten. Dat voorstel werd met 24 tegen 7 stemmen aangenomen. HH. MM. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje heb ben aan gebr. Belinfante alhier hun dank doen betuigen voor de aanbie ding van den Bijks- en residentie-almanak voor 1880, dien I1D. met welge vallen hebben aanvaard. Aan het alhier geëindigde examen van onderofficieren, dingende naar den rang van 2d'0 luit.-kwartiermeester voor het leger hier le lande en in O.-I., hebben voldaan de sergeanten Verniers van der Loelf, Bost. Schul- tink, Kempees, van der Harten, Doormaar, van der Werfl en Verwijncn, allen van den hoofdcursus te Kampen. Bij het afrijden van de Loosduinsche brug is heden ochtend een mei goederen geladen bestelwagen van de llollandsehc spoorwegmaatschappij in het water geraakt. De koetsier en besteller, die in het water raakten, werden met groote moeite gered, terwijl het paard verdronk. 20C doo van hou Rea joot van non naai ver regi wer k te i vaa «en Re Rat jelfb bedt' volk wanl «nde bekl; flecei kwel oefen Jem IjlOOI De «n v werk tolk Sent entsl tert licit den word den Gm/i tarle ie k; omlri len nand CLMTKNLAMJSCUK BfcltlÜTE.N. ENGELAND. LONDEN26 November. De heer Gladstone is op zijne reis naar het noorden overal op luister rijke wijze wijze ontvangen. Overal waar de trein stilhield, le Carlisle, te Ilawick, te Galashiels en eindelijk aan het Wavcrley-station te Edinburg. verdrong zich eene opgewonden menigte om den staatsman welkom le heeten, en om hem door gejuich, door toespraken en door adressen hare ingenomenheid te betuigen met het doel van zijne reis. Dat doel is om zich candidaat te stellen voor het graafschap Midlothian en aldaar den con- servativen candidaat te verdringen. Te Edinburg heeft de heer Gladstone eene redevoering gehouden. Hij zeide dat de regering het parlement niet ontbinden wil, omdat zij weet dat het land tegen haar is, cn omdat zij gedurende nog een jaar vrij wenscht te zijn om Engeland en Europa nieuwe verrassingen te bereiden. Hij laakte de eerzuchtige politiek van Beacons-[tels fleld, die telkens het Engelsche volk nieuwe verantwoordelijkheid op den wen rug laadt. Hij eindigde met een krachtig beroep op de kiezers, om de tegenwoordige meerderheid in het parlement tc doen vervangen door eene liberale. -- Het parlementslid Parnell, dien men als het hoofd mag beschouwen der agitatie in Ierland, is tc Swinford de held van den dag geweest. De stad was te zijner eer verlicht, eerebogen waren opgerigt, banieren met allerlei opschriften, kleine zinnebeeldige pieken en sabels, groene sjerpen enz. gaven aan het //nationaal" gevoel lucht. Eene volksvergadering had in de open lucht op de markt aldaar plaats Eene dergelijke demonstratie trijs? ritioe iet li IgStl e< tchnl Ben oelei inget De trstd undi inds torste aar m bi 'erve ensdi oden ngtc ir ze Uit ovee we enu

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2