LEIBSCHE COURANT. 1S7!>. DONDERDAG 27 NOVEMBER. N°. 380. BLNNENLAKnsrJlE BKHIÜTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen ustgesmuierd De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag af soudei-lijk is verkrijgbaar voor 3.50 jaars, buiten de expeditiekosteii. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. He prijs der Adverientién is van 1—4 regels 1.iedere regel aieer '25 cenis. LEIDEN. 26 November. Heden aanvaardde de heer mr. 11. van der Hoeven het hoogleeraarsambt bjj de reglsgeleerde faculteit aan de rjjks-nniversiteit alhier, met het houden «ener redevoering in hel groot auditorium van het akademiegebouw rover Jt vaststelling en invoering van het wetboek van strafregt." Gisteren-avond hield de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde eene gewone vergadering in de nal der Loge. Het praesidium werd waargenomen door den vice-voorzitter d', Boursse Wils, lerwjjl het bestuurslid dr. Jentink als secretaris fungeerde. üj dc mededeeling der ingekomen stukken werd bij acclamatie tot de aan neming van een drietal nienwe leden besloten. Daarna werd overgegaan lot dc benoeming van een lid voor de commissie tot voorbereiding eener excursie naar Gent. De heer M. J. van Larem. in de vorige vergadering lot lid dier commissie benoemd, had om bijzondere redenen die benoeming niet aangenomen. Door den voorzitter werd voorgesteld alsnu tol lid dier commissie te benoemen den heer A. D. D. Schretlen, waartoe mede bij acclamatie werd besloten Vervolgens was aan de orde de benoeming eener commissie voor de avond-tentoonstelling van bollengewassenwaartoe in de torige vergadering was besloten. De voorzitter deed hiervoor, wegens het lijdroovemle van stemmingen, de volgende voordragt: de heer de Kruyff, Ie Sassenheim, en de bh. Cotivée en Kriest alhier. De vergadering hechtte lede bij acclamatie hare goedkeuring aan deze voordragt. De lieer Kriest, Ier vergadering aanwezig, gal te kennen dat hydie bij eene vorige ten toonstelling lid der commissie was geweestgaarne zou gezien hebben dat bans een ander lid was gekozen, maar daar de voorzitter opmerkte Jat de wijze, waarop hij zich van de hem opgedragen taak had gekweten, nist aanleiding had gegeven hem op nieuw te benoemen, liet hij zich de teuze welgevallen. Daarna gaf de voorzitter liet woord aan den heer D. Maler, die eene voordragt hield over de thee in China, hare kweeking en bereiding aldaar. I Sa eenige mededeelingen omtrent de geopraphische verspreiding der plant, Itad hij in eenige beschouwingen van de plant zelve en de wijze van be reiding der thee, zoowel van de groene als van de zwarte thee. eene be tiding die voor beide soorten ten deele gelijkvormig, maar ook ten deele verschillend is. Zoowel van de groene als van de zwarte thee werd door Item eene plant ter tafel gebragt, alsmede een fraai exemplaar van de Os- nantluis aquifoliumwaarvan de bloem gebruikt wordt om die onder de thee te mengen, waardoor zij eene zeer fijne geur verkrijgt. Naar aanleiding eener missive van den heer Leef kens te Beverwijk, hc- reffende zinken planten-etiquettenwerden enkele opmerkingen gemaakt uitrent hel gebruik van dergeljjke eliquetten. De heer Witte gal te kennen I it hij in eene volgende bjjeenkomst deze quaestie meer uitvoerig zoti be- i andelen. 'j Door den heer Witte werd de aandacht gevestigd op eene plant voor den andel uitstekend geschiktmaar waarvan deze niet het voordeel geniet dat larvau kon getrokken worden, uamelijk de Aphilandra, waarvan hij enkele ifntplaren teil toon had gesteld. In aangenamen vorm deelde hij het een a ander mede omtrent de invoering van de verschillende soorten of varie- 1 tilen dezer plant, die zeer fraaije bloemen oplevert. Zijn doel was de aan licht der kweekers op deze zoo gemakkelijk te verkrijgen plant te vestigen 1 ftlat zij er partij van zouden kunnen trekken. c Voor het sluilm der bijeenkomst deelde de voorzitter nog mede dat de j feede buitengewone vergadering met dames zou gehouden worden op December aanst. en dat de heer Witte alsdan als spreker zou optreden. - - De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen in de eerste helft Sier volgende maand verkoopen de bibliotheken van wijlen de heeren 'I. Fangman, emeritus-predikant te Leiden, H. J. Borgers, litL luim. doet. i rector der Latijnsche school te Nijmegen, P. van Deinse, medic, doet. directeur van het krankzinnigen-geslicht te Soerabaija. verder wer- tn over regtsgeleerdheidnatuurwetenschappen cn andere, eenige gc- preven stukken, prentwerken, phoiogiaphiënschilderijen, eene verzameling «velaars, microscopen, anatomische voorwerpen, chirurgicale instrumenten. Ju. be catalogus ziet het licht en wordt belanghebbenden ter kennisneming Itihcvulen. - Uitslag der acte-examens voor middelbaar onderwijs: ADI. letterkunde. Toegelaten: mej. 11. C. Meylink, van Middelburg, voor aardrijkskunde; mej. K. M. Hengeveld, van Leeuwarden, voor Engelsche taal en letterkunde. Afgewezen ééne voor Hoogduitsche taal en letterkunde. Afd. wiskunde enz. 25 Nov. Geëxamineerd vier candidaten voor gym nastiek. Niemand toegelaten. 24 en 25 Nov. Geëxamineerd vier candidaten voor boekhouden. Toegelaten voor huisonderwijs de dames J. J. de Sau- vage, van 's Hageen C. A. van Staverenvan Rotterdam. In de maand Mei of Jtmij 1880 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bjj het vak der posterijenwaartoe twaalf plaatsen ter vervuiling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1881 worden gehouden zoodat gedurende 1880 slechts één examen zal plaats vinden. Bljjkens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen berigt, bedraagt de raming van den koffij-oogst op Java voor het loopende jaar, op ultimo October, 1,254,950 pikols, waarvan zijn ingeleverd in de pakhuizen 1.211,438 |>ikols. Oe nadere toelichting van het eerste telegram aangaande het overlijden van Koolemans Beynen maakt het verlies van den jongen officier nog smar telijker. De bewoordingen zijn niet duidelijk genoeg om met zekerheid le kunnen zeggen hoe het ongeluk geschied is, doch naar het schijnt is het klimaat van Indië noodlottig geweest voor zijne hersens, die door al wat hjj in drie jaar heeft gedaan en doorgestaan overspannen waren. Nadat zijn schip Laboean verlaten had, vanwaar hjj zulke opgewekte en vrolijke brieven aan zjjne vrienden schreef, schijnt hij zwaar ziek te zjjn geworden. Reeds vroeger in Atjeli had hjj Indische koorts gehad, welke toen ontste king der hersens veroorzaakte: waarschijnlijk is het die ziekte welke hem weder heeft overvallen en heeft hjj in de opwinding, welke een gewoon verschijnsel is bij hersenljjdenzich zelf het ongeluk toegebragt, waarvan in het eerste berigt sprake is. Bij een winkelierster in manufacturen te Haarlem kwam eergisteren avond eene welgekleède jufvrouw een aantal inkoopen doen. Toen het echter op betalen aankwam, had zij geen geld bjj zich en betrapte de win kelierster haar, dat zij zich verschillende manufacturen toeëigende. Zij is daarop in hechtenis genomen en door de policie naar het huis van arrest overgebragt. Het is later geblekendat zij zich vroeger reeds aan diefstal had schuldig gemaakt en daarvoor gevangenisstraf had ondergaan. De juf vrouw kwam van Amsterdam. Men schrjjft uit Naarden aan het Ubl.: Maandag avond zou het in onze oude veste vrolijk zijn. Een tooneelgezelschap uit A. was reeds voor drie dagen overgekomen om alles te regelen en had in het eerste hotel zijn intrek genomen. Geen wonder, dat ieder naar de schouwburgzaal stroomde, waar reeds de vrolijke loonen der muziek zich deden hooren. Wij zijn toch hier zoo weinig iu de gelegenheid, dat men gretig elke ge legenheid aangrijpt om zich te ontspannen. Te 7% uur zal de voorstelling beginnen, liet tooneel is klaar, de coulisses zijn van grijs papier, om beter voor alle gelegenheden geschikt te zjjn, de muzikanten, uit Haarlem over gekomen, zijn gezeten, maar het tooneelgezelschap had Naarden's veste verlaten. Het publiek verlaat de zaal op eenige heeren nadie van de tegenwoordigheid der muzikanten althans gebruik willen maken om te dansen. Maar slechts twee dames zijn in de zaalzoodat het bal weldra een einde nam. Tnsschcn Zallbommel en Waardenburg zijn een 72-jarig landbouwer en een 17-jarig jongmensch, die met een goede som gelds van de Gorin- chemsche paardenmarkt terugkeerdendoor drie reizende straatmuzikanten aangevallen, mishandeld en van geld en kostbaarheden beroofd. In de worsteling heeft echter een der muzikanten van den 17-jarige met een tabaksdoos zulk een stomp gekregen, dat hij neerviel. Ook de twee aan- geranden hadden zware verwondingen bekomen; later werden de drie per sonen op den weg gevonden. De eene aanrander werd terstond in hech tenis genomenen de beide anderen was men spoedig meester. Voor het behoud van het leven van den ouden landbouwer vreest men Te Dongjum iu Friesland had Woensdag II. een stoute diefstal plaats, lil den vroegen morgen verschafien twee manspersonen zich, vermoedelijk door middel van een valschen sleutel, toegang tot de woning van den arbeider S. J. B., die reeds naar zijn werk was vertrokken. De vrouw was alleen te huis, nog te bed liggende. Een der binnengekomen personen trok haar de deken over hel hoofdhield haar vast en vroeg om den sleutel van het kabinet, terwijl de andere niet den sleutel, die op aanwijzing der angstige vrouw spoedig was gevonden, het kabinet ontsloot en uit een bni-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1