I. li 111 gemeenle ƒ400, der r. k. gemeente /400 en der Ned. Israël, ge- meenle 400. Nabij Emmerik heeft op de stoomboot Concordia een treurig ongeval plaats gehad. De kapitein van de boot werd door een wild geworden koe, die met het schip werd vervoerd, eerst zwaar gekwetst en daarna met de horens doorboord en overboord geworpen. De ongelukkige kwam niet weer boven water. Aan de kon. mil. akademie te Breda zijn twaalf kisten toegezonden inhoudende een aantal modellen van geniewerken, uitgevoerd tijdens de tweede expeditie tegen Atjeh. Zij waren door den gouverneur-generaal van Ned.-Indtë aan het depart, van koloniën afgezonden, om tot geschenk aan de akademie te dienen, en zullen op de modelzaal geplaatst worden. Omtrent de aanhouding te Venlo wordt aan de y.R.C. nader het volgende gemeld: Vrijdag avond is door den commissaris van policie aldaar aangehouden Wilhelm Kleflman, oud 30 jaren, wonende te Querenburg, verdacht van op den 5®° Julij II. Ie Querenburg (Bochum) zich te hebben schuldig gemaakt aan moord op een meisje van 14 jaren. Tot heden was bet der Pruissisclte policie niet gelukt den verdachte op te sporen, en aan gezien er in den luatsten tijd in de omstreken van Bochum meer misdaden gepleegd zijnwaarvan de daders onbekend zijn geblevenheeft de Pruissi- sclie regering een speciaal beambte afgevaardigd, om in die streken dien aangaande opsporingen te doen. De heer Boeumer, Regierungs-Commissar, werd hiermede belasten na een paar dagen zijn onderzoek te Bochum te hebben ingesteld, kreeg hij tot zekerheid, dat Kleflman zich niet naar Amerika, maar naar Venlo had begeven. Hierop begaf hij zich herwaarts, stelde zich met den commissaris van policie alhier in verbinding en dezen mogt het gelukken den verdachte aan te houden en in verzekerde bewaring te brengen. De aangehoudene is nog, in afwachting dat nader over zijne uilcvering zal worden beschikt, ter beschikking van den officier van justitie naar Roermond overgebragt. Uit het regerings-antwoord naar aanleiding van de veslingbegrooting blijkt dal de tegenwoordige minister van oorlog bij zijn optreden gevestigde denkbeelden had omtrent alles wat ook het vestingstelsel betreft. Niettemin zou bij. naar zijne meening, op onverantwoordelijke wijze gehandeld hebben, indien bij dadelijk na zijn optreden eene beslissing genomen had ten aan zien van qnaestiën betredende het vestingslelsel, als die betrekkelijk de bevestiging van Amsterdam en den aanleg der sperforten, zonder raadple ging der voorhanden rapporten en het liooren van deskundigen omtrent zijne plannen. De minister wenscht de onlangs van de commissiën ingekomen rapporten met aandacht te bestuderen ten einde met volle kennis van zaken eene beslissing te kunnen nemen. Onder deze omstandigheden acht de minister mededeeling der rapporten van weinig nut. Een algemeen plan van uitvoering der vestingwet, met eene globale raming van kostenkan hij vooralsnog niet verstrekken. Hij voldoet aan het in hel voorloopig verslag uitgedrukte verlangen, om de loelichtingeu lot de begrooting voor 1880 vollediger te maken door overlegging van nadere stukken. De minister acht de begrooling voor 1880 niet te hoog en zou die on gaarne binnen engere grenzen teruggebragt zien. 'sGRAVENHAGE, 25 November. Door Z. M. is aan den heer mr. A. I,. P. baron de Constant: Rebecque, secretaris van legatie bij Zr. M*. gezantschap te Berlijn, verlof verleend tot hel aannemen van het commandeurskruis der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Aan den heer D. E. C. Frankamp is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaaisvervanger te Ornten. Aan mej. E. C. Vaucher, geb. te Boveresse (Zwitserland), is vergun ning verleend lot het geven van lager onderwijs hier te lande, mits zij overi gens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet. De 1® luit. der infanterie dr. J. Haver Droeze wordt met uit. December aansl. eervol ontheven van de lijdelijke waarneming der betrekking van leeraar in de scheikunde aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord. De officier van gezondheid 1' kl. J. B. Coomans de Ruiter, dienende aan boord van het ramschip Guinea, wordt op non-activiteit gesteld en ver gen door den officier van gezondheid 1® kl, W. F. Meyboom. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tw eede kamer van heden is het begrootings-debat voortgezet. De heer Heydenryck weet den toestand van het oogenblik aan de magieloosheid der liberalen en betoogde dat de regterzijdc eenstemmig is in den strijd voor het regt voor allen. De heer Barge aehlte grondwether ziening niet noodig. De heer Gratama drong aan op censusverlaging en bespoediging van de invoering der onderwijswet. De lib Mirandolleen Mees wilden de daden der regering afwachten. De heer Kool bestreed de militaire politiek der regering. De heer van Wassenaer van Calwijck wil censusver laging binnen de grenzen der grondwet. De heer Lohman bestreed de af stemming der begrooting om redenen daarbuiten. Bijna alle sprekers be- striden de rede van den heer van Houten. Morgen voortzetting. HUITENLANDSClirc BEHIGTEN. BELCIE. In den gemeenteraad van Brussel is door een der leden voorgesteld tot de kamer een adres te rigten om terugroeping te verzoeken van den Belgischen gezant bij het Vatikaan. Op voorstel van den burgemeester werd echter dit plan naar fene commissie verzonden. Volgens de Parijsche l'nivers zou in het dezer dagen te Rijssel ge houden katholiek congres een brief uit Rome van een Fransch prelaat zjjit voorgelezenwaarin o. a. gezegd werddat de Paus e alles" goedkeurde wat in Belgie en Frankrijk voor de school gedaan werd. Genoemd blad zegt ook dat er spoedig een antwoord van den Paus zal worden uitgegeven op eene memorie, door de Belgische bisschoppen hem ter verdediging van hun gedrag toegezonden. Bij het antwoord keurt de Paus dal gedrag niet a goedmaar spoort hjj hen ook aan om in hunnen strijd te volharden. ENGELAND. LONDEN, 24 November. Volgens de Standard neemt de regering ook maatregelen om de nood. druftigen in Ierland tegemoet te komen. Zoo heelt zij besloten, de moeijt. lijkheden op te heffen, welke de iersche plaatselijke besturen verhinderen, voorschotten te geven tot verbetering van de landgoederen in Ierland. Den voorschotten zullen voor den lijd van twee jaren zonder interest verleen! kuunen wordennogtans onder beding dat het geld uitsluitend besteed n| worden tot het verschaffen van werk aan behoeftige arbeiders. Volgens een Iersch blad zou de regering ook genegen zijn gelden beschikbaar te stellen ter bevordering van de emigratie uit streken, waar de nood het hoogst g(, stegen is. Dezer dagen overleed een oud dienaar der koningin, de opperhoulvei. ter John Grant te Balmoral, die ook bij wijlen den prins-gemaal in Hoogt gunst stond. Zoozeer had de overledene zich onderscheidendat de koningin zelve de begrafenis in de St. Andrew's kerk te Breamar bijwoonde. Toen de baar in de groeve gedaald waslegden de koningin en andere leden dei kon. familie immortellenkransen op het graf. Naar men verzekert, zal lord Dufferinin het aanslaande jaar, lor! Lylton als onderkoning van Indië vervangen. Laatstgenoemde zou zijnom. slag nemen. Vrijdag II. hing over de hoofdstad zulk een zware mist, datgedurenii eenigen tijd het verkeer en het werk op de openbare straat gestaakt mots ten worden. Overal had men het gaslicht opgestoken. Den vorigen dg had het des ochtends zwaar gesneeuwd, daarna hevig gevroren. De «Pacific Steam Navigation Company" is begonnen de salons au boord van hare booten van elecirisch licht Ie voorzien. Aanvankelijk vol doet deze verlichting zeer goed, terwijl zij slechts de helft kost vandt i vroegere, veel zwakkere verlichting met kaarsen. In Japan moet een bedrog van omvang ontdekt zijn. Een der groot ste aannemers en een der eerste kooplieden benevens een aantal hunner vrienden moeten betrokken zijn in het uitgeven van valsche schatkist-bil- letten tot een bedrag van 15 millioen, die zjj in Duitschland hadden latei vervaardigen. FRANKRIJK. Eenige weken geleden benoemde de regering den heer Gent, afgevaar digde voor Vauclnse, tot civiel-gouverneur van Martinique Deze benoemit; gaf den monarchalen veel aanstoot en de Pays wist spoedig mede te dee- len, dat de benoemde zich bij het begin van zijn loopbaan, drieenveertij jaar geleden, in een familie-aangelegenheid alles behalve edel gedragen hal, Nadat er veel over de zaak geschreven was, heeft de minister van marim geëischt; dat de heer Gent het genoemde blad een proces wegens laster zou aandoen, hetgeen deze weigerde. De minister heeft toen in het kabinet weten door te drijven, dat de nieuwbenoemde gouverneur eenvoudig om slagen en door den kapitein ter zee Aube vervangen werd. Deze zaal brengt de gemoederen zeer in beweging en men laakt de houding der re gering zeer. De heer Gent heeft een brief geschreven, waarin hij verklaart dat de regering met alle bijzonderheden der zaak bekend was voordat bj benoemd werd en dat de meest geachte advocaten aan de regering en aai hemzelf hel bedoelde proces als geheel overtollig hadden afgeraden, zegt dat de minister vreesde dal de zaak aanleiding tot eene interpellatie in de kamer zou geven, doch zij sloeg waarschijnlijk den verkeerden wej in, want om eene interpellatie van de regterzijde te ontgaan, heeft zij m een daad gepleegd, die haar onvermijdelijk eene interpellatie van de linker zijde op den hals zal halen. Officieus wordt gemeld, dat de regering, zonder aan de beschuldiging tegen den heer Gent waarde te hechten, reden had om te gelooven, dal eene op Martinique tegen hem georganiseerde demonstratie ongeregeldheda had kunnen uitlokken en dal zijne aankomst de partijhartstogten zou hebben doen ontbranden. De bekende Humbert zal in verschillende plaatsen voorlezingen boude» over de amnestie. Te Orange zal hij zich candidaat stellen voor de kamer, Zekere Lachalre heeft van de candidatuur afgezien en beveelt Humbert aan met het volgende schrijven: Laat ik u een klein voorval uit de parlemen taire geschiedenis in herinnering brengen. In Spanje, onder Ferdinand Vil, verfoeijelijker nagedachtenis, de grootvader van het tegenwoordig koninkje Alphonsus XII, sleepte een moedig burger in het bagno, die door een krijgs raad veroordeeld was, een kogel aan zijn been. liet was een staal kundig veroordeelde. De Spaansche liberalen hielden dien man in groote vereering en gaven hem den naam van: «den goddelijken Arguellos." Ilij bragt vijl jaren in het bagno door. Daarna kwam er eene revolutie, waardoor Fer dinand VII gedwongen werd de vrjjheid te geven aan de slagtoflers van hei absolutisme. Arguellos verliet het bagno en werd benoemd tol eersten mi nister. Welnu, burgers, dezelfde pligt rust thans op het moedige departe ment Vauluse, om een anderen staatkundigen veroordeelde. Alphonse Hum- bert te verheerljjken en hem tot afgevaardigde te benoemen. De dag zal komen, spoedig misschien, dat de tegenwoordige president der republiek zich genoopt zal zien, evenals het geval was met den koning van Spanje den burger Humbert tot den eersten post in de republiek te roepen e» hem de leiding van de regering op te dragen. Het is het geheim der toekomst. De Fransche Académie heaft den naam Lamartine gekozen als onder werp van de prijsvraag voor poëzij in 1881. aai pla rei del is wa SOI J der zaa jee de de bad koo aan besi twe 'rij min slra le stor nice dal staa kom net rolg pen. zoo* pari «nap 200, naai s tol buis Di leer 1', tan ping Ti Iipiri versl II bobt ine R( [airi Haal tilde L( Uii toorl proce oete

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2