LEinscHt: COURANT. 187». N°. 278, DINGSDAG 25 NOVEMBER. STADS-KEU IC UT EN. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen ut tyemnderd De prijs der iouraul t.s per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 tnet het Verslag der Handelingen rati den Gemeenteraad f 3.3Ö, franco p. p. f ,'185. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'j jaars, huiten de erpeditiekosten. A f tonder lijke nummers der Courant tij/rt ver krijgbaar voor 5 trillsfranco p. p. f> Cents, He prijs der Adverteutiön is van 1—4 regels fl.iedere regel meer 25 cenls. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 27 Novem ber 1879. 131N ft E>i L A N DSÜllC 13KUIGTEN. LEIDEN, 24 November. Heden werd ten raadhuize alhier aanbesteed de levering der] benoo- iigde licht- en brandstollen, ten dienste dezer gemeente, gedurende het jaar Minste inschrijvers waren K. J. Attourtit, van de patentolie voor ƒ0.41 per liter en van de vetkaarsen voor ƒ0.68 per kilogram; J. Splinter, mi de stearine-kaarsen voor /0.96& per kilogram; G. Blommestein, van de lorte haard- en kagchelturf voor ƒ0.75 en ƒ0 74 per dubbelen hectoliter, llsraede van de lange turf voor 0.65 per 100 stuks; wed. van llaansbergen tiiDutilh, van de grove Newcastle steenkolen voor ƒ1.39 pee 100 kilogram; A. van der Made, van de grove Itnhr steenkolen voor 0.90 per 100 kilo- (ram en van het steenkolengruis voor ƒ0 31114 per halven hectoliter; A. J. Ajjtenbttrg, van hel keukenhout voor ƒ11.50 per stère, en U. J. Osinga, van de houtskolen voor ƒ150 per hectoliter. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen iw 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, 18, '4 en 90; de laagste ƒ36, ƒ18, ƒ3.70 en 1.85. Gelijk te verwachten was werd gisteren een druk gebruik van den ramvvay gemaakt. Er werden niet minder dan 3683 personen vervoerd. - Gisteren middag ten 12 ure, terwijl bet geheele garnizoen in marsch- euue op het Ruïne plein in carré was opgesteld, werd aan Gerardus laarnkekanonnier 1' kl 3' batterij, 2e reg. veld-artillerie, door den lajoor komuiaudant Zegers Kijser met eene toepasselijke aanspraak de Bedaille uitgereikt voor 36-jarige getrouwe en onafgebroken dienst. Namens t officieren der batterij was hem door den kapitein baron Taets van Ame- «ugen een gouden horloge met dito ketting als blijk van waardering ver- trd. Terwijl de muziek van bet 4' reg. infanterie zich liet trooren defi- ceiden de troepen voor den jubilaris. De inspectie der troepen geschiedde liwr den plaatselijken Uommandant luit.-kolonel llollius der huzaren. - Zaturdag avond gaf het Vicloria-theater-gezelschap uit Stettin, onder ireclie vair den heer Louis Lewertofï, een concert in de Stads-zaal, het- relk een talrjjker bezoek had verdiend, liet programma was vol (wisseling en de uitvoering heelt in ade opzigten voldaan. De voordragten uren voortreffelijk en werden dan ook levendig toegejuicht. Wal in hooge rate den bijval van het publiek uitlokte, was liet optreden der gezusters ttljensa en de uitvoering van »üas Puppenspiel" door den heer Grosch mej. honig. De daverende en herhaalde toejuiching van het publiek be lees ten volle de waardering. De directeur, daardoor aangemoedigd, heeft at ook hesloten aanst. Donderdag- en Vrijdag-avond bier nog concerten te Hen. Moge alsdan een drukker bezoek het gezelschap schadeloos stellen tor de geringe opkomst van Zatardag-avond. - Be pachter van de stads-gehoorzaal, de beer B. M. Duyser, heeft de tnaring opgedaan dat b|j het afhalen van familiën door middel van rijtui- |en dikwijls eene schromelijke verwarring ontstaat, door het onjuist opge tut der namen door de koetsiers, die somlijds door het niet goed verslaan Imc de bedienden nog vergroot wordt. Hij heeft een maatregel genomen ffl aan die verwarring een einde te maken, namelijk het afgeven van een Dommer aan den koetsier en aan de familie die bij moet afhalen, zoodat koetsier slechts het nommer heeft op te geven, dat dan terstond in de Bal kan worden afgeroepen. - Uitslag der acte-examens voor middelbaar onderwijs. Aldeeling letler- tutide. Toegelaten: mej. F. P. van Overzee, van Amsterdam, voor Engelsche »al- ea letterkunde; mej. A. M. E. Fles, van Utrecht, voor lioogduitsche aal-en letterkunde. Afgewezen één mann. caudidaat voor aardrijkskunde. Afdeeling wiskunde. 21 en 22 Nov. geëxamineerd 4 candidaten voor «ekhouden. Toegelaten: voor huisonderwijs de hh. Ph. Zoest, van Rotter- lam, en J. Zwaanlemaker Czn., van Haarlem. 22 Nov. geëxamineerd 4 can teen voor gymnastiek. Niemand toegelaten. Be minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb- teen gebragt, dal de commissiëndie, gedurende een jaar, eindigende 1 Augustus 1830, belast zijn inet het afnemen van de examens van apothe kersbediende, zullen zitting houden te Utrecht op Maandag 8 December e. k. en te Groningen op Woensdag 10 December e. k. en volgende dagen. De minister van financiën heeft bij resolutie van den 7deD dezer te kennen gegeven dat hernieuwde klagten over hel nadeel, dat aan winke liers zou worden toegebragt door den verkoop in het klein van benaderde goederenaanleiding hebben gegeven tot een onderzoekhetwelk weder heeft aangetoonddat de ambtenaren der invoerreglen het benaderde in den regel aan den aangever zelf of in het groot aan kooplieden of winkeliers verkoopen en dat dus slechts bjj uilzondering tot verkoop in het klein wordt overgegaan. Aan de ambtenaren kan niet ten eenenmale de gelegen heid worden benomen om de te laag aangegeven goederen, die zjj overeen komstig de wet tegen gereede betaling der aangegeven waarde met 10 pCt. verhooging, invoerreglen en kosten voor eigen rekening naasten, des noods in het klein van de baud ie zettenvooral ook daar zij zich dadelijk bij de visitatie voor de benadering moeten verklaren en zich dus niet vooraf van den verkoop der geheele partij kunnen vergewissen. Het is intusschen den minister wcusclielijk voorgekomen, omtrent deze zaak nadere voorschriften te geven, ten einde zekerheid te hebben, dat verkoop in hel klein tot de werkelpk onvermijdelijke gevallen beperkt blijft en is o. a. bepaald dat de ambtenaren de benaderde goederen niet in het klein mogen verkoopen dan met vergunning van den provincialen inspecteur. liet II. meldt dat van wege HH. MM. den koning en de koningin en van Z. K. H. den prins van Oranje hooge belangstelling aan den dag is gelegd in het tot stand komen van het beeld van graaf Jan van Nassau. De prijsvraag van Teylers genootschap over de verhouding lusschen staat en maatschappij in verband met de Christelijke zedeleer is beant woord door d'. W. Kollenbergdirecteur van het gymnasium te Saarbrücken wien de uitgeloofde prijs kon worden toegekend. Op de tweede prijsvraag (de conjecturaal-critiek van het N. Testament) zijn vier antwoorden inge komen, waarvan twee builen aanmerking werden gesteld en de twee overige, ofschoon onvoldoende, zooveel goeds bevatten, dat besloten werd voor elk de zilveren penning eit 200 toe te kennen. De schrijvers zijn uitgenoodigd magtiging te verlcenen tot hel openen van bun naambriefjes. Als nieuwe prijsvraag is uitgeschreven een verhandeling //over het pessimisme in de zeilekunde met het oog op Ed. von llarlmann's Fhauoiuenologie des siltlichen Bewusstseiiis." Door de Russische regering is aan het dep. van justitie hier te lande de opsporing en aanhouding gevraagd van vijf personen wegens diefstal van meer dan anderhalf millioeu roebels. Het stoomschip f oorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, is op 21 November van Nap<Ts vertrokken. De Conrad, mede op weg derwaarts, passeerde op 21 November Aden. Men meldt ons uit Zevenhuizen: In eene vergadering van ingelanden van den Tweemanspolder te Zevenhuizen gehouden, is gekozen tot heemraad de heer S. Bos, in de plaats van den heer 1). C. B. van Leeuwen, benoemd lot dijkgraaf van genoemden polder. Zaturdag 11. was liet twee eeuwen geleden dat de tegenwoordige artil lerie conslructie-werkplaatsen te Delft, toen onder den naam van //afluit- makerij", werden gesticht. Vandaar dan ook dat. al hadden op vorige dagen der week reeds eenige festiviteiten plaats, die dag als de eigenlijke feestdag in het programma werd vastgesteld, waarop de nitreiking der her innering-medailles aan deze gebeurtenis op plegtige wijze zou plaats hebben. De stad had een feestelijk aanzien en op de constructie-magazijnen had men de handen ijverig geroerd om de binnenplaats in eenvoor deze pleg tige gelegenheid, passenden feestdos te toorjen. Op het bepaalde uur begaven zich de beambten en werklieden der verschillende inrigtingen met hunne vaandels naar bedoelde binnenplaats, even als de verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten. Ten half 12 ure kwam Z. K. H. prins Frederik, gekleed in de uniform der vesting-artillerie, met gevolg, op hel feestterrein aan en werd door den kolonel-directeur de Booy, terwijl de drie muziek corpsen bij afwisseling de nationale liederen speelden, langs de verschillende groepen geleid en deze aan den prins voorgesteldwaarhij Z. K 11. menig welwilhnJ woord aan de werklieden toevoegde, terwijl hij allerwcge met toejuichingen werd begroet. Na afloop hiervan ging de prins vóór de voor hem bestemden zetel slaan en nam de kolonel de Booy het woord, in de eerste plaats om aan Z. K H. prins Frederik een hartelijk welkom toe te roepen en hem voor zijne tegenwoordigheid te dezer plaatse dank te be tuigen. Vervolgens wendde spreker zich tot de verschillende officieren, be-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1