maakt: d1. J. W. Felix, pred. te Utrecht, W. J. Geselschap, pred. te Rot terdam, en G. Ringnalda, pred. te Oldebroek. Onder Sloten heeft men weder de overblijfselen van een schaap in de weide gevonden; het vleesch was medegenomen. Te Amersfoort is eene vrouw bezweken aan de gevolgen van een be trekkelijk onbeduidend voorval. Bjj het vegen van den vloer is een naald in den duim der vrouw geraakt en bij het uithalen is een gedeelte van het voorwerp in het vleesch blijven zitten. Dit werd de oorzaak van haren dood. Door den gemeenteraad van Zwolle zjjn behandeld de plannen lot aan voer van water voor brandblussching. Daaronder behoorde het ontwerp van den heer K. Breigers, om dien aanvoer te verkrijgen door middel van 2 gas- krachtmachines en een ijzeren buizennet, waarop60 hydrauten zouden geplaatst moeten worden. De aanvoerkracht moet zoo sterk zijn, dat men slechts de benoodigde brandspuitslangen op de hydrauien heeft te schroeven, om zelfs op de verst gelegen en hoogste gedeelten der stad daaruit waterstralen van 20 meter hoogte te verkrijgenzoodat de gewone brandspuiten zouden kun nen vervallen. De plannen zijn in handen cener commissie gesteld, die met den ontwerper in overleg zal treden. Te Herwen is gisteren nacht plotseling brand uitgebroken bij een winkelier. De vrouw, die, om nog iels te redden, zich in de vlammen waagde, nam de vlugt in den kelder om niet door het instorten van het huis bedolven te worden. Door het nilbreken van het raam heeft men haar gered; doch bewusteloos kwam zij weder te voorschijn. Men hoopt haar in het leven te behouden. De officier van justitie te Maastricht waarschuwt tegen een man van ongeveer 30-jarigen ouderdom, slanke gestalte, bruinen knevel en goed ge kleed, die voorgeeft handelsreiziger te zijn, maar tracht valsch Nederlandsch <n vreemd bankpapier in te wisselen of in betaling te geven. In de memorie van beantwoording over hoofdstuk IV (Justitie) toont de minister aan dat het oogmerk van den wetgever bij de nieuwe regterlijke indeeling voornamelijk was om te voldoen aan den onafwijsbaren eisch tot verhooging van de bezoldiging der regterlijke magt. Dat doel trachtte hij te bereiken door opheffing van regtscollegies, die hij overtollig achtte. De minister wijst op het groote indirecte voordeel eener overal behoorlijk be zoldigde en welbezelle regterlijke magt en op de omstandigheid dat voor onderscheidene streken de nieuwe indeeling inderdaad geriefelijker is en minder tijdverlies kost dan de oude. Gaarne erkent hij dat ten behoeve van de justitiabelen nog oneindig veel meer te doen is. Inlusschen hebben de wetten van 1875 en 1877 bij hare toepassing nog geenszins zoodanige ge breken geopenbaard, dat men reeds nu zou behooren terug te komen op datgene wal zoo kort geleden als eene aanvankelijke verbetering gewaar deerd werd. Volgens den minister blijven de procureurs patenlpliglig. De wet van 21 Mei 1819, Stbl. n°. 31, laat voor twijlel naauwelrjks ruimte. Tabel XIV, n». 22, noemt uitdrukkelijk het beroep van procureur waarvoor patentregt verschuldigd is. Bij eene eventuele herziening van de wel op de registratie wenscht de minister gaarne de aanneming van een meer vrijgevig beginsel omtrent de afgifte van simple copiën door de griffiers te bevorde ren. De regering vereenigt zich geheel met de mecning, dat eene aanvul ling van het Burg. Welb.met bepalingen omtrent de stichtingen en eene herziening van den titel van dat wetboek, handelende over zedelijke ligclia- men, wenschelijk ja dringend noodig is. Niet alleen de wetgeving op de naamlooze vennootschappen en op de faillissementen eischt verbetering, eene doorgaande herziening van het handelsregl is noodig, wil dit beantwoorden aan de behoeften van het tegenwoordig verkeer en van de velerlei inter nationale regtsbetrekkingenmen denke o. a. aan de makelaardij, het han delspapier en onderscheidene onderwerpen van zeeregt. De instelling eener staatscommissie wordt voorbereid om aan de regering te dien aanzien de noodige voorstellen te doen. Een ontwerp tot bescherming van voor land bouw en houtteelt nuttige diersoorten hoopt de regering nog in dit zitting jaar te kunnen indienen. Ook zal eene afzonderlijke wettelijke regeling der visscherij worden voorbereid. De minister beaamt de wenschelijkheid van verbetering van de wetsbepalingen over het hypotheekregt en van de hypo thecaire boekhoudingmaar daarmede behoort zamen te gaan eene herzie ning der wetgeving op den overgang van onroerende goederen. Hij kan de verzekering niet geven dat dit onderwerp in den eersten tijd door hem ter hand zal kunnen worden genomen. Hij beschouwt eene wet tot beperking der preventive hechtenis als urgent, een daartoe strekkend ontwerp is in behandeling. In bet belang der dienst, ook tot voorkoming van misbruiken, acht de minister het hoog noodig, dat verandering kome in de veel te karige be zoldiging van de mindere beambten der gevangenissen. Bij de overgelegde nota van wijzigingen wordt tot verhooging der tractementen dezer be ambten, voor ieder met 100, eene vermeerdering van de betrokken arti kelen voorgedragen. sGRAVENlIAGE, 20 November. Door Z. M. is verlof verleend aan mr. W. baron van Heeckeren van Keil, oud-minister van buitenlandsche zaken, tot het aannemen van het grootkruis der orde van de Roos, en aan den heer M. L. van Deventer, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden in Brazilië, tot het aannemen van het kommandeurskruis dier Orde, hun door den keizer van Brazilië geschonken. Tot onderwijzers aan de rijkskweekschool te Middelburg zijn benoemd: de hh. J. Jansen, hoofdonderwijzer te Bodegraven, en dr. 11. Japikse en 11. L. Gerlh van Wijk, leeraren aan de rijks- hoogere burgerschool te Mid delburg; met vergunning aan beide laatstgenoemden om, nevens hunne te genwoordige betrekking, die van onderwijzer aan voormelde kweekschool te bekleeden. De luit. ter zee 2e kl. D. Hordijk, dienende aan boord van het schroef- stoomschip van Galen, wordt overgeplaatst aan boord van het schroef- sloomschip Zilveren Kruis, en vervangen door den luit. ter zee 2' J. Luytjes, wiens plaatsing aan boord van laatstgenoemden bodem wordt ingetrokken. - De afgetreden Pauselijke internuntius en secretaris verlieten li de residentie, na aldaar eenige jaren hunne betrekking te hebben vervuld, Beiden keerden naar Rome terug. De Belgische gezant en eenige diplomats deden de voormalige vertegenwoordigers van het Vaticaan hier te I tot aan het station uitgeleide. BUiTE^LANDSCIIE BEHIGTEN. ENCfELANB. LONDEN, 19 November. Lady Cavagnari en de nagelaten betrekkingen van de te Kabul ver- moorde Engelschen zullen het dubbele van hel. hun toekomende pension ontvangen. Een Engelsch reiziger, die onlangs een bezoek bragt aan de Ianda tnsschen Euphraat en Tigris, schrijftWaar voor meer dan 3000 jaar4 rijkste staten bloeiden met digtbevolkte stedenvindt men thans slecln uitgestrekte moerassen; waar vroeger kolossale bouwwerken en prachtig tuinen het landschap sierdendaar liggen thans slechts heuvels en ruin» waar eens een zorgvuldige bebouwing aan millioenen menschen werk rj. schafte, daar kwijnt nu de bevolking weg in afziglelijke hutten, waaro» heen slechts wilde zwijnen en gazellen grazen. Tusschen de bouwvallo van Ninive en Babyionnabij het hedendaagsche Mosul en Bagdad (u afstand van meer dan 60 uur) vindt men schier alle leven uitgestort slechts ée'n dorp, Tikrit aan den Tigris, met ruim 400 inwoners! Vanwit die treurige ommekeer, vraagt de schrijver, en zijn antwoord luidt:» het wanbestuur der Turken, wier verschijning voor West-Azie even not! lottig en verderfelijk mag heeten als hel bestuur der Engelschen en Rus in de overige doelen van Azie heilzaam kan genoemd worden. De Amerikaansche bladen maken gewag van een schipbreuk van« Amerikaansche brik de Sally, die in de golf van Mexico is vergaan. Tm mannen, de Duitscher Gustaaf Michel en de Spanjaard Antonio Diaz, on leefden de ramp. Zij bragten vijf dagen hulpeloos in zee door. Alleen kat was bij hen. Vreesselijk was hun lijden, Ten slotte doodden ziji kat en laafden zij hun brandende dorst eenigzins met het bloed van dier, Den vijlden dag geraakte de Duitscher in een toestand die aan wan zin grensde; doch juist toen daagde redding. De Spaansche stoomboot jEmiji nam de schipbreukelingen op. De onderaardsche brand in de steenkolenmijn Butler, in Pennsylvania woedt thans, volgens de Amerikaansche bladen, met verdubbelde hevigl en strekt zich reeds over 10 morgen glanskool uit. De arbeiders werli nog steeds in de mijnader onder het brandende gedeelte, en hoewel zij do een laag van 70 voet dikte er van gescheiden zijnis de van dag lot i toenemende hitte er bijna ondragelijk. Waarschijnlijk zal men weldra werk moeten staken. Uit North Eastham (Massachusetts) wordt gemeld dat het strand-eii van den nieuwen Franschen atlantischen kabel aan wal is gebragt, en nen tusschen het strand en de Faraday zijn gewisseld. FRANKRIJK. De llnirers zegt ten opzigte van de circulaire van den minister! eeredienst aan de prefecten, waarin deze verklaart ingelicht te willen wi den omtrent de bisschoppen, die zonder verlof van de regering zicli hun diocees verwijderendat dit eene zaak isdie hem niet aangaal dat hij mitsdien niet er op te rekenen heeft, dal de bisschoppen, als zich buiten hun diocees willen begeven, verlof van hem zullen vragen,: organieke artikelen zijn niet verbindend voor de geestelijkheid. Wel w van de ontwikkeling te zijn van het concordaat, zijn zij er de negatie De bisschoppen moeten zich nu en dan verwijderen. Het wordt hun 4 wijls aanbevolen op den dag hunner wijding, zoodat het tot hun ami te pligten behoort. Onder het keizerrijk hebben de bisschoppen zich nietm; len laten controleren, voor wat hunne betrekkingen met Rome of 1» wi w in st< vo po Rc he dii da ge wt da: ja' la; hu tie hoi ha Bi! hh len mi bel tin tve Du voi »ei bei pri in Kf gei loo wc hel I hoi zal gei Onder de republiek zullen zij zich dit evenmin laten kudde aangaat, gevallen. De maire van Argy, depart. Indre, is uit zijne betrekking ontsla; omdat bij zich in hel openbaar beleedigende uitdrukkingen omtrent de ri bliek heeft veroorloofd. Hij moet gezegd hebben: »Ik zal de republikei mijner gemeente muilbanden" Dezer dagen werd aan de Banque Européenne eene so.m van 300,001 ontstolen. Deze geldsom is thans weder teregt gekomen. Een huurkotl stelde eergisteren aan den concierge van de bank twee pakketten voor president ter hand, die bij opening bicken de gestolen stukken, op ea nate bevatten. Een briefje van den volgenden inhoud was aan de stuk gehecht: //Ziehier de gestolen stukken. De overige zal ik u doen toekoi Een bediende. Daar de protestantsche kerk te Versailles moet herbouwd won heeft de gemeente, door bemiddeling van den minister Jules Ferry, tjjili een vertrek onder het Oeil de Boeuf ten gebruike gekregen. Lodewijk! zoo wordt opgemerkt, heeft wel niet kunnen droomen, dat ooit prolesi sche godsdienstoefeningen gehouden zouden worden in zijn eigen paleis. De Mon. égyplien bevat de besluiten over de Egyptische schuld, geland en Frankrijk worden feitelijk verantwoordelijk gesteld voor de' ganisatie der financiën en voor het goede beheer van Egypte. De Engel en Fransche controleurs bekleeden den rang' van ministers en zijn sli met de toestemming hunner regeringen afzetbaar. Hun werkkring is uitgebreid en, bij bekrachtiging door de Europesche mogendheden, m de staalkundige moeijelijkheden als opgeheven worden beschouwd. Hel sluit, waarbij wordt bepaald dat de eigendommen, welke aan de dome» Ar tas om ha; ke: nel in gei wa dee toe Zo: we del chi op die om Dit

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2