LEIDSCHE COURANT. 274 DONDERDAG 20 NOVEMBER. STADS- BER IC UT EN. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. 1870. l)e rmrant verschijnt dagelijks, Z&n- en feestdagen uityesondertl De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cetneenteraeul [3.3fi, franco p. p. f 3.88. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 'j jaars, builen de expeditiekosteu. Afzonderlijke winners der Courant zijn verkrijgbaar vuur 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, J»e prijs der Advertentiën is van 1-.4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hete adres van C. Verhoest, Melkverkooper, wonende alhier, houdende verzoek om varkens te mogen houden en mesten, in een schuurtje achter zijne woning aan de Langegraclit, hoek Vogelsteeg, N". 124; Gelet op art. 132 der Algeuieene Politieverordening van 1G October 1873; Doen te weten, dat lot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 24slt0 November aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. n. LtR AN DELER, Burgemeester. Leiden, 19 November 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), lol regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: l" C. Ausems Zn., rijtuigmakers en smeden alhier, tol het oprichten van eene hoefsmederij in hel pand aan de lloogewoerd N°. 1672°. A. B. Stijger, tot liet oprichten van eene sigarendrogerij in het pand aan den Nieuwen ltjjnN». 83. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 November 1879. E. KIST, Seeretaris LEIDEN, 19 November. Gisteren avond hield de Leidsche afdceling der Hollandsehe Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hare eerste vergadering met dames gedurende dit winlersaizoen. Als spreker trad op de heer Gerard J. Spoor, wiens naam als dichter zoo goed gevestigd is, dat men hem ook gaarne als novellist wil leeren kennen. Vóór de pauze voldeed hij aan dien wensch door met de hem ten dienste staande middelen van stem en actie eene novelle voor te dragen, getiteld: «Eene familiegeschiedenis", waarin tal van scherp geleekende figuren voorkwamen. Na de pauze las hij een zijner dichtstukken voor, naar Andersen bewerkt, ten titel voerende: «Uit 't volks leven." Neen hij las die niet voor; maar gaf ze weder met een dramatisch talent, dat ons zien doet, dat het bloed der Spoor's hem door de aderen vloeit, al heeft hij zelf als kassier-generaal der Rotterdamsche Bank eene bureaucratische betrekking boven het tooneel gekozen. Plaatsgebrek dringt ons tol kortheid bjj deze mededeeling. Er is tegenwoordig veel iu Leiden te doeu en te genieten. Het zal dan ook welligl hieraan liggen dat de zaal niet zoo bezet was als men had mogen verwachten, waar een onzer eerste bellettristen zou optreden. In de buitengewone vergadering der hier gevestigde afdeeling van de Nederl. Maatsch. voor Tuinbouw en rianlkunde, gisteren avond in het lokaal der Loge gehoudentrad als spreker op dr. H. Boursse Wils. Deze vergade ring, die ook door dames werd bijgewoond, was vrij goed bezocht; hoewel, in verhouding lot hel ledental, een grootere opkomst had kunnen verwacht worden. Spreker begon met de mededeeling dat het bestuur besloten had dat dezen winter, in vier buitengewone vergaderingen, ook voor dames toegankelijk, voordragtcn zouden gehouden worden, waarvan deze thans de eerste was. Aan het geopperde plan om die voordraglen cursorisch te geven zou dezen winter geen gevolg gegeven worden. Later zou daarop worden teruggekomen, liet onderwerp, dat hij dezen avond wenschte te behandelen, zou zijn: Planten- familiën. Na de vraagwat planten-familiën waren: planlen-groepen, waarvan de afzonderlijke deelcn punten van overeenkomst vei toonen, dje aan allen gemeen zijn, gaf spreker in eene vlcejjende improvisatie, die een uur duurde, en met belangstelling gevolgd werd, een overzigl der verschillende groepen, die planten-familiën uitmaken, nl.de grassoortenwaartoe behooren gras, rogge, haver, tarwe enz., de coniferen (kegeldragers), pijnen masthoornen enz., de schermplanten, als daar zijn de wortel, kervel, anijs; verder de ranonkel achtige planten, in de eerste plaats de boterbloempjes, die reeds in het vroege voorjaar worden gezien en waaraan de volksmeening verkeerdelijk de eigenschap had toegeschrevendat deze juist aan de boter dien aangena- men lekkeren smaak geven, die in het voorjaar de eerste grasboler pleegt eigen te zijn. Het zou ons te ver voeren, indien wij al de planten-groepcn, die achter eenvolgens door spreker werden behandeld en hier en daar met afbeeldin gen werden toegelicht, afzonderlijk wilden vermelden. Hartelijk vereenigden wij ons met de slotwoorden van den spreker, dat het oplettend gadeslaan der genoemde plantengroepen, die meest allen onder het bereik van iedereen lagen, een aanbevelenswaardig middel was om onze kennis der natuur te verrijken, en dat hij, die daarvan dagelijks werk maakt, meer en meer de overtuiging krijgt dat het schooue boek der natuur hem, die het oplettend lezen wil, nimmer te leur stelt! Na de pauze droeg de heer W. T. Werst als bjjdrage een drietal dicht stukken voor, die allen regtstreeks of zijdelings op planten en bloemen be trekking hadden. In de stads-gehoorzaal zal Vrijdag aanst. eene voorstelling gegeven worden door de Vereeniging «Het Nederlandsch tooneel", met medewerking van het Spaansche Studenten-muziekgezelschap, dat sedert eenigen tjjd hier te lande vertoeft. De gelegenheid om kennis te maken met de artisten van «het Nederlandsch tooneel", zal zeker het publiek ten hoogste welkom zjjn, daar zij zich zoowel te Amsterdam als te 's Hage eene goede reputatie heb ben verworven. Bij de hier te geven voorstelling zullen naar wjj vernemen o. a. mevr. de Vries, mej. Poolman en de heer Morin optreden, wier namen op tooneelgebied een goeden klank hebben. Niet minder uitlokkend is het op treden van het Spaansche studenten-gezelschap, welks uitvoeringen zoowel in de hoofdstad als in de residentie den meesten bjjval mogten verwerven, door de zuivere voordragl van een echt nationaal programma. De zamenwerking van zoovele uitstekende krachten belooft een genolvollen avond. In eene op gisteren in het hotel den Burg gehouden vergadering van aandeelhouders in de Leidsche sloomboot-maatschappjj de Volharding werden in plaats van den heer J. A. Zuur, die bedankt had, tot directeur benoemd de heer J. Schoenmakers, en tot commissarissen de hh. mr. F. G. van Marle, ontvanger der registratie te Alphen, en dr. D. de Loos, directeur der hoogere burgerschool alhier. In ons voorlaatste nommer vestigden wij de aandacht op de uitgave van de compositie van Richard Hol voor het gedicht David" van Hofdjjk, en op de uitgave van het klavier-uittreksel (240 pagina's druk) door den muziekhandelaar A. Roothaan te Amsterdam. \V{j verzuimden daarbjj te vermelden dat de «lagere" prjjs van dat toonwerk, waarop tot 10 December kan ingeteekend worden, slechts bedraagt ƒ4 50 Uitslag der acte-examens voor middelbaar onderwjjs: Afd. wiskunde: 1 en 17 November. Geëxamineerd drie candidaten voor de acte boekhouden. Een vierde was niet opgekomen. Niemand werd toe gelaten. 17 en 18 November. Geëxamineerd vier candidaten voor de acte boekhouden. Een hunner trok zich terug. Niemand werd toegelaten. Afd. letterkunde: Toegelaten: J. II. Brunne, van Gorinchem, voor aard rijkskunde; mej. S. J. C. Buddingh, van Utrecht, voor Fransche taal- en letterkunde; mej. S. L. ten Entel, van Deventer, voor Engelsche taal- en letterkunde. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft tot arts bevor derd den heer J, R. Meyeringh, cand.-arts, en het getuigschrift van het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan den heer J. G. Meilink, med. doctorandus. Men meldt ons uit 's Hage. De telegraaf heeft eene droevige tjjding uit Indië gebragt. Wie had kunnen vermoeden dat de mededeeling nog vóór eenige dagen in de bladen hier te lande, dat de luitenant ter zee 2d« klasse Koolemans Beynen met het stoomschip Makassar eene reis in de wateren van Borneo deed, spoedig zou gevolgd worden door hel berigt vatj zjjnen dood! Jeugd, bekwaamheid, kloekheid en de warmste liefde voor wetenschap en Nccrlands roem; dit alles was in dien wakkeren zeeofficier

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1