van liet pand niet behouden kon blijven. Daar de brandspuiten spoedig op de plaats des onlieils aanwezig waren cn alle uitstekend werkten, was men na een uur arbeids den brand meester, zoodat de voorgevel staan bleef; overigens is alles een puinhoop. In den nacht van 14 op 15 November is in hel Friesche gat veron gelukt de Nederl. kof Margarelha Geertruida, kapt. Kramer, van Stettin niet aardappelen naar Leeuwarden bestemd. De bemanning heelt met eigen boot het schip verlaten en is aan boord van een visschersvaartuig opge nomen. In de memorie van antwoord op het verslag over de begrooting voor hel departement van binnenl. zaken wordt te kennen gegeven, dal de regering zicli aan de uitvoering van eene wet (lager onderwijs), die na veelzijdigen aandrang tol stand kwamniet mag onttrekken. Iloe de kosten dier uit voering zullen worden gevonden, zal nader te beslissen zijn. De voorzie ning daarin zal neg in den loop van het tegenwoordig zittingjaar aan de goedkeuring der wetgevende magt worden onderworpen De minister wcnscht nicjt de voorbereiding der invoering van de wet zoodra mogelijk gereed te zijn, Opmerkingen omtrent bedoelingen, onder wier invloed hij zon han delen, zullen den minister niet terughouden van rondborstige mededeeling van hetgeen hij in 's lands belang nuttig en noodig acht. Uit het antwoord, door den minister op de opmerkingen en vragen, naar aaiileiding van de afdeeling lager onderwijs, gegeven, blijkt, in aansluiting van liet hierboven medegedeelde, dat de gewigtige vraag, of de wet van 1878 nog in den loop van 1880, met 1 Julij b. v., kan worden ingevoerd, naauwgezet door hem is overwogen. In bet belang eener deugdelijke, orde- lijke invoering moet hij die vraag ontkennend beantwoorden. Aan de rege ling van verschillende onderwerpen moet nog velerlei onderzoek en overleg voöralgaan, zoodat zij zich niet mag verbinden om tijdig behoorlijk gereed te zijn voor eene invoering met 1 Julij. Nu hij den toestand moet over zien, wenschl hij bel daarheen te leiden, dat de wet op 1 Januarij 1881 in werking trede. Verder deelt de minister mede, dat de herziening der gemeentewet, voor zooveel den daarmede belasten hoofdambtenaar betreft, geheel is afgewerkt. Aan dien arbeid verder gevolg te geven, daartoe acht hij het tijdstip vooral gunstig, wanneer eene nieuwe regeling tusschen hel stelsel van rijks- en gemeentebelastingen zal zijn lot stand gebragt. Uitbreiding of vereeniging van gemeenten hoopt de minister, wanneer daartoe termen bestaan, krachtig te bevorderen. In den wensch, dat de leden der schutterijen niet opgeroepen worden tot deelneming aan wapenoefeningen op Zondag, wordt gedeeld. liet bezwaar, dat de lijkverbranding de ontdekking van misdrijven moei- jelijker zou maken, komt ook den minister gewigtig voor. In de nota van wijziging, hij deze memorie gevoegd, wordt ƒ100.000 uitgetrokken voor den bouw en de iurigtiug van localen voor hel onderwijs en de verpleging van leerling-vroedvroüwen te Rotterdam. Deze uitgaaf levert geen bezwaar, nu de gunstige stand der longziekte onder het rund vee toeliet, de som van ƒ400.000 met ƒ100 000 te verminderen. Wal de universiteiten bel relt, acht de regering zich verpligt aan het voorschrift der wet, dat er drie universiteiten zijn, uitvoering te geven. Belanghebbenden kunnen verzekerd zijn dat zij geen gevaar loopen van de gerezen moeijelijkheid over hét regt versland van art. 116 der wel op het liooger onderwijs het slagtoffer te worden. De minister zal nagaan iu hoe verre wijziging van het academisch statuut noodig is. Sedert geruimen tijd onderzoekt de regering, op welke wijze in de behoefte aan localen voor het pharmaceulisch onderwijs het best ware te voorzien. sGRAVENHAGE, 18 November. ;'0 Tot betaalmeester zijn benoemd; te Tiel, de heer J. C. van Hasselt) en te Winschoten, jhr. J. Speelman, beiden thans surnumerair voor de dienst van 's rijks schatkist, en tot ontvanger der directe belastingen te Domburg is benoemd de heer C J. Ilouwing, thans te Zijpe. Tot leeraar aan de rijks- hoogerc burgerschool te Sappemeer is be noemd de heer G. A. J. Franke, met magtiging om te gelijk het ambt van leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Winschoten te bekleeden. De 2' luit. P. J. Brandenberg, van het wapen der infanterie hier te lande, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij liet leger in Nederl. Indiö, is in zijnen rang overgeplaatst bij laatstgemeld leger. Door Z. M. zijn bij het wapen der artillerie benoemdtot kapitein 2e kl.de le luit. S. A. Bisschop, van het wapen, gedetacheerd bij het Nederl. Indische leger; bij den stal van het wapen, tot kapitein, de 1' luit. D. van der Linden, magazijnmeester der artillerie 2e kl. te Hellevoet sluis; bij de 1* afd. vesting-artillerie, tot 1"> luit., de 2' luit. J. M. van Veldhui zen, van het corps; bij de lle afd. vesting-artillerie, tot kapitein 2e kl de 1' luit. A. II. van Breda, van het corps; tot le° luit., de 2e luit. A. N. J. Fabius. mede van het corps; bij de VIII4 afd. vesting-artillerie, tot l'D luit. de 2e "luit. 11. J. Rijf kogel, van de VII4 afd. vesting-artillerie; bij hel reg. rijdende artillerie, tot majoor, de kapitein jhr. W. F. G. A. von Pestel van het le reg. veld-artillerie. De luit. ter zee 2e kl. A. G. J. baron van Plettenbcrg, dienende aan boord van het schroefstoomscbip Zilveren Kruis, wordt overgeplaatst inde rol van het wachtschip te Willemsoord en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. J. Luytjes. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. II. K. 11. de kroonprinses van Denemarken heeft zich heden ochtend met een koninklijken trein naar het Loo begeven, ten einde 1111. MM. den koning en de koningin hare opwachting te maken. De gemalin van den Deenschen troonopvolger werd vergezeld door Z. K. II. prins Fredcrik en 1111. KK. IIII. den prins cn de prinses von Wied. De vorstelijke personen keerden met dezelfde gelegenheid heden namiddag terug. üc nieuwbenoemde vertegenwoordiger van Z. II. den Paus bij het Ne- derlandsche hol is te dezer stede aangekomen en heeft het gebouw der internunciatuur op de Ileerengracht betrokken. Aan bet ministerie van koloniën werd heden aanbesteed: de levering •van ijzeren perron-overdekkingen, enz. ten behoeve der staatsspoorwegen op Java. Het minst was ingeschreven door den lieer Aug. Ghilain le Luik, voor 52500. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. resell r linzen edert ipend vaarïn len b' ENGELAND. LONDEN, 17 November. Sir Samuel Baker komt, in een door hem uitgegeven geschrilt over Cyprus, tot de conclusie dal de Engelsche regering zich heeft laten foppen wat betreft de voorwaarden op welke zij het eiland verkreeg. De jaarlijt sche inkomsten van Cyprus bedragen 170,000 Daarvan moest Engeland 96000 aan de Porte uitkeeren, zoodat er naauwelijks genoeg overblijft tot bezoldiging der Engelsehe beambten op het eiland. Alle verbeteringen jiegti en openbare werken zullen dus uit de beurzen van de Engelsche belasting, schuldigen bekostigd moeten worden. De Times bevat een depêche uit Kabul, waarin omtrent de medeplig. tigheid van den Emir nieuwe bewijzen worden medegedeeld. Het doel van Dt den aanval op het gezantschap was oorspronkelijk, sir Gavagnari schrik )e act itinaal lie me iniinac aan te jagen en hem te overtuigen van het onhoudbare zijner positie, gebeurtenissen werden den Emir echter te magtig en spoedig zag hij dat hij den toestand niet meer meester was. De troepen hebben geen oproei gemaakt om hun soldij betaald te krijgen, maar waren daartoe opgeruid door hun officierendie zelvcn gehoorzaamden aan invloeden van hooger hand. Er wordt een fonds bijeengebragt, ten einde, als een hulde aan nagedachtenis van den onlangs overleden sir Rowland Hill, aan wien de eet van de invoering van het uniform postzegel in Engeland toekomt, eene stich ting op te rigten Ier ondersteuning van bejaarde of noodlijdende postambte. naren. Een betrekkelijk klein gedeelte van de bjjeen te brengen som ui gebruikt worden tot het vervaardigen van een gedenkteeken te zijner eert De lord-mayor van Londen heeft zich bereid verklaardde bijdragen te vangen en heeft een openbare meeting ter bevordering van deze zaak bijeen, geroepen; er was reeds 3000 ingekomen. FRANKRIJK. Van het ministerie van binnenlandsche zaken en ceredienst zijn vol gens Ilavas drie wetsontwerpen bij den raad van state ingekomen. Ilct eerslt daarvan strekt om aan de diocesen hare regtspersoonlijkheid te ontnemu en om de handelingen der kerkmeesters en kerkelijke instellingen binnn de sfeer hunner wettelijke en reglementaire bevoegheid te beperken, voor namelijk wat het vestigen van scholen en instellingen van liefdadigheid be treft. Het tweede ontwerp geldt een reglement voor de bijzondere aangek genheden der Lulhersche kerk; het derde strekt om de comptabiliteit dn kerkmeesters aan het toezigt der prefectorale raden en der rekenkamer tt onderwerpen. Volgens de Rép. /rang. heeft de'graanoogst dit jaar in Frankrijk millioen hectoliter opgeleverd. Paar nu het gemiddelde verbruik 120 milfet liocn hectoliter is, zoo is er een tekort van omtrent 40 millioen hectoliter Te Marseille is uit Sierra-Leone het berigt ontvangen, dat de hl Zweifel en Moustier, agenten van de firma Verminck, die op de Afrikaan sche kust factorijen heeftde bronnen van de Niger hebben gevonden. De bakkersgezellen te Parijs liggen overhoop met hunne patroons ei wenschen loonsverhooging tot zeven francs per dag. Van de 1700 bakken hadden zich 400 bereid verklaard toe te geven, doch de overigen weiger den. De gezellen aarzelen echter om bun toevlugt tot een algemeene werk staking te nemen. In een brief van hun gemagtigden aan den prefect vai policie verklaren zij het eerst eens te zullen beproeven met een artder mid del, namelijk hel dagelijks opzeggen van de dienst, om zoodoende hun pi- Iroons den last van steeds afwisselend personeel te bezorgen en daardoor tot toegeven te dwingen. - Te Calais verkeert men onder den indruk van een vrceselijke gebeur tenis. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de galjoot Renè rat Nantes op twee kilometers afstand van het strand vergaan. De cqnipagt was in het want gevlugt. In allerijl werden middelen tot redding beproel maar toen de redders op de plaats des onlieils waren aangekomen, wis het schip uiteen geslagen en waren de opvarenden verdronken. Alleen den boni van het schip gelukte het, zwemmende den wal te bereiken. De equipage bestond uit vijf mail. SPANJE. De berigten uit Cuba houden de algemeene aandacht gespannen, maarschalk Martinez Campos ontving het volgend telegram van generaal Blanco. De beweging, waarvoor men vreesde, is in Las Villas uitgebroken Ik vrees dat zij belangrijk is omdat Jimenez, Rentero en Sanckcy zich aai het hoofd er van bevinden. De bataillons en cscadrons jagers zijn op voe van oorlog gebragt. Morgen wordt met de krachtige maatregelen in dil departement tegen de kern der beweging een aanvang gemaakt. De algnorz meene stemming in het land is van bevredigenden aard. De oneenigheillmsc onder de burgers heeft opgehouden, en velen nemen dienst. Verder wori eene beschrijving gegeven van de militaire maatregelen die genomen zijn en worden versterkingen gevraagd, zoomede het onmiddellijk zenden vai lon{] mariniers en ruiterij, en van manschappen tot aanvulling der opengevallet lijn plaatsen in de gelederen. De generaal Rlanco eindigt met de mededeelinj dat de cabecilla Catala is gevat en Carrillo zich bij de opstandelingen bevind! De generaal Blanco tracht, in vereeniging met de generaals Berria en Gamir Las Villas Remedies, waar de zwarte bevolking talrijk en opgewonden is jift'jj tot rust te brengen. De regering ontkent de verontrustende berigten it bijzondere dépêches voorkomende, en zal, zoo noodig, eene versterking vit 25000 man zenden. DVITSCII LAND. In de tweede week van 1880, van 7 tol 13 Januarij, zal te Dresdc# eene bibliotheek worden geveild, welke in belangrijkheid alle boekcrjj<»e overtreft, die in deze eeuw iii Duilschlatul onder den hamer zijn gebragt loo b kot ieizer Ho «iienj in «er Sede to SlÉ ll>rcm nu 's bpderz s om tich tt jjfers langer os 1 testegi iibore 5 PES feeva; loten, niuet ION i ten WE panje De k el le renge LOlN n di ut Ei ears fcrvor WE Iterge BEF ee ko tokki LOÏ oltan otidei 'ekt eme p bet ui an v erk ers unt erdij e tv liter lu d den, hi n 'rig liet In op

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2