LEIDSCHE COURANT. 1870. N'. 373 WOENSDAG li) NOVEMBER BINNENLUNDSCIIE BERIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijksZen- en feestdagesi uitgezonderd. !)e prijs der Courant is per merendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.80, met het er slay der llandelinyen vtin dev Cemeetderaad ƒ3.39, franco p. p. 3.85. liet v er slay afzonderlijk is verkrijy haar voor ft. 50 'l jaars, hutten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant lyn verkrijy baar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertcntiën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 November. Van de band van Z. K. H. Alexander prins der Nederlanden is bij de bh. P. Engels en Zoon alhier, leveranciers van Z. K. H., verschenen: Nadere toelichting van mijnen brief van den 17cn September 1879. Na het in zien der verschillende oordeelvellingen omtrent dien brie! achtte de prins het schrijven dezer nadere toelichting wenschelijk. In de eerste plaats worden besproken het schrijven van den heer Mock en de open brief van den heer van Assen, in hel Dagblad van Zuidholland en 'sGravcrhage ge plaatst. Tegenover den heer Mock betoogt de prins dat, bijaldien het aan landgenooten van vorsten geoorloofd is op de handelingen van deze laatsten een verkeerd of valsch licht te werpen, de leden van het regerend stamhuis het regt hebben van hunne daden of handelingen het verkeerde of vaische licht af te wenden en op hun doen en laten het helder daglicht te doen schijnen. Ten opzigte van het schrijven van den heer van Assen komt de prins op tegen de verdachtmaking dat er zieh in 's prinsen omgeving lieden bevinden die zich geene moeite besparen om //vorstelijke wijsheid te verschalken". Op mij alleen, zegt de prins, rust de verantwoordelijkheid van de door het //Vaderland" opgenomen letteren. Niemand heeft daarop invloed uitgeoefend. Uil het verder door den beer van Assen geschrevene ziet de prins dat h|j zijne droefheid niet begrijpt en daarom dit niet in zijne uiting kan eerbiedigen, liet aan te wenden geneesmiddel moet. in stille afzondering gezocht worden. //Indien, zegt de prins, het geluk hier op aarde bestaat, zoo is het niet voor mij weggelegd. Bemoedigend is de gedachte dat er een hooger beginsel tot grondslag der maatschappelijke zamenlcving behoort te worden aangenomen, en dit is: pligtgevoel en pligts- betrachtiwg. Dit gevoel is mij door mijne onvergetelijke moeder ingeprent, llcl zal dan ook steeds het rigtsnocr zjjn, hetwelk mjj de kracht zal schen ken om, gesterkt door het opzenden van gebeden tot Hem, die 's menschen tekortkomingen kent, en de meest innige roerselen van 's menschen hart doorgrondt, 's levens last te torschen. ledermaal dat ik mij naar Delft begeef om mijne dooden te bezoekenzoo bid ik de Voorzienigheid mij den moed te gevenom mjjn eenzaam levenspad tot hel einde toe te blij ven bewandelen". llc prins stipt verder nog onderscheidene punten aan, zooals dat men Item verweten heeft de beginselen, die het «Vaderland" voorstaat, te deelcn. Iljj geeft de reden op waarom hij zich tot dat nieuwsblad heeft gewend, en maakt van deze gelegenheid gebruik om, zonder zich in het gevoel der staalkundige partijen te begeven, te verklaren dat hjj hoopt dat nimmer de beginselen der grondwet van 1848 zullen verloren gaan en dat hjj het daarin voorkomende hoofdstuk over hel onderwijs beschouwt als een der hoekstrenen van ons staatsgebouw. Hij geelt tevens den zin op, waarin hij hel staan builen en boven de partjjen opvat. De opmerking dat de prins te hoog zou staan op den maatschappelijken ladder, om zich in te laten met hetgeen op lagere sporten gebeurt, kan de prins niet toegeven; wanneer men van zijn goed regt overtuigd is, is niemand te hoog geplaatst om zich tegenover zijne O; landgenooten le verantwoorden. Op de gemaakte aanmerking omtrent den scherpen toon van 's prinsen schrijven, bragt hij in herinnering dat //ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is." Klonk zijn schrijven schel indeooren, een klaroengeschal was voorafgegaan dat zijne gehoorvliezen op eene harde proef had gesteld. Voorts verklaart de prins dat hij verder een door niets [J te verbreken stilzwijgen zal bewaren. Ongetwijfeld zal dit geschrift, waarvan wij slechts een kort overzigt ga ten, zich spoedig in aller handen bevinden. Heden werd op den tramway alhier een proefrit gehoHden. Men heeft zich daarbjj kunnen overtuigen dat het geheel er keurig net uitzag. Tol hoofdonderwijzer van de bijzondere school der 1klasse alhier is benoemd de heer Th. Bosloper, te IJlst. Ter vervulling van een of twee plaatsen van adjunct-ijker der maten, gewiglen en weeg werktuigen zal op 18 December van dit jaar, in hel ge bouw der polytechnische school te Delft, een vergelijkend examen worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 1000. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 3 December 1879 hij gezegeld adres wenden lot den minister van waterstaat enz., met iiaauwkcurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats en overlegging 15 eener geboorte-acte. waaruit blijkt, dat de candidaat op 18 December 1879 den ouderdom van achttien jaren heeft bereikt. Op Maandag 1 December aanst. zal aan het gebouw van het provin ciaal bestuur le 's Ilage worden aanbesteed: het onderhouden van, en het doen van eenigc herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der rijks universiteit te Leidengedurende het jaar 1880. Uitslag der acte-cxamens voor middelbaar onderwijs: Afd. letterkunde. Gisteren werden toegelaten de heer W. T. van Vliet Jr., van Delft, voor aardrijkskunde, en mej. A. G. Kosters, van Delft, voor Engclsche taal- en letterkunde. Het programma voor den derden wedstrijd van kunstnijverheid, uitge schreven van wege de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid en te houden te Groningen, in Julij 1880, bevat o. a. het volgende: Af- deeling I. Voor leerlingen van burger-avondscholen, teekenscbolen of daar mede geljjkstaanden. Een geboetseerd pilasterkapiteel, in gebakken aarde of afgegoten in gips, naar eigen vinding, minstens hoog 0.50 M.breed 0 60 M. Afd. II. Voor decoratie-schilders: een beschilderd paneel (opdoek) naar eigen vinding, hoog 2 M., breed 1.50 M., voor een restauratie- of societeitszaal. Afd. III. Voor meubelmakers: een deurpaneel in renaissance stijl (houtsnijwerk). Afd. IV. Voor smeden: een geciseleerde slotplaat met knop en sleutel, in renaissance-stijl. Afd. V. Voor plateelschilders: een gangversiering van tegels, met rand en middenstuk, naar eigen vinding, hoog 0.80 M.breed 1.00 M. Afd. VI. Voor houtgraveurseen houtsnede naar eigen vinding, geschikt voor een titelblad. Voor al deze afbeeldingen worden uitgeloofd: als prjjs: de zilveren medaille; als premie: de bronzen medaille. De inzendingen moeten geschieden voor 1 Julij 1880, door tns- schenkomst van het departement in of nabij ('e woonplaats van den inzender. Het herzien reglement op het examen ter toelating tot de evangelie bediening in de Ned. herv. kerk is bij de eindstemming van de leden der prov. kerkbesturen aangenomen met 46 tegen 20 stemmen; het reglement voor de classicale en provinciale weduwenbeurzen met 53 legen 15 stem men; het toevoegsel aan art. 38 reglement godsdienstonderwijs met 52 tegen 16 stemmen; de verandering van art. 39 reglement godsdienstonderwijs (be lijdenisvragen) met 39 tegen 29 stemmen. Het stoomschip Foorwaartsvan Amsterdam naar Ratavia, passeerde op 15 Nov. Roca, en de Conrad, mede op weg derwaarts, verliet op 16 Nov. Suez. Een der misdadigersdie in den nacht van 30 op 31 Julij in het magazijn van gouden en zilveren werken van den heer H. W. v. Loon te Rotterdam zich aan inbraak en diefstal hebben schuldig gemaaktheeft dezer dagen in Prnissen teregtgeslaan. Er waren wegens die zaak twee Dtiilschers aangehouden, waarvan de een, Theodor Legrand genaamd, te Rotterdam was aangehouden, terwijl de ander, Hermann Daggenhausen oud 18 jaar, te Emmerik in hechtenis was genomen. Laatstgenoemde is toen naar Wesel vervoerd, aldaar uit de gevangenis ontsnapt en dooreenige burgers gegrepen. Om hem verdere pogingen tot ontvlugting te beletten, werd hem onmiddellijk een kogel met een ketting om het eene been vast geklonken en in dien toestand verscheen hij voor het «Landgericht" te Duisburg. Hij is veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf, en daarna nog tot het slaan onder policietoezigt gedurende vjjf jaar. De kostbaarhedenin zijn bezit gevondenwerden aan den heer van Loon teruggegeven. Te Sloterdijk is de boerenhofstede Vrcdehoek, bewoond door W. A. Snoek, lot den grond toe afgebrand. De oorzaak is geheel onbekend. Van Texel schrijft men aan de N. R. C.: De Jobstijdingen, ten ge volge van den storm van Woensdag jl.onze visschersvloot betreflende, kunnen gelukkig thans als geëindigd beschouwd worden. De schepen, waar omtrent gisteren nog bcrigten ontbraken, zijn behouden aangekomen. De wakkere visschers, gewoon wind en weêr te trotseren, hebben thans op zeer gevoelige wijze met de kracht der elementen kennis gemaakt; 5 men- schenlcvens (de bemanning van 2 schuilen) hebben wij te betreuren, waar van 2 schippers weduwen en 10 onverzorgde kinderen achterlaten. Met welke buitengewone inspanning velen zich aan den dood hebben ontwor steld is niet te beschrijven. Te Hoogcveen ontstond Zaterdag avond brand in de boerenbehuizinge van den heer W. Bruine Slot, even buiten de kom der gemeente. In een oogenblik sloegen de vlammen het dak uit van de schuur, zoodat dat deel

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1