sneltrein. Zwaar gekwetst werd hij in een goederenwagen naar Arnhem vervoerd, alwaar hij korten lijd later in het ziekenhuis overleed. Te Hasselt is men gewoon de duiten of ongangbare munten, die in de collecten worden gevonden, zorgvuldig in dc kerk te bewaren. In de vo rige week werd in de kerk aldaar ingebroken, de dief nam niet alleen het aanwezige geldmaar ook de verzamelde duiten of andere munten mede welke laatste hij te Zwolle hij een koperslager verkocht. Dientengevolge heeft de justitie uil Zwolle te Hasselt den metselaar Erdsiek als vermoede- 1 ijken dader gevat en naar Zwolle gevankelijk doen overbrengen. Dezer dagen werd te Tolbert een diefstal gepleegd. Zekere vrouw, niet te goeder naam bekend staande, ontvreemdde eenen bakker eenig kleingeld, te zamen ongeveer zes gulden bedragende. De baas ontdekte het al spoedig, liep de vrouw achterna, wierp haar op den grond en ontnam haar het ge- stolene weder, llcide partijen hebben zich later bij de policie vervoegd: de hakker klaagde de vrouw aan wegens diefstal, de vrouw beschuldigde den baas van mishandeling op den publieken weg en tevens van diefstal. Vrijdag II. vertrok met den trein van 11.38 de milicien-verlofganger W. Daamtn van Tilburg. Te Gilze-Regen den trein even verlaten hebbende, had hij hel ongeluk over de rails te struikelenterwijl de sneltrein van Itreda juist aankwam, waardoor hij vrcesseijk gewond werd en des avonds in het gasthuis te Tilburg is overlden. Uit Zuid-Afrika ontvangt het Ubl. berigten tot 21 Oct., meldende, dat het Kaapsche ministerie niet ongeneigd is West-Grikwaland met de Trans vaal te verecnigen, hetgeen tegen den zin van de Transvaal zou zijn. De Zuid-Afrikaanders keuren de staatkunde nopens de Transvaal bij voortduring af, inzonderheid de houding van generaal Wolseley. In haar antwoord op hoofdstuk I der staatsbegrooting constateert de regering allereerst dat zij, niet minder dan de kamer doordrongen van de overtuiging dat volkomen openhartigheid alleen de giondslag kan zijn waarop de zamen werking van regering en stalen-generaal gevestigd moet wezen, blijk heeft gegeven dat het haar daarmede ernst is zoowel door hare dade lijk na haar optreden uit eigen beweging aan de vertegenwoordiging gedane mededeelingen als uil de daarop gevolgde overlegging der stukken betrekke lijk de jongste ministeriële crisis. Van de tegenwoordige regering kan geenszins gevergd worden dat zij een oordeel uitspreke over het staatkundig beleid van het afgetreden kabinet en partij kieze tusschen de vorige minis ters van biiiiieul. zaken en van waterstaatdie in afstemming van art. 1 der kanalenwet zagen eene afkeuring van de financiële en economische politiek, en anderen die dit gevoelen niet deelen. Het is volkomen juist dat na dc herhaalde weigering des konings om aan het vorig kabinet het gevraagde ontslag te verleenen de toenmalige minister van binnenl. zaken, ondanks zijne verklaring in de eerste kamer op 19 Jiinij zich later bereid verklaarde om onder bepaalde voorwaarden aan hel bewind te blijven. Maar het is niet minder juist dat omtrent liet wenschelijke van die voor waarden in den boezem van het vorig ministerie verschil bestond en de aanneming derhalve geen waarborg zou hebben gegeven voor het behoud van dat ministerie. In de gcdachteiiwisseling tusschen de leden der kamer omtrent haar op treden heeft de regering zich niet te mengen. Verwachten kon zij dat het door sommigen zou worden afgekeurd, maar zeker had zij niet kunnen vermoeden dat dc eerlijke erkentenis van hare verpligting, om uilvoering te geven aan eene wet, die door de beide kamers goedgekeurd en door den koning bekrachtigd is, haar zou blootstellen aan het verwijt van sommigen dat haar politiek zich kenschetst door immoraliteit. Die uitspraak berust op een niet alleen onbewezen, maar met de werkelijkheid strijdig beweren dat de vorige minister van binnenl. zaken tot aftreding zou hebben besloten ten gevolge van twijfel, die bij hem zou ontstaan zijn omtrent de deugde lijkheid der beginselen, die hij geroepen zou zijn in toepassing te brengen. Juist met het oog op de vooropgestelde onmisbaarheid van «eendragt onder de ingezetenen in den tegenwoordigen lijd" vraagt de regering of zij niet veel blijk heelt gegeven daarvan doordrongen te zijn door op te treden zonder partijlcuze, zameugestehl uit verschillende elementen, die haar buitenen hoven de bestaande partjjen plaatsen, dan wanneer zij als uitdrukking eeuer bepaalde partij reageerde legen eene wet, die zij niet heeft voorge dragen, uiaar bij haar optreden door de nxdewerking van de overgroote meerderheid der statcn-generaal lol stand gebragt vond. De tegenwoordige regering verlangt vóór alles de regeling van eenige belangrijke vraagstukken op het gebied der financiën, van hel regtswezen en van de landsverdediging lot stand te brengen. Dij haar ernstig striven om deze zaak te volbrengen wil zij niet in de eerste plaats haar steun zoeken bij een eenzijdig maar niettemin' weinig betrouwbaar partij verbond; maar wél meent zij daarbij op de medewerking te mogen rekenen van allen die. 's lands belang boven alles stellende, met haar doordrongen zijn van de noodzakelijkheid der rege ling van zooveel dat op afdoening wacht en aan de behoeften van wezen lijken vooruitgang voldoet. Zal dc regering niet terugdeinzen voor wat naar de voortgaande ontwik keling der tijden hervorming en nieuwe regeling vereischt, zij mag daaraan niet de belofte verbinden om onverwijld min of meer partiële voorstellen tot herziening der Grondwet aan de orde te brengen. Het gaat niet aan enkele voorschriften van de Grondwet broksgewijze te veranderen zoo dik- maals deze in «'en weg schijnen te staan aan wenschen en etschendie zich hebben doen hoorei). Wijziging der Grondwet mag alleen dan aan de orde worden gesteld, wanneer zij de vrucht is van eene door grondig onderzoek tn gedachtenw isseling gerijpte volksovertuiging en als gebiedend noodzake lijk wordt erkend. Alleen onder deze voorwaarde kan de Grondwet blijven wal zij behoort te zijn: hel vaste fundament der staatsinrigting. En wordt het gewigtige werk van die wijziging ter hand genomen, dan behoort men zich vooraf te hebben verstaan over den aard, de rigting en den omvang van de hervormingen, wier noodzakelijkheid op den voorgrond treedt. De regering zal niet verzuimen acht te blijven slaan op de leckcnen der tijden en zij is bereid harerzijds mede te werken tol het onderzoek in welken geest en tot welken omvang herziening zal kunnen en moeten geschieden. Maar vooraf zal onderzocht moeten worden of niet eene voldoende nieuwe regeling van het kiesreet en van 's lands verdediging mogelijk zij, zonder tot dat uiterste middel de toevlugt te nemen. Wat den financiëieu toestand betreft, deze is ernstig, zoo al niet zorgwek kend. Ook de naaste toekomst is verre van helder. Doch die erkentenis mag niet tol moedeloosheid stemmen. De lijdelijke moeijelijkheden zijn te boven te komen, mits wij aan onze krachtsinspanning voorzigtig beleid en zelfbeperking weten te paren. Door toevallig beschikbaar geworden buiten gewone baten zal de regering in slaat zijn dc buitengewone uitgaven, zoo als die in deze begrooting zijn omschrevennagenoeg te dekken. Op de gewone uitgaven is bezuinigd. Dc uitvoering dei' onderwijswet en voopj ning in andere behoeften zal millioencn vorderen. Omtrent de. middel# om deze te dekken, deelt de minister zijne plannen mede. Ten spoedis zal hij eene voordragt inzenden, uitgaande van hetzelfde hoofdbeginsel", het ontwerp der effecten-belasting, namelijk dat van eene directe belastij, op de rentegevende waarden in portefeuille, die tot nu toe van aller# streeksche heffing bevrijd waren geblevenmaar gevestigd op den grondsi der werkelijk genoten inkomsten. Aan invoering van nieuwe of verkoos van bestaande indirecte verbruiksbelastingen kan niet gedacht worden, patentbelasting moet vervangen worden door eene bedrijfsbelasting op nieui grondslagen, billijker en voordeeliger voor de schatkist. Eene nieuwe rt; ling tusschen slaat en gemeenten, ter vervanging van die waarbij het soneel tusschen beiden is verdeeld, is noodwendig. Herziening der weif ving op de registratie is noodig. Tot deze aanwijzigingen ten aanzien de verbetering van het belastingstelsel beperkt de minister zich. 'sGRAVENHAGE, 17 November. Tot burgemeester der gemeente Ooststellingwerf is benoemd de It R. E. van der Loelf, met toekenning van eervol ontslag als burgenteen der gemeente Delfzijl, en aan den heer C. H. Elout is, op zijn verzoet eervol ontslag verleend als burgemeester van Domburg. Tot ontvanger der registratie voor de geregtelijke acten en der dot nen te Rotterdam, is benoemd de heer S. J. Ilosang, thans ontvanger registratie te Tilburg. Tot directeur van het postkantoor te Goes is benoemd de heer fl Wierts van Coehoornthans commies der posterijen le kl.en de it grafist 3e kl. bij den rijkstelegraaf W. C. Krol is, op zijn verzoek, eer uit die betrekking ontslagen. Tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Warffum is benoe de heer T. J. Allersma, tot dusver tijdelijk leeraar aan die school. De luit. ter zee 1' kl. A. J. Dumont, gedetacheerd bij 's rijks werf Willemsoord en toegevoegd aan den onderdirecteur der marine aki wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1' J. C. de Ruyter de Wildt. De luit. ter zee 1' kl. A. G. Ellis wordt plaatst aan boord van het schroefstoomboot van Galenter waarnettl der betrekking van adjudant bij den divisie kommandant. De officier gezondheid 2' kl. dr. II. de Cock, uit 0. I. teruggekeerd, is op nonat viteit gesteld. De 66' gedenkdag van Neêrlands onafhankelijk-verkluring werd lie! te dezer stede herdacht door het ontplooijen van het oranjedoek van ton spits en stadsgebouwen De reünie van oud-onderofficieren van het regiment grenadiers jagers bij gelegenheid van het in de maand September jl. gevierde lui' eeuwfeest van het corps legde den grondslag tot eene naauwere aaneettf ting van deze voormalige wapenbroede s en vlocht ook een band mei actieve onderofficieren en hunne gewezen ranggenoolen. In eene gistei avond gehouden vergadering is de vereeniging van oud-onderofficieren i het regiment grenadiers en jagers definitief geconstitueerd door eenpari goedkeuring van de statuten en het reglement van orde. Sedert jl. Zaturdag namiddag zijn te Scheveningen weder uit zee# de haringvisschertj aangezet ongeveer 30 bommen met slechts betrekke! geringe vangst en met aanmerkelijk verlies van netten en beschadigd aan het vischwant. ten gevolge van de doorgestane stormen, op onze h|i, geleden gedurende de laatste dagen. Het is nog niet geheel zeker of v bi aide aangekomen schuiten nog weder eene reis zullen ondernemen. De pi jk van den haring houdt zich vrij goed staande. De sleurharing gold verlei Zaturdag nog van ƒ12 tot ƒ19 het duizendtal. UUITENLANDSCIIE BEKIGTE.N. ESGEhANB. LONDEN, 16 November. 11. M. dc koningin heeft kapitein Shaw, uit erkentelijkheid voor door Item als chef van de Lnndensche brandweer bewezen diensten, Balh-orde 3' kl. verleend. In berigten uit Lahore wordt gimield dat generaal Macpherson tiN' vijandelijke bende aan de zamenvloeging van de rivieren l'ansluir en lui heeft uiteengejaagd en over zes mijlen achterna gezet. De vijand leed da» ernstige verliezen. Volgens berigt uit Gandamak stond Mahomed Jan a te het hoofd van nieuwe strijdkrachten in den Khyber-pas. Eene expedi bij naar Kohistan werd als onvermijdelijk beschouwd. FltANUlt IJ K. De National en de Liberie deelen mede, dat in den ministerraad den heer Waddington de meest geruststellende mededeelingen omtrentf gebeurtenissen in het buitenland en Frankrijks betrekkingen tot de arf mogendheden gedaan zijn. De geruchten, ter beurze verspreid, werden hoegenaamd niets geregtvaardigd. Naar men verneemt heeft de maarschalk Canrobert reeds zgn onti ingezonden als voorzitter der commissie voor de bevordering van officier^ Humbert heeft bij den prcfectorialen raad van het dep. der Seine zet aangeteekend tegen het besluit, waarbij zijne verkiezing tot lid van gemeenteraad werd nietig verklaard, lig grondt dat verzet op een w artikel, waaruit volgens hem zou blijken, dat de raad zijne bevoegdhj is te buiten gegaan en de gewone regter in de eerste plaats geroepen om uitspraak te doen over het betwiste punt van zijn domicilie. Uavas meldt: Volgens inlichtingen, die het ministerie van bttilenli sche zaken heeft ingewonnen, is het gerucht omtrent het overlijden Abd-el-Kadcr van grond ontbloot. In de vorige week is te Beattvais zekere Prunier geguillotineerd. hoofd van den geëxecuteerde werd afgestaan aan zes geneeskundigen, del Evrard en Lesage van Beauvais, Chevallier en Lesguillon van Cotnpiègtie, Rochu en Decaisne van Parijs, ten einde te onderzoeken of met dc ontlui

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2