Bü! T ElN LAN DSC IIE B E R1G TE N den rug neerkwam op dien vallenden boom, welke licrn zoodanig bezeerde, dat hij op de plaats bleef liggen, liet bleek later dat door den terugstoot van den boom de wervelkolom gebroken was. Hij verkeert in bedenke- lijken toestand. Een vee-koopman uit Steenderen dacht zich voor de ongunst der tijden schadeloos te stellen door eene koe uit de weide te stelen en vermomd (hij had zich o. a. een bogehel gemaakt) dit beest op de markt te Doesburg te verkoopen. Zich houdende alsof hij beschonken was, verkocht hij de koe voor 1/3 onder de waarde. Andere handelaren herkenden echter spoedig hun collegaen de man werd onmiddellijk door de policie in hechtenis genomen. Onlangs werd uit Breda gemeld dat jhr. F. Backer, van de firma Backer en Rueb aldaar, door een zijner werklieden verwond werd. De da der, J. van der Bruggen, is in hechtenis. Thans verneemt men, dat jhr. Backer aan zijn gezin, om in de eerste behoeften te voorzien, een week geld van ƒ2 heeft toegelegd. De heer Backer is zoover hersteld, dat hij een deputatie uit de verschillende afdeelingen van zijn personeel kon ont vangen, die hem bij monde van een hunner geluk wenschte met zijn her stel en zijn leedwezen betuigde over het gebeurde, dat zijn vertrouwen in het personeel moest hebben geschokt. De spreker gal daaromtrent de beste verzekeringen. De heer Backer gaf te kennen, dat zijn personeel op zijn voortdurend vertrouwen kon blijven rekenen en bij zich, evenals tot dusverre, aan hunne belangen zou blijven toewijden. Uit Brouwershaven meldt men dat het stoomschip Nora, van IJmuiden naar Londen, op het Nieuwezand is gestrand en onder water zit. De equi page, bestaande uit 24 man, heeft met haar eigen boot het schip verlaten en is bij den vuurtoren van West-Schouwen aan land gekomen. Ook is te Vlissingen door een loodsboot eene Engelsche schoener aangebragt, die door de bemanning was verlaten; eene andere loodsboot bragt gelijktijdig de be manning aan. Uit Bruinisse meldt men aan de N. Ii. C. van den 12": De storm van heden vergde ook weder zijne offers. Omstreeks een uur des namid dags ontwaarde men van den wal dezer gemeente een in nood zittend vaar tuig. Met behulp van kijkers en zooveel de regenbuijen toelieten kon men zien dat het vaartuig vol water was, en vermoedelijk zich personen in den mast bevonden. Zoodra schipper Jan van Beveren, bakenmeester en ton- nenlcgger dezer gemeente, dit vernam, stapte hij, benevens zijn zoon Cor nells van Beveren en de schippers Gaston Adriaan Vane en Adriaan Bak ker, op zijne toeijerschuit om zoo noodig hulp en redding aan de schip breukelingen te brengen. In weerwel de storm steeds in hevigheid toenam cn de zee uiterst moeijelijk stond, aarzelde hij geen oogenblik van wal te stekin. Na ongeveer twee uren te hebben gevaren mogt hij boven het ge zonken vaartuig ankeren en, eene boot aan een lijn vierende, met twee zijner manschappen op de riemen, den schipbreukeling in den mast naderen met het gelukkig gevolg hem daaruit in de boot te nemen en aan boord van den boeijcr te brengen. Dit alles geschiedde onder den hevigsten storm cn menig oogentd.k was er dat de redders in het grootste gevaar verkeer den. De geredde is de knecht van het vaartuig, die verklaarde dat de schipper met vrouw en kind door de hooge zee over boord waren geslagen en verdronken. Nadat genoemde knecht die verklaring had afgelegd, ver viel hij in een bewusteloozen toestand, die het inroepen van geneeskundige luilp noodig maakte. Bij een aan de tweede kamer ingediend wets-ontwerp is eene verhooging voorgedragen van eenige artikelen der begrooling van binnenlandsche zaken voor 1879. Het eerste voorstel strekt om art. 80 der begrooting voor 1879 met 6825 te verhoogen, ter voorziening in de behoeften van hel ziekenhuis aan de Groninger universiteit. Voor het vervolg is een tekort op de kosten van exploitatie niet te vreezen, daar, te rekenen van 1879, liet subsidie voor het ziekenhuis op ƒ12000 is gebragt, bijna het dubbele van het vroe ger bedrag. Ten tweede is het onvermijdelijk gevolg van den ijver der gemeentebestu ren om de eymnasia en pro-gymnasia overeenkomstig de nieuwe orde van zaken in te rigten, zoodat de aangevraagde en toegestane som van 106.000 onvoldoende is en met ƒ40000 verhoogd moet worden, zal de regering in staat zijn de door haar toegezegde subsidiën te verleenen. Eindelijk wordt voorgesteld den post /'bijdragen aan gemeenten", door de uitgaven, tot eene behoorlijke inrigting van haar lager onderwijs vereischt, te zwaar gedrukt, te verhoogen met 130,000, ten einde onderscheidene nadere aanvragen om subsidien ten behoeve van het lager onderwijs te kunnen inwilligen. Aan de twerde kamer zijn ingediend drie wets-onlwerpen tot bekrachti ging van credieten door den gouverneur-generaal heropend boven de Indische begroot ineen voor 1877, 1878 en 1879. 1°. 1877. De gezamenlijke credieten boven deze begrooting bedragen te zamen 19.286.485. waaronder ƒ1,044.800 aan voorschotten, welke zoo niet in hetzelfde, dan toch in het volgend jaar weder in 's lands kas zijn teruggevloeid; ƒ48900 voor collecteloon van belastingen, alsmede ƒ208.500 voor terugneming van overgehouden en voor uilkcering wegens aangehaalde opium,-welke door meerdere baten zijn vergoed. Van de overige 11,984 285 strekken 11,263,000 tot bestrijding van de kosten der bezetting van Aljeh en van andere met den oorlogstoestand in verband staande uitgaven. Daar evenwel op ver.-chillende posten van uitgaaf erne som van ƒ2.880.798 ongebruikt is gebleven, terwijl de middelen 18,857,604 meer hebben opge- bragt dan de raming en de geraamde bijdrage van 9,974,872 niet werd uitgekeerdzal de dienst van 1877 nog een batig saldo opleveren van ƒ3,883,975. De bekrachtiging van de onderwerpelijke credieten behoeft alzoo niet gepaard te gaan met de aanwijzing van nieuwe middelen. 2°. 1878. De geopende credieten zijn: ƒ400 000 als aanvulling voor het personeel der zeemagt (levensmiddelen) en ƒ80099 als aanvulling voor reis-, verblijf- en transportkosten, beiden als gevolg van hel verblijf van een deel der schcepsmagl in de wateren ven Atjeh. Ondanks deze buitengewone uitgaaf, waartoe de oorb g tnet Atjeh bij voortduring heeft verpligtwordt op de dienst van 1878 nog een overschot verwacht, zoodat tot dekking der credieten geene nieuwe middelen behoeven te worden aangewezen. 3". 1379. Acht credieten ten gezamenlijken bedrage van ƒ1,000,000 tot aanvulling der ondcrafdecling: veeartsenijdienst cn zulks ter bekostiging maatrgelenwelke zijn genomen tot beteugeling van de besmettelijke, ziekte. Bij de onzekerheid omtrent de uitkomsten van de dienst van 1 moet met de aanw ijzing der middelen worden gewacht totdat van de u zakelijkheid daarvan nader zal zijn gebleken. 'sGRAVENlIAGE, 14 November. Door Z. M. zijn benoemd tot 1CD luitenant: bij den plaatselijken s de 2' luitt. B. R. de Breuk, II. L. Loots en J. A. Nuy, van dienst plaatselijke adjudanten 2e kl., respectiv'elijk te 's HertogenboschHelle, Bergen-op-Zoombij het wapen der infanterie, de 2e luitt. F. J. 8, I Ernst, F. P. L. van Driel, P. Wiersma en W. F. K. Bischoff van Hg kerek, van het wapen, allen gedetacheerd bij het leger in Nederl. bij het le reg., de 2' luitt. A. F. G. G. Schwartz, van het 2e, cn I, Makkink, van het 5e reg.; bij het 2e reg.de 2e luitt. J. M. van Stein Ienfels en P Schaap, beiden van het corps; bij het 3e reg., de 2C luit.t Sprenger, van het corps; bij het 5e reg., de 2' luit. A. H. Blaauw, van corps; bij het 6C reg., de 2' luit. C. J. M. Noorduyn, van het corps; bj !7' reg., de 2C luitt. M. 11. Spruyt cn H. R. Hagedoornvan het corps, mede J. F. Rappold, adjudant bij het corps; bij het 8e reg., de 2Mi 11. N. Ravesteyn en J. W. van den Bergh van het corps; bij het inslrut bataillon, de 2e luit. A. lloogeboom, van dat bataillon. Voorts is del tein H. II. T. Walter, van het 3' reg. infanterie, op non-activiteit gesii in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De luit. ter zee le kl. H. L. Cadet, uit O. I. teruggekeerd, is opt activiteit gesteld. Het schip onder Fransche vlag, dat gisteren in zee voor Sehevenin in gevaar verkeerde, is gisteren middag, bij noorderwind, weggezeild. Gisteren avond en van morgen zijn 10 haringschuiten te Schevenii aangekomen, de meeste, na slechts eenige dagen in zee te zijn gewe met verlies van want, ankers en touwen. Ook heeft men berigt ontvat dat te Brouwershaven een schuit is binnengeloopendie haar geheelei met toebehooren verloren heeft. Volgens zeeberigten werd bet zeer betret dat de storm ingevallen is, daar zich juist de visscherij op onze luist n liet aanzien. BELGIE. De senaat en de kamer hebben hunne werkzaamheden hervat. Inl senaat is de heer Tornaco tot voorzitter verkozen. In zijne toespraak spon hij tot eensgezindheid aan. Laten wij, zeide hijmedewerkende omI land van goede wetten te voorzien, ons beijveren, om zijn welzijn engel te verzekeren en ons aldus voorbereiden, om eerlang (namelijk in 1880) i roemrijken gedenkdag te vieren, welke niet het feest eener partij, maar geheele natie wezen moet. Laten wij in eensgezindheid alle kinderen i het groole Belgische gezin vereenigen, fier en gelukkig in hel bezit der 1830 en 1831 veroverde kostbare goéderen, naijverig om die te behoudi j namelijk onze onafhankelijkheid, onze constitutionele vrijheden en een v bemind stamhuis. In den nacht van Zondag op Maandag is zekere Masson, 58jarenoi wonende in de rue des Minimes te Brussel, dronken te huis gekomen i heeft het bed in brand gestoken, waarop zijne vrouw sliep. De vrouw het verschrikkelijke wonden bekomen aan de handen cn het hoofd en is in I gasthuis overleden. De dronkaard is aangehouden. EHGELAJIBi LONDEN, 13 November. In bcrigicn van de Kaap wordt gemeld dat Celawayo zich zeer ge in zijnen nieuwen toestand weet te schikken. De beschaving schijnt ret zoover bij hem te zijn doorgedrongen dat hij een kleedermaker heeft onlb den om voor hem een schotsch pakje te maken. liet kon. aardrijkskundig genootschap hield Dingsdag avond zijn een winter-bijeenkomst in de groote gehoorzaal van de Londensche uuiversite De president, lord Northbrook, hield de openingsrede, waarin de voor# gang van de gcographische wetenschap over het afgeloopen jaar werd schetst. De gewigtigste zegepraal, die op dit gebied behaald was, noem de voorzitter de door de Zweedsche Noordpool-expedilie onder leiding i prof. Nordenskjiild volbragte noordoostelijke doorvaart. Ook gedacht hij volhardende pogingen van de Duitsch-Afrikaansche Vereeniging lot het dot van onderzockingstogten in het westen van Afrika. Prof. Velli, van Leidt en voorzitter van hel Nederiandsch aardrijkskundig genootschap, las eti verhandeling voor over de Nederlandsche expeditie naar Midden-Sumatra. De Times vestigt de aandacht op eenige aanzienlijke partijen thee, tl in de vorige week in het openbaar geveild zijn. Uit een monster van d thee, aan de redactie toegezonden, is haar gebleken, dat deze composa bestaat uit rottende overblijfselen van theebladeren met een groen verl vermengd. Men verzekert ons, zegt het blad verder, en de vuile matcrii die wij in handen kregen, bevestigt deze mededeeling, dal de aldus beha delde theebladeren reeds in 1871 en 1872 werden ingevoerd, toen got werden verkocht en gebruikt en, na gebruikt te zijn, weêr als afgetrokki theebladeren opgekocht, gewassehen, gedroogd en vervolgens ten tvveedt male verkocht werden. De Times staat verbaasd, dat een eerlijk makela zich heeft kunnen laten vinden, om dergelijk vuil te verkoopen. Uit New-York meldt men, dat te Kansas-City, in Missouri, eene bliek van kandij-suiker is ingestort, 107 personen onder de puinhoop begravende. Slechts 8 kwamen echter oin het leven, 3 werden doodel| gekwetst cn vele anderen hebben ineer of minder ernstige wonden gekregfl De Scientific American verhaalt, dat de Rotterd.imsche slooinbo) Caland, die te New-York op 9 Sept. jl. is aangekomen, den kapitein cn 1 manschap van een Noorwcegschc bark heeft medegebragt, die midden i

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2