Als een staalije van verregaande onbeschaamdheid van de gevalle boeven, wordt aan de Amst. C. medegedeeld, dat een hunner, toen hij op zijne leuke vraag, waarom hij in arrest was. ten antwoord had gekregen van den commissaris: «wegens inbraak", zeide: «dan behoort gij ook gearres teerd le worden, want gij waart reeds in het huis, toen wij er in kwamen Ter verkiezing van een lid van prov. stalen van Zuidholland voor het kiesdistrict Schiedam (vacature G. 15. van Duyl) zijn van de 878 kiezers, 873 opgekomen zijnde 106 meer dan bij de eerste stemming. Van onwaarde bleken heden te zijn 9 stemmen. Gekozen is de heer C. J. A. Wijnaendst, burgemeester van Overschie, met 396 stemmen; op mr. A. K. J. van der Ltrift waren 268 stemmen uitgebragt. Op den spoorweg tusschen Barneveld en Amersfoort lag Zondagavond, toen een goederentrein in aaulogt was, een gebruikte seinpaal over den spoorweg. De paal werd doormidden gereden, zonder dat er ongelukken werden veroorzaakt. Daar men aan moedwil denktis een onderzoek ingesteld. Nabij den llam is eergisteren eene groote boerderij afgebrand, waarbij ccne groote massa hooi, stroo, rogge en andere voedergewassen verloren gingen. De spuit van hel dorp bevond zich wel bij den brand, maar was defect. De eigenaar lag zwaar ziek te bed. Toen eenige buren hem uit het brandende huis droegen, vergat hij echter niet een blikken soldaten menage ketel mede te nemenwaarin zich bankpapier bevond en die in zijn bed geborgen was; een kous met specie gevuld geraakte in de verwarring zoek. Te llarlingen is de stoomboot Leeuwardenvan de Zuiderzee-stoom- bootmaalschappijbij het binnenkomen tegen het Zuiderhoofd geslagen. Het achterschip bekwam een lek en de boot is onmiddellijk gezonken. De pas sagiers zijn met moeite gered. Uil 's Hertogenbosch meldt men dat een geagreëerde klerk van den ont vanger der rijks belastingen aldaar is aangehouden onder beschuldiging van valschheid in geschriften en verduisteriug van gelden. Dij onderzoek zou aan het licht zijn gekomen dat een vrij aanzienlijk bedrag vermist wordt, terwijl ten huize van den arrestant door de policie een belangrijke som aan pa pieren geldswaarde ontdekt moet zjjn. Een onbezoldigde rijks- en gemeente-veldwachter le Goirle, die sinds lang verdacht werd van wildstrooperij, is door den rijks-veldwachter te Hilvarenbeck betrapt op het stellen van wildstrikken, Omtrent de zaken in Zuid-Afrika meldt men aan het Hbl. nog het volgende: Het is beslist, dal het met de onafhankelijkheid der Transvaal voorgoed gedaan is. Sir Garnet YVolseley heeft in eene toespraak tot de bevolking van Wakkerstroom en omstreken onder meer het volgende gezegd: «Ik ben verheugd over de gelegenheid van u allen heden te ontmoeten. In de eerste plaats en alvorens iets verder te zeggenmoet gij duidelijk begrijpen dat de Transvaal is en zal blijven Engelsch grondgebied. Het spijt mij te zeggen, dat er eene zekere partij in dat land is, welke de wet trotseert, maar ik verzeker u, dat die slecht geradenen en hunne opstokers lijden zullen voor hun gewetenloos gedrag. Harer majesteits gouvernement an nexeerde de Transvaal niet om haar grondgebied uit te breiden. Neen, want hebben wij niet nu, na Zoeloeland veroverd te hebben, het opgege ven? Ik eindig met dezelfde opmerking, waarmede ik begon, en welke ik hoop, dat gij heinde en ver zult verkondigen: dat, zoolang als de zon schijnt, de Transvaal Britsch grondgebied zal blijven." Op eene vergadering van het volkscomité, op de plaats van den heer Mare gehouden, is o. a. dit besluit genomen. «Het comité besluit, in aan merking genomen dat het tot nog toe van H. M. de koningin geen ant woord op de memorie van hel volk door sir Bartle Frere namens het volk aan II. M. de koningin afgezonden, heeft ontvangen, en aangezien de moeijelijke omstandigheden een onoverkomelijk bezwaar voor het comité opleveren, nogmaals het geheele volkscomité op te roepen op Woensdag den 10cn December 1879, aan de overzijde en op een kwartier afslands van de piaats Wonderfontein, van den heer Jan Prinsloo, ten einde aldaar van het volk le vernemenwat de beste weg is om de welvaart van het land te bevorderen en aan alle belanghebbenden hiervan kennis le geven. In zijn antwoord omtrent hoofdstuk VIII A (Nationale Schuld) der siaaisbegrooting geeft de minister van financiën de redenen op waarom hij het ontwerp betrekkelijk de uitgifte van schatkistpromessen voorloopig heeft ingetrokken, liet geschiedde om na le gaan of het beter ware de bepalingen nopens de uitgifte van schatkistpapier in eene algemeene wet te vereenigen, dan wel eene afzonderlijke wet te bezitten voor schatkistbilletlen en schat- kistpromessen afzonderlijk; en voorts of het raadzaam zij ten aanzien der schatkist promessen af te zien van de bevoegdheid om de afgeloste stukken, zoolang de magtiging tot haar gebruik duurtdadelijk weder onder nieuwe dagteekeniiig te kunnen uitgeven, in stede van ze telkens door nieuwe te moeten vervangen. Bovendien scheen hem de zaak niet van dringenden aard, omdat ook hij tusschen het disconteren van schatkistpromessen en het verkoopen van schatkistbiljetten weinig verschil ziet. Verder berekent de minister dat van de leening van 1878 lot dusver noodig was ruim ƒ29.000,000. een bedrag te aanzienlijk om zonder opdrij ving van den rentestand door uitgifte van schatkistbilletlen te worden be streden. Vergrooting van hel kapitaal der mnnlbilletten acht de minister voorloopig niet raadzaam. 'sGRAVENIIAGE, 13 November. Naar aanleiding van Zr. M\ besluit van 10 Nov. worden de schroef- stoomschepen ran Galen, Zilveren Kruis, Marnix en Alkmaar met 1 December aai'.st. te Willemsoord tot eene divisie vereenigdmet bestemming tot het doen van een oefeningstogt in den Atlantischen Oceaan, en het bevel over die divisie opgedragen aan den kapitein ter zee J. W. Binkes. Voor de regtbank alhier werd eergisteren eene regtsvordering bepleit die door den heer J A. Vayson, tapijtlabrikant tc Abbeville (in Frankrijk was ingesteld tegen den lieer II. Pander, tc 's Gravcnhage, en welke sirektt tot betaling van ruim 1500 fr.wegens een in October 1878 geleverd tapm De heer P. ontkende niet dit tapijt te hebben besteld en ontvangen, dot beweerde dat dit tapijt had moeten strekken ter vervanging van eenvroegt geleverd tapijt, hetwelk volgens hem gebleken was niet goed te zijn. Zijoi erkentenis van bestelling en ontvangst wilde de heer P., krachtens debepj. ling van art. 1961 Burg. Wetboek, omtrent het onsplitsbare aveu, niet zies afgescheiden van hetgeen hij aan die bekentenis had toegevoegd. Namen: den Franschen fabrikant werd de vordering toegelicht door den advocaa: mr. D. S. van Einden, die in hoofdzaak betoogde, dat de gedaagde zich deze ten onregte beriep op eene onsplitsbare bekentenis, daar de bijvoeg» omtrent het vroeger geleverde tapijt in geen onmiddellijk of regtstreeksd verband stond met de erkenning van de bestelling en ontvangst. Er werl hier betaling gevorderd van een in October geleverd tapijt, en nu ging niet aan nog eens terug te komen op de zoogenaamd minder gi qualiteit van een vroeger geleverd tapijt, dat reeds versneden, gelegd enfc taald was. Subsidiair wilde de eischer ook afgescheiden van het aveu bestik ling en levering bewijzen. De eerste volgde zijns inziens uit een overgeleg. den brief van den heer P., en de laatste, welke des noods door getuiga kon bewezen worden, volgde naar pleiters meening uit het aanbod van gedaagde om het verschil in prijs te betalen tusschen het vroeger en lala geleverd tapijt. De vordering werd namens den heer P. bestreden door ia advocaat jhr. mp. J. F. Schuurbeque Boeye. De uitspraak is bepaald November. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is in hare eergó tereu gehouden vergadering vastgesteld een adres aan den minister van m terstaat, handel en nijverheid. In de eerste plaats vereenigt de kamer zij bij dit adres met de zienswijze ontwikkeld in de circulaire van de Ver» niging voor handel en nijverheid alhier aan de ingezetenen, waarbij dec opgewekt worden het door hen benoodigde zooveel mogelijk binnen 'slanè aan te schallen. De neiging om den vreemde te begunstigen boven da landgenoot gaat zelfs zoover dat velen a contant bij v. in Brussel en Paij inkoopen doen en gelijktijdig hier te lande zoo ruim mogelijk gebruik m ken van het crediet. Dit laatste maakt het hier den handelaar onmogeli) zijn kapitaal zoo veelvuldig om te zetten als noodig zou zijn om den pij zijner artikelen gelijk te maken met die der voornaamste buiteulandschebai delshuizen. Is het duidelijk dat de regering kwalijk kan worden aangezocht te het nemen van proeven om den sluimerenden vaderlandlievenden zin bij hm onderdanen wakker le schudden, aan den anderen kant is het toch ook naar de bescheiden meening der kamer, de dure pligt der regering om oogen niet tc sluiten voor het dreigend gevaar, dat gestadig grooter propor tiën aanneemt; en om, eer hel te laat is, maatregefen le beramen niet alleen maar ook ten uitvoer te leggen die de ramp zooveel mogelijk kunnn lenigen. In zeer naauw verband met hetgeen hierboven werd aangevoerdstaat k dusver gevolgd stelsel van aanbesteding der openbare werken bij de verschil' lende departementen van algemeen bestuur, waarvan een geringe wijzigiat de kwijnende binnenlandsche industrie zoo krachtig zou kunnen legemol komen. De kamer stelt nadrukkelijk op den voorgrond, dat zij geen nopolie verlangt voor de binnenlandsche industrie. Wat zij echter wcnsclii is: dat de mededinging van builen onze eigen industrie niet stelselmatig vernietige, en dat de nabuur niet langer worde begunstigd met een vaal kostbaar en belangrijk werk, ter wille van een soms niet noemenswaardig verschil in het aannetningscijfer. Wat zij wenscht is, dat een bekron pen toepassing van het tegenwoordig stelsel niet langer oorzaak zij, dï een groot deel der voor Nederlanders opgebragte belastingen de beurza stijve van buitcnlandsche industriëlen, en te gelijk den ondernemingsgees van onze nijveren uilblussche. Sedert gisteren middag ontdekte men voor Scheveningen een vaartuig over welks lot men zich met het oog op den hevigen storm zeer bezorg! maakte. Dezen morgen omstreeks 8 ure zag men een brik onder Fransch vlag nagenoeg in de branding. Daar de wind noordwest was, verwachtlt men elk oogenblik dat het schip zou stranden, zoodat de reddingsboot it gereedheid werd gebragt om, des vcrcischl, in zee tc kunnen steken. Zw ver men kon waarnemen lag liet schip met volle zeilen vlak voor Scheve ningen. Sommigen meenden zelfs dat het voor anker lag, hetgeen dooi onze kustbewoners werd beoordeeld als een beleidvolle poging om het strandei1 zoo mogelijk nog te ontkomen. Hoewel de verschillende bewegingen op dt1 hooge zee met niet geringe bezorgdheid werden gadegeslagenkreeg met weldra de overtuiging dat alle gevaar geweken was. liet duurde niet lan; of de brik, bemand, naar men zeide, met vijfkoppen, koos zee in zuidelijkt j rigting. Men meent te hebben opgemerkt, dat het vaartuig om een sleepboot1 uit ecu onzer zeegaten had geseind. Aan het strand waren honderdci nieuwsgierigen verzameld. P' bi al BUITEÏNLANDSCIIE BEPiIGTEN, 15 E Ïj I E. Men schrijft uit Ostende aan de Ind. B.Het schijnt dat er geen goede verstandhouding beslaat tusschen de Engclsche en de Franschc vis- schers, en men spreekt zelfs van geweerschoten, die door de bemanning eener Fransche boot zouden gelost zijn op een Engelsche visschcrsslocp Men voegt er bij dat men op verscheidene booten wapenen en krijgsvoor raad in beslag genomen heeft. Om een einde te maken aan die geschillen heeft het Fransche gouvernement naar Ostende bet wachtschip Aclif ge zonden, met een equipage van vijftig man, die zich ter beschikking zal stellen van den consul van Frankrijk en ecnigen lijd in den omtrek zall kruisen. r

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2