LEID8CHE COURANT. VRIJDAG 14 NOVEMBER. ST A DS -BERICHTEN. BINNENLAN0SCI1E BRHIGTEN. (870. W, 269. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cerneenteraad /'3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is vei-krijg baar voor 2,50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. <5 Cents, He prjjs der Advertentie is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER CU WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van P. Van der Meer Hz., sigarenfabrikant wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene sigarendrogerij in het pand in de Vrouwenkamp n». 57; Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 27s"» November aanst., 's voormiddags te el) uren, opliet Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 November. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 159 kinderen, als: 81 zoons en 78 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee linggeboorten. Overleden 191 personen, als: 16 mannen, 19 vrouwen, 93 zoons en 63 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd 27 paren. De eerste kunstbeschouwing der Leidsche schilder- en teeken-akademie Ars Aemula Naturae had gisteren avond iri dë Beneden-lokalen der Stads- zaal plaats. In het vierkant van het lokaal was op lessenaars, door eene zeer doelmatige gasinrigllng verlicht, eene uitgezochte collectife teekenin- gen geëxposeerd, daartoe welwillend door dè firma Goupil O.te'sHage, afgestaan. Veel schoons werd in deze collectie aangetroffen. Al de namen der meesters of meesteressen in de kunst op te noemen ligt niet op onzen weg. De vele dames en heeren, die tegenwoordig waren en het genot had den de rijke verzameling tcekeningen en aquarelles te zien en te bewonde ren, liggen ze gewis nog versch in het geheugen; en zij die, om welke redenen dan ook, van dat genot verstoken waren, zouden door eene dorre opsomming van namen en onderwerpen, daarin geene vergoeding vinden. Enkele namen, en wel die van onze sladgenootcn Bakker Korff, Ouwer- kerk en van Rossum du Chattel, waarvan de eerste door een paar prach tige potloodteekeningcn in zijn bekend genre: de tweede door een mees terlijk aquarelletje: '/de Langebrug", en de laatste door een paar breed opgevatte en uitgevoerde landschappen vertegenwoordigd was, willen we echter niet met stilzwijgen voorbij gaan. Het bleek uit alles dat de vele aanwezigen met de inrigting der lokalen zeer waren ingenoaienen geen wonder! Door de nu verkregen meerdere ruimte was de circulatie in de zaal gemakkelijk; kon ieder ongestoord de teekeningen bezien; wat hem hier of daar bijzonder getroffen had later nog eens opzoekenenwenschte hij aan dezen of genen den indruk van het bc7isiigde weer te geven, hij vond daartoe in het aangrenzende ver trek, ouder het genot van een kop thee, eene welkome gelegenheid. Wij merkten op dat onderscheidene familiën van die gelegenheid gebruik maak ten, en wij hoorden van menigeen met lof gewagen van de zoo goed geslaagde bemoeijingen van het bestuur, om, zoowel het bezigtigen der teekeningen gemakkelijkals de gelegenheid tot conversatie aangenaam te maken. - 's Lands middelen over de tien eerste maanden dezes jaars hebben «pgebragt 81,164,485.58zjjnde 1,804,529.56 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1878. 10/12 der raming bedroeg 82,423,801.00. - De gisteren te 's llage gehouden acte-examens hebben den volgenden opgeleverd Middelbaar onderwijs, afd. wiskunde enz. Den lld'° en 12df° November werden 4 candidaten geëxamineerd voor boekhouden. Toegelaten voor school onderwijs de heer B. H. ten Raa, van Amsterdam, en voor huisonderwijs de heeren C. P. J. Reclaire en P. C. F. Reyneker, beiden van Rotterdam. Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde. Toegelaten J. H. van der Voort, 'an Haarlem, voor Engelsche taal en letterkunde. Afgewezen één voor Nederlandse!) en één voor aardrijkskunde. Niet opgekomen één voor Fransch. Lager onderwijs. Voor de acte in het teekenen werden 3 candidaten ge ëxamineerd, die allen werden toegelaten, als: mej» J. Crqiset van der Kop, uit 'sHage; H. J. van Hove, uit 's llage, en W. Scheffer, uit Leiden. Voor de acte in de Fransche taal werden 4 candidaten geëxamineerd; 1 werd afgewezen en 3 toegelaten, als: mej» E. F. Ente van Gils, uit 'sHage; S. van der Spek, uit 's llage, en E. C. Verwohlt, uit 'sHage. Voor de acte in de Hoogduitsche taal werden 7 candidaten geëxamineerd; 1 werd afgewezen en 6 toegelaten, als: mej» M. J. Blok, uit Sliedrecht; S. H. Bö- ger, uit Dordrecht; J. E. van Hettinga Tromp, uit Leiden; L. Roorda, uit Rijswijk, E. M Telling, uit 's llage. en M. Velthuyzen, uit Rotterdam. Voor de acte in de vrouwelijke handwerken werden 19 candidaten geëxami neerd; 8 werden afsewezen en 11 toegelaten, als: mej» M. J. Coster, uit Leiden, voor nut en smaak; J. C. Dijkshoorn, uit Rotterdam, voor nut; J. M. Gerzee, uit Rotterdam, voor nut en smaak; M. J. Hannik, uit Rotter dam. voor nut en smaak; W. Huisken, uit 'sHage, voor nut; J. Kol, uit Rotterdam, voor nut; C. A. E. Morel, uit Rotterdam, voor nut, J. A. Rij laarsdam, uit Rotterdam, voor nul; W. S. Schoon, uit Rotterdam, voor smaak; J. A. Thiel, uit Rotterdam, voor nut en smaak, en M. Jansen, uit Rotterdam, voor nut en smaak. Men meldt ons uit Alphen Gisteren woedde ook alhier een hevige storm. Door de felle rukwinden werd de aan de lage zijde van Aarlander- vecn staande nette tent van den heer Serré van Utrecht (in welke tent hjj geregeld één dag per week kwam photographeren) geheel in en door elkan der geworpen en onbruikbaar gemaakt. Niet alleen is het glazen dak ge heel vernield, maar ook het ameublement zwaar beschadigd. Te Nieuwerkerk a. d. IJssel is eergisteren avond een blokwachter overreden door den sneltrein, die ten 6 ure uit Gouda vertrekt. De man was onmiddellijk dood. De gisteren reeds vermelde aanhouding van drie inbrekers te Amster dam had, volgens het llbl.onder de volgende omstandigheden plaats: De drie gebroeders Lavertu (de vierde is in hechtenis wegens de aanranding op de Leliegracht) hadden besloten in te breken bij den heer 11. J. Geer- ling, commissionair in wissels, op de Keizersgracht bij de Westermarkt210. Dit perceel heeft een onderhuis, bestaande uit een gang, een kamer die tot bergplaats dient en een keuken. Om daar toegang te krijgen moest een paneel worden uitgesneden. Toen om kwartier vóór eencn met deze arbeid een begin werd gemaakt, bevonden zich in de keuken de heer Steenbergen, commissaris van policie, en twee agenten, staande achter een klein houten schot, waartegen een tafel met een paar stoelen voor de dienstboden zjjn geplaatst. De bergkamer was evenzoo bewaakt. Daar waren twee agenten, voorzien van een zoogenaamde dievenlantaarn. Op verzoek van den com missaris bleven de familie en het dienstpersoneel in de bovenverdiepingen, natuurlijk de diepste rust veinzende. Krak, krak. ging het paneel. Maar het duurde geruimen tijd eer in het eikenhouL de gewenschte opening was verkregen. Eindelijk was het paneel uitgesneden, zoo netjes mogelijk. Lang zaam en bedaard drong een der gebroeders door de niet al te wijde ope ning, die vooral lastig zou zijn geweest voor een der heeren, een stevig gebouwden kerel, tegen wien nog een aanklagt wegens hel stelen van lood aanhangig is. Maar hij had de moeite van het doorkruipen niet noodig want de eerste die binnen was ontsloot de deur en de beide anderen traden zoo gemakkelijk mogelijk in huis. Alle drie stonden ze in de gang. De deur werd van binnen ontsloten gehouden, om den terugtogt, in geval van verrassing, zoo snel mogelijk te kunnen doen geschieden. Een kaars werd ontstoken en op de teenen slopen de boeven de gang door, regt naar de keuken. De man die de kaars droeg liep vooruit. Bij het houten schot gekomen, keken de broeders om den hoek, en daar stond de commissaris van policie met de twee agenten. Een kreet, een geschreeuw, een stoot op den hoorn door den commissaris om de agenten in de bergplaats te waarschuwen, het uitblazen der kaars, en nog vóór dat de Laverlu's konden worden gevat, hun terugtogt, dat alles ge schiedde in één seconde. Maar daar kwamen de agenten uit de bergplaats, die hun den terugtogt afsneden. Helaas! de lantaarn was uitgegaan. In het duister ontstond een worsteling van belang. Een der broeders werd nog in het huis vastgehouden, de twee anderen ontkwamen, maar werden, nu men eenmaal wist wie ze waren, en hunne gelaatstrekken waren niet vreemd aan de policie, kort daarna gevat. Een op de Westermarkt, de andere in zijne woning. Om half vijf zaten de drie gebroeders Lavertu achter slot en grendel. Van beroep zijn ze zoo wat loodgieter en timmerman; ze hadden groote, scherpe messen bij zich, waarmede het paneel was uitge sneden. Een vijfde broeder heeft een tnpperijtje in den Jordaan.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1