beperking der eisclien van de Ncderlandsche schatkist en het in liet aan zijn roepen van een prikkel voor een zuinig gebruik der bij de Indische begrooting toegeslane credieten. Tegen ecne vaste bijdrage bestaan bij de zen minister verschillende bezwaren, zooals het onbillijke van storting dier bijdrage, ook bij de ongunstigste omstandigheden, en het regtmalige, dat Nederland ricele in de zeer afwisselende kansen, waaraan het voornaamste middel van inkomst in N.-f. blootstaat. De minister gelooft met de groote meerderheid in het verslag dat de hou ding, door een aantal Europesche ingezetenen aangenomen vóór en na de invoering van de nieuw opgelegde belastingenafkeuring verdient. De minister deelt in verband hiermede mede, dat de Indische regering reeds in overweging heeft genomen, of en op welke wijze de ondervonden moei- jelijkhedeii uit den weg kunnen worden geruimd. 'sGRAVENllAGE, 12 November. Z. li. heeft den heer A. Verneuil, professor in de chirurgie te Parijs, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift, toegekend aan: den inlander IVahati uit de kampong Ringin- anom, regentschap lvediri, die den 15"D Junij 1879 moedig en beleidvol den 1'" luit. der genie E. Tielenius Kruythoff redde uit den snellen stroom aan de zamcnvloeijing van de Rroutos- en Ngrowo-rivieren; den inlander Raoe Poea Binkoeng te Pangkadjene, die den li'1"1 Junij 1879 den sergeant majoor C. Waklvogel met levensgevaar van den bodem der snclstroomende Pangkadjene-rivier aan den oever bragt. Door Z. M. is aan den beer J. A. Dieduksman, wijkmeester, te Djok- jokarta, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 2e kl. van de Albrechtsordehem door den koning van Saksen geschonken. Aan den commies bij de algemeene rekenkamer A. J. Westerouen van Meeleren is eervol ontslag uit die betrekking verleend. Aan den beer H. A. Baarslag is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen enz. te Haaksbergen, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende meer dan vijftig jaren door hem aan den lande bewezen. De luit. ter zee l' kl. D. M. G, de Swart, dienende bij het eskader in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen; hemis bij zijn ontslag toegekend de titulaire rang van kapitein-luit. ter zee, en vergund de activiteilsuiiiform van zijnen rang te blijven dragen. Ook wordt de officier van gezondheid le kl. G. P. J. Theunisscn, dienende bij het eskader in Oost-lndië, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, zoodra in zjjne vervanging zal zijn voorzien. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de ontwerpen betref fende de Indische begrooting met algemeene stemmen aangenomen en daarna is het ontwerp tot bevordering der immigratie in de kolonie Suriname aan genomen met 16 tegen 14 stemmen. De kamer is op recès gescheiden. In de gisleren door de prov. staten gehouden zitting werden de aan de orde gestelde onderwerpen afgedaan en de najaarszilting gesloten. Be halve de gisteren vermelde, werden twee ontwerpen tot wijziging der provin ciale begrooting voor 1879, alsmede het voorstel tot uilkecring aan Zwarte- waal van het volle 1/3 der kosten voor verbetering van haar haven, aangenomen. De missive van gedep. stalen, overleggende de rapporten over den toestand van den Noorder-Lekdijkuitgebragt door de hoofd-ingenieurs der provinciën Noordholland, Utrecht en Zuidholland, werd aangenomen voor kennisgeving. Over de aanvragen om subsidie in de kosten van het lager ondcrwjjs van de gemeenten Benthuizen, Lekkerkerk, Ileinenoord, Ridderkerk's Gravesande, Monster, Ond-Beijerland Everdingen Woubrugge, Hoornaar, Nieuw-Lekkerlandtleukelum, Heen vlietStad aan't Haringvliet, Papendrecht, Barwoutswaarder en Ouddorp, was door gedep. staten gunstig geadviseerd, met uitzondering van die van Lekkerkerk, Ridderkerk en Everdingen, wat de gewone kosten betreft. De commissie ad hoe adviseerde tot aanneming van al deze voorstellen van gedep. stalen. Zij week alleen af ten aanzien van Lekkerkerk, aan wie zij voorstelde een jaarlijksch sub sidie van ƒ1200 in de gewone kosten te verleenen, onder voorwaarde dat aan twee scholen hulponderwijzers worden aangesteld. Dienovereenkomstig werd besloten, nadat de commissie nog had overgenomen een voorstel van den heer Rooseboom, om de gemeente Everdingen niets in de kosten van sehoolbouw le doen bijdragen dan de kosten van aankoop van den grond en de overdragtskosten en de kosten van ƒ19609 of zooveel meer ol minder als blijken zal noodig te zijn voor de buitengewone kosten. Maandag 11. werd in de loge l'Union Royale haar 60-jarig bestaan ge vierd en het 60-jarig grootmeesterschap van den stichter der afdeelingen van den meestergraad, van Z. K. 11. prins Fredcrik der Nederlanden. Dit feest, dat reeds den 10Jeo Junij had moeten gevierd worden, werd door de ziekte en het overlijden van Z. K. II. den prins van Oranje uitgesteld. Van alle loges waren afgevaardigden en leden tegenwoordig en allen ver heugden zich nog in het bezit te zijn van hun vorstelijken grootmeester, die zich nog wel genoeg gevoelde, om het feest met zijn tegenwoordigheid op te luisteren. Bij die gelegenheid is aan alle aanwezigen door Z. K. II eene zilveren medaille uitgereikt, aan de eene zijde tol opschrift dragende: 'Frederik, prins der Nederlanden, geb. 28 Febr 1797. stichter der afdeeling van den Meestergraad. 18191879", en aan de keerzijde een maqonniek symbool. Aan Z. K. II. zeiven is een afslag in goud ter hand gesteld. Aan den ge- vierden meester werd een ivoren staf aangeboden, rijk mei goud versierd, niet de genoemde medaille aan het boveneinde bevestigd in een zilveren krans. Ecne oorkonde, in prachtig schoonschrift en geteckend door alle aanwezigenwas daarbij gevoegd. Uit Scbcvciiiiigen meldt men: lieden nacht zijn twee haringschuiten aangekomen. Een schuit, die gisteren was afgevaren, is, ten gevolge van lekkaadje, teruggekeerd. De wind blijft ongunstig, zoowel voor de schuiten. die zich aan wal bevinden, als die op zee; zoo de laatsten een wind gelm hebben als op den wal, dan zullen de schuiten, die gisteren in zee gek men zijn, het hard te verantwoorden hebben gehad. MJITlhNLANDSCIIE BEUIGTKN. BELGIE. Uit Charleroi meldt men dat in de vorige weekdes nachts te gg uur, een spoorwegramp heeft plaats gehad in het station te Luttre. passagierstrein, komende uit Gilly, is ter zijde getroffen door een ander; goederentrein, vertrokken uit Manage. Verscheiden waggons van den® sten trein werden omvergeworpen door den locomotief van den tweeij die insgelijks omviel. Het personeel is er met den schrik afgekomen, i stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. ENGELAND. LONDEN, 11 November. Bjj de regering is een officieel rapport ingekomen over den toesl® van Ierland. In dit rapport wordt geconstateerd, dat de aardappelo® overal zoowel quantitalief als qualitatief is mislukt. Deze omstandig!)® gepaard aan het door den natten zomer veroorzaakt gebrek aan turf, iq voor een algemeenen noodlijdenden toestand vreezen. die zijn hoogten* bereiken zal in den aanstaanden winter en het voorjaar. Het armbesig verwacht een grooten toevloed van menschen naar de armhuizen, wan* geen middel wordt gevonden om aan de arbeidende klasse werk te verschaf; Betreffende de zaken in Afganistan wordt aan de Times het volg« gemeld: De voornaamste gebeurtenis van de afgeloopen week is de verea ging geweest van de kolonne van Kabul met die van Jellalabad. Nu tot stand gekomen is, zal de weg door de Khyber- en Jagdalak-passei eenige kunnen zijn, waarlangs de troepen te Kabul gemeenschap met Brits Indië onderhouden, zonder dat er vrees behoeft le bestaan voor eenek haling van de gebeurtenissen van 1842, toen het overwinnend Engeli leger geheel afgesneden en eindelijk tot den laatsten man vernietigd we De troepen zijn te Kabul goed ingekwartierd, en dat is ook noodig, wt de winter schijnt er vroeg te zullen beginnen en men heeft er nu r# vrij strenge koude. Het vermoeden, dat Jacob-Khan valsch spel heeft gespeeld, is wederti sterker geworden. Men heeft ontdekt, dat hij in den nacht vóór den sl bij Char-Asiab, in zijne tent, hij vertoefde toen reeds in liet Engels leger, een bezoek heeft gehad van Naib-Mahomedden aanvoerder! vijandelijke Afgaansche troepen. Ook verzekert mendat een door In gemaakt plan van ontvlugting uit het Engelsche kamp ontdekt en verijli is. Zijne verklaring, dat hij liever een grasmaaijer in het Brilsche kac zou willen zijn en zich liever naar Indië, Malta of Londen gezonden tt dan weer Emir te Kabul te worden, schijnt slechts le hebben moeten i nen om generaal Roberts zorgeloos en de ontvlugting mogelijk te malei Hetzelfde doel schijnt hjj gehad te hebben met de aanwijzing van den vonden schat, welks waarde 80000 bedraagt. Dat Jacob-Khan aanli moord van het gezantschap medepligtig is geweest, is echter nog geensti bewezen. In elk geval zal hij thans wel als staatsgevangene naar lil worden gezonden. De jaarlijksche optogt bij gelegenheid van het optreden van den nii wen lord-mayor heeft zich door niets bijzonders gekenmerkt. De aftredti lord-mayor die zich weinig populair heeft weten le maken, werd herlui delijk begroet met het werpen van appelschillen enz., zoodat hij blijde i toen hij in de Mansion-house was aangekomen. De regering heeft in den laatsten tijd een groot transport Hongti sche paarden gekocht, ten einde een proef le nemen om die bij het la te gebruiken. Er heerscht nl. in Engeland aan geschikte militaire paart groot gebrek. Met de tot heden gekochte Hongaarsche paarden is men ot het geheel zeer tevreden; zij zijn klein van stuk en voor ligte cavalet zeer geschikt. Zij zullen in gebruik gesteld worden bij het 3'" regimf huzaren, dat binnen een maand uit Indië wordt terugverwacht. Vanf uitslag dezer proef zal het afhangen of de aankoop van Hongaarsche pa; den op grooter schaal zal geschieden. Uit New-York meldt menDe walvischvaardcr Petrel van New Lil port (Massachusetts) zeilde den 25 October naar Fagal. Spoedig na In vertrek had zij met een hevigen storm te kampen, die haar midden op schipbreuk deed lijden. Veertien personen, de geheele manschap uitmaken! verdronken. Zes Portugesche passagiers zijn van het wrak gered, na ti dagen rondgezwalkt te hebben, door de Oostenrijksche bark Rebus, die 8 November le New-York aankwam. FHANKR IJ K. Op 19 November "zal door de royalisten een feestmaal worden geb den te Chalons in de Vendée, dat zal strekken ter eere van de 53 bnp meesters, die wegens deelneming aan het feestmaal van 14 Oct. zijn afget De heer Chesnelong, lid van den senaat, is met andere hoofden ter bijt ning nitgenoodigd. In het geheel zijn 1200 personen tol het feestnt genoodigd en men maakt zich gereed tot eene manifestatie, welke dm' genden dag door eene van denzelfden aard te Les Mathes, in de Vendt zal gevolgd worden. Dien dag wordt het standbeeld onthuld van 1« Larochefoucald die te Les Mathes, tijdens den opstand der Vendee in 181 gedurende de honderd das en gedood werd. De bekende Humbert heeft Zaturdag te Batignolles eene voorlezing! j houden ten gunste van de weduwen der gedeporteerden. Er waren on! veer 1600 personen aanwezig. Humbert zou spreken over het lijden,I hij gedurende zijne verbanning doorstaan bad en over het lijden van lit die zich alsnog in Nienw-Caledonië bevinden. Hij hing een verschrikte! tafereel op van de wijze, hoe daar huisgehouden werd. De Kanaken, inboorlingen, zeide hij, zijn wilden van huiveringwekkende wreedheid; nu

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2