LFJDSCHE COURANT. DONDERDAG 13 NOVEMBER. STADS BERICHTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zm- en Feestdagen uitgesonderd l)e jirijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50, net het Verslag der Handelingen van den CememUeraad f 3.35, franco p. p. 3.85, Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'i jaars, buiten de exgeditiekosten. Afsouderlijke nnmmers der Courant tijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Ite prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van l.eiden brengen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door een onbekende is ter hand gesteld een bedrag van vijf cn twintig gulden voor de kas van de Stad van ltijden' Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 12 November 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Overwegende, dal het hem uil de verklaring van den Heer J. Kimiiel, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als; een slroomatraseen kapok bed, een kapokpeluw, een kapokkussen, een veeren- Inissen, een wollen deken, een katoenen deken, twee knssensloopen, twee beddclakenstwee katoenen bedgordijnen, toebehoorende aan Hendrik Fbanciscus Van Ewijk, wonende te Leiden, door typhus abdominalis zijn besmeten uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting bc- lioorai te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Besluit eu beveelt tevens de bovenomschreven goederen onmiddelijk in beslag te nemen, te ont- eigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ler openbare kennis worden gebracht. J De RurgemeesLer voornoemd, Leiden 11 November 1879. V. d. BUANDELER. BÜNNENLANDSCIIE BER1GTEN. LEIDEN. 12 November. De gisteren te 's Hage gehouden acte-examens hebben den volgenden Bilslag gehad Middelbaar onderwijs, afd. wiskunde enz. Den 8en en li'" November werden 4 candidate» geëxamineerd voor boekhouden. Toegelaten de bh. J. J. van Manen, van Rotterdam, voor schoolonderwijs, en D. A. Noorde- graaf, van Rotterdam, voor huisonderwijs. 1 Middelbaar onderwijs, aid. letterkunde. Toegelaten de hh. A. J. Wichers, tan llolwerd, voor aardrijkskunde, en P. Roorda, van Steenbergen, voor Engelscbe taal en letterkunde. A(gewezen een voor Fransch. Een voor het Inilsch trok zich terug. Lager onderwijs. Voor de Fransche taal werden 7 candidaten geëxami neerd, die allen werden toegelaten, als; mej" D. A. J. Bolomey, uit Gorin- rtiem; M. A. C. Meijer, uit Voorscholen; A Dobbe, uit Dordrecht; M. C L. [tremor, G. J. M. van Dijk, C. W. van Hasselt en A. M. J. Perrin, allen uil Leiden. Voor de vrouwelijke handwerken werden 14 candidaten ge ëxamineerd daarvan werden 7 afgewezen en 7 loegclaten, als: mej» C. M. A. van Kooien, voor nut en smaak; P. A. Krul, voor nut en smaak; P. Ktiykvoor smaak; .1. F. van Leyden, voor nut; J. C. Mooy, voor nut; W. van Rijnen, voor smaak, en E. van der Spek, voor nut en smaak, I allen uit Rotterdam. j lieden zijn toegelaten: voor de acte in het Duitsch mej. van Hettinga -.Trompvoor tcekenen mej. Scheffer, en voor de handwerken mej. Cosier, 'lillen uit Leiden. In den nacht van Maandag op Dingsdag is er ingebroken in de hout- kooperij van den heer V. nabij de Heerenbrug. Het paneel van de kanloor- deur was ingetrapt. Er is niets anders medegenomen dan een stuk gutta percha, een sigarenpijpje en een oude pet. Het stuk guttapercha is gisteren 1 in eene sloot aan den Heerensingel teruggevonden. ]|- lieden namiddag ontstond er brand in een warmoeziershuisje nabij de iHaverzaklaandie door den hevigen wind spoedig werd aangewakkerd. 5;liet de ijlings aangerukte spuit van het spoorwegstation was men den brand ''■innen korten tijd meester. 1 In hel tijdperk van 5 October lot 1 November 1879 zijn, blijkens bij het if|ep. van binn< n'andsche zaken ingekomen amblsbcrigten, door longziekte ■Jangclasi 2 runderen in Zuidbolland. In het vorige tijdperk van vier weken Baren vijf runderin door die ziekte aangetast. 1 Naar wij vernemen, meldt de IV. R. C., is de hoofdingenieur J. Ditks, die als vicc-presidenl van een der sub-commissiën bet internationaal congres voor de doorgraving van de landengte van Panama, gebonden Ie Parijs in den zomer dezes jaars, bijwoonde, benoemd tol lid cener commissie, die den beer de Lesseps zal vergezellen naar Noord-Amerika, ten eerste om het terrein van Panama naar Aspinwall nader op te nemen en ten tweede om bet gouvernement der Verccnigde Stalen van Noord-Amerika over te halen zijne goedkeuring aan bet door bet congres aangenomen plan 1c vcrleenen. Naar de Middelb, Ct. verneemt, heeft eene commissie uit bet collegic der zcevisschcrijen zich onlangs naar Berlijn begevenom de lokalen in oogcuschouw Ie nemen, die bestemd zijn voor de in 1880 te houden inter nationale visscherij-tcntoonslelling. Het is der commissie mogen gelukken eene der fraaiste en best gelegen zalen vaii het groote gebouw voor Neder land te bespreken. Voor de tentoonstelling der Nederlandsche afdceling zijn reeds talrijke en belangrijke inzendingen toegezegd. Eergisteren avond zijn nabij llazerswoude door den laatsten van Utrecht komenden spoortrein drie koeijen overreden, zonder dat verdere ongelukken plaats hadden. Door den gemeenteraad van Delft is besloten bij den koning voorzie ning te vragen tegen bet besluit van gedep. staten dd. 21 October II., hou dende toepassing van art. 212 2 der gemeentewet op de gemecntc-begrooting van 1879, wegens herstelling van het gebrekkig gedeelte van den Abts- woudschen weg. Naar de mecning van den raad hebben gedep. stalen hunne bevoegdheid, omschreven bij art. 207 en volg. der gemeentewet, overschre den, door op eene eenmaal in haar geheel goedgekeurde begrooting uit eigen beweging een post uit te trekken. Bovendien is het besluit van gedep. staten ongegrond, omdat het in strijd is met een vroeger administratief gewijsde van bun college, waarbij de lage polder van Abtswoudë als onder- houdspligtige van het gedeelte weg in quaestie is aangewezen. Uit Schiedam meldt men dat hel Zondag gelukt is, den kogel, welke den majoor der Schiedamsche schuiterij Hoppe op 25 Aug. op de schietbaan te 's Hage in den arm geschoten werd, te verwijderen. Te Schoonhoven is Maandag avond de kapitein van de vecboot Con cordia I, die aldaar voor den steiger lag met 81 stuks ossen aan boord, vermoedelijk door liet opdringen van een dezer dieren, over boord gevallen en, ondanks de schier wanhopige pogingen tot redding, aangewend door den machinist dier boot en den pachter vqn bet veer, verdronken, Dc man Iaat eerie weduwe met 3 kinderen na. Te Amsterdam zijn lieden nacht drie gebroeders Laveriu, die inbraak hadden gepleegd op de Keizersgracht bij de l.cligraclit, op heetcrdaai) betrapt en in hechtenis genomen. De policie was van de zaak piidcrrigt cn |i.qd in de woning post gevat. Te Kuilenburg ontstond eergisteren brand in een perceel achter de Viscbniarkt. In bet begin liet hij zich dreigend aanzien, omdat van eene partij hooi de vonken zich verspreidden over de digt bevolkte buurt. Et- was weinig windcn daardoor gelukte het aan dc brandweer den brand tot het eene gebouw te beperken. Men meldt uit Kampen: Zaturdag is op het Kampereiland, in de on middellijke nabijheid der woning van den landbouwer lloksbergen een begin van brand ontstaan in een hooimijt, en wel door broeijing. Gelukkig werd de brand bij lijds ontdekt. Genoemden landbouwer werd Maandag door dc policie gelast, een tweede hooimijt, waarin onderscheidene duizenden ponden hooi, geheel omver te balen; het bleek toen, dat het binnenste gedeelte tlqor broeijing bijna geheel zwart en voor voeder haast niet te gebruiken was. In de gemeente Hoedekenskerke heeft dezer dagen eene botsing plaals gehad lusschcn gemeente-policie en rijks-policie. Een ietwat beschonken gemeente-veldwachter wilde, bij gelegenheid van een feestje naar aanleiding van de inhuldiging van den burgemeester, uit overdreven dienstijver een ingezetene aanhoudendie misschien voor de rust gevaarlijk kon worden. Die aanhouding was op dit oogenblik bij den opgewonden slaat der gemoe deren nog wel zoo gevaarlijk, zoodat de rijks policie insscheubeide meende te moeten komen, den arrestant bevrijdde en in diens plaals den gemeente veldwachter naar het raadhuis bragt, w aar de burgemeester hem een krachtige vermaning gaf en hem voor dien avond schorste. In het antwoord op het sectie-verslag der tweede kamer over de Indische begrooiing zegt de minister van koloniën o. a. dat de regering het gevoelen deelt van ben, die aan eene regeling op vasten voet van de finan ciële verhouding Uisschen Nederland en Indië de voorkeur geven boven het nu beslaande gemis van elke zekerheid. Het doel cencr regeling moet zijn

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1