BUITEN LAN DSCIIE BERIGTEN. iV. v tl. D. o. a. liet volgende mede: In den nacht van Zondag op Maandag II. hekhen een of meer personendoor inklimmingzieli een weg naar de kippenhokken gebaand van den heer A. en van mej. de wed. B.beiden woonachtig aan de Weesperzijde, gemeente Nieuwer-Amstelbij eerstgenoemde hebben zij vier kippen den nek omgedraaid en laten liggen, terwijl drie anderen sporen droegen van ook in hun handen te zijn geweest. Bij laatst genoemde hebben zij zes kippen medegenomen, zes andere gedood, terwijl nog een drietal, geheel ol gedeeltelijk geplukt, levend teruggevonden zijn. Het plukken heeft plaats gehad op drie plaatsen, n. I. een voor het hok, een op een kleinen afstand van daar, eehler nog in den tuin, en een op den weg voor het hek. Uit de hoeveelheid veeren moet men opmaken, dat zij ook de medegenomen kippen eerst op hun gemak geplukt hebben. Treurig was het des morgens die geplukte nog levende kippen te zien. De huisschilder P. Pleyler, die zich te Utrecht schuldig maakte aan diefstal van een ladder van een timmerman, die zich van het werk had verwijderd, heeft zich sedert uit de voeten gemaakt en is door de policie niet kunnen worden opgespoord. Bij bevelschrift van de arrondissements- regtbank aldaar is bevel tot aanhouding gegeven. Een timmermansbaas uit 's Heerenbcrg. die Zatnrdag op het stations- terrein te Emmerik aan eene loods eenige herstellingen verrigtte, had het ongeluk van den nok van het dakdoor de papieren dakbekleeding heen naar beneden te vallen. Hij kwam met den rug op eenige rails, die op den grond lagen, teregl en overleed, onder een smartelijk lijden, ruim een uur na den val. Omtrent den verdwenen burgemeester van Domburg leest men in het Politieblad: Sedert 31 Oct. jl. heeft zijne woonplaats verlaten mr. C. H. Elout. burgemeester der gemeente Domburg, oud ongeveer 43 jaren, lengte middelmali?, haar en wenkbraauwen donkerbruin, voorhoofd vrij hoog. oogen bruin en aan beide een lidleeken ten gevolge eener operatie; neus gebogen, mond en kin gewoon, baard rossig, gelaatskleur opgezet, postnur tamelijk gezet; hij draagt een bril, was laatst gekleed met een donkerbruin winterpak en had bij het verlaten zijner woning een licht zomerpak bij zich. Den 2leo Nov. jl.des middags, is hij te Utrecht gezien, waar hij zeide zich naar 'sGravenhage te zullen begeven. Een brief met het post merk 's Gravenhage is sedert ontvangen. Hij had zich voorzien van een binnenlandsch paspoort. De officier van justitie te Middelburg verzoekt op sporing en hij eenige ontdekking daarvan onmiddellijk berigt. Ten einde te voorzien in het gebrek aan bevoegde geneeskundigen voor de dienst op zeeschepen, dat algemeen wordt gevoeld en vaak aanleiding heeft gegeven lot wets-ontduikingis een wets-ontwerp ingediend tot aan vulling van art. 2 der wet, regelende de uitoefening der geneeskunst met deze bepaling: «Desgelijks behouden wij ons voor aan vreemdelingen, die, na afgelegd examen, het regt tot uitoefening der geneeskunst in haren ge- heelen omvang in een ander rijk verkregen hebben, onder bepaalde voor waarden vergunning te geven tot die uitoefening op Nederlandsche zeesche pen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen. Die vergunning kan ten allen tpde worden ingetrokken." Het ontwerp strekt derhalve om onze reederijen en althans onze sloom-' vaartmaatschappijen, die aan bevoegde geneeskundigen eene aan hunne diensten geëvenredigde belooning kunnen aanbieden, in de gelegenheid te stellen de passagiers en bemanning van degelijke genees-, heel- en verlos kundige hulp gedurende de reis te voorzien. Vreemde geneeskundigen toch bieden zich meermalen aan voor de dienst op onze groote zeebooten. 'SGRAVENHAGE, 11 November. Aan den adjunct-commies bij het dep. van marine J. Scharp is, uit hoofde van ligchaamsgcbrekcn en daardoor ontstane ongeschiktheid voor de verdere waarneming zijner betrekking, eervol ontslag verleend. -- Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Willem stad de heer J. A. Bentinck, thans te den Bommel; te Alblasserdam de heer mr. A. J. van Deinsethans te Hengelo, en tot ontvanger der invoer- regten en accijnsen enz. te Vlissingen is benoemd de heer J. H. 11. Eel- singh, thans ontvanger der directe belastingen te Giescn. Tot betaalmeester zijn benoemd: te Leeuwarden jh'. G. J. M. Bowier, thans nog betaalmeester te Roermonddoch bij kon. besluit van 28 Aug. II. benoemd lot betaalmeester te Alkmaar, welke benoeming tevens wordt ingetrokken; te Maastricht, jhr. G. F. baron van Asbeck, thans betaal meester te Zutphen; te Alkmaar, de heer 0. G. Lolsy, thans betaalmeester te Winschoten; te Zutphen, de heer m'. C. M. van Hees, thans betaal meester te Tiel. Aan dm heer P. J. Hermans is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sapprmeer. De 1' luit. K. F. A. van de Wall, van het reg. grenadiers en jagers, gedetacheerd bij de 2' afd. der krijgsschool, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Ook zijn de officier van administratie 3e kl. S. J. A. Deyll, uit 0. I. teruggekeerd, en de officier van gezondheid le kl. M. C. Buyze, dienende aan boord van het schrocfstoomschip Alkmaarop non-activiteit gesteld. -De hooge raad heeft de zaak van de Jongh, uit Rotterdam, veroor deeld wegens opligting, van de rol geroyeerd wegens afstand van de voor ziening in cassatie. In de zitting van de eerste kamer van heden werd beraadslaagd over het wets-ontwerp tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in de kolonie Suriname. Dat ontwerp werd bestreden door de hh. Cremers en Joost van Vollenhoven en verdedigd door den heer Huydecoper van Maarse- vccn en den minister van koloniën. Bij stemming verklaarden zich 16 i stemmen voor en 16 stemmen tegen liet ontwerp, zoodat de stemmen staakten. Morgen zal eene herstemming plaats hebben. Morgen is de Indische begrooting voor 1880 aan de orde. In de heden gehouden zitting van de provinciale staten was aan de orde het ontwerp-reglement voor het waterschap der Linge-uitwatering, gelijk het is ontworpen door de vereenigde commissiën uit de stalen van Zuidholland en Gelderland en met de wijzigingen, door die commfssiën daarop nader voorgesteld naar aanleiding van de gerezen bezwaren. Mededeelin; werd gedaan dat de prov. stalen van Gelderland het ontwerp den 8"« dezer hebben aangenomen met al de wijzigingen door de gecombineerde commissie voorgesteldmaar tevens met aanneming van een amendement op art. 31, waarbij de uitvoering van werken voor de waterontlasting afhankelijk wordt gesteld van de zekerheid dat de regering 50 pCt. rijks subsidie zal verleenen. Bij de behandeling der reeks van artikelen werd bij art. 31 de vraag be handeld of ook deze staten in den geest van het amendement, door de Gel- dersche staten aangenomen, zouden moeten besluiten. Toen werd door den heer Viruly voorgesteld bedoeld amendement door deze staten te doen aan nemen, ten einde de zekerheid te erlangen, dat de regering eene bijdrage geven zal. Dit amendement werd echter door verschillende leden bestreden. Het werd ten slotte verworpen met algemeene stemmen op een na, die van den heer Viruly, en het artikel dus goedgekeurd zonder het amendement, door de Geldersche staten aangenomen. Het geheele reglement werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij het alhier gehouden examen voor commies der posterijen hebben, naar men verneemt, voldaan de hh.: Kroef, Zandee, Neomagus, van Nautt Lemke, Graadt van Roggen, Rasch, Rijke, Nieuwenhuis en Boekwijt. *01 BELGIË. Vrydag 11. heeft op het kerkhof) te Evere de plegtige onthulling plaats^! gehad van het gedenkteeken ter nagedachtenis van de Duitsche soldaten, die tijdens den oorlog van 1870/71 in België aan hunne wonden of anderi d ziekten overleden zijn. Aan deze plegtigheid namen o. a. deel de Duitsche gezant graaf Brandenburg met het geheele legatie-personeel, de burgemeester en schepenen van Brussel en eenige voorsteden, de heer Ilerbst, predikant der Duitsche gemeente, de beeldhouwer Herter, enz. Op het voetstuk vaa het gedenkteeken zijn de namen gegrift van 23 soldafendie te Nenfchatea» en te Bouillon, en 26 soldaten, die op het kerkhof van Evere begraven liggen. Aan boord van den Engelschen driemaster Coringakapitein Gibson, komende van New-York en bestemd naar Antwerpen, is de bemanning in slaat van oproer. Reeds herhaalde malen waren aan boord moeijelijkheden ontstaan tusschen de manschappen, ten getale van twintig. De stuurman was tusschen beiden gekomen, doch hij slaagde er niet in, de moeijelijk heden te vereffenen. Den 3d(,° November had er eene nieuwe opschudding plaats, de woorden van den stuurman werden nogmaals in den wind gesla gen; de kapitein bemoeide zich er mede en deed een zekeren Cornu, die de hevigste belhamel was, in de boeijen slaan. Dit wilde men niet toelaten; Cornu moest volgens de bemanning die straf niet dragen. De kapitein wa pende zich met zijnen revolver. De bemanning daarentegen nam al wat zjj vond aan ijzeren werktuigen ter handom weerstand te bieden. De stuur man zag zijn kapitein bedreigd, wapende zich met een bijl en bragt er een der manschappen eenen slag mee toe boven het linkeroog. De wonde was zeer zwaar en drie dagen later, den 6d,n Nov., stierf de gekwetste. Toen de kapitein op de reede van Vlissingen kwam, telegrapheerde hij naar den Engelschen consul le Antwerpenen vermeldde het gebeurde. Hij vroeg hulp en bijstand. De consul gaf van deze depêchein eenen brief, berigt aan den waterschout van de haven te Antwerpendie onmiddellijk de noodige maatregelen nam. Met vijf of zes man van zijn personeel, voer de waterschout de rivier op tot bijna aan de Pjjp-Tabak, waar hij de Coringa ontmoette. Hij nam zes matrozen, schuldig aan oproer aan boord, in hech tenis en legde ook de hand op den stuurman, die den bijlslag heeft toege- bragt; de zes matrozen zijn naar de gevangenis gevoerd, de stuurman is in handen geleverd van den consul. lid Iti !i; li ill ENGELAND. LONDEN, 10 November. Aan de Daily News wordt uit den Transvaal gemeld dat de onlusten te Middelburg zijn ontstaan ten gevolge van de mishandeling, die een hun ner een Kaffer-bediende had doen ondergaan. De gereglszitting, waarin deze zaak behandeld werd, kon niet doorgaan wegens het te hoop loopen van de boeren, die zich van geweren en kruid hadden meester gemaakt en met geweld den aangeklaagden boer trachtten in vrijheid te stellen. De zaak moest voor onbepaalden tijd verdaagd worden. De verbittering werd voor-c namelijk veroorzaakt door het voorlezen van de proclamatie van generaal Wolseleywaarbij de Transvaal onherroepelijk aan Engeland geannexeerd verklaard wordt. De katholieke bisschoppen van Ierland hebben een nieuw manifest uit gevaardigd waarin verlangd wordt dat de staat op zijne kosten openbare werken late uitvoeren tot leniging van den nood in dat deel van het Ver- eenigd Koningrijk. Door ongeveer zeventig parlementsleden is bij de rege ring een verloog ingediend, houdende insgelijks aandrang tot het verleenen van hulp, zoo noodig tot bijeenroeping van het parlement, ten einde dit maatregelen van voorziening vaststelle. Voor den hoofdofficier Shepherd, die in Zuid-Afrika zijn leven opof ferde, doordien hij zich te midden der assegais van de Zoeloes wierp, om een gewonden makker ir. de armen op te nemen en te redden, is door zijne krijgsmakkers een gedenkteeken o-pgcrigt in de kerk van Lochiel Cushuis in Aberdeenshire. Er is ook een fonds bijeengebragtwaaruit jaar lijks een gouden medaille bekostigd en uitgereikt zal worden aan deu stu dent der hoogeschool van Aberdeen, welke zich het meest onderscheiden heeft in zijn chirurgicale studiën. I

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2