LEI08CHË COURANT. V. >I»G. DINGSDAG I! NOVEMBER. l)e Courant verschijnt dagelijks, Z*u- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50, mei het Verslag der Ilatidelingen van den Oemeenleraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk té verkrijgbaar voor f 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verbijt/baar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ceuls. ST ADS- BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van trt. 181 der algemeene polilie-vcrordening van den 16"1'» October 1873 (Gemeenteblad n'. 4), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge- meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 7 November 1879. E. KIST, Secretaris. BINNEN L.UNDSGIIE BEItlGTEN. LEIDEN, 10 November, j kon. besluit van 2 Nov. is de betrekking van rijks-commissaris toor de geldleening van 11,000,000 ingevolge de wet van 10 April 1869, «der waarborg van den staat door de Nederlandsch-Indische spoorwcg- naaiscliappij aangegaan, opgedragen aan den heer i. Geesink, agent van iet ministerie van financiën te Amsterdam. Bij de op hedeii gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen ran 100 50 10 en 5 hectoliterswaren de hoogste prijzen 37 18.50, f4.30 en /I 85; de laagste ƒ36, /18, ƒ3.60 en 1.80. Zaturdag avond herdacht de Leidsche tooneelvereeniging «Jacob Cats" in de Stads-zaal haar vijfjarig bestaan, met hel houden eener openbare ver kering. De zaal was bjj deze gelegenheid smaakvol gedecoreerd; te mid den van het aangebragie groen zag men tropeënprijkende met het jaartal der opricling en dat der feestviering. Het programma deed veel goeds ver wachten en die verwachting is niet teleurgesteld. De met zorg gekozen tencertstukjeswaaronder ook de baniermarschdoor den beer Grentzius aan de vereeniging opgedragen, werden keurig uitgevoerd, even als de pro loog lusschen Jan Knor en Piet Vroolijk. Het blijspel «Drie puntdichten", vin Roderich Benedir voor rederijkers bewerkt door Leonard, werd door it werkende leden op niet onverdienstelijke wijze opgevoerd. Enkelen der torlooners toonden hunne rollen volkomen meester te zijn. Wat «de Presi- iem" betreft, zou misschien een meer bescheiden toon een aangenamer indruk hebben gemaakt. Bij deze gelegenheid werd den oprigter der ver- «eniging, den heer van der Hom, het eere-lidmaalschap der vereeniging, toet een daarbij behoorend insigne, aangeboden. De feestavond werd met «en zeer geanimeerd bal besloten. Gisteren nacht omstreeks 4 ure is er brand uitgeharsten in de koek- a banketbakkerij van den beer H. M. Biesiot op de Haarlemmerstraat. De rand, in de bakkerij ontstaan, had in den beginne nog al een dreigend inzien, maar het mogt aan de brandweer gelukken dien in betrekkelijk welen tijd meester Ie worden. De schade, door het vuur en het water langerigtis echter niet gering. Zaturdag II., des namiddags om 4 uur, is eeue dienstbode, genaamd t L.bij het scheppen vau een emmer water in het Korte Galgewater ge- Uilen. maar spoedig door een agent van |K>Iicie en een burger gered. I Denzelfden dag, des avonds omstreeks 954 uur, is zekere II. d G.oud 31 jarenaan den Apothekersdjjk te water geraaktdoch door eenige per- zonen daaruitgehaaid en naar zijue woning in de Fokkesteeg gebragt. - Op 22 Nov. aanst. zal aan liet dep. van marine te 'sGravenhage o. a. Uitbesteed worden de levering van 1000 stuks wollen dekens. De Zaturdag II. te 's Hage gehouden acte-examens hebben den volgen den uilslag opgeleverd: Middelbaar onderwijs, afd. wiskunde enz. Den 6en, 7'" en 8e° November Werden 2 candidaten geëxamineerd voor lagere wiskunde. Een derde trok lich terug. Toegelaten werd de heer L van der Vegt, van Zwolle. Den J<» en 8en November deden 3 candidaten voor boekhouden examen. Een vierde was niet opgekomen. Toegelaten werd voor huisonderwijs de heer D M. Limburg, van Rotterdam. Middelbaar onder wjjs, afd. letterkunde. Toegelaten de lib. T. A. van Dam, van Almelo, voor geschiedenis; L. P. II. Eyknian, van Zaandam, voor Engelsche taal en letterkunde, en H. M. Leopold, van Buitenpost, 'Oor lloogduilschc taal en letterkunde. Afgewezen één voor geschiedenis. Lager onderwijs. Voor de acte in de Engelsche taal deden 8 candidaten examen; 1 werd afgewezen en 7 toegelaten, mej. G. J. Beynen, uit 'sHage; A. M. G. Engelhart, uit Leiden; A. Koolemans Beynen, uit Voorburg; E. J. M. de Lange, uit Delft; J. Ch. Overduyn, uit Delft; A. S. Verschoor, uit Delft, en M. C. Denier van der Gon, uit Zoeterwoude. Voor de acte in de vrouwelijke handwerken werden 14 candidaten geëxamineerd; 4 werden afgewezen en 10 toegelaten, mej. A. M. van den Bergh, uit Dordrecht, voor smaak; E. van Doorn, uit Dordrecht, voor nut; A. M. Droogendflk, uit Dordrecht, voor smaak; E. Grootenboeruit Dordrecht, voor smaak; M. E. Kluit, uit St. Antonie-polder, voor smaak; S. de Koningh, uit Dordrecht, voor nut; M. J. Middelhoven, uit Dordrecht, voor smaak; T. Pas, uit Kin derdijk, voor nut en smaak; H. S. B. G. F. van Roozendaal. uit Dordrecht, voor nut en smaak, en J. C. van Trooijen, uit Dordrecht, voor nut en smaak. Voor de acte als hoofdonderwijzeres deden nog 13 candidaten examen, waarvan 10 werden toegelaten, als: mej. A. 11. van Alphen, uit Dordrecht: D. J. van Eymeren, uit Rotterdam; E. G. J. C. Hamming, uit 'sllage; J. H. M. J. Heppener, uil 'sHage; A. H. C. Michael, uit 'sHage; S. M. C. Musquetier, uit Rotterdam; G E. Niermann, uil Schiedam; C. M. Noman. uit 'sllage; M. G. Potters, uil 'sHage, en A. J. Beijers, uit Rotterdam. Heden is de acte voor de Fransche taal toegekend aan mej". Dee, vao Dijk en Maigniez, uit Leiden. -- De Staatscourant beval het verslag aan den minister van binnenland- sche zaken, betredende de internationale kunst-teiitoonsteUing vanMunchen, gehouden in 1879. Blijkens dat verslag bedroeg het getal Nederlandscbe inzenders 30, waarvan: 28 schilders en 2 architecten. Van de schilders bleef de heer J. H. L. de Haas, wegens eene vroegere bekrooning, buiten mededinging. Aan drie der schilders werden bekrooningen toegekend, na- melijk aan: II. W. Mesdag, een 2' medaille; J. Maris, een eere-diploma en C. Gabriel, een eere-diploma; terwjjl eene verzameling van architectoni sche teekeningen, opnemingen van historische monumentenvervaardigd op last en onder leiding van het voormalig collegie van rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, en ingezonden door het Nederl. ministerie van binnenlandsche zaken, door de sectie der architecten voor eene onderscheiding werd voorgedragen, maar niet kon bekroond worden, omdat het bekroonen van collectieve werken in strjjd was met bet regle ment; evenwel besloot de jury door een bijzonder schreven de verdiensten dezer werken te erkennen. Tot gelijken maatregel werd besloten tenopzigte eener verzameling etsen, ingezonden door de Ets-vereeniging te Dusseldorp. Eene aanschrijving van den minister van oorlog, waarbjj bepaald werddal gepensioneerde onderofficieren en minderen alleen dan met militair eerbewijs zouden mogen worden begraven, wanneer zij versierd waren ge weest met de Militaire Willemsorde, heelt voor eenigen tijd de bevolking van liet Invalidenhuis te Leideu zeer gevoelig aangedaan, toen uamel(jkvoor het eerst een hunner makkers niet op de wijze als gewoonte was gewor den, ter laatste rustplaats moest worden gevoerd. Zjj toch, die op militaire wjjze gekleed, gewapend en ingedeeld zijn en zooveel mogelijk als militai ren behandeld worden, meenden meer dan andere gepensioneerden op eene militaire begrafenis aanspraak te mogen maken. Thans heeft de minister, op verzoek van het hoofdbestuur van het ionds voor de gewapende dienst, magliging verleend, om aan de verpleegden in het Invalidenhuis te Leiden bij hun overlijden eene begrafenis met militaire eerbewijzing toe te kennen, ook al waren die gepensioneerde onderofficieren en minderen niet versierd met de Militaire Willemsorde. Het te Amsterdam gevestigde genootschap ter bevordering der natuur-ge nees- en heelkunde heelt in zijne vergadering vau 5 Nov. jl., naar aanleiding van de medewerking van vele buitenlandsche geleerden aan het internationale geneeskundig congres, aldaar in September gehouden, enkelen hunner tot eereledcn benoemd. Tol gewone leden zijn o. a. benoemd de hecren prof. J. E. van Iterson te Leiden; prof. H. A. Lorentz, te Leiden; dr. J. A. Korteweg, geneesheer aan het Ned.-Israëlitisch ziekenhuis te Amsterdam; prof. C. Mar tin, te Leiden, en dr. A. Nijkamp, adsist.-doccnt aan de universiteit te Leiden. Hel wiskundig genootschap onder de zinspreuk: «Een onvermoeide arbeid komt alles te boven" heeft zijne kostbare boekerij, bestaande uil de werken van de beste wis- en natuurkundigen in het binnen- en buitenland en (Cu aantal der belangrijkste wiskundige tijdschriftenaan burg. en wcili.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1