BUITENLANDSC11E BERIGTEN. PER TELEGRAAF, van de slagloffers der overstrooming in de provincie Murcia is zeer goed geslaagd. Het corps diplomatique, de adel cn de notabelen der residentie gaven door hunne tegenwoordighetd het blijk hunner welwillende onder sleuning. De overige rangen waren weder goed bezet. Men verneemt dat behalve de entrée's ruim ƒ1500 aan giften in de zaal is ontvangen. Door ondersteuning van verschillende zrjden was ook een fancy-fair georganiseerd, waarvan de verkoop-opbrengst mede ten goede der hulpbehoevenden komt. Z. K. H. prins Frederik en H. K. H, de prinses von Wied hebben mede aan zienlijke giften geschonken. BELGIE, Een bediende van een der banken van Luik begaf zich Maandag naar de Nationale bank om eene aanzienlijke som te ontvangen. Hij stak een pakje bankbilletten voor eene waarde van 100,000 fr. in den buitenzak van zijn overjas, en keerde langs de kermis naar zijn kantoor weer. Het was eerst daar dat hij bemerkte, dat hij veertien bankbilletten van 1000 fr. miste. Het is moeijelijk uit te maken of hij die verloren heeft of dat ze hem ontstolen zjjn. Te Brussel is eene 70-jarige bedelares overleden, die eene som van 14280 fr. in obligatiën en geld nalaat. ENCiELAaiD. LONDEN, 7 November. Men wil weten dat er over de oplossing van het Afgaansche vraagstuk oneenigheid in het kabinet zou bestaan. Een deel der ministers zou voor de annexatie van het land zijn, terwijl de overige ministers er op aandrin gen, dat de Indische regering den aanstaanden Emir kieze en door het be zetten van militaire posten in Afganistan een Britsch protectoraat uitoefene. Ook zou het depart, van buitenl. zaken in onderhandeling zijn met de Rus sische regering over eene regeling van de wederzijdsche betrekkingen van Engeland en Rusland in Midden-Azië. De redevoering, welke lord Beaconsfield Maandag avond op het feest maal van den nieuwen lord-mayor zal houdenwordt met ongeduld verwacht. Men gelooft, dat die rede belangrijke mededeelingen zal behelzen over de rol van Engeland in het Oosten. Wegens de vele uitgaven voor het depart, van oorlog kan dit jaar de gewone toelage van 3000 aan het Britsch museum, voor het aankoopen van boeken, niet worden verleend. Te Ewell is een 19-jarig meisje verbrand door het vuur vatten van haar kleed. Zij had een brief op het vuur geworpendie door den togt van het openstaande raam uit het vuur op het tapijt werd geworpen, Zjj wilde den voet daarop zetten en zoodoende raakte haar kleed in brand. FRANKRIJK. Volgens het Joum. des Déb. heeft de president der republiek over- J| eenkomstig het advies van den raad van het Ligioen van Eer besloten, dat slechts een enkel der geamnestiëerde communards, die vroeger deel dier j orde uitmaakten, in zijnen rang zou worden hersteld. Het blad noemt nu als zoodanig den heer Champeaux, officier van gezondheid. Het is hier te lande gewoonte geworden dat kort vóór de hervatting der parlementswerkzaamheden, afgevaardigden aan hunne kiezers reken schap geven van de wijze waarop zij de door dezen hun toevertrouwde belan gen behartigd hebben. De kiezers van Belleville wenschten van Gambella te vernemen hoe hij zijn mandaat vervuld heeft; doch de voorzitter der kamer weigerde aan de tot hem gerigte uitnoodiging te voldoen. Volgens de lnd. B. kon hij niet anders. Het zou voor Gambetta moeijelijk zijn, over eeu belangrijke quaestie, wier oplossing van toekomstige en dus van onbekende omstandigheden afhangt, in het openbaar een gevoelen uit te spreken zonder zich bloot te stellen aan de verdenking een «parti pris" te hebben. De voorzitter der kamer zou van meer dan ééne zijde eene be risping krijgen, indien hij, zonder daartoe geuoodzaakt te zijn, zijne mee ning te kennen gaf over vraagstukken, welke de kamer zal onderzoeken. Volgens den correspondent van de Times neemt prins Jeróme Napo leon meer en meer eene andere houding aan, t. w. die van pretendent voor het presidentschap of het keizerrijk. Zijn huis verkrijgt eene geheel nieuwe organisatie. De heer Brunet, oud-kapitein ter zee, is tot zijn kabinet-chef aangesteld. Het zal zijne taak zijn, te antwoorden op de blieven en ver zoekschriften die de prins ontvangtde audiëntienbijzondere of officiële bezoeken te regelen, mitsgaders al wat de openbare betrekkingen van den pretendent betreft. De heeren Adelon cn Philis zijn belast met 's prinsen bijzondere aangelegenheden, en aan den heer Raoul Duval zijn de staatkun dige aangelegenheden toevertrouwd. DDITgCRLANR. Op de door de Pruissische regering opgemaakte begrooting zijn ook gelden uitgetrokken voor werken ten behoeve van den Rijn. Er is een uitgebreid plan opgemaakt ter verbetering van de streek van Bingen tot aan de Nederlandsehe grens. De hiertoe noodige kosten zijn geraamd op 22 millioen mark, namelijk 1,800,000 m. voor de wegruiming van rotsen, 14,970,000 m. voor stoomregeling, 4,400.000 m. voor oeverwerken en jaag pad, benevens 830,000 m. voor onvoorziene uitgaven. De tijd van uitvoe ring dezer gezamenlijke werken is berekend op 18 jaar. De kosten voor de jj eerstvolgende jaren zijn begroot op 1,300,000 a 1,400,000 m. 'sjaars. Een slagter te Berlijn, die had beweerd dat al het gesehrijf over het j; gevaarlijke van trichinen louter verzinsel was, besloot de proef op de som i te geven. Van een door hem geslagt varken, hetwelk door de deskundigen werd verklaard met trichinen te zijn besmet en daarom ook werd in be slag genomen, at hij op de veemarkt ten aanschouwe van een aantal slag- ters en veekoopers eeu stuk raauw spek op. Het duurde evenwel niet j lang, of hij bemerkte dat zijn ongeloof geen steek hield, en thans ligt hij in het Ziekenhuis zoo gevaarlijk, dat het zeer twijfelachtig is of hij er van zal opkomen. RVSLANO. De Russische dagbladen zien in de vertoogen van sir II. Layard bij de Porte eene wijziging van Engeland's staatsktindein zoover nu niet j langer de Turken tegen de Christenenmaar de Christenen tegen de Turken j in bescherming worden genomen. De Novoe P reniya kan zich met de hou ding van het Engelsche kabinet in deze aangelegenheid vereenigen. Het blad doet uitkomen, dat lord Beaconsfield blijkbaar de voorkeur geeft aan eene vredelievende kabinetswijziging in Turkije, waardoor het Turksch cen traal gezag in Engeland's handen zou gesteld wordenboven een open breuk, waardoor Konstantinopel in elk geval met ernstig gevaar zou be dreigd worden. De Golos wijst iusgeljjks op de verandering in de staat kunde van lord Beaconsfield, die nog onlangs verklaarde de onschendbaarheil en onafhankelijkheid van Turkije te zullen handhaven. De aanyvezigheii der vloot zou echter de oogen openen voor de ware drijfveer, namelnl onverzoenlijke haat jegens Rusland, door de Britsche ministers bij elkeg(i legen heid aan den dag gelegd. Over het algemeen is men van gevoelen dat, indien de Sultan Mahmoed Nedim en andere ministers afzet, onder dies invloed van den druk door Engeland uitgeoefend, dit eene diplomatiet» nederlaag voor Rusland zou zijn. Aan de St. Peterb. Cour. is het straatdebiet verboden wegens de aft kelen, die het geleverd heeft over //de Duitsche vrouwen", vol beleedigk. j gen tegen de Duitsche natie. Daarin werd o. a. gezegddat eene Duitse!» vrouw niets meer was dan eene koe. De Duitsche bevolking van Ruslani j had in hare verontwaardiging de redactie van genoemd blad met brievea overstelpt, waarin geëischt werd, dat zij die artikelen zou intrekken, maj de redactie weigenöe daaraan te voldoen. De regering heeft thans door f venvermeld verbod de verlangde voldoening aan hare onderdanen van BiA sche nationaliteit gegeven. j BERLIJN, 7 November. Hetberigt, dat graaf Stolberg van zijne betrekkig afstand zal doen, zoo mede de berigten[over veranderingen ineenigegezant schapspostenzijn ongegrond. WEENEN, 7 November. De Pol. Corr. zegt, dat de directe belasting in de eerste negen maanden des jaars 67,264,000 fl. hebben opgebragt, d. t 920,000 meer dan in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, cn de indirect», belastingen 123,189,000 of 5,316,000 meer. PARIJS, 7 November. Ten gevolge van Philippart's val, hebbenongetet 15 firma's der coulisse hare betalingen gestaakt. PARIJS, 8 November. Door den raad van bestuur der «Banque Européeune" is bekend gemaaktdat Pbilippart heeft opgehouden lid van dezen raad li zijn, dat de heer Alfred Blanche tot voorzitter benoemd is, en dat de alge» meene vergadering van aandeelhouders weldra te Brussel zal bijeengerot pen worden. LONDEN, 8 November. De ijzerfabrikanten in een belangrijk distritt van Cleveland hebben, door den nood gedrongen dezer dagen bewillig) in een dadelijke verhooging van 10 pet. van het loon voor een deel hunnec werklieden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Fransche opera-voorstelling van 7 November 1879.) „Lucie de Lanimermoor", Grand-opéra en 4 actes. Paroles de MM. Alphonse Royer et Gustave Vaëz. Musique de Donizetti. Het Leidsch publiek gaf bij de voorstelliug van 15 October jl. genoegzame blijken van' belangstelling om den ijverigen directeur Voitus Van Hamme ie nopen met zijn opera-gezelschap terug te komen-, echter ditmaal gcene opéra-eomiquemaar eene grand opéra kiezende om ons eenige uren aan genaam bezig te houden. Hij annonceerde Donizetti's //Lucie de Lammer- moor", eene der meest bekende scheppingen van den beroemden componist, ontstaan naar aanleiding van Walter Scott's "Bride of Lammermoor"die reeds zeven jaren vroeger Victor Ducange tot eene //piece héroique" in proza I geïnspireerd had. Het onderwerp is te zeer bekend om er eene beschrijving van te geven. De haal tusschen twee aanzienlijke iamiliën cn de liefde van J twee jongelieden Edgard en Lucie uit die verschillende stamhuizen afkomstig, geven aanleiding tot vreesoljjke scènes, welke met den dood der i hoofdpersonen eindigen. Wij zeiden daar dat de heer Van Ilamme de //Lucie" annonceerde. Ge- lokkig mogen wij. er bijvoegen dat hij zijne belofte nakwam, at vreesden wij ook, een oogenbük, naar huis gezonden of met iets minders afgescheept te worden, toen eenige minuten na zeven uren de regisseur het scherm deed ophalen en eene toespraak richtte tot het publiek, waaruit gelukkig echter slechts bleek dat eene faute d'imprimeur" het publiek een halfuur j te vroeg ter schouwburg had doen komen, en zijne bereidverklaring dade lijk te beginnen «quand l'orchestre serait complet". 't Gelukte vrij spoedig, en liet publiek gaf bewijzen van geloof aan de "faute d'imprimeur" en welwillendheid jegens de zangers, door al wat toe- juichenswaardig was met applaudissement te begroeten. En waarlijk er viel veel toe te juichen. In de eerste plaats het prachtige spel cn de keu rige zang van Mile Guerin (Lucie), die herhaalde malen werd teruggeroepen en met beminnelijke bereidwilligheid aan den wensch van het publiek vol deed; ook de zang van den heer Vitaux (Edgard), een fort-tenor, als wij in langen tijd niet hoorden; maar hoewel uitstekend tooneelkunstenaar in zijn acteeren beneden Lherie, die trouwens de volmaakste acteur is dien we ooit aanschouwden; verder het heerlijk schoone stemgeluid van den heer De Vries (Asthon), wien het aan dramatisch talent zeker niet ont breekt. Ook de overige vertooners, de heeren Billon (Arthur), Donval (Raymond), Escala (Gilbert), verdienen lof voor de wijze waarop zij tot het genot der hoorders-toeschouwers medewerkten. Vooral was het kwartet, waarmede het tweede bedrijf eindigt, uitstekend; terwijl het onmogelijk is den indruk te beschrijven, welken Mile Guerin in de derde acte met «Le chant de la fauvette" (Enzoovoorts) maakte. Een storm van toejuichingen barstte dan ook los, toen zij hare taak met het einde van dat bedrijf had volbracht. I in het vierde oogste de heer Vitaux eenige welverdiende lauweren, vooral door het /O bel ange, dont les ailes", dat even keurig werd gezongen als het voorafgaande //Bientöt l'herbc des champs croitra". Daar zijn voorzeker uit een oogpunt van muzikaal effect redenen om iu het laatste bedrijf Asthon niet meer op het tooneel te brengen en niet het stuk met het koor te doen eindigen; maar met den dood van Edgard en zijn //Je te joins dans L'autre vie"; eii toch valt het niet le ontkennen dat de philosophische gedachte, welke de auteurs in het libretto wilden neêrieggen, hierdoor verloren gaat. Daar echter bij eene opera het muzi kaal genet hoofdzaak is, mogen wij ons hierop geene aanmerking veroor loven. Misschien ook wilde men hier het koor niet te zeer op den voor grond plaatsen. Toch was het vrij goed; hoewel het //dans la coulisse" bij den aanvang der derde acte le zwak of wel de muziek te krachtig was. De zaal was minder sterk bezet dan bij: «Si j'étais roi!"maar toch voldoende, naar wij meeuen, om den directeur te nopen Leiden niet opera loos te laten. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6