BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 00 November d#79, JP. 265. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. j L •--• - - LEIDEN, 8 November. j Ongetwijfeld hebben de berigten omtrent de ontzettende ramp, waardoor je Spaansche provincie Murcia dezer dagen werd getroffen, ook hier te lande allerwege medelijden opgewekt met de ongelukkige slagloffers, die bij de herhaalde overstroomingen er wel het leven hebben afgebragt, maar daarentegen alles hebben verloren. Men wil dan ook handen ineenslaan om ie trachten die ramp, zooveel menschenhanden dat vermogen, te lenigen. Hierachter doet de consul van Spanje een beroep op den liefdadigheidszin zijner landgenooten om tot dat einde mede te werken en wij vertrouwen dat zijne bede ook hier niet onverhoord zal blijven. Bij zulke rampen heeft Nederland zich nimmer onbetuigd gelaten. De heer mr. J. A. F. Coebergh heeft zich reeds bereid verklaard de liefdegaven voor dat doel in ontvangst te nemen. Door de policie alhier is gisteren naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt zekere A. d. M.welke ter zake van diefstal door de rijks- policie was aangehouden. Tevens is A. v. d. D.die zich door middel van insluiting in den stal van den stalhouder Kottner alhier aan diefstal had schuldig gemaakt, naar die gevangenis overgebragt; laatstgenoemde persoon heeft reeds twee veroordeelingen wegens diefstal ondergaan. Aan de Breedstraat waren heden morgen twee tamelijk groote honden derwijze aan het vechten dat de een den ander gevaarlijk gebeten heeft. De hond, die gebeten was, verkeerde in zoodanigen toestand, dat de daarbij gekomen polieieagent het raadzaam achtte dien hond daar ter plaatse dood te slaan. De -andere hond wordt opgespoord. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 77 volwassen personen en 9 tot 18 kinderen. De gisteren te 's Hage gehouden acte-examens hebben den volgenden uitslag opgeleverd: Middelbaar onderwijs, afd. wiskunde enz. Den 5{n en 6<if:n November werden 2 candidaten geëxamineerd voor boekhouden. Een derde was niet opgekomen. Een vierde trok zich terug. Niemand toegelaten. Den 6en en 7<" November werd geëxamineerd en toegelaten ééne candidaat voor delfstof-, aard-, plant- en dierkunde, mej. M. C. van Ilcuckelum, van 'sllage. Verder werden 3 candidaten voor boekhouden geëxamineerd. Een vierde kwam niet op. Toegelaten werd de heer H. J. Labrijn, van Rotterdam. Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde. Toegelaten de hh. E. D. van Capelle, van Utrecht, voor Ncderlandsche taal en letterkunde, en M. J. IJzerman, van Amsterdam, voor staathuishoudkunde. Algewezen één voor geschiedenis. Lager onderwijs. Voor de vrouwelijke handwerken werden geëxamineerd 16 candidaten waarvan 1 werd algewezen en 15 toegelaten, als: mej. A. Berkhout, uit 'sHage, voor nut en smaak; J. J. Bouman, uit 'sHage, voor nut en smaak; W. J. Bijl, uit Dordrecht, voor nut en smaak; D. J. C. Co- lombijn, uit Dordrecht, voor nut en smaak; M. W. Dijsselhof, uit Dordrecht, voor nut; J. Ek, uit Dordrecht, voor nut en smaak; J. van Heyningen, uit 'sHage, voor smaak; A. van Heumen, uit Dordrecht, voor smaak; J. Hurg, uit Dordrecht, voor nut; L. S. C. Kokkeel, uit Dordrecht, voor nut; A. G. j R. van Paasschen, uit 'sHage, voor smaak; Ch. Mouton, uit 'sHage, voor smaak; R. Swaab, uit 'sllage, voor nut; F. A. C. Versigny, uit 'sHage, I voor nut en smaak en C. van Hove, uit 'sHage, voor nut en smaak. Heden is de acte voor het Engelsch toegekend aan mej. Engelhart, uit Leiden, en mej. Denier van der Gonuit Zoetcrwoude. Door den minister van financiën is vastgesteld de 302de staatsloterij. Die loterij bestaat uit 21000 loten10500 prijzen en 2 premiën. De collecte I wordt geopend op Maandag 15 December en gesloten op 27 December aanst. De trekking der eerste klasse begint op 12 Januarij 1880 en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op Zaturdag 3 April 1880. De minister van financiën heeft eene commissie ingesteld, ten einde hem in te lichten omtrent de herziening van het reglement voor de meting der binnenvaartuigen, en daarin benoemd de hh. W. van Konijnenburg, lioofd-iaspecteur der directie belastingen te 'sHage, tot voorzitter, J, W. Caltenhoofdingenieur bij de directie der marine te Ilellevoetsluis, Jan Smit Jz. scheepsbouwmeester te Kinderdijk, J. A. van Oosten, schipper te Hoogcveen K. W. Verschooff, controleur der directe belastingen te Groningen, tot ledenen tot secretaris R. van der Feenadjunct-commies bij het dep. van financiën te 's Hage. Het stoomschip Prinses Marie is op 6 November te Batavia aangeko men. De Conrad, van Amsterdam naar Batavia, is op 7 Nov. van Napels vertrokken. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn tot de evangeliebe diening in de herv. kerk toegelaten de lib. W. II. Snethlage en J. J. de Kat Angelino; door het prov. kerkbestuur van Drenthe de hh. J. J. van Walsem en E. S. Tichelaar; door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant de hh. L. J. van Apeldoorn en R. Jaarsma. Een der bewoners van het oude mannenhuis te Gouda A. Bijl genaamd heeft de liefhebberij met het uiterste geduld zeer fijne knipsels, kleedjes, karpetten enz. te maken. De man heeft wat hij behoeftin het gesticht wordt in alles voorzien; hij is bescheiden van aard en geld of goed begeert hij niet, waarom hij dan ook de kunstige voortbrengselen van zijn handen arbeid niet verkoopt, maar voortdurend ten geschenke aanbiedt. Reeds meermalen gaf hij o. a. knipsels aan leden der kon. familie, een waarvan hem zelfs eens een geschenk terugzond in geld. Dit mogt niet weer ge beuren, hij zou daarvoor zorgen. Hij herinnerde zich eenigen tijd later, dat het in het volgend jaar 50 jaar geleden zal zijn, dat het Metalen Kruis werd ingesteld en vervaardigde daarop een allerfijnst, zeer kunstig knipsel, voorstellende: //Flora, hulde brengende aan het Metalen Kruis." Dit zond hij naar Z. K. II. prins Frederikmet de uitdrukkelijke vermelding dat hij dit als geschenk aanbood, dat hij vereerd zou zijn als Z.K. H. dit wilde j aannemen en dat hij niets noodig had en geld noch goed begeerde, welke verklaring in zeer naïeve bewoordiugen was gesteld. Prins Frederik ont ving liet geschenk, deed naar den gever inlichtingen inwinnen, ontving uitstekende berigten en had de kiesche welwillendheid hem een gouden medaillon te zenden, keurig geëmailleerd en met pareltjes bezet, waarin het portret van Z. K. H. was vervat. Gisteren avond had er een hevige brand plaats in den Prins-Alexander- polder onder Capelle aan den IJssel, in ccue bouwmansvvoning aan den Hoofdweg aldaar. In korten tijd lagen woning, schuur en barg in de asch. 1 Door burg. en weth. van Amsterdam is ter openbare kennis gebragt dat, volgens eene mededeeling van heeren inspecteurs voor de keuring der voedingsmiddelenin het overgebleven gedeelte van een in dene winkel van J. Priem, Zeedijk n°. 41 aldaar, verkochte Americaansche ham bij micros copisch onderzoek trichinen gevonden zijn. Terwijl zij gaarne aannemen, dat genoemde winkelier van het aanwezig zijn van trichinen in de door hem verkochte ham onkundig is geweest, achten zij het hun pligt, dege nen, die in de jongste dagen van hem ham gekocht hebben, en daarvan weUigt nog een voorraad ongebruikt bezitten, ernstig te waarschuwen, dien niet te nuttigen of dien althans vóór het gebruik aan eene zeer hooge kookhitte bloot te stellen. - Te Amsterdam worden publieke veilingen van Duitsche aardappelen gehouden. Gasthuizen, chefs van groote inrigtingen en anderen doen daar inkoopen, de een voor dadelijke behoefte, de ander om werklieden in de gelegenheid te stellen op goedkoope wijze wintervoorraad op te doen. De kantonregter te Arnhem heeft den heer mr. C. W. E. C. baron de Geer in het gelijk gesteld in zijne vordering tegen de gemeente Arnhem om teruggaaf van belasting, op grond dat hij in April jl. zijne woonplaats naar Lausanne had overgebragt, waar hij een //permis d'établissement" voor den J tijd van 5 jaren had verkregen. Daartegen was aangevoerd, dat hij toch i een huis in Arnhem bezat, geheel gemeubileerd en gereed om hem bij terugkeer weder op te nemenalles onder bewaking van een huisbewaar- der, zoodat zijn hoofdverblijf nog Arnhem was. De eischer beweerde ech ter, dat het huis thans niet voor bewoning geschikt is, daar er meubelen waren opgepakt, de kroonen afgenomen enz. De kantonregter was van oor deel, dat uit het aangevoerde voldoende bleek, dat het hoofdverblijf naar Lausanne was overgebragt en wees den eisch toe. De justitie te Arnhem heeft zich naar 's Heerenberg begeven, teneinde een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijken manslag; de onderstelde dader is voorloopig in hechtenis genomen. In de te Groningen gehouden tweede verificatie-vergadering in het faillissement van de firma Mulder C°. te Winschotenis door de curators namens de gefailleerde firma aan de crediteuren een accoord aangeboden van 54 proc.te betalen in twee termijnen. Voor de betaling der procenten is zekerheid gesteld. Men schrijft uit Sprang aan de N. R. C.: De weduwe Dijkman, herber gierster alhier, werd verleden Maandag, hoewel met geringe schade, de dupe van een blijkbaar ervaren opligter. Den vorigen dag namelijk ver voegde zich bij haar een welgekleed heerdie voorgaf dat hij een gepension- neerd Oost-Indisch ambtenaar was en een kosthuis zocht voor zijn 9-jarig dochtertje, dat zich thans bij een der predikanten te Utrecht bevond. Met hem werd overeengekomen, dat dit kind, tegen goede betaling, bij genoemde weduwe zoude komen inwonen, en een voerman werd met kar en paard op hare kosten naar 'sBosch gezonden, om in een wel bekend hotel aldaar verscheidene goederen ten gerieve van het kind af te halen; doch vóórdat de voerman terug konde zijn, was de voorgewende gepensioneerde, die op het voor de weduwe getroffen voordeelige accoord gastvrij onthaald en ge- 1 logeerd was, met medeneming van een wandelstok heimelijk vertrokken, terwijl daarna de voerman met ledige kar en met de tijding terugkwam, dat in het aangeduide hotel niets van genoemden persoon ol diens goederen bekend was. Te Venray was Woensdag 11. een verwer, gehuwd en vader van 10 kindereu, boven in het gewelf der r. k. kerk aldaar werkzaam. De stel ling', waar hij op stondbrak met het ongelukkig gevolg dat hjj naar be neden viel en kort daarna overleed. 'sGRAVENHAGE, 8 November. Door Z. M. is aan de na te noemen personen vergunning verleend tot het dragen der onderscheidingsteekenenachter hunne namen vermeld dr. M. W. C. Gori, lector in de militaire genees- en heelkunde aan de uni versiteit te Amsterdam, ridder 3e kl. der orde van St. Anna van Rusland, hem door den keizer van Rusland geschonken; D. G. Kröber Jr.boekdruk ker en uitgever te Middelburg, de medaille van het borstbeeld van Simon Bolivar, hem door den president der Yereenigde Staten van Venezuela ge schonken; F. J. von Ivolkow, kon. Ned. hofphotograaf te Groningen, de gouden medaille voor Kunst en Wetenschap a/h. lint der Frederiks-orde. i Aan den-heer mr. II. van der Hoeven is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als advocaat-generaal bij het geregtshof te 'sGravenhage, en tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Zutphen is benoemd de heer mr. R. A. Fockema, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. zijn benoemd; tot controleur der invoerregten en accijnsen te Amsterdam J. B. Story van Blokland, controleur der directe belastingen te Utrecht; tot controleur der directe belastingen te Utrecht, J. Alma, thans in die betrekking te Bergen op Zoom; te Bergen op Zoom, G. C. Antink, thans in die betrekking te Doetinchem; te Doetinchcm, H. Camerlingh, thans adjunct-controleur derzelfde middelen te Maastricht; tot adjunct- I controleur der directe belastingen te Maastricht, E. Franken, ontvanger derzelfde middelen te Simpelveld c. a. Aan den ingenieur van den waterstaat 3» kl. A. B. Albers, is een on- bepaald verlof verleend, met behoud van ancienneteit; voorts zijn benoemd: tot ingenieur van den waterstaat 2C kl.die der 3e kl. C. B. Schuurman; tot ingenieur van den waterstaat 3C kl.de adspirant-ingenieurs J. C. Ra- maer en C. A. Jolles; en tot adspirant-ingenieur van den waterstaat, de civiel-ingenieurs A. E. Kempees en M. Galand, i De luitt. ter zee lc en 2e kl. C. A. Ie Bron de Vexela en W. P. Cool- haas, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De officier machinist 2" kl. G. R. van lvooten, geplaatst bij 's rijks werf te Willems oord en belast met de aldaar in conservatie zijnde schepen, wordt op j non-activiteit gesteld en vervangen door den officier-machinist 2e kl. G. A. Brandt, in wiens plaats bij 'srijks werf te Hellevoelslnis, als eerstaanwe zend officier-machinist, wordt voorzien door den officier-machinist 2e kl. J. Gudde. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verlecnen. Aanstaanden Woensdag wordt in de residentie verwacht H. K. II. de kroonprinses van Denemarken met hare kinderen. II. K. H. zal met haar gezin intrek nemen ten paleizc van Z. K. II. prins Frederik, haar groot- vader. Tijdens het verblijf van de kroonprinses wordt ook haar gemaal hier ter stede verwacht. In de zitting van de eerste kamer van heden is aangenomen een tiental kleine ontwerpen. Tegen Maandag ten 1 uur zijn alle overige ont werpen, waaronder dat lot wijziging der criminele wetboeken, aan de orde gesteld, met uitzondering van de Indische begrooting en het ontwerp tot bevordering der immigratie in Suriname. Het concert, gisteren lavond in hel gebouw voor kunsten en weten schappen dour hel Spaansche studenten-gezelschap gegeven ten voordeele

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5