PER TELEGRAAF, medegedeeld van een besluit, door den president der Vereenigde Staten van Columbia genomen en bepalende, dat een nader aan te wijzen minister zich naar de landengte begeven zal, ten einde daar de plegligeontvangst van den heer de Lesseps voor Ie bereiden; voorts zullen de Verschillende staten der Unie uitgenoodigd worden daartoe bijzondere commissarissen af te vaar digen en een bijzondere post op de begrooting voor de vereischte kosten norden uitgetrokken. Hetzelfde Bulletin behelst eenen brief van de New- Yorksche kamer van koophandel, waarin deze hare waardering uitspreekt van de volhardende pogingen des heeren de Lesseps in het belang van den wereldhandel en zich volkomen bereid verklaart hem in staat te stellen zijne zienswijze aan de handelaren te New-York te komen uiteenzetten. Aan de noordzijde van den tunnel door den St. Gothard zjjn de werk zaamheden zoover gevorderddat het midden van den tunnel den 31sltn October bereikt is. Aan de zuidzijde heeft men niet zoo snel kunnen arbei den, meur is men toch ook niet ver meer van het punt van vereeniging verwijderd. IIUITSCHLA.1V». Volgens de Köln. Zeit. zijn de geruchten, aangaande den toestand van von Bismarck verspreid, zeer overdreven. Van een bedenkelijken toe stand m3g geen sprake zijn, en de omstandigheid, dat de heer Struck, zijn geneesheer, zich reeds gedurende een tiental dagen op Varzin bevindt, is mede niet zonder voorbeeld; daaruit volgt derhalve niet, dat er gevaar aanwezig is. - Naar men zegt heeft von Bismarck zich veel moeite gegeven om prins Hohenlohe, gezant te Parijs, over te halen tot het aannemen der betrek king van staats-secretaris van buitenlandsche zaken, in de plaats van von julow. Hohenlohe wil daarvan niets weten, maar misschien zal de tus- schenkomst des keizers hem nog wel tot andere gedachten brengen. - Treurige berigten zijn ontvangen omtrent de Üuitsch-Afrikaansche espeditie, die, voor een deel door rijksmiddelen gesteund, onder leiding van den reiziger Rohlfs in het voorjaar was vertrokken. De karavaan is namelijk de oase Mnffra uitgeplunderd en gedwongen naar Berghazi terug te keeren. llenschenlevens schijnen gelukkig niet verloren te zijn. - Te Berlijn doen zich tegenwoordig ook gevallen voor, evenals te Lon den en Parijs sinds langen tijd, dat personen op de openbare straat worden langevalleu en te gelijkertijd in een staat van verdooving worden gebragt. So» dezer dagen werd een persoon op het onverwachtst op den schouder eklopt en omziende duwde de aanrander hem een zakdoek onder den neus, raardoor hij in bezwijming viel. Weder tot zich zeiven komende mist hij jn horologie. Toen hem de zakdoek onder den neus werd gehoudenbe eld hij nog wel zoolang het bewustzijn, dat hij begreep wat er plaats ad, doch om hulp te roepen, daartoe ontbrak hem de kracht. - Te Koningsbergen duurt de gedrukte toestand van den handel en het erkeer steeds voort en de spoorweg is het toonbeeld van verlatenheid. Het aornaamste vervoer met de Ooslcrbaan bestaat uit aardappel-transporten elke door Engelschen opgekocht en naar Stettin gevoerd worden. De aan- ler van granen uit Rusland blijft uit, en het weinige dat te Koningsbergen bnkomt, wordt nog uit de provincie aangevoerd. - Gedurende het verblijf van Nordenskjöld in Japan zijn te zijner eere tot die van de geheele expeditie groole feesten gehouden. Op 13 Sep- tmber o. a. hebben drie geleerde Japansche genootschappen een feestmaal tigerigt //ter cere van den ontdekker der NO. passage". De keizer van ipan was daarbij tegeuwoordig. - De werkzaamheden aan het kanaal van St. Petersburg naar Kroonstad orden met ijver voortgezet. De admiraal Possett. die met de leiding belast heeft aan de regering de verzekering geven, dat reeds het volgend jaar eschepen van kleine tonnenmaat op de Newa zullen kunnen komen. «OST-INOIË BATAVIA. 4 October. Volgens berigt van den gouverneur van Atjeh, van 20 Sept., had men de laatste dagen veel regen, gepaard met hevige winden. De gezondheids stand was minder gunstig, hel ziekte- en sterfte-cijfer hooger. -De Java-Bode meldt, dat de veepest in het Tangcrangsche groote ver- eslingen aanrigt; in 5 dagen lijds werden niet minder dan 740 stuks afgemaakt. Ook in de afdeeling Meester-Cornelis komen vele gevallen or. Van de maand April af is nu reeds, ter bestrijding van de veepest, 150.000 nitgegeven en men vreest dal de volksramp naar Midden-Java overslaan. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- gen genomen 'hiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan controleur 1' kl. bij het binncnl. bestuur buiten Java en Madura W. G. Bbruggen. Ontzet: uit zijn ambt van griffier bij de landraden te Padang friaman F. F. Cretier. Benoemd: lot 2'" commies bij het depart, der S-openb. werken, de ambtenaar op non activiteit II. J. W. Scheffer; bij algem. beheer der spoorwegen op Java, de tijdel. teekenaar le kl. J. C. ünstedt; tot commies op het bureau van den adsist.-resident van Tange- (Batavia)tevens griffier bij den landraad aldaar, A. C. Wittenrood; 2™ commies bij de afd. policie der stad en voorsteden op het resid.- 'oor te Batavia, de ambtenaar op wachtgeld G. N. A. Rochell; tot fw. p kl.de onderw. 2e kl. Th. J. C. Klaar; tot onderw. 2' kl., de rw. 3e kl. W. E. Endert; tot adjunct-landmeter 3e kl. bij het kadaster, Schoonheidtol 3cn commies bij het depart, der burg. openb. werken 1' klerk bij dat depart. J. F. Beemer; tot commies 3e kl. bij de post- 0 pegr.-dienst, de adjunct-commiezen J. A. van Leeuwen, C. L. Reyneke, e Kussij, J. L. van Ligten, J. C. Gronevius en N. C. Vlaanderen; tot er. iter, tevens corrector ter landsdrukkerij te Batavia, de letterzetter sl. A. Donleben; tol hoofdingenieur, chef der afd. stoomwezen van het^ depart, der burg. openb. werken, de ingenieur le kl. bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija S. L. Huizcr; bij liet depart, van binnenl. bestuur, tot 1"> commies, de 2' commies J. van Ek; tot 2"> com mies, de 3« commies K. A. Groenewald; tot 3tn commies, de klerk A. II. Zeemeijer; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, tot controleur le kl.de controleur 2e kl. S. G. In 't Veld; tot controleur 2e kl., G. A. L. W. Sol. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol, wegens Iigchamelijke onge schiktheid, de kapt. der inf. M. J. II. Salter. Bevorderd: bij het wapen der genie, tot magazijnm. 2' kl.de magazijnm. 3e kl. D. van Assen; bij het wapen der artillerie, tot kapt., de le Iuitt. H. W. J. Roijen en J. F. Dor- maar; tot magazijnm. le kl.de magazijnm. 2e kl. W. E. P. Monhemius en W. Kampschreur. Departement van marine. Benoemd: bij het etablissement te Soerabaija, tol machinist voor scheepsbouw. G. C. van der Hoff; tot machinist op een der stoombaggermolens, C. van de Stadt. MARSEILLE, 5 November. Een telegram uit Algiers meldt, dat een bende Tunesische stroopers, digt bij de grenzen, een detachement Spahis heeft aangevallen waarbij één gedood en één gekwetst werd. PARIJS, 5 October. Verscheidene financiële avondbladen zeggen in hnnne bulletins, dat ter beurze ernstige bezwaren zijn ontslaan over de regeling van operatiën van Phillippart. Eenige dagbladen berigten dat de raad van administratie der //Banque Européenne" besloten heeft, dat de bank. geen kennis gedragen hebbende van de beurs-operatiën door Philippart persoonlijk bestuurd en zonder toestemming van den raad van administratie gedaan, daarvoor natuurlijk niet verantwoordelijk kan worden gesteld. LONDEN, 6 November. Heden wordt weder een kabinetsraad gehouden. De Daily Telegraph verneemt dat SchuwalolT nog niet is teruggeroepen, maar dat de terugroeping vóór het einde dezer maand verwacht wordt. Zijn opvolger is nog niet benoemd. MADRID, 5 November. In den senaat heeft heden de minister van kolo niën voorgelezen de memorie van toelichting van het ontwerp van wet lot afschaffing van de slavernij op Cuba. Ilij verklaarde dat in een beschaafd land de slavernij onmogelijk; is. WEENEN, 5 November. De Polit. Corr. meldt uit Konstanlinope! het volgende; //De Sultan oppert bezwaar tegen verscheidene eischen hem door den Engelschen gezant gesteld; o. a. betreffende de benoeming van Sadyk- pacha tot opperbevelhebber der gendarmerie. De Porte verwacht van haren gezant te Londen het verslag van zijn onderhoud met lord Salisbury, dien hij op last van Saïd-pacha en Sawas-pacha eergisteren moest bezoeken. De Grieksch-Turksche conferentie over de grensregeliug is uitgesteld. ALEXANDRIA, 4 Nov. De maandelijksche staal der kas voor de openbare schuld toont aan, dal het tot uit. October geïnde bedrag toereikend is tot betaling van den op 1 dezer vervallen coupon tegen 4 pCt. en de kosten dér uitloting, latende nog een saldo van 20000 PARIJS, 5 November. De geestelijkheid van Pcrpignan weigerde de ker kelijke begrafenis van het stoffelijk overschot van twee vrijmetselaars, een van welke een staatsbeambte en ridder der orde van het Legioen van Eer was. De overledenen werden dienvolgens op burgerlijke wijze ter aarde besteld Bij de begrafenis van een ridder van het Legioen van Eer verge zelde de troepenafdeelirig, welke hem de laatste eer moest bewijzen, de lijkkist tot aan het kerkhof. Men heeft hier opgemerkt, dat de gees telijkheid sedert de aankomst van den nieuwen nuntius nog veel aanval lender te werk gaatdan dit onder mgr. Meglia het geval was. De heer Louis Blanc blijft bij zijn plan tot het doen van een voorstel ten gunste der algemeene amnistie. BERLIJN, 6 November. De berigten omtrent de ongesteldheid van prins Bismarck zijn overdreven. Hij lijdt aan hevige pijn in de heup; zijn toe stand wekt echter geen bezorgdheid. KONSTANTINOPEL6 November. RO.) Daar Mussurus-pacha aan lord Salisbury de uitvoering van de door Engeland verlangde hervormingen heeft toegezegd, is er tegenbevel gegeven tot bet uitzenden van een Engelsch eskader naar Vurlah. Zonder met overhaasting te werk te gaan, houdt de Porte zich met het vraagstuk van eene spoedige uitvoering der hervormin gen bezig. UVCEZUNHEIV. l al TW In de redevoering, waarmede Prof. van der Wijck het rectoraat aan de Groningsche Hoogeschool nederlegde, getiteld: Het raadsel der ercaring, kan men lezen, hoe de theorie van den ouden wijsgeer Kant door de laatste ontdekkingen der Duitsche physiologen is bevestigd. Indien iemand hierdoor lust mocht bekomen om met Kant kennis te maken, dan zal het hem mis schien genoegen doen te vernemen, dat er in hel Hollandsch over Kant eene voortreffelijke monographie bestaat, getiteld: Kants kritiek der zui vere rede. Proeve eener opheldering daarvan door Mr. Joh. Kinker, 140 blz. 8°. In 1872 is dit boekje te Groningen bij L. Van Giffen uitgege ven, doch thans te bekomen bij J. Vlieger te Amsterdam. De naam van Kinker strekt aan deze monographie lot aanbeveling, en niemand zal ze na opmerkzame lezing onvoldaan ter zijde leggen. A KA» K VIIE- IE1 «N. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 6llon November de heer J. H. M. Verheijen, geb. te Nijmegen, in de rechtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de beteekenis van Bécolte (oogst) in den Code Pénal.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3