m: ids cue ciniiiim w. 2m. DONDERDAG (i NOVEMBER 1 BI N N 1jd.\L A M iSCHK BKlUGTtëN. fie Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd he prijs der Courant is per vierendeel jaars f3franco p.p. ƒ3.50, mei hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.3ïi, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk ts verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar v<ior 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels fl.iedere regel tneer 25 cents. ft' «JCTI JE 'SA±V SS n'nwrenr v fiij deze Courant wordt verzonden bladz. 81 -82 der Handelingen van Jen Gemeenteraad Ingekomen stokken). LEIDEN5 November. Door burg. en wetli. wordt aan den gemeenteraadingevolge een daartoe ingekomen verzoekvoorgesteld de beslaande regeling aangaande hel be schikbaar stellen van eenige lesuren op het gymnasium en de hoogere bur gerschool, ten behoeve van het godsdienstonderwijs, wederom voor een jaar te verlengen. Voorts stellen zij, terugkomende op hun advies van 25 Augustus, titans voor op hel verzoek van T. M. Cornelisseu, ter bekoming van grond in de Schecpmakerssteegafwijzend te beschikken. Het vervoer langs den spoorweg Leiden - Woerden heeft gedurende de maand October 1879 opgebragt aan reizigers 6477, aan goederen 2789 le zamen ƒ9266. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen ƒ58,112. hij de gisteren in het lioofdkiesdistrict Utrecht gehouden verkiezing van ceil lid van de tweede kamer der staten-generaal (de vorige verkiezing |d»Ms,gelijk men weet. door de kamer vernietigd) werden uilgcbragt 2310 stem men (waarvan 83 uil Uarmelen). Het getal geldige stemmen was 2298 en de volstrekte meerderheid 1150. Gekozen is de lieer J. N. Bastcrl, met 1186 stemmen. Dc heer du Tour van Bellinebave bekwam 1112 stemmen. Üc gisteren te 's llage gehouden acte-cxamcns hebben den volgenden ttiislag gehad: Middelbaar onderwijs, afd. wiskunde enz. Den 3,len en 4len November werden vier candidutcn voor boekhouden geëxamineerd. Toegelaten voor schoolonderwijs de heer N. A. Plat Pzn., en voor huisonderwijs dc heer J. Hammes Jr.beide van Rotterdam. Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde. Toegelaten: R. W. Zuidema. van Haarlem, voor aardrijkskunde; 11. Wieringa, van Zutphcnvoor Hoogdtiitsche taal en letterkunde en J. N. van Beek, van Moerdijk, voor Engelsche taal en letterkunde. Afgewezen een voor geschiedenis. Lager ouderwijs Voor de acte in de Fransche taal werden 9 candidaten geëxamineerd. 6 werden afgewezen, en toegelaten: mej. J. M. van Loon, uit RotterdamG. G. Steenbeek, uit Rotterdam en 11 van Sypesteyn, uit Rijs wijk. Voor de acte als luilponderwjjzercs deden 16 candidaten examen, 7 werden afgewezen en 9 toegelaten, als: mej. J. C Bodijnuit Rotterdam; M. U. Diehl, uit Leerdam; E. C. Eydinan, uit Dordrecht; A. den Haan. uit Gouda; A. J. W. S. Jüng, nit NieuwenhoornC. A. Munk, uit Boskoop; H. J. Tubner, uit Schiedam; A. U. Vuyk, uit Rotterdam, en H. Liugeler, uit Rotterdam. Door den minister van oorlog is bepaald dat met ultimo April 1880 bij het reg. grenadiers en jagers en bij het 3e reg. infanterie elk 575 en bij het 6e reg infanterie 550 miliciens van de ligting 1879 voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zullen worden gehouden. Bedoelde miliciens tullen tegen 30 September 1880 in het genot van groot verlof worden ge steld. De betrokken chefs zijn gemagtigd om het onderling ruilen van nom mers aan de miliciens alsnog toe te staan, voor zooveel dit met de belangen tan de dienst is overeentebrengen. De vraag, in hoever van advocatendie vroeger geene procureurs waren, na het in werking treden der wet van 23 April 1879, patentregt kan worden geheven, geelt, volgens het kV. v. h. R., voortdurend tot ver schil van gevoelen aanleiding. Dat blad deelt een request mede, door den heer mr. M. Oldenhuis Gratama, advocaat te Assen, bij den minister van financiën ingediend. Rcquestrant ziet in de nieuwe werkzaamheden, die Re advocaat thans verrigt, niet een bijzonder bedrijf, zooals vroeger, bij het niet vrij zrjn van het procuraat, de door den koning benoemde procureurs uitoefendenmaar niet anders dan cene uitbreiding, gegeven aan den vroe- geren werkkring der advocaten, eene uitbreiding, waarvoor hij meent geen patent noodig te hebben. De rijksontvanger te Assen was evenwel van een ander gevoelen en heeft hem een aanslagbillet ter invulling toegezonden. Requestrant verzoekt daarom den minister, ter voorkoming van moeijelijk- heden, te bepalen dat hij voor die uitbreiding van zijnen werkkring niet behoeft voorzien te zijn van een patent. Door het centraalbestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond is een adres verzonden aan Z. M den koning, ter zake van het 'oornemen van den minister van oorlog om de vervaardiging der groote ijzeren koepels, bestemd voor de verdediging der monden van zeehavens in Nederland, aan buiieulaudschc fabrikanten op te dragen. Te Amsterdam, op dc Prinsengracht lusschen de Wcstermarkt en Leliegracht, is gisteren namiddag omstreeks 1 ure, eene vrouw aangerand door een stevigen kerel, die bespeurd had dat de vrouw eenig geld, in een doek gewikkeld, bij zich had. Hij ontfutselde haar in een kort oogenblik het geld, waarop de vrouw, door schrik bevangen, een hevigen gil gaf, de dief aan den haal ging en in een bierkelder in de nabijheid de vlngt nam. Daar dacht hij eenigen tijd te vertoeven om onopgemerkt zijn prooi in veiligheid te breugen. Hierin had hij zich echter bedrogen, want kort nadat hijalsof er niets gebeurd was. een borrel had genuttigd en een tweeden had besteld, werd hij door drie agenten aangehouden. Een man, die den vlugleling had opgemerktmaakte zijn verbljjf aan de policie bekend. In de gisteren gehouden zilting van de prov. staten van Utrecht is door den voorzitter ten aanzien van den LrkdijR-Rovendams medegedeeld dat de overleggingen en de beraadslagingen met ged. staten van Noord- en van Zuidholland aanhangig hieven. De heirokken ambtenaren van den water staat hebben in uitvoerige rapporten hun meening doen kennen en ged. staten hebben de prov. stalen daarmede in kennis gesteld. Zij hebben wjjders, met het oog op den naderenden winter, ernstige vertoogen gerigt lol het collegie van den Lekdijk-Bovendams. Omstreeks het midden des jaars is op grond der wet van 1855 aan dat bestuur opgelegd het maken van eenige werken, die als volstrekt onvermijdelijk moesten worAen beschouwd. Het dijkeollegie heeft zich daartegen verzet en is hij den koning in hooger beroep gekomen. liet aan den Lekdijk opgedragen werkverliooging van den Lekdjjk tot het minimum der hoogte, was door de hoofdingenieurs in hun rapporten noodig verklaard. Uit Deventer meldt men nader aan de IV. R. C.: De diefstal van 800 aan bankpapier en specie en van een gouden horlogie met gouden ketting, die bij een hotelhouder aldaar zou zjjn gepleegdvindt bij het publiek zeer weinig geloof. De hotelhouder is sedert eergisteren uit de stad. Door den persoon, die van den dielstal verdacht werd, is tegen den hotelhouder bjj den officier van justitie te Zutphen een klagt ingediend. Uit Groningen meldt men dat Maandag II. aldaar een treffend sterfgeval is voorgekomen. De oud-kantonregler van Onderdendammr. C W. P. van Nacrssen, lid van de prov. staten, wilde zich per trein naar Apeldoorn he geven. waar hij zich op nieuw in den echt zou vereenigen, toen hij, aan het station, door eene beroerte werd getroflen en oogenblikkclijk den geest gaf. Bij onderzoek van de »wet op de middelen" in de sectiën der tweede kamer werd gevraagd wat de regering verstond onder //gewone omstandig heden", wier niet-bcslaan op het oogenblik belette op voortdurende klim ming der opbrengst van de accijnsen le rekenen. Sommige leden wilden de zwaardere bieren hooger belasten, evenals in Engeland, naar het alco hol-gehalte. Men vertrouwde dat de regering bij haar plannen lot belas ting-hervorming de afschaffing der mutatie- en overgansregten in ernstige overweging zon nemen Men vroeg inlichtingen omtrent de werking der wet op de successie in de regte lijn, met name ook wat het stelsel omtrent den inbreng betreft. - Men wenschte het oordeel der regering te kennen omtrent de klagten over de wet van 1852 op den waarborg van goud en zilver. Verscheidene leden betreurden dat hij voortduring de opbrengst der staatsloterij onder de middelen voorkomt. Het wekte een onaangenaam gevoel dat de staat voordeel trekt uit het botvieren aan de neiging tot speelzucht, eene neiging, die menigeen in het ongeluk dompelt en daarom van staatswege, in plaats van aangemoedigd te wordenzooveel mogelijk moest worden tegengegaan. 51en vroeg, welke de reden was van de ver traging der vaststelling van nieuwe reglementen, nopens de controle der spoorwegontvangsten. Men wees op het treurig verschijnsel dal de op brengst der bijdrage voor het volgen der lessen aan de rijksuniversiteiten vermindert, omdat er veel minder studenten de som voor het volledig ouder wijs en veel meer de som voor het bijwonen van enkele lessen betalen. Hieruit bleek dat men bij het vaststellen der wet op het hooger ouderwijs een te grooten dnnk had gehad van den ijver voor algemeeue universitaire studie en dat vele onzer jongelieden van eene met goede bedoelingen ge maakte verzachtende wetsbepaling gebruik maken om de betaling van liet vol bedrag, dat zij in werkelijkheid aan den lande schuldig zijn, te ontduiken. -j

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1