pi;n tklkghaaf. a d v e k en t 1 k in. voor de October-afleveringen, zeer groot. De bedoelde firma moet goede jaken gemaakt hebben. Men heeft eene proef genomen om versche zalm. in ijs gepakt, uit Canada naar Engeland te zenden en die proef is uitmuntend geslaagd. In wateren van Canada is de zalm zeer overvloedig. FRAKKRIJ H. Het wordt bevestigddat het vertrek van don Carlos uit Frankrijk jet gevolg is geweest van een wenk der regering. De minister Waddmgton verklaarde in den laatsten ministerraad, dat hij hem had doen weten dat lij over de grenzen zou gezet moeten wordenals hij langer openlijk als pretendent optrad. Hij is thans voor een maand naar Engeland vertrokken, joch na zijn terugkomst zal men voortgaan hem streng in het oog te louden. - De Petit Marseillais en de Jeune République, van Marseille, maken ten protest van 21 afgevaardigden van het werklieden-congres openbaar, waarin deze klagen, dat zij, door de wijze van stemmen, op het congres gebezigd, om over de daaraan onderworpen quaesliën te beslissen, belet werden hunne meening over de besluiten te doen kennen, welke zij onprac- liscb en schadelijk voor de zaak der werklieden achten. Zij keuren de revolutionaire en hevige manifestationdie op het congres gedaan zijn, af, verklaien daarvoor niet verantwoordelijk gesteld te willen worden. - Zalurdag 11. is de heer Edmond Valentin, senaatslid voor het dep. der ióne, plotseling overleden. Ilij behoorde onder de ballingen van den «coup j'dat" en werd in 1870 door de regering der nationale verdediging tot prefect van het belegerd Straatsburg benoemd, waar hij wist binnen te ringen, na zwemmende onder het vuur des vijands de rivier te zijn over- tstoken. Later werd hij op Ehrenbreitsiein gevangengezet en in April 1871 werd hij, troepen tegen de communards te Lyon aanvoerende, ernstig gewond. - liet houden van een stierengevecht, ten bate der slagtoflers van de overstrooming in Murcia ontworpenis door de regering verboden. DUITICKLAIVD. De berigten uit Varzin over den toestand van den rijkskanselier luiden rolgens de Köln. Zeil. voortdurend ongunstig. Vorst Bisrnarcks zenuwlijden leroorza.tkt hem veel pijn en smart en de dood van liulow heeft hem zeer esehokt. Hij heeft zelf verklaard dat, als er geen verandering in zijn toe- land komthij spoedig denzellden weg als Bulow op zal gaan. - Te Eupen, onder Aken, werden dezer dagen bij eene familie aan tafel jsters rondgediend, Daar er zes personen en slechts elf van die vogels aren. namen de beide oudste dochters er zamen één, waarvan zij ieder «i Ie helft gebruikten. Ongeveer een kwartier later klaagde een dezer meisjes ver een zonderling gevoel in het hoofd, terwijl hare zuster eensklaps zoo ngesteld werd dat zij niet van haar stoel kon opstaan. Men bemerkte oen kenteekenen van zware vergiftiging. In allerijl werd er geneeskundige alp ingeroepen. Een half uur later echter stierf het eene meisje. Het ndere was eerst na verloop van zes uren buiten gevaar. Bij onderzoek leek, dat de lijster, die zij hadden gegeten, met strychnine vergiftigd was. I het najaar en den winter worden in die omstreken namelijk vogels zwaar et strychnine vergiltigd en dan als lokaas laag bij den grond opgehangen i een middel ter uitroeijing der vossen. Men vermoedt nu dat een wild- ef zulk een vergiftigden vogel heeft weggekaapt en dien onder andere ogels heeft verkocht aan den poelier, die ze aan de bedoelde familie had lieverd. -Uit St. Petersburg meldt men aan de Nd. Allg. Zeit.: Volgens zeer ellige berigten zal de Czaar nog een groot deel van November te Livadia Herbrengen. Dan zal Z. M. de keizerin te Cannes gaan bezoeken en in iet begin van December naar Petersburg terugkeeren. Of de keizer op ne heen- ol terugreis den weg over Berlijn zal nemenis hier nog niet I tend, it LONDEN, 3 Nov Uit Simla wordt onder dagteekening van gisteren ge- tittd, dat Kohima. sedert den moord op den Engclschen commissaris door en stam der Nagas ingesloten, op 27 October door de Engelsche troepen ontzet. Het garnizoen van Kohima verkeerde in den uitersten noodtoen Btzet kwam opdagen. Het heeft thans voldoende versterking ontvangen. Volgens berigt uit Kabul van 30 October waren aldaar veel geld en kost- urhedendoor Jakob-khan aan de moeder van Abdulla-Jan (den gelief- tosden zoon van Sjir-Ali) ontnomen, in den grond verborgen. Dien dag aren acht laks, meestal in goud, opgegraven. Alles werd voorloopig in tslag genomen, omdat het leger slecht van geld voorzien is. wordt van daar gemeld, dat sedert den aanvang van het geding s den moord op hel Engelsche gezantschap, elf gevangenen ter dood n gebragt. Zestig personen zijn wegens dien moord in verhoor genomen le valsche getuigenissen waren afgelegd. Uit Quebec wordt gemeld, dat de storm, welke op 29 October in den lantischen Oceaan heerschte, groote schade aan de kusten van New- unswick. Nova Scolia en Prince-Edward-eiland heeft veroorzaakt. LEID SCH E SCHOUWBURG. k (Voorstelling van 3 November 1879.) sJanus Tulp", Blijspel in 4 bedrijven, door Justus van Maurik Jr., a- schrijver van «Een biltere pil". Misc-en-scèue van den Regis- iel seur A J. Le Gras. Eivol was de schouwburgzaal en het publiek begeerig tot aanschouwen. ttfVaar blijft toch Janus Tulp?" klonk het, vóórdat het scherm opging, uit eerste banken van het parterre, toen het uur van zeven nabjj of reeds ir-*lagen was en die kreet der verwachting werd niet vergeefs vernomen, in 'anus Tulp wordt zichtbaar in zijn scheerwinkel op den Haarlemmerdijk i# Amsterdam, te midden der beslommeringen aan zijn »vak" verbonden, at ringd door blinkende bekkens aan den wand, en kalanten, die doorhem ijver bediend worden. Jammer maar dal het kalanten en geen patiën- meer zijn, die zijne hulp behoeven; een enkele achterblijver moge nog ne Item zenden als er iels te genezen of eene aderlating te doen valt, de ei tederheid zijner omgeving weet dat de tijd der barbiers-chirurgijns uit eg tie rechtbank tot veroordeelen verplicht is als een onbevoegde het waagt etiFrmes met lancet te verwisselen. Tulp is niet slechts barbier, maar ook aanspreker, en ontvangt ais zoo danig eenige collaga's bij zich, die zich gereed maken met hem hun dag werk aan te vangen; doch hiervau komt niets, want Tulp ontvangt een brief waaruit blijkt dat hij erfgenaam van drie tonnen gouds geworden is en bedankt er nu voor langer te werken. Hij zal met zijne dochter en schoonzuster die als huishoudster de plaats zijner overledene vrouw ver vangt ergens op een buitenverblijf gaan wonen, en zijn zoon, die aspi rant-onderwijzer was, kan in de letters" -- zooals Tulp het noemt gaan sludeeren, en dus op eene betrekking bij Hooger of Middelbaar onder wijs hopen. Het tweede bedrijf doet ons dat voornemen verwezenlijkt zien. Op een /'buiten" ol villa te Velp, woont de rijk geworden barbier. Prachtig maar smakeloos is het gemeubelden vele grieven zijn reeds opgestapeld in het hart des mans, die. toen hij nog op den Haarlemmerdijk woonde, zoo aan genaam gestemd was. 't Wil met de "conservatie'' zooals hij de con versatie noemt - maar niet lukken, al getroost hij zich ook de meest beden kelijke moeite om uit eene handleiding tol beoefening der welievendheidskunst de goede manieren aan le leerenwelke een gentle-man hij zegt "Cente- lemen" belmoren te onderscheiden. Zelfs zijne Holsteiners, landauer, fijne wijnen, en andere genietingen des levens laten zijne buren, die hij wil «trakteeren", volkomen koel, op eene enkele uitzondering na, die in Jonker Van Rietheuvel tot Riethorst wordt aangetroffen. Die jonker, uit stekend door den heer Manta Van Nieuwland voorgesteld, leent duizend gulden van mijnheer Van Tulp gelijk hij zijn slachtoffer steeds noemt die er altijd een vast woordje op na houdt: "'tGeld is er voor disponibel!" maar hiervoor koopt deze ook het recht hem "Amize, vriend I" te noemen en op introductie bij den //rijkdom" te hopen. Bij die hoop blijft het echter en inmiddels gevoelt Marie, zijne dochter, die, nu zij rjjk geworden is, haar stil engagement met Jacob Muller, zoon van een Amsterdamschen kruidenier, moet afbreken, zich tamelijk ongelukkig. Zij en hare tante Bet, die, afkeerig van wederdooperij geen Betsy wil wezenbezitten te veel gezond verstand om niet in te zien. welke treurige rol de hoogmoed den oud-barbier doet spelen. Ook Willem, zjjn zoon, - de heer Chrispijn - komt tot dezelfde conclusie, en men behoeft niet, zooals hij. een doctoraal examen in de letteren te hebben afgelegd, om te begrijpen dal Piautus in 'sjongelings vader eene bonne trouvaille zou gedaan hebben. Hoe 'tzij, de genezing der hoogmoedsziekte wordt aangevangen en verhaast door een verkeerd adres, dat Tulp een briefje in handen doet krijgen, waarin over hem geschreven wordt. Heeft h(j reeds vroeger, in een oogenblik van helder ziendheid, vermoed dat de jonker wel eens de kat" en hij "de kandeteer" kon wezennu wordt het hem duidelijk dat hij de dupe is van een quasi-aanzienlijken intrigant, 't Is gelukkig nog niet te laat om alles te herstellen. Hij koopt een kruidenierszaak en verheugt zich reeds bij voorraad weder in Amsterdam te wonen en iets om handen ie zullen hebben; want hij komt er nu »ronde- ment" voor uit dat hij zich te Velp erg verveeld heeft. Jacob Muller krijgt nu Marie en Willem zekere Juffrouw Van der Meere, wier voogd hem had afgewezen toen zijn vader om hare hand vroeg, natuurlijk rond als zijne meeniug verkondigend dat het meisje smoorlijk op zijn zoon verliefd en "het geld disponibel" was om te kunnen trouwen etc. etc. De mengeling van eerbied voor het vaderschap en van afkeuring van 's vaders manieren, werd door den heer Chrispijn uitstekend weergegeven. Het blijspel eindigt met het oogenblik waarop Barend, de barbiersbediende, de verlichting zal gaan ontsteken ter eere eener heugelijke gebeurtenis,1 waartoe hjj zooveel heeft bijgedragen. De rol van dien door-en-door braven jongen werd op zoo meesterlijke wijze door den heer A. Van Zuylen vervuld, dat wij zijn terugroepen harteljjk steunden en zijn komen met innig genoegen begroet ten. Ditzelfde kunnen wij trouwens getuigen van de overige leden des ge- zelschaps, aan wie deze onderscheiding ten deel viel. De schrijver Justus Van Maurik Jr. heeft door dit stuk, dat, hoewel sedert 1877 reeds op het tooneel, hier naar wij meenen voor het eerst vertoond werd, het bewijs gegeven dat het geslacht der Langendijks in Nederland nog niet is uitgestorven en de leden der Nieuwe Rotterdamschen Schouw- burg-vereeniging deden zien dat zij de kunst verstaan zulke stukken tot hun recht te doen komen en het publiek hartelijk te doen lachen. Wij hadden dus goed gehoord toen wjj in de vorige mededeeling schre ven dat er iets beters dan Mosenlhals: "Deborah!" te wachten was. Laten w|j er bijvoegen dat het nu gegevene ook beter was dan "Dokter Klaus". Wij kunnen wel een nationaal tooneel hebben als w jj 't maar ernstig willen. Het stuk van S. zal in een volgend nommer geplaatst worden. Op den 2d'n November overleed plotseling te Nieuwe Diep, in den ouder dom van 18 jaren, onze oudste Zoon ENGELBERT, Adelborst le klasse bij de Koninklijke Nederlandsche Marine. J. W. J. ZEGERS RIJSER. Leiden. 4 November 1879. A. P. ZEGERS RIJSER, Craanduk. Heden overleed, na eene ziekte van slechts drie dagen, onze jongste lieveling MAX, in den ouderdom van bijna 6 jaren. L. DRIESSEN. 4 November 1879. E. DRIESSEN, Von Forckenbeck. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, Mr. J. W. TYDEMAN, le Amsterdam, beluigen wij onzen harteljjken dank. Wed. W. L. TERPSTRA, Tydeman. Leiden, 4 November 1879. A. E. A. TYDEMAN.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3