BUm^NLANDSClIl': BËKIGTE.N. weging le geven omvoor liet geval dal bij leden der schutterij gemoeds bezwaar tegen de bepaling van art. 42 der schulterijwct beslaat, alsdan de oefeningen op dien dag na te laten. Men schrijft ons uit Zevenhuizen van gisteren: Gisteren avond omstreeks acht ure, bemerkten wij dat ongeveer een uur ten westen van onze gemeente een zware brand plaats had. Heden morgen ten zes ure kon men nog de vlam duidelijk zien. Naar men verneemt is de hofstede van den landbouwer Rttisch te Bleiswijk totaal afgebrand. Ook de korenschuur met de aanzien lijke daarin geborgen hoeveelheid graanbenevens twee paarden, zijn verbrand. Ook zijn nog twee groote gevnlde korenbergen van den naastwonenden land bouwer Ruis geheel door de vlammen verteerd. Nadere bijzonderheden zijn mij nog niet bekend. Het geregtshof te Amsterdam heeft den gewezen conducteur bij de Ilcllaudsche ijzeren spoorwegmaatschappijdie in de vorige week teregt stond ter zake van diefstal van een pakje met gouden halsbooten en zij stukken, Ier waarde van ƒ105, veroordeeld tot een cellulaire gevangenis straf van twee jaren. Het sprak zijne vrouw vrijop grond dat niet over tuigend was gebleken dat zij met de misdadige herkomst bekend geweest is. Door den btro.i van Pallandt van Eerde tot de Beerenkamp is aan zijn rentmeester, den heer J. Blokhuis te Nijkcrk, last gegeven, al zijn pachters, zoowel van boerderijen als van bouw- en weiland, 1/3 der pacht kwijt te schelden. Ten behoeve der armen is door de erfgenamen van wijlen mej. de wed. J van Langeveld, geb. de Ruiter, namens haar aan diakenen der herv. kerk le Veencndaal eene som van ƒ1000 ter hand gesteld. Omtrent den te Deventer gepleegden diefstal meldt men'aan de/V. R. C. nog het volgende: Toen de hotelhouder 0. R. Zaturdag ochtend opstond, vermiste bij zijn gouden horlogie met gouden ketting, dat in zijne slaap kamer op de tafel had gelegen, en toen hg daarop zijn broek, die hij 'savonds, voordat hij zich ter ruste had begeven, in hetzelfde vertrek had gehangen, wilde aantrekken, werd hg gewaar dat eenig geld en een ring met sleutels uit den broekzak verdwenen waren. Verder kwam bij tot de ontdekking, dat uit een kisje, waarin hij ruim/800 aan specie en bank papier had geborgen, deze som ontvreemd was. 11e dief moet alzoo in het slaapvertrek zijn gekomen en de stoutheid gehad hebben de sleutels uit den broekzak en het gouden horlogie met ketting van de tafel weg te nemen. Geen der in het hotel aanwezige personen had daarvan iets ontdekt. Men had terstond vermoeden op een reiziger, die met den eersten trein naar ZHtpheu vertrokken was. De commissaris van policie reisde hem met den goederentrein achterna, doch de vogel was reeds gevlogen. Zaturdag II. had onder Paeseus het volgende ongeluk plaats. Door den zwaren storm is een visschersaakschipper llantJans, lot tweemaal toe om geslagen. De bemanning, bestaande uit 5 man, is verongelukt op één na, de zoon van den schipper. Vader en zoon hadden beiden een roeispaan ge grepen; in de branding brak deze, en terwijl de zoon hel geluk had met het overgebleven gedeelte roeispaan het strand te bereiken, zag hij zijn vader voor zijn oogen verdrinken, zonder hem ter hulp te kunnen komen. Door de sterke branding was het van de kust onmogelijk hulp te ver- leenen. -- In het noordelijk deel van Groningen hadden in den laalsten tgd veel vuldige diefstallen plaats. Verscheidene landbouwers vermisten 's morgens alle of een groot deel hunner eenden of kippen, bleekgoederen, huisraad enz. De nasporingen der policie leidden niet tot de ontdekking der daders, totdat van geheel onverwachte zijde hare laak werd overgenomen. Zaturdag vervoegde zich een boerenarbeider aan het policie-bureau te Groningen en gaf zich zelf aan als een der lang gezochte dieven. Hij was niet tevreden geweest met het aandeel in de opbrengst van de gestolen goederen, dat zijne twee medepligtigen hem hadden toegedacht, en werd in den laatstcn tijd zoowat als hun knecht gebruikt. Dit verdroot hem, zijn verzet had tot twist geleid en de twist tot bedreiging met moord van de zijde zijner kameraads. Vrees voor volvoering dezer bedreiging deed hem verblijf onder bescherming der policie verkieslijk achten. Met de door hem verstrekte inlichtingen is het spoedig gelukt, ook de twee anderen met een deel der gestolen goederen op te sporen en aan de justitie over te leveren. De dieven zijn boerenarbeiders, wonende onder de gemeente Kloosterburen. 'sGRAVENHAGE, 4 November. Door Z. M. is aan den heer mr. H. C. du Bois, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister op non-activiteit, op zijn verzoek en onder dank betuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst. Aan den heer B. van Moerkerken is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Breskens. Tot kantonrcgter-plaatsvervanger te Tiel is benoemd de heer mr. C. H. J. W. Rink, advocaat en procureur aldaar, en tot ambtenaar van hel openbaar ministerie bij de kantongeregten in het arrond. 'sGravenhage en Delft, voor de kantons 'sGravenhage en Delft, de heer mr. G. Wttewaall, thaus kantonregter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar. Aan den heer A. Hogersdijk is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Pijnacker. Voorts zijn benoemd: tol notaris te YVad- dinxveen, de heer mr. J. Molenaar, advocaat en candidaat-notaris te Gouda; tot notaris te Utrecht, de bh. E. J. Dwars, cand.-notaris aldaar, en mr. H. F. W. Dubois, advocaat en cand.-notaris aldaar; tot notaris te Vreeland de heer J. Bos J.Az.thans notaris te Maartensdijk, zullende de vacature van notaris le Maartensdijk niet wordeu vervuld. De luit. ter zee le kl. W. J. I». van Waning, gedetacheerd bij 's rijks werf te Uelievoetsluis, en de officier van administratie 2® kl. E. II. W. Wijnmalen, belast met de functiën van administrateur bij de maritime zie- keninrigting aldaar, worden op non-activiteit gesteld, en vervangen, respec- tivelijk door den luit. ter zee le kl. H. F. Verheggen en den officier van administratie 2e kl. W. F. Klompé. De gewone najaarsvergadering der provinciale staten van Zuidhollauj d is heden ditmaal in hel gebouw der tweede kamer .geopend. nt mededeeling van enkele stukken werden de verschillende aanvragen om|sub- sidie in de gewone of buitengewone kosten van het lager onderwjjs, j( j handen gesteld van twee commissiën. De verschillende voorstellen tot ij. trekking, wijziging of vaststelling van polderreglementen werden gesteld in handen eener speciale commissie. Het voorstel van ged. staten tot wijzi. ging van het bijzonder reglement voor den Oosterpolder (gemeente Hillegom' is uitgesteld tot de zomervergadering. I" De volgende zitting is na korte discussie bepaald op a. s. Dingsdag n November, ter behandeling van het rapport der commissie uit de slat» betrekkelijk de verbetering van de waterontlasting der rivier de Linge van enkele andere onderwerpen. Aan de leden der staten is rondgedeeld het definitief rapport dei hoofdingenieurs in de provinciën NoordliollandZuidholland en Utrecht, t» zake van de voorziening van den Noarder-Lekdijk. Voor de regtbank alhier werd heden bepleit een regtsgeding tusschen «i de firma K. en Zn. en den heer m'. L. D. S. te Leiden, in zjjne qualiteii van curator in het faillissement van den kassier R. aldaar. Het geschil gok jj, een verzet door de eischeres tegen de rangschikking in gemeld faillissement r! Voor den aanvang daarvan had de kassier R. aan de eischeres nti opposanii voor een bedrag van ruim ƒ8000 aan effecten ter conversie gezondenwelkt hem daartoe door andere personen waren toevertrouwd. Toen de effect» II niet spoedig terugkwamen dagvaardde hij de firma K. en Zn. tot terugga» d' en bij gebreke daarvan tot schadevergoeding. Deze eisch werd bjj verstel 1 toegewezen en vervolgens een schadestaat beteekend. Hierop werd door it Amsterdamsche firma voor het eerst procureur gesteld en dit was de groni j waarom zij later in haar verzet tegen het verstekvonnis niet werd ontvan- ji kelijk verklaard. Hangende dit proces, hetwelk voor de Amsterdamsche regtbank gevoeH f werdwas er gefailleerddoch het werd toen door den curator voortgezet Hoewel de firma K. en Zn. ƒ45000 van R. te vorderen had, kon zij na hei vonnis niet meer compareren en betaalde derhalve aan den curator de toe n gekende schadevergoeding, zijnde het bedrag der effecten, benevens de proc» it kosten te zamen ruim ƒ9000. t In plaats dit geld als eene bate des boedels te beschouwenbetaalde di11 curator het uit aan de personen, wier cflecten in conversie gegeven wares doch niet in natura aan den curator teruggegeven. Dit was de grond waarop de nu opposante tegen de rangschikking in verzet kwam. Namens haar werd door den advocaat jhr. mr. E. N. de Brauw breedvoerig betoogd i dat de curator, hoewel geheel te goeder trouw, gefaald had. Namens dei geopposeerde werd hel verzet bestreden door den advocaat mr. F. Was, uit Leiden. ENGELAND. LONDEN, 3 November. |Aan de Pall Mall Gaz. wordt gemeld dat in het Iersche graafschap Mayo het innen van pachtpenningen niet kan plaats hebben. Troepen ge wapend volk gaan des nachts rond, om ieder te bedreigen die zijne pacht zou willen betalen. Een man op Lord Arran's goederendie zich er niel aan stoorde, vond den volgenden ochtend zijn paard met uitgesneden tong, en op zijne deur een plakkaatwaarin hem ter kennis werd gebragt dal hij hetzelfde lot zou ondergaan, indien hij het nogmaals waagde zijne paehl te gaan voldoen. Eerst drong men aan op vermindering van pacht, thans wil men in het geheel geen pacht betalen. Uit Dublin meldt men aan de Times: De r. k. bisschoppen hadden gisteren een onderhoud met den onderkoning, om aan de regering den toe stand des lands bloot te leggen en de noodzakelijkheid te beloogen van hel doen uitvoeren van openbare werkenom de menigvuldige van werk ver stoken arbeiders in de gelegenheid te stellen, zich gedurende den winter een bestaan te verschaffen. De correspondent voegt er bij, dat de bisschop pen drainerings- en andere nuttige openbare werken ter uitvoering aanbe volen. De onderkoning gaf in zijn antwoord te kennen, dat dergelijke werken van den kant der regering niet kunnen ondernomen worden zon der de goedkeuring van het parlement en van de eigenaars der gronden. Te Manchester is eene meeting gehouden van fenians, waarin dt volgende resolutie werd aangenomen: De meeting van dc feniansche broe derschap te Manchester verklaartdat zij nooit opgehouden heeft te bestaan en dat, al zjjn ook een aanlal broeders om godsdienstige redenen uitgetre den, de Manchester broederschap nog altijd voldoende levenskracht bezit om, in gemeen overleg met de broeders in hel Vereenigd Koningrijk.de bevrijding van Ierland van het Engelsch bestuur te bevorderen. Men is van plan weder een nieuwe tunnel onder de Theems te gra ven, die de digt bij Londen gelegen plaatsen Greenwich en Millwall moei verbinden. De bevolking van beide plaatsen, ongeveer 260,000 zielen, heeft bij het drukke verkeer daaraan groote behoefte. De tunnel zal eene lengit van 530 meters hebben. Prof. Wilson heeft aan de directie van de «Margate Sea Bathen Infir mary" aangeboden op zijne kosten een nieuwen vleugel te bouwen, waarin plaats zou zijn voor zeventig patiënten; een bassin in te rigten voor laauw zeewater en eene kapel met 300 zitplaatsen te bouwen. Dit aanboddal een geschenk van 20000 vertegenwoordigt, is met dankbaarheid aan genomen. Naar men nil Liverpool meldt had Vrijdag aldaar op de beurs eene groote beweging plaats, daar eene firma er in geslaagd was meer katoen op te koopen dan geleverd kon worden. De prijs van het katoen steeg terstond ontzaggelijk. liet tumult op de beurs was Vrijdag, den laalsten

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2