LEIDSCHE COURANT. 187». Si". 261 WOENSDAG 5 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De //rijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p.p. f3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 1.50 'ljaars, buiten de expeilitiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Dij deze Courant wordt verzonden hl adz. 79--80 der Handelingen van Jen Gemeenteraad Ingekomen stukken). ST ADS-BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen dat, in gevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staats- blad n". 142), in verband met Zjjner Majeslcits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den 2d'n December aanstaande, 's middags le twaalf urenop hel Raadhuis eene vergadering van Kiesgerechtigden zal worden gehouden ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in de plaats van den heer BOUDEWIJN FRANCISCUS KRANTZ, die in 1880 en van den heer JOHANNES CORNELIS ZAALBERG, die in 1882 had moeten* aftredendoch die beiden zijn overleden en dat de inlevering der stembriefjes op bovcngenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren. waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BR AN DELER, Burgemeester. Luide», 1 November 1879. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 6 November 1879, des namiddags te twee uren. 1*. Benoeming van eene hulponderwijzeres aan de Meisjesschool der ls,e klasse. (238) 2'. Voordracht tot wijziging van de Algemcene Politieverordening. (241) 3*. Idem betrekkelijk de regeling van de lesuren aan hel Gymnasium en de lloogere Burgerschool in verhand met het godsdienstonderwijs. (242) BliNNKiN LA N DSC fl K BKMCTËN. LEIDEN. 4 November. Naar aanleiding van eenige door gedep. staten gemaakte bedenkingen op de onlangs vastgestelde policie-vcrordening. heeft de commissie voor de plaatselijke strafverordeningen voorgesteld daarin enkele wijzigingen te brengen. Ook maakt de commissie van deze gelegenheid gebruik om nog enkele wijzigingen vast te stellen, waarvan de wenschelijkheid nader is gebleken, alsmede om eenige bepalingen vast te stellen op de uitoefening van de dienst der paardenspoorwegen alhier. Op Maandag 24 November aanst. en volgende dagen zal door de hh. E. J. Brill, alhier, en Frederik Muller C°.te Amsterdam, ten huize van den eerstgenoemde verkocht worden het eerste gedeelte van de belangrijke boek verzamelingen nagelaten door de hh. dr. C. W. H. van Kaalhoveu, in leven geneesheer alhier, en dr. F. Rienderholl, in leven directeur van het zieken huis te Rotterdam. Dat eerste gedeelte bevat de werken over genees-, heel verlos- en ontleedkunde, die over schei- en natuurkunde en aanverwante vakkenbenevens eene zeer schooue verzameling van chirurgische en phy- sische instrumenten. De namen van beide mannen, door wie deze boeke rijen werden nagelaten op geneeskundig gebied met lof bekendzijn een waarborg dat de beoefenaars der geneeskunde hier veel nuttigs voor hunne studiën zullen bijeen vinden. De heer van Kaalhovcn was tevens bekend als verzamelaar van zeldzaamheden, en hiervan getuigt dan ook, naar wij meenen, menige rubriek van den catalogus, zooals die bevattende eene collectie der wer ken van Boerhaave, en niet minder de rubriek //Curiosa", die hoogst belangrijk is. Wij raden belangstellenden ten zeerste aan zich nader hekend le maken met dezen rijken boekenschat. Heden namiddag omstreeks 1% uur is aan den Zijisingel een schipper genaamd B. M.door het breken van zijn haakvan zijne schuit in het water gevallenhij werd door een daarbij komenden schipper gereil. Ongeveer op denzelfden tijd is aan de Groenhazengracht een jongentje van 10 jaren spelende in het water gevallenhet knaapje werd door zijn vader gered. Op Woensdag 19 November aanst. zal door den directeur van het cen traal magazijn van militaire kleediug, uitrusting enz. le Woerden o. a. aanbesteed worden de levering van 2000 wollen dekens. De gisteren le 's Ilage gehouden acte-examens hebben den volgenden uitslag gehad: Middelbaar ouderwijs, afd. letterkunde. Toegelaten de heer A. Galand, van 's Ilage; voor Engelsche taal- en letterkunde. Afgewezen ééa voor aardrijkskunde en één voor Hoogduilsch. 1 en 3 November. Geëxamineerd 4 candidaten voor boekhouden, toege laten de heer J. J. S. van Hamel, van Amsterdam. Lager onderwijs. Vrouweijjke handwerken. Geëxamineerd 14, 1 trok zich terug, 3 werden afgewezen en 10 toegelaten, als: mej. M. A. van Drn- nen, wed. Baas voor smaak; G. P. Beglinger, voor nut en smaak; H. J. Dijkstra, voor nut; A. F. Ketting Olivier, voor smaak; J. H. Muller, voor uul en smaak; A. C. Ritz, voor nut en smaak; J. J. de Sauvage, voor smaak; C. II. A. M. Schuppers, voor nut en smaak; P. M. Verwoert, voor nut en smaak, en A. C. Wijmer, voor nut, allen uit 's ilage. Men leest in de Arnh. Courant van Maandag 1L: 'In verschillende dagbladen doet het verhaal de ronde, dat in het Amster- damsche leesmuseum, eene instelling zoo oud als de 19dt eeuw, dezer dagen voor het eerst eene dame als lid is toegelaten. Eene vrouwelijke doctor in de geneeskunde had zich als lid laten voorhangen, en het bestuur was eerst toen op de gedachte gekomen dat ook vrouwen ingezetenen van Amster dam zijn. 'Te Arnhem heeft men dit begrepen zoodra het Arnhemsche leesmuseum was gevestigd in een gebouw, waar mogelijkheid besLond, om een locaal af te zonderen voor niet-rookenden. Sedert zijn 43 dames, olscboon gecne doctor in eene of andere wetenschap was, lid van het leesmuseum gewor den, en voor het tneerendeel overgegaan naar liet nieuwe gebouw, waar een keurig benedensalon voor niel-rookeudeu is ingerigt. De geringe con tributie van ƒ10 's jaars werkte zeker mede tot dezen gewenschten uitslag ontwikkelde vrouwen en meisjes vinden hier de meest verscheidene lectuur, een zeer geschikt leeslocaal in eene ruime bibliotheek, waaruil zjj boekeu en tijdschriften mede naar huis kunnen nemen. Geen wonder, dat de instelling in den smaak valtook van dames". Tot zoover de Arnhemsche. Onwillekeurig rijst bij het lezen er van de gedachte: »welk een onderscheid bij hier!" Arnhem, eene stad van nage noeg even groot zielental als Leiden, kan hogen op een leesmuseum, waar van zelfs niet alleen 40 dames lid zijn, maar uit bovenstaand berigt blijkt ook dat de leestafel er goed voorzien is; er een afzonderlijk locaal voor nict-rookenden beslaat en bovendien eene bibliotheek! en, hoewel Leiden de stad van weienschap en ontwikkeling b|j uitnemendheid heet. is het nog pas ruim een jaar geleden dat er, daar het oude hjj gebrek aan deelneming was opgeheven, in het geheel geen leesmuseum bestond! Door vereende krachten van enkelen werd eindelijk weèr in die behoefte voorzien, maar, hoewel men in het vinden van goede localen geslaagd is, de contributie matig is en de leestafel, in verhouding tot de financiële krachten, zoowel door dagbladen als tijdschriftennieuws genoeg aanbiedt voor hem die óf tusschcn, óf na den arbeid des daags gaarne op de hoogte van zijn lijd wil blijven, is het getal leden in verhouding tot het zielental uiterst gering, en wordt er in den regel, eenige habitués, die men er steeds vinden kan, uitgezonderd, schaars bezocht. Waaraan die is toe te schrijven wagen wij niet te onderzoeken, maar zeker niogt men wenscheu dat liet anders ware! Eene nieuwe onderzeescbe telegraafgeleidinguitgaande van Aden in Arabië, en bestemd om Zanzibar, Mozambique, Delagoa en Naial aan dc Oostkust van Alrika, benevens de Zuid-Afrikaansche staten in reglstreeksche verbinding met het wereldtelegraafnet te brengen, nadert hare voltooijing, welke waarschijnlijk tegen het einde des jaars, zoodra nog slechts de kabel tusschen Aden en Zanzibar zal zjjn gelegd, kan worden le gcmoel gezien. Door de instelling eener stoombootdieust tusschen beide laatstgenoemde pun ten kan reeds nu van dezen weg worden gebruik gemaakt. De telegram men van Aden, te Zanzibar per stoomboot aangebragtworden van daar per telegraaf verder gezonden. Boven liet tarief tot Aden ad 2.22 per woord, bedragen de seinkoslen met inbegrip vau hel postporto: naar Mo zambique 1.27Vb naar Delagoa 2.52%. naar Durban (Naial) 3.12% naar de Zuid-Afrikaanscbe kantoren 3 45 per woord. De eerste post- stoouiboot naar Zanzibar vertrekt van Aden op 1de volgende op 29 No vember aanslaande; de telegrammen moeten uiLrigk den vorigen dag te Aden ontvangen worden. Volgens de Amh. Ct. heeft de minister van binnenlandsclie zaken, in verband met het houden van schulterlijke oefeningen op Zondag, de com missarissen des koniugs verzocht, den koinmaudanten der schutterjj in over-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1