BUITEN LANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF, bewezen die in Musis Sacrumvan welk leit de beklaagde dus werd vrij gesproken, terwijl hem voor eerstgemeld feit een cefstraf van 183 dagen werd opgelegd. De persoon, die Zaturdag 11. gevankelijk naar Zwolle werd gebragl, als verdacht van brandstichtingis weder op vrije voeten gesteld. Een machinist te 's Bosch, sedert eenigen tijd zonder werk, heeft, in dronken toestand te huis komende, een pistoolschot op zijne vrouw gelost, dat gelukkig het doel miste, en onmiddellijk daarna zichzelf een kogel door liet hoofd gejaagd. De weduwe blijft met drie zeer jeugdige kinderen achter. Bij den aanvang der overweging van de staatsbegrooling voor 1880, bad, blijkens het voorloopig verslag der tweede kamer over hoofdstuk I, in de meeste afdeelingen eene uitvoerige gedachtenwisseling plaats over de aftreding van het vorig en de optreding van het tegenwoordig ministerie. Over de optreding van het nieuwe kabinet heersehle veel verschil van ge voelen. Een deel der leden keurde die optreding hoogclijk af. Of de meer derheid der kamer was liberaal en dan kon alleen een liberaal kabinet, öf die liberale meerderheid bestond niet en dan kon alleen een kabinet van de zoogenaamde regterzijde //raison d'ètre" hebben. Toch was er nu een ka binet opgetreden waarin twee leden zitting hadden, die zich steeds tot pligt hadden gesteld legen elk liberaal bewind krachtig oppositie te voeren. Een daarvan de formeerder van het kabinethad nu ambtgenooten helpen benoemen die den welverdienden naam hadden van de liberale rigting te zijn toegedaan. Hij had daarenboven de liberale vlag ontrold en verklarin gen gedaan, waaruit bleek dat zijn bewind, zonder eenige bepaalde uitzon dering, het regeringsbeleid in de rigting der liberale partij voeren zou. Dit nu achtten deze leden niet overeen te brengen met de politieke mora- I litcit en op dien grond meenden zij dan ook aan bet nieuwe kabinet alle vertrouwen te moeten ontzeggen. Andere ledendie het aftreden van den minister Kappeyne vooral toeschreven aan twijfel omtrent de deugdelijkheid der beginselen die hij geroepen was in toepassing te brengen en vooral aan het bij de voorbereiding der uitvoering van de onderwijswet verkregen inzigt, dat die beginselen in de praktijk schipbreuk begonnen te lijden, konden naauwelijks woorden vinden om de teleurstelling uit te drukken, dat zich thans met de toepassing dier beginselen een kabinet ging belasten, van wiens zamensteller men gansch andere inzigten had mogen verwachten. Ook h. i. kenschetste de politiek - van Lynden zich door immoraliteit. In cene afdeeling werd zeer betreurd dat het nieuwe bewind zichook ten opzigte van de uitvoering der onderwijswet, geplaatst had op het stand punt van het afgetredene en reeds dadelijk onbewimpeld verklaard had het spoor zijns voorgangers te willen volgen en zich zelfs tegen het bekende volkspetitionnement had verklaard. Zij die de altreding van dit kabinet volkomen goedkeurden, wezen er op, dat aan een kabinet in den geest der regterzijde niet te denken viel zonder kamerontbinding en daartoe niet zou kunnen worden overgegaan dan op den negatieven grond van //niet invoering der onderwijswet". Hoogstwaar schijnlijk zou ten gevolge van zulk een maatregel de meerderheid in de beide kamers niet verplaatst worden. Wat men daarvan toch zeggen mogt, de groole meerderheid der bevolking had de nieuwe onderwijswet inet hooge ingenomenheid begroet. Maar gesteld, de poging gelukte, dan zou het kabinet der regterzijde in zijn programma althans voorloopige handhaving der wet van 1857 moeten opnemen, tegen welke wet diezelfde regterzijde juist strijd heeft gevoerd. Deze leden meenden derhalve dat geen ander dan een liberaal kabinet mogelijk was. En daar het tegen woordig bewind getoond had zich in de liberale rigting te willen bewegen kon naar hun oordeel legen de zamenstelling er van geen ander bezwaar worden gemaaktdan dat er twee ministers in zitting hadden wier ante cedenten niet strookten met hel thans geleverd programma van regeringsbe- leid. Men mogt echter niet vergeten dat de minister van Lynden reeds sedert 2 jaren niet meer als het hoofd eener partij aan de active politiek had deelgenomen. 'sGRAVENHAGE, 30 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer G. Suyckerbuyck koopman te Batavia, tijdelijk in Nederland, tot het aannemen der versier selen van ridder der Kon. Militaire Orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan den heer J. H. W. Gravenhorst, waarnemend gezaghebber van Bonaire, tot het aannemen der medaille van hel Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president a. i. van Venezuela geschonken. Aan den heer H. Uges isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Ootmarsum. E S G JE1/ A NT B. LONDEN29 October. De werklieden in lord Granville's staafijzerfabrieken te Ilanley, die ;edttrende 4 of 5 weken den arbeid gestaakt hadden wegens een loonverla- jing van 6 pence per tonhebben den arbeid hervat tegen de oude prijzen, let schijnt, dat de verlevendiging van den ijzerhandel de firma lot toegeven tan den eisch der werklieden heeft in staat gesteld, Aan de Daily News wordt het volgende gemeld: Op 22 October heb- len de Tekke-Turkomannen het dorp Evasi, 18 wersten van Ivransnovodste erwijderd, aangevallen; G2 mannen werden door hen omgebragt, en honderd rouwen en kinderen gevangen genomen. Onmiddellijk na het aankomen an Russische troepen zijn de Turkomannen gevlugt. Volgens de Daily Telegr. wordt in particuliere depêches het nemen an dc JJuascar door de Chilianen nader bevestigd. Men verzekert dat de ;anschc equipage over dc kling is gejaagd. Dc Buascar is genomen door de Almirante Cochrane en een ander gepantserd schip, die haar lusschen twee vuren bragten en haar noodzaakten zich over te geven, nadat zij aan drie andere schepen groole schade had toegebragt. I K A N K 11 IJ K. In de zitting van den algemeenen raad van het dep. der Seine is door den heer Malhé de volgende door 64 andere leden onderteckende motie ten gunste der algemeene amnestie ingediend: De algemeenc raad der Seine, getrouwe tolk van de overgroote meerderheid zijner lastgevers, overwegende dat het, in het belang der algemeene rust en van de eensgezindheid der natie, meer dan ooit noodig is de sporen onzer burgertwisten volkomen uit te wisschen, herhaalt den wensch, dat tot de volkomen amnestie vooral wat met de gebeurtenissen van 1870 en 1871 in verband slaat ten spoedig ste door de staatsmagten worde besloten. Dc prefect der Seine merkte op dat de voorgestelde motie naar zijn oordeel de politiek betrof en derhalve buiten de bevoegdheid van den raad lag. Desniettemin werd zjj in stemming gebragt en aangenomen. De rijke chocolade-fabrikant Menicr, afgevaardigde van Meaux, heeft aan zijne kiezers een brief geschreven, waarin hij hun zijn voornemen kenbaar maakt om, wegens zijn slechten gezondheidstoestand, zijn mandaat neer te leggen, zoodra zij een opvolger voor hem zullen gevonden hebben. Menier behoort tot de uiterste linkerzijde. Zondag 11. had te Parijs in de wijk Belleville een feestmaal plaats, door de jury der werklieden-tentoonstelling van 1878 georganiseerd en waaraan omstreeks 500 personen deelnamen. Er waren drie kamerleden tegenwoordig, o. a. de heer Louis Blanc, vier raadsleden en één lid van den algemeenen raad. Verschillende telegrammen en brieven van andere kamer- leden bragten verontschuldigingen, welke meest met een afkeurend gemom pel ontvangen werden. De heer Blanc heeft eene socialistische redevoering gehouden, waarin hij o. a. een algemeen stelsel van assurantie van staats wege, eene regeling van den arbeid eveneens van staatswege, zonder echter de geestkracht van het individu te verlammen, afschaffing van het erfregt enz. aanprees. Maandag II. is de eerste //train-éclair" van Parijs naar Marseille ver trokken. De reis duurde van des ochtends 8.39 tot 11 uur 's avonds. Men moet hiervan echter een uur voor twee maaltijden aftrekken en nog een uur voor enkele halten. Er worden dus 862 kilometer afgelegd in 13 uur, d. i. gemiddeld 61 kilometer in het uur. Wegens hellingen en krommingen van den weg gaat de trein nu en dan langzamerdaarentegen worden op andere gedeelten 72 kilometer in het uur afgelegd. Tusschen New-York en Philadelphia loopen treinen, die 78 kilometer in het uur afleggen; eene con currerende maatschappij wil het op 96 kilometer brengen. De heer de Lesseps zal eerstdaags met zijne echtgenoote en twee zijner kinderen naar Centraal-Amerika vertrekken, om de doorsteking van het Panama-kanaal ter plaatse te onderzoeken. Later zal hij zich naar Noord- Amerika begeven, ten einde de hinderpalen, die men aldaar tegen zijn plan heeft opgeworpen, zoo mogelijk, uit den weg te ruimen. RVSLAND. Uit het nieuw opgerigle blad der revolutionaire partij de Volkswil blijkt het dat er eene scheuring in de revolutionaire partij is gekomen en bij velen een gematigder toon de overhand heeft verkregen. Wel wordt aan de regering openlijk de oorlog verklaard, maar worden niet moord en brandstichting als de middelen om sociale propaganda te maken aanbevolen. De meer geavanceerde nihilisten zullen hunnerzijds een ander orgaan uitge ven onder titel de Zwarte Scheuring. Van 17 boeren, die bij Nichni-Novogorod een zoogenaamde heks had den verbrand, zijn slechts drie door de •regtbank schuldig bevonden en veroordeeld tot kerkelijke boetedoening. LONDEN, 29 October. Generaal Roberts meldt uit Kabul van 26 dezer, dat aldaar in ruime hoeveelheid levensmiddelen zijn aangekomen. Hij hoopt 15 November voorzien te zijn van levensmiddelen voor vijf maanden, liet werk van liet onder dak brengen der troepen is bijna voltooid. De Indische troepen beginnen hutten te bouwen. PARIJS29 October. De heer Brelay heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad en van den raad van het departement der Seine. De Gaz. de France berigt, dat don Carlos naar Engeland vertrekt, om met den heer Robert Ilarvoy te gaan jagen. LONDEN, 30 Oct. De zitting van het Parlement is op nieuw geschorst tot 19 December. De Standard meldt: 1°. Uit Kabul van gisteren: »De bevolking der stad is yplkomen rustig, maar wordt slechts in toom gehouden door de vrees. Zij zou stellig aan het muiten slaan, indien zij kans op goeden uitslag had." 2°. Uit Kandahar van gisteren: //Kolonel Hughes heelt na een levendig ge vecht bij Kelagtighiljar een groote magt Ghilzais uiteengejaagd. Aan de zijde der Engelschen vielen 2 dooden en 27 gekwetsten." LONDEN30 October. In een te Preston gehouden vergadering van con- servativen heeft de advocaat-generaal Ilolker het woord gevoerd. Hevig viel hij Rusland aanomdat het Turkije beoorloogd heeftniet om de Chris- I tenen te verlossen, maar om zelf er voordeel uit te trekken en uitbreiding i van grondgebied te krijgen. Die oorlog is volgens hem een slechte daad gewaest, zonder voorbeeld in de geschiedenis. Door den heer Sianley werd de regering verdedigd tegen de aanvallenwaaraan ook zij van den kant van den spreker blootstond. MADRID, 30 October. Het water is steeds aan het wassen. De Ebro is vijf meter gestegen. Tortosa wordt door een zware overstrooming geteis- terd. In het geheele land vallen stroomen regen. i Op het eiland Cuba hebben verscheidene benden opstandelingen zich onder worpen. BERLIJN, 30 October. De staats-secretaris Friedberg is tot Pruissisch minister van justitie benoemd.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3