-- Men mfldt nit Ouddorp aan de N. It. C.\ Maandag zijn wederom 27 personen naar Amerika vertrokken, terwijl nog een viertal gezinnen zich gereed maken om dit voorbeeld te volgen. Gebrek aan werk, ten gevolge van den ondergang der meekrapieelt, is oorzaak van deze landverhuizing. In dit jaar zijn reeds een 50-tal personen vertrokken. In het aanstaande jaar zal waarschijnlijk de landverhuizing op cene groote schaal plaats heb ben, daar de lust daartoe bij de arbeidende klasse algemeen is en personen van hier, die reeds in Amerika gevestigd zijn, geld overzonden om de reis voor hunne nog hier wonende familie te bekostigen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is de heer dr J. J. van Toore- nenbergen met 17 stemmen benoemd tot hoogleeraar aan de universiteit aldaar, in plaats van wijlen prof. dr. W. Moll. Op dr. Acquoy waren 15 stemmen uitgebragt. C. van den Ros, van Ilpcndam, dje in de vorige week voor het ge- regtshof te Amsterdam teregtstond ter zake van brandstichting in een aldaar gelegen schuur, zonder dat daarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was, is onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot een celstraf van 2 jaren. De eisch was 5 jaar tuchthuisstraf. Vervolgens werd D. W. Bosch, die mede in de vorige week voor hetzelfde hof teregt stond, beschuldigd van valschheid in een publiek en authentiek geschrift, door het teekenen van een kennisgeving tot het afhalen van een aange- teekenden brief met 2000 waarde aan Javaansche bankbillettenhet in ontvangst nemen van dien brief en het ten eigen bate aanwenden van een gedeelte der waarde, welke zich daarin bevond, met inachtneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tol een cellulaire gevangenisstraf van een jaar en twee geldboeten van ƒ50, Voor het hof te Amsterdam stonden gisteren nog teregt de gewezen con ducteur der Hollandsche spoorwegmaatschappij P. Klugt en diens echtge- noote, beschuldigd de eerste van diefstal van toevertrouwd goed. de tweede van medepligtigheid daaraan door het, bekend met de misdadige herkomst, te koop aanbieden van een gedeelte dier goederen. De gesloten goederen waren gouden halsbooten met zijstukken ter waarde van ƒ105, die in Julij naar Haarlem waren gezonden en door genoemden conducteur ontvreemd, die ze door zijn vrouw had willen laten verkoopen. liet openb. min. requireerde legen den man een celstraf van 2 jaren en tegen de vrouw een van 0 maanden. De dierenverzameling van Natura Artis Magistra te Amsterdam is we der met een koningstijger vermeerderd. - De heer 11. A. Tjeenk Willink te Arnhem deelt in de Arnh. Ct. het volgende mede: Het schijnt dat de wolven huilen rondom het slagveld der tentoonstelling, leder zij op zijne hoede. Voor acht dagen kreeg ik eene bestelling op door mij tentoongestelde voorwerpen uit Rotterdam. Ik moest niet onder rembours zendenmaar na inzage zou men terstond per post wissel hel bedrag overmaken. Ik zond dien brief aan een correspondent te Rotterdam, met verzoek voor zijne rekening dien heer te willen bedie nen met wal hij voor zijn magazijn bij mij gekocht bad. Ik kreeg ten antwoord, dat de naam van dien liefhebber van wiskundige aardrijkskunde in bet llotterdamsch adresboek niet te vinden was. Hij had anders wel het nommer van zijn huis opgegeven, maar mijn correspondent had geen lust om aan dat adres te leveren. Nu verneem ik toevallig, dat mijn be gunstiger ook smaak schijnt te hebben in andere artikelen. Een zadelma ker kreeg van iemand van denzelfden naammaar nu uit Schiedambe stelling op door hem tentoongestelde tuigenter waarde van omstreeks ƒ150 en verheugde zich al in dc mooije commissie. Maandag avond is door den trein, die te 7 uur 44 min. aankomt, lusschen de stations Windesheim en Zwolle een koe overreden. Het dier moet geheel verpletterd zijn; toch is de locomotief van den treiu, die te 7 uur 50 min. in die rigting vertrekt, daardoor in het ongereede geraakt. Een andere locomotief, van Zwolle ontbodenheeft den trein naar Zutphen gebragt. i Maandag morgen werd een der werklieden van de fabriek van de bh. R. en R. te Breda, wegens dronkenschap, naar huis gezonden. Ecnigen tijd daarna kwam hij aan de labriek terug en bragt zijn patroon, den heer B., met een mes een geduchte wonde in den wang toe. Spoedig daarna werd hij door de maréchaussees uit zijn woning gehaald en geboeid naar het huis van arrest gebragt. Een voerman uit Eindhoven reed dezer dagen naar Nuenen, waar het kermis was. Eenige lieden wilden hem uit brooddronkenheid den weg ver sperren. Daar de voerman des ondanks wilde doorrijden, geraakten eenige der al te woelige kermisgangers onder het rijtuig, hetgeen een hunner het j leven kostte, terwijl vier anderen meer of minder gewond werden. Maandag II. werd door den sectie-chef der rijks-ambtenaren, gestatio neerd te Velden, eene aanhaling gedaan van 50 liter gedistilleerd voor het huis van den landbouwer eu herbergier Giesberts te Grubbenvorst bijVenlo, voor wien het bestemd scheen te zijn. 'sGRAVENlIAGE, 29 October. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer mr. W. Polman Krusemanals kantonregter-plaatsvervanger te Middelburg; aan den heer F. J. van Slootcn, als notaris te Dokkum, en aan den heer J. L. R. Le Ruttc, als notaris en als kantonregter-plaatsvervanger te Ridderkerk. De 1luit. II. W. van Rbijn van de torpedo-compagnie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Iiidië. Bij het wapen der artillerie zijn benoemd: bij de llle afd. vesting artillerie, tot kapitein 2' kl., de le luit. A. A. van Doesburghvan de artil lerie instructie-compagnie, en tot le" luit., de 2' luit. Ph. F. Peletier, van het corps. j Door het stoken van de kagchel in de loods, die in verband met de verbouwing van het stadhouderlijk kwartier, tijdelijk op het buitenhof aan de voorzijde van het kabinet des konings was geplaatst, ontstond lieden voor middag ten 11 ure in dat houten gebouw brand. Het dak en dc daaronder geborgen houtdeelen werden door de vlammen beschadigdwelke overigens spoedig met behulp van de waterleiding werden gebluscht. Gisteren kwamen te Scheveningen drie haringschuiten aan met goede vangst, veel steurharing en weinig pekelharing. IJITICNLANDSCIIK IJEIIIGTKN BELOIE. De aanhouding van den persoon, die een bankbillet van 1000 fr. aai de Ranque Nationale te Brussel aanbood, hetwelk liet nummer droeg van een der billettcn, die onlangs aan de bank tot een bedrag van 63000 fr, gestolen werden, heelt de justitie niet op hel spoor der dieven gebragt. Het is geblekendat de aangehoudene waarheid gesproken heeft en het bil. let ontvangen had van zijn chef, een bekend bankier le Brussel, die hei bewuste billet geïncasseerd moet hebben zonder op het nummer bijzonder acht te slaan. Het regt van antwoord, zooals dit hier te lande bestaat, heeft ooi hare schaduwzijde. In de Nouvellistc van Verviers kwam onlangs een arti- kei voor tegen de vrijmetselarij en daarin was een lijst gevoegd van dc 251 leden der loge. Deze zijn nu begonnen hoofd voor hoofd er op te antwoor. den en het blad heeft eenige van die antwoorden geplaatstmaar het weigert op dien weg voort te gaan. De zaak is nu voor den regler, en wordt fr Nouvelliste veroordeeld, dan zal het blad in elk nommer een loftuiting o; de vrijmetselaars onder de oogen barer lezers moeten brengen. ENGELAND. LONDEN 28 October. Onder de vijf personen, die te Kabul opgehangen- zijn wegens medt. pligtigheid aan het vermoorden der ambassade, waren twee generaals, fr opperpriester, hoofd der mollah's, die oorlog gepredikt had tegen de Engel schen, en de kotral, hoofd der policie, wiens taak het allereerst gewees zou zjjn de misdaad tegen te gaan. Uit Pietermaritsburg meldt men aan de Daily News dat de Trans- valers het beginnen le meenen met hun verzet. Te Middelburg hadden ti een vijftig geweigerd het bestaande gouvernement te erkennen. Zij verlang den ammunitie; en toen hun die geweigerd werd, namen zij haar met gs weid, hoewel tegen betaling van den prijs. Hierop zijn dragonders et artillerie naar Middelburg vertrokken. In Ierland duren de agrarische misdrijven voort. In hel laatste nom mer der Dublin Gaz. looft de regering eene belooning van 500 uit voor hem, die den moordenaar aanwijst van Sidney Smith, rentmeester van lorl Slige te Mulrany. De kooplieden in eetwaren te Chicago hebben onderhandelingen aan gevangen, ten einde de reuzen-stoomboot Great Eastern aan te koopen, die, in aansluiting aan den Grand Trunk-spoorweg, de verbinding tusschei Portland en Engeland zal bewerkstelligen. Als de koop tot stand komt. dan zal op de boot het nieuwe stelsel van bevriezing in toepassing gebragt worden, ten einde het transport van visch, vleesch en melkerij-productet over den Oceaan volkomen naar wenscli mogelijk te maken. FRANHKIJK. De IVord wjjst op het gevaardat de tegenwoordige socialistische lie weging in Frankrijk oplevert. Op het congres te Marseille vertoont het zich niet meer zooals dit voorheen onder min of meer dubbelzinnige pro gramma's vermomd werdmaar het communisme in al zijne onbeschaamd- heid, al is het dan nog met den naam van collectivisme getooid. Men ver kondigt, dat de collective eigendom alleen de maatschappelijke ongelijkhedci kan doen verdwijnen en dat in de toekomstige maatschappij de kinderet ten laste van de gemeente of van den Staat zullen komen. Treffend is li de door de tegenwoordige socialisten uitgesproken leerstellingen de volkomei uitdooving van alle gevoelens, welke den burger maken. Godsdienst, huis gezin, vaderland zijn voor hen verouderde uitdrukkingen van belagchelijke, ja misdadige vooroordeelen. liet is hoog tijdmeent de Nord, dat de ge matigde republikeinen deze noodlottige propaganda vastberaden bestrijden. De Fransche infanterie wordt in een nieuwe uniform gesloken, dit thans reeds als proef door het 131e in Saint-Denis gestationeerde regiment gedragen wordt. De uniform is zeer practisch, doch van sierlijkheid is geet sprake. De epauletten zijn door gele en groene schonderkleppen vervangt! en de schako door een doffen helm. ITALIË. De te Verona verschijnende Arena deelt bijzonderheden mede omtrenl een diefstal, onlangs op den Alta-Itadia-spoorweg gepleegd. Aan het statioc Ala stapten een Amerikaan met zijne vrouw en een Italiaansch ingenieur ii een wagen der 2e klasse, waarin twee boeren zalen. Toen men eenigen tijl gereden bad, gingen deze twee mannen met een mes en een revolver dt overigen te lijf. Na eene hevige worsteling, waarbij de revolver afging gelukte het den roovers het echtpaar eene beurs met dertig Napoleons, ee: horloge en andere zaken af te nemen. De Italiaan bood geen weèrstani maar overhandigde onmiddellijk zijne beurs. Toen de trein bij Careino lang zamer begon te rijden, sprongen de bandieten uit den wagen en zochten een goed heenkomen. Het fraaiste was. dat zij in hunne haast de beurs de Italiaans lieten liggen. Aangaande het te Napels gehouden congres voor de ontwapening wordl gemeld, dat meer dan 600 personen de zitting bijwoonden, terwijl verschei dene uitstekende mannen in Italië en elders, die niet in de gelegenheid waren tegenwoordig te zijn, schriftelijk hunne instemming met het dot: van bet congres te kennen gaven. Nadat de zitting door den heerRicciari was geopend, hield de beer Sbarbaro, ren Italiaansch rechtsgeleerde, eent redevoering, waarin hij de beslechting van internationale geschillen doM

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2