De huurders van boerderijen, eigen aan de kerkvoogden der herv. ge meente te Oppenhuize, hebben zich lot de kerkvoogden gewend, niet ver zoek, om wegens den zeer ongunsligen oogst, hunne huursotntnen te ver minderen, dewijl zij niet bij magte zijn het geheele bedrag te betalen. ~- Even als te Utrecht is ook te Tilburg het 50-jarig jubileum der over winning van Stephenson feestelijk herdacht door de aldaar gevestigde ambte naren der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en van den Grand Central Beige. Te Zwaluwe hebben een zestigtal pachters van domeinen van Z K. H. prins Frederik wegens de op den landbouw zoozeer drukkende tijdsomstan digheden zich tot Z. K. II. gewend met de bede, dat de met dit jaar in gaande verhooging van pachten mogt worden le niet gedaan. Blijkens het aideelingsverslag van de tweede kamer over staatsspoorweg- begrooting. vroeg men naar 's ministers plannen betreffende de exploitatie van de Hollandsche spoorwegmaatschappijof tot naasting van den spoor weg dan wel tot verlenging der concessie zal worden overgegaan. Men wenschte ook van dezen minister de verzekering te ontvangen, datdestaten- generaal omtrent die plannen zouden worden gehoord en in geen geval voor een //fait accompli" zouden worden gesteld. Reeds nu verklaarden en kele leden zich tegen het eigenmagtig verleenenverlengen of bestendigen van concession zonder tusschenkomst der wetgevende magt. liet gevoelen werd ontwikkeld en door andere leden gedeeld, dat het zeer verkeerd is zooveel meer uit te trekken dan verwerkt kan worden, maar zij meenden, dat inderdaad veel meer kan gedaan worden en dat ge makkelijk nog eenige millioenen 'sjaars meer besteed kunnen worden, dan nu worden aangevraagd. Men wenschte meer spoed gemaakt met de lijnen Zwaluwe—'s Bosch Leeuwarden—Stavoren, Groningen—Delfzijl en lloorn naar Enkhuizen. Vooral in den naderenden winter, waarin veel gebrek en armoede te voorzien zijn, zouden sommige leden gaarne ijverig aan de staatsspoorwegen ge werkt zien. Men betwistte de bevoegdheid van de exploitatie-maatschappij om, gelijk geschied is, hare tusschenkomst te verleenen aan de Maatschappij //Zeeland" tol hel verkrijgen van geld voor het aanschaffen van stoomboolen. 'sGRAVENHAGE, 28 October. Door Z. M. is Monsignor J. Capripauselijk inLcrnuntius bij het Neder- laudsche hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandscheu Leeuw. - De beer mr. K. W. P. F. baron Gericke van Ilerwijnen, raad van legal ie bij het Ned. gezantschap te Brussel, is met 1 December aanst. in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat te Londen. Tol secretaris-tolk bij het consulaat-generaal der Nederlanden in China, is benoemd de heer J. Rheinlot dusver leerling-tolk en waarnemend secre taris-tolk bij dat consulaat-generaal. Aan den kapitein op non-activiteit J. Carp, van het wapen der artil lerie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. l)c luit. ter zee le kl. J. II. Cremcr, uit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officieren van gezondheid Is kl. J. B. Coomans de Ruiter, W. Litlel en C. J. van Slockum, worden geplaatst rcspectivelijk aan; boord van het ramschip Guinea en de schroefstoomschepen van Galen en Zilveren Kruis, en de luitt. ter zee 2®"kl. G. A. van der Mieden, J. II. Wouters en J. A. P. van Dorth aan boord van de schroefstoomschepen Alkmaar en Marnix en het wachtschip te Willemsoord. Door den minister van koloniën is de gewezen kweekcling der poly technische school, thans mijn-ingenieur. A. Stoop, als adspirant-ingenieur gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tot ingenieur 3e kl. bjj het mijnwezen daar te lande. j 11. K. 11. prinses Marianne zal zich in hel laatst dezer week naar I Duitschland begeventen einde daar te lande een gedeelte van den winter door le brengen. In den loop van den dag zijn gisteren 4 haringschuiten te Scheveningen aangekomen, waaronder eenmet verlies van 32 netten en toebehooren, welke het vaartuig door een Engelschen kotter zag afgevischt. Van een der pinken was door een zware zee de boeg ingeslagen. BUITENLANDSCIIK BKRIGTKN. BELCIE De rapporten der kantonnale inspecteurs over den toestand van het lager onderwijs zijn bij het ministerie ingekomen. Volgens de Antwerpsche Opinion wordt daarin met nadruk gewezen op de noodzakelijkheid om ten aanzien der geestelijkheid van alle wettelijke wapenen gebruik te maken. In de rapporten worden preken aangehaald, die werkelijk aan sporingen tot burgeroorlog zijn. ENGELAND. LONDEN27 October. De Spectator geeft zijne verbazing te kennen over de Russen-vrees, waardoor een groot deel van Europa thans wordt beheerscht. Dat blad zegtWat heeft Rusland binnen de jongstverloopen tien jaren gewonnen of uitgerigtdat men het zoo vreest? Heeft het, als Duitschland, een keizer rijk in puin doen vallen, een nieuw wapen uitgevonden, eene militaire magt ontwikkeld buiten alle berekening? Niets van dit alles. Integendeel: het heeft geloond dat het groote moeite bad om te zegevieren over een vervallen staal als Turkije; om troepen te verslaan, die minder geoefend en niet talrijker waren dan zijn eigen soldalenen om zich een weg te banen door provinciënwaar het twee derden van de bevolking op zijne hand had. Er is bij den Russisch-Turkschen oorlog niets voorgevallen, waaruil blijken kon dat het Russische leger zoo bijzonder te duchten is. En wat is van dien oorlog de uilslag geweest? Rusland verkreeg een stuk van Armenië, dat tot dusver noch soldaten noch inkomsten opleverten een invloed in het Balkansche schiereilanddie nu reeds aan Oostenrijk is overgegaan. slede van tot Konstantinopel te zijn ^gevorderdis het er verder af geraakt- want de stalen benoorden den Balkan zijn sterk genoeg om het te weer. staan. De waarheid is, dal Rusland op het oogenblik in Europa minstens driemaal zwakker is dan in 1869. Sinds tien jaren is Rusland's leger duur. der geworden. De geest der revolutie heeft zoodanig veld gewonnen, dit geen Russisch staatsman zich meer veilig voelt; het nihilisme schrijft dt wet voor aan Russische generaals, en Rusland's Czaar is verzonken in eent hopelooze hypochondrie. Op 21 Junij 1857 werd te Chingford, in Essex, eene oude dame ver. moord. Men had vermoeden op zekeren Gagdon, een jongman uit de buurt den zoon van een kleinen pachter. Maar hij was niet te vinden. Thans heeft hij zich als den moordenaar aangegeven; gewetenswroeging schijn hem daartoe te hebben gedreven. Hij is ter dood veroordeeld. Te Brighton is de bekende wedder Davies plotseling overleden. Nadat hij eenigen tijd den kost had verdiend als meubelmaker, rigtte hij en agentschap voor weddenschappen op. die toen nog niet door de wet ter boden waren, en maakte daarmede goede zaken. Eens ontving hij, na een overwinning bij de Derby-wedrennen, 1,500,000 fr. De zonderlinge nu moet weddenschappen van 750,000 fr. tegen 25000 fr. hebben aangegaan, h eene weddenschap verloor hij 1,575,000 fr.in twee andere won hij 2,500,000li Maar toen hij een eind moest maken aan zijn spelen, bleef hem nogmai: weinig over van de millioenen, die hij eens in handen bad. Volgens berigten uit New-York is te Memphis de gele koorts, ten gs volge van de vorstin hevigheid afgenomen. FBANKR IJ K. Daar men als zeker mag verwachten dat de kamer van afgevaardigd» een voorstel tot het afkondigen van eene volledige amnestie niet zou aas nemen, hebben de radicalen, naar men verneemt, besloten bunnen veldlor tegen het ministerie in de aanstaande zitting te openen met interpellatie betreffende de ten opzigte der pers genomen maatregelen. Zij meen» daarbij op den steun van een deel der regterzijde te kunnen rekenen. Het tijdelijk verschijnen van de Marseillaise onder den tilel van ft d'Ordre zal niet vlot gaan. De prefect van policie heeft geweigerd z| visum onder de aanplakbilletien te zetten, omdat de wet niet toelaat da; een geschorst blad onder een anderen titel uitkomt. De Marseillaise zegt daaromtrent: Wat noch na den 24steD, noch dn 16de0 Mei, noch onder den staat van beleg geschiedde, schroomt de het Andrieux niet te beproeven. Misschien zal hij er zich nog eens op beslapat Voor het overige deert bet de Mot d'Ordre weinig. Indien de muren vat Parijs den heer Andrieux bchooren, het blad resten nog al de onafhankelijk bladen, want gelukkig voor de eer der pers, is het getal der aan de polirii onderworpen organen nog zeer beperkt. In den loop van December worden weder twee transportschepen ml geamnestieerden verwacht. De prefect der Seine heeft het houden van collecten op de kerkhova bij begrafenissen, dat in den laatsten tijd in zwang was gekomen, verbo den omdat daaruit ongeregeldheden kunnen voortvloeijen. De Parijsche gemeenteraad heeft zich vereenigd met een ontwerp ii! herbouw en vergrooting van het postkantoor, dat sedert eenigen tijd aan hangig was. De kosten zullen voor twee vijfden gedragen worden don den staat en voor drie vijfden door de gemeente. Die kosten worden gi raamd op 30 millioen. De Figaro meent de volgende bescheiden vraag te mogen doen: 0| het oogenblik dat de radicale bladen gevuld zijn met lijsten van giften la behoeve der geamnestieërden en voor deze gecollecteerd wordt op de kerk hoven, komt het ons van belang voor inlichtingen le krijgen over eei zaak, welke wij reeds vijf- of zesmaal in herinnering gebragt hebbenma! te vergeefs, want telkens bleef onze vraag onbeantwoord. Wat is gewordt van de beruchte inschrijving in 1848, ten voordeele van de slagioffers n Februarij georganiseerd, en waarbij de heer Albert, werkman en lid ra het voorfoopig bewind, als penningmeester fungeerde? De opbrengst ra die inschrijving heeft bedragen 1,700.000 fr., en vele belanghebbenden zot den gaarne willen welen welk gebruik van dit geld gemaakt is. In de vijfde ziliing van hel te Marseille gehouden werklieden-congrc is gehandeld over associatie en coöperatie. Een afgevaardigde van Touli: zette zijne denkbeelden over zamenwerking van kapitaal en arbeid uiteo en formuleerde die in een drietal motiën, o. a. strekkende om de regerii uit le nopdigen tot het instellen eener commissie uit industriëlen en weri lieden, om de Werklieden-Vereenigingen te bestuderen uit een maatscha) pelijk oogpunt en in verband met de tegenwoordige crisis. Toen de rede naar in den loop van zijn vertoog van overleg met de patroons gewaagd! werd hij in de rede gevallen met den uitroep- //Wat? Met onze beulen! Waarop een ander zeide: //Jawel, om dan stroo in plaats van hooi te eti te krijgen! De spreker verklaarde, den protesterenden na het einde zijn rede te zullen te woord slaan maar toen hij hen dientengevolge uitnot digde hunne bezwaren toe te lichten kwam niemand voor den dag. Naar men uit Lugano aan hel Bien Public schrijft, is daar ter ski in den stadsschouwburg met veel succes een looneelspel in vier bedrijft! getiteld: //Vera Sassulitsch" opgevoerd. Zij die de hoofdpersoon voorstelt zoowel als de overige nihilisten, werden uitbundig toegejuicht en voorali moord van generaal Mesenzew in het derde bedrijf en de daarop volgenl vrijspraak van Vera lokten veel toejuiching uit. Behalve in Zwitserlanf voegt de correspondent er bij, zou dit stuk op het vasteland van Eurof zeker bezwaarlijk opgevoerd kunnen worden. Uil Rijsscl wordt gemeld, dat drie jonge menschen van 17 tot2 jaar, in de mijnen van Douchy jammerlijk zijn om het leven gekomen. 5 zijn van een plank gestort en vielen in een afgrond, waar men slechtste lijken terugvond.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2