BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 21 October dS7.9, JVd, <253. l3UiTËi\ LA i\ DSGHE BElïlGTEN. PER TELEGRAAF, 's GRAVENHAGE, 25 October. Tot inspecteur der posterijen voor de provinciën Gelderland en Lim burg is benoemd jhr. L. C. van der Feltz, thans directeur van het postkan- looi' te Goes. De officier van administratie 3e kl. C. C. Hammacher, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluiswordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 3e kl. P. A. Molenaar. De luitt. ter zee 2« kl. A. G. I. baron van Plettenberg, J. C. van Wessem, J. D. Heyning en R. Betz en de adelborsten 1° kl. H. Herman, G. L. Goed hart, S. Woldringh, J. Beeckman, M. W. L. Olivier, B. Nierstrasz, J. J. van Laar, G. C. D. baron van Hardenbroek en H. T. Hoven, worden ge plaatst aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis. Heden voormiddag werd het stoffelijk overschot van den luitenant- generaal J. J. van Muiken, in leven lid van den raad van state, grafwaarts geleid. In den eenvoudigen stoet, welke het lijk naar de laatste rustplaats volgde, merkte men op den kapitein ter zee van Goens, adjudant en afge vaardigde van Z. R. II. den prins van Oranje, eene commissie uit den raad van stateen voorts de generaals üardenbergBooms en Knoop. Ten 12 ure op de begraafplaats Eik en Duinen aangekomen, werd de lijkbaar aldaar opgewacht en naar het graf begeleid door de leden van den raad van state, mitsgaders door den president van de tweede kamer en eene deputatie uit het hoofdcomité van het Roode Kruis. Door den generaal- majoor Hardenberg werd bij het graf hulde gebragt aan den diep be- ireurden overledene. HELCIE. Te Brussel zijn in het Nacht-en-Dag-straatje, een uiterst naauw en domperig straatje, twee zoogenaamde huizen ingestort. Drie personen wer den onder het puin bedolven en levendmaar zwaar gewond, weder te voor schijn gehaald. ENGELAND. LONDEN, 24 October. De koningin heeft den onderkoning van Indië en generaal Roberts per telegraaf haar gelukwensch gezonden met het succes van de Britsche expe ditie in Kabul, en de betuiging van hare tevredenheid aan de officieren en manschappen onder generaal Roberts' bevelen, voor hunne moedige en be wonderenswaardige houding. Uit Kabul wordt gemeld, dat al de in opstand gekomen regimenten thans uiteengejaagd zijn. Met de ontwapening van Kabul en het omliggende district is een aanvang gemaakt. De Emir staat feitelijk onder toezigt totdat het onderzoek naar den moord op het Britsche gezantschap zal afgeloopen zijn. In den ministerraad moet beraadslaagd zjjn over hetgeen nu verder met Afganistan behoort te geschieden. Het plan zou wezen het land niet tc annexeren, maar het te behandelen als Hyderabad. Tot vorst wordt een Afgaansch edele aangesteld, maar een Engelsch resident zal hem ter zjjde staan. Deze controleert het bestuur des lands en heeft het bevel over een sterk Engclsch-Indisch contingent van troepen, dat door den Emir wordt betaald. De belastingen worden geïnd door Afgaansche ontvangers, maar onder Britsch toezigt. De Daily News acht het zeer natuurlijk, dat men in het buitenland de wijze, waarop lord Salisbury in zijne redevoering te Manchester gespro ken heeft, indiscreet acht. Lord Salisbury heeft volstrekt niet aangetoond, hoe Engeland en Europa van het verbond tusschen Duitschland en Oosten- j rijk voordeel zullen trekken, en dat zou hem misschien moejjeljjk vallen aan te toonen. De minister heeft gezegd te gelooven, dat in de kracht en i onafhankelijkheid van Oostenrijk de beste waarborgen liggen voor het even- wigt en den vrede van Europa. Meet men de kracht van een staat af naar het aantal soldaten, die hij op de been brengen kan, dan is Oostenrijk j zeker tamelijk sterk. Maar vraagt men naar de innerlijke levenskracht, die verband houdt met eenheid van gezindheid en belangen onder de bevolking, dan is Oostenrijk waarlijk niet krachtig. Dezer dagen werden te Padslow vjjf zilveren medailles door de "Na- i tional Lifeboat Institution" aan vijf jonge meisjes uitgereikt, die metstorm- weèr in eene boot op zee waren en juist door een visscherssmak op sleep- touw waren genomen. Zij zagen op een afstand van de kust eene boot omslaan, lieten zich van het vaartuig, dat haar op sleeptouw hadlosmaken en roeiden met levensgevaar naar de omgeslagen boot. Zij hadden de vol- j doening één der drie opvarenden te redden. Eenige maanden geleden is een jonge dame te Liverpool, die op het punt stond in het huwelijk te treden, plotseling verdwenen. Daar er geen grond bestond voor het vermoeden dat zij zich vrijwillig had verwijderd, vreesde men het ergste voor het jonge meisje. Door de policie in het ge- heelc koninkrijk en vooral in Liverpool werden geen moeite en kosten ge spaard om het spoor der ongelukkige te vinden. Thans meldt Daily News dat de gezochte te Londen door een geheimen agent van policie is gevon- den. Er is terstond om den vader geseind, die naar Londen is gekomen. Wat er met haar is voorgevallen weet men niet. FBANKRIJK. De staatsraad zou eergisteren uitspraak hebben moeten doen in de zaak van den bisschop van Grenoble, beschuldigd van in zijn herderlijken brief misbruik gemaakt te hebben van zijn geestelijk gezag. Men voorzag algemeen eene veroordeeling van den prelaat; het blijkt echter dat de be handeling der zaak uitgesteld is, omdat het rapport der commissie van onderzoek nog niet gereed was. De prins van Oranje is uit Zwitserland te Parijs aangekomen.' De veroordeeling van Humbert en van de Marseillaise wordt door de Rép. frang. en andere bladen afgekeurd, omdat Humbert daardoor een martelaar is geworden en het getroffen blad zjjnen invloed zal zien toene men. Het Journ. des Déb. is echter van meening, dat de regering in deze zaak de openbare meening aan hare zjjde heeft. Het werd tijd ieder op zijne plaats te zetten en ieder den naam te geven, die hem toekwam; aan den eenen kant de moordenaars, geamnestieerd of niet, hoofddaders of medepligtigen der misdaad; aan den anderen kant de werkelijke slagtoffers, de gijzelaars en de soldaten van het leger van Versailles. De regering heeft het gevaar beseft, haren pligt begrepen. De tot zes maanden gevangenisstraf veroordeelde Humbert staat op het punt in het huweljjk te treden met mej. Lepelletier, zuster van den hoofd redacteur der Marseillaise, met wie hij reeds verloofd was vóór zijne ver oordeeling in 1871. De Marseillaise heeft aangekondigd, dat zij gedurende de veertien dagen, voor welke zij geschortst is, onder een anderen titel zal verschij nen, den bekenden titelle Mot d'Ordre. In het arbeiders-congres, dat te Marseille wordt gehouden, werd ook het woord gevoerd door de secretaris Hubertine Auclerc. Zij sprak over de vrouw en hare taak in de maatschappij. Zij ontwikkelde de stelling, dat de vrouw het slagtoffer is van de maatschappelijke misbruiken en ge bukt gaat onder de tirannie van hen, die het gezag in handen hebben, bit alles heeft plaats onder het schild der republiek. De vrouw is de gelijke van den man uit een intellectueel oogpunt. Gelijkheid moet er dus ook in alle opzigten onder hen bestaan. De vrouw moet stem in de zaken heb ben, zal de maatschappij voor de toekomst op deugdelijke grondslagen ge vestigd worden. De vrouw moet het privilegie dooden. en de ware repu bliek kent geen privilegie. De rede van de spreekster werd zeer toegejuicht. Een bediende bjj »le Crédit Lyonnais" le Lyon, die gelden voor deze instelling moest innen, is met eene som van meer dan 100,000 ir. verdwenen. Te Feysin, depart. Isèrc, is een sneltrein in de zijde van een goede rentrein geloopen. Een der beambten en een reiziger werden daarbij gekwetst. DUIT8CH LAND. De Nd. Allg. Zeil. spreekt het gerucht tegen dat de regering, met het oog op het stijgen der graanprijzen, de inkomende regten met 1 Ja nuari) a. s. nog niet zou heffen, doch de invoering van hel nieuwe tarief tot later zou verdagen. Het officieuse blad zegt dat een grondig onderzoek bewezen heeft dat er geen vrees voor gebrek aan graan behoeft te zijn en dat de hoogere prijzen alleen aan speculatie geweten moeten worden. Het smokkelen aan de Duitsch-Russische grenzeu is, nude lange nach ten zijn gekomen, weer in vollen gang. Ondanks de vele gevaren, die aan dit handwerk verbonden zjjn, houdt een groot gedeelte der grensbewoners zich daarmede bezig. Geheele karavanen worden op Pruissisch grondgebied met spiritus en thee beladenen vertrekken tegen het vallen van den avond om op een geschikte plaats de Russische grens te overschrijden. RUILAND De Agence Russe laat zich omtrent de bekende toespraak van lord Salisbury aldus uit: Wij schorten onze meening over de onvoegzame taal van lord Salisbury te Manchester op, totdat wjj den volledigen tekst zijner rede zullen ontvangen hebben. Voorloopig merken wij slechts op, dat de stelling van het ministerie zeer wankelend moet zijn, wanneer twee leden der regering het noodig achten tot tweemalen toe het schrikbeeld van de Russische eerzucht in het openbaar op te roepen. Men mag evenwel be twijfelen of het verlichte deel van het Engelsche publiek, na de gebenrte- nissen der laatste jarennog geloof schenkt aan de beschuldigingen van lord Salisbury, die Rusland het plan toeschrijft van verovering van Konslantino- pel en eene geïsoleerde handeling in het Oosten. Zoo de overwinnende Russische troepen twee malen in vijftig jaren voor de poorten van Konslan- tinopel zijn bljjven staan, dan ligt hierin wel het duidelijk bewijs, dat de verovering van Konstantinopel niet in de bedoeling ligt van Rusland. Andere Russische bladen beschouwen de redevoering te Manchester als meer bestemd om op de verkiezingen te werken. De Molva gelooft, dat men het beste kan antwoorden met stilzwijgen en met den aanleg vau een spoorweg in Midden-Azié, van Orenburg naar Tashkent, Samarkand en de oevers van den Oxus. WEENEN, 24 October. Door de regering zijn wets-ontwerpen ingediend betreffende een tolverbond met Bosnië en de Herzegowina en tot opneming in het Oostenrijksch-Hongaarsche tolverbond van Dalmatië, Istrië, do stad Brody in Gallicië en verscheidene vrijhavens in Hongarije aan de Adriatische Zee. Voorstellen van geljjken inhoud zullen aan de kamers te Pesth wor den gedaan. BERLIJN, 24 October. Heden namiddag werd in de Matthaei-Kirche een plegtige lijkdienst voor de nagedachtenis van den minister von Bülow ge houden. Alle plaatsen in de kerk waren bezet. Onder de aanwezigen waren de keizer, prins Karl, alle te Berlijn aanwezige ministers en ambas sadeurs, het corps diplomatique, graaf Moltke en verscheidene generaals. PARIJS, 24 October. De Russische troonopvolger en zijne gemalin zjjn te Cannes naar San Remo gereisd. LONDEN, 24 October. Aan den Standard wordt uit Candahar van gis teren gemelddat de gouverneur van Khelat-i-Ghilzaidie sedert het bin nentrekken van generaal Hughes in die stad zich steeds vriendschappelijk jegens de Engelschen betoonde, plotseling met zijn geheelen staf die stad verlaten heeft. In welke rigting hij gegaan is weet men niet. MADRID, 23 October. Koning Alfonsus wordt op 1 November van zijne inspectiereis naar de havens en tuighuizen in Andalusic terugverwacht. Het aantal van hen, die bij de overstrooming in de stad Murcia alleen het leven verloren, wordt op meer dan 1000 geschat. WEENEN, 24 October. De aartshertogin Maria Christina heeft haren verloofde, koning Alfonsus, per telegram verzocht om, wegens de rampen van den watersnood in Murciade kosten van het huwelijksfeest tot het hoog noodige te bepalen, en alles wat hierop kan bezuinigd worden, te doen strekken tot ondersteuning der noodlijdenden. KAAPSTAD. 15 October. De kolonel Lanyon is met een detachement dragonders naar Middelburg vertrokken, ten gevolge van aldaar plaats heb bende onlusten van niet ernstigen aard onder de boeren. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5