BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. gisclie geschriften indt men daarbij brochures over alle soorten van scholen afzonderlijk verzameld, van de bewaarschool lot aan de hoogesclioollevens van paedagogen, oraties van rectoren van Latijnsche scholen en van profes soren, rapporten en verslagen over onderwijs en examens, en dal alles zoowel voor Nederland als van het buitenland. Bovendien heeft professor Bierens de liaan zijn exemplaar der werken van de akademie van Toulouse en van Kopenhagen, alsook van het instituut te Venetië, op de bibliotheek geplaatst, ten einde deze geschriften door belangstellende beoefenaren van de verschillende wetenschappen daar kunnen geraadpleegd worden. lieden middag, omstreeks 1 uur, is mej. I., in de Diefsteegbezig zijnde met glazenzeementen gevolge van het uitschieten van den ladder, voorover door de ruiten gevallen, waardoor zij hoogst ernstig aan den pols werd verwond. Zij werd heelkundig behandeld door den heer D. Haar dochtertje, dat hulp wilde inroepen, had het ongeluk van eenige trappen te vallen, maar kwam er ongedeerd af. Van de "Haagsche Ten-krassen", van den heer J. A. de Bergh, ver scheen dezer dagen N°. 8. Hierin deelt de schrijver mede, dat bij Pen-kras N\ 10 een geïllustreerde omslag gratis zal worden verstrekt en dat daarna, om aan veler wenschen te voldoen, de prijs op 10, in plaats van op 15, cents per nommer zal gesteld worden. Bij de acte-examens voor middelbaar onderwijs, gisteren te 'sHage gehoudenis er geen toegelatenafgewezen 1 voor Nederlandsche taal- en leiterkunde en 1 voor aardrijkskunde; 1 voor Hoogduitsche taal- en letter kunde heeft zich teruggetrokken; 1 voor Fransche taal- en letterkunde is niet opgekomen. Bij de acte-examens voor lager onderwijs werden voor de acte in de wis kunde geëxamineerd 7 candidaten. 1 trok zich terug5 werden algewezen en 1 toegelaten, de heer A. Kars, uit Lexmond. De rijks commissie voor de examens Ier verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen heeft het diploma voor eersten stuurman op de groote vaart uiigereikt aan T. Schmidt, van Rot terdam; dal voor tweeden stuurman op de groote vaart aan J. Wouters, van Terschelling. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering houden. -- Tot leden van bet kiescollegie van Voorscholen en Veur zijn gekozen de heeren J. Steeneveid, J. Baart en J. L. Bernhardi, terwijl er herslem ming moet plaats hebben tusschcn de heeren J. van Dorp en G. Alblas. Door het collegie van notabelen zijn tot kerkvoogden gekozen de heeren L. J. S van lümpen en F. 11. van Iterson en is bij vernieuw ing alsnog ver kozen de heer .1. 11 Kramers. De Willem Ilareniz is heden ten 12 ure te Amsterdam in liet marine dok aangekomen. Aan de bemanning viel eene hartelijk ontvangst ten deel. - Hel stoomschip Hladuravan Amsterdam naar Batavia, is op 21 Octo ber Gibraltar gepasseerd. De Hampton, van Batavia naar Rotterdam, is op 20 October van Porl-Saïd vertrokken. Te Vlaardingen heeft, bij bet schoonmaken van het zoogenaamde beste vat in een der branderijen, een knecht, doordat men de onvoorzigtigheid had met licht daarin te komen, zulke hevige brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Aan het gymnasium te Dordrecht is een rijkssubsidie verleend ten be drage van ƒ4180. Naar men uit Zwolle meldt is het water sterk vallende. De sluizen der Willemsvaart zijn weder geopend. Toen Dingsdag II. de stoomboot van Drachten op hare terugreis van Sneek nabij de Oude Schouw onder Irnsutn kwam, werd uit een aldaar liggend scheepje op het onverwachtst een schot gelost, liet had dit gevolg, dat een op bet dek staand passagier uit Opeinde-zwaar gewond werd in hel aangezigtden schouder en het beenen een koe aan den rug. Som migen meenen dat het schot op den kapitein der boot gemunt was; anderen gelooven dat het op wild was gemunt. De policie doet onderzoek. Eene groote boerenplaats, l'/2 uur verwijderd van de grens der ge meente Groningen, is eergisteren tegen middernacht een prooi der vlammen geworden De gloed was zoo fel, waarschijnlijk ten gevolge van brandend t hooi. en de lucht was in het noorden zoo vuurrood gekleurd, dat te Gro- I ningen de torenwachter en de policie-beamblen het brandsignaal gaven, alsol de brand in de kom der gemeente was uitgebroken. Als curiositeit wordt vermeld dat bij den Ie Tilburg plaats gehad heb benden verkoop van gevonden en onafgehaalde voorwerpen bij de maat schappij lot exploitatie van staatsspoorwegen o. a. voorkwam: 1 stuk Oost. Zilvermetallick van 100 fl., met 15 verschenen coupons, alsmede 1/20 kooplot, waarop in de 290,te staatsloterij een prijs gevallen was. 's GRAVENHAGE23 October. Z. M. de koning-groothertog heeft tot grootkruis van de orde van de Eikenkroon benoemd den gepens. luitenant-generaal G. P. de Neve, onlangs afgetreden kommandant van het Nederl. Ind. leger. Aan den heer mr. W. baron van llceckeren van Keil, laatst minister van buitenlandsche zaken, is een pensioen verleend van ƒ2025 'sjaars, en aan den heer 51. L. van Deventer, laatst consul-generaal der Nederlanden in Brazilië, een pensioen van ƒ2559 'sjaars. Tot betaalmeester te Roermond is benoemd mr. V. F. II. 51erlz, thans ontvanger der registratie aldaar, uit welke betrekking hij tevens eervol wordt ontslagen. De kapitein-luit. ter zee D. G. E. Wolterbeek Mullerl5 officier aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-aciiviieit gesteld en vervangen door den kapitein-luit. ter zee J. 51. Brevet. De luit. ter zee 1' kl. G. J. Buyskcsdienende als 1« officier aan boord van het wachtschip te Hellcvoetsluis, wordt overgeplaatst in de rol van hel wachtschip t( sterdam en belast met hel bevel over de met dien datum iip diensti( len sloomkanonneerboot Gierin de betrekking van l,n officier w0| vervangen door den luit. ter zee lc kl. J. G. J. Spanjaard. De generaal-majoor Pfeifler, kommandant der 2e divisie, is president der Fransche republiek lot kommandeur en de luit.-kolot infanterie Joost tot officier van het Legioen van eer benoemd. -- De leden van de eerste kamer der stalen-generaal zijn ter verg;; bijeengeroepen tegen Dingsdag 4 November a. s.des avonds ten I In de zitting van de tweede kamer van heden werd bij het hoo! "Uitgaven in Indië" van de Indische begrooting cen tal van punten besp- waaronder het inlandsch onderwijs. De heer 5Ioens droeg aan op vordering van de opleiding aan kweekscholen. De heer Heydenryck onderwijs zonder godsdienst onmogelijk. De heer Keuchenius verji zijne eerste rede, die bedoelde de onoverkomelijke klove aan te wjj# schen protestanten en katholieken, hoe eenstemmig zij ook zijn opzigten. De heer van der Hoeven laakte het dat de heer Keuchen: fakkel der tweedragt was komen werpen. Verschil van geloof wn onoverkomelijk bezwaar om zamen te werken. Slorgen voortzetting "publieke werken". Gister avond kwamen drie haringschuiten, allen met meer of verlies te Scheveningen aan, de eerste na eene langdurige reis, met van ruim 40 netten met toebehoorenwelke Zondag avond door een zijn afgevischl; de tweede na lange reis met verlies van 14 netten; hadden eeu tamelijke lading haring; de derde, die slechts enkele da: zee was, met verlies van 24 netten en bijgevolg zonder haring. In den algeloopen nacht is tusschen Scheveningen en Katwijk e« Iandsche geladen stoomboot door het mistig wcêr aan wal geraakt schip staat op de buitenbank en heeft, zoo men zegt, een anker Er is om een sleepboot getelegrapheerd om te beproeven het vaarlui; te halen, waartoe wel kans beslaat, als hel weder, ondanks den N. W, zoo blijft. IS K Ld! E. De botsing op de spoorlijn Antwerpen-Brussel heeft plaats gehad tttsi den gewenen trein die ten 9 ure uit Brussel vertrekten een goed trein uit Luik. De machinist van den eersten trein ziende dat lii; goederentrein moeijelijk kon ontwijken, zette allen mogelijken stoot om het gevaarlijke kruispunt voorbij te komen, doch hij mogt erne slagen. De goederentrein drong dwars door een waggon 3'° kl.diei rukt werd van het voorste gedeelte van den trein en sleepte insgelijks! andere waggons mede, welke een eind werden voortgeworpen en ii diepte van 6 meters geslingerd. Twee dezer waggons werden letterlj spaanders geslagenvan de banken en wanden was niets heel gebleva derde waggon bleef heel, doch werd onderste boven op de andere gesl In deze drie waggons bevonden zich vele passagiersdie mede in de i stortten en onder de vernielde wagens werden bedolven. Afgrijselijk w de kreten, die allerwege werden gehoord en onbeschrijfelijk bet bit tooneel dat daar plaats had, te midden der duisternis en bij hevigem en regen. Aanstonds werd hulp verleend en vond men helaas de Ij van den stoker van den goederentrein en van een bediende van den gierstreinbenevens een aantal gewonden. Men vreest dat een 18-j meisje aan de bekomen wonden zal overlijden. De locomotief van goederentrein is met zijn tender en G waggons, die met aardappelen; den waren, door het geweld van den schok buiten de lijn geworpet verbrijzeld. De oorzaak van dit ongeluk wordt toegeschreven aan den selwachter, die vergeten moet hebben de noodigc signalen Ie geven en wissel te verleggen. 5Ien doet daartoe onderzoek. Roerend zijn de neelen, welke omtrent deze ramp verhaald worden. Zoo zag o. a. spoorwegbediende, die zelf aan hel hoofd gewond was, iemand in water spartelen. Zonder aarzelen sprong hij in de gracht en haalde er drenkeling uit. Men oordeele over zijn vreugde, toen hij bemerkte, bij zijn eigen kind had gered. Zoodra de tijding! te Slechelen bekend was, begaf zich de stationifbie met het noodigc personeel naar de plaats der ramp, waar zich ook spor',51o; de heer Varlez, procureur des konings. bevond, om de redding der veithet gelukten te beproeven en de noodige hulp te brengen; de soldaten bet artillerie hebben daaraan de krachtige hand geleend. De gewonden wert - van de plaats weggedragen naar Stechelen en in de digsi bijstaande buifroh verzorgd door de ontbodene geneesheeren. Op het oogenblik dat men belPos was de gekwetsten te redden, barstte er een brand uil te Mechelen, nazegt de overdekte markt, hetgeen een gedeelte der redders verpligt heeft zUlat naar het tooneel dezer nieuwe ramp te begeven. »uu Onder de planten, welke koning Leopold II uit de kassen van Englif - heeft aangekocht, bevindt zich een reusachtige palmboom, die eene boo.klat heeft bereikt van 13 meter; de voet van den stam meet 1.90 meter(tet de kruin beeft niet minder dan 8 meter middellijn. Dezer dagen is^aa wonderbare plant van Enghien naar den wintertuin van het kasteel sm Laeken overgebragt. liet vervoer is zeer moeijelijk geweest. Hel gew»»c beliep niet minder dan 24200 kilogr. Van Enghien naar Brussel werdfr1 wagen, waarop de boom geplaatst was, door 17 paarden getrokken eu fB' de brug van Laeken tot op zijne bestemming door 21 paarden. P EI GEIiAND. LONDEN22 October. liet parlementslid Childers heeft in eene openbare rede de mecniê11 uitgedrukt, dat, niettegenstaande de verzekeringen van lord Salisbury',,gl he pi lei lie sic vei ga be' ten

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2