leibscbe courant* P7't. S°. 251. VRIJDAG 24 OCTOBER. lie (nuraut verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgexoiulerd. be jnijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met hel Verslaq der Handelingen ran den Gemeenter aad f3.35, franco p. p, f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ljaars, huilen de etpediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, He prijs der Advertentie» is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cents. ST A l)S-BER ICIITEN. ens "BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden; 4 Gezien art. 7 der Algemecne Politieverordening, vastgesteld den 24sleD October 1867 Gemeenteblad n°. 12); Boen te weten dat doorbeningevolge art. 6 dier Verordening, benoemd is: Wj |oi Heer der Gebuurte n°. 15 ol n® 2 van Wijk V de heer J. J.HASSEL- kefjVCll, ter vervanging van den heer Ju. De la Hue, aan wie», wegens Ajierirek uit de gebuurte, een eervol ontslag is verleend; tol Raad dier gebuurte de lieer II. A. DE LA Itl.IE, en zulks in de plaats —jan den heer J. J. Hasselbach, die tot heer dier gebuurte is benoemd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 23 October 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen Ie weten, dat oor hennaar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Verordc- ing op liet hrandwezen van den 15llen Juni/24sUo Augustus 1871(Gcmeen- elilml n". 14) op voordracht van den Wethouder, Voorziiter der Commissie in Fabricage, zijn benoemd: lo: spuitgasten aan de Stads-spuit 5, N. DE ZWART, W. POELIJOE i 11. VERVARk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 23 October 1879. E. KIST, Secretaris. Be BURGEMEESTER der Gcmccnle LEIDEN; Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer J. Kimmel, jgeneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: een lenzen peluw, een veeren peluw, een donzen kussen, twee veeren kussens, katoenen deken, een wollen deken, een linnen laken, een kindcr- dekenljc, een tafellaken, iwec kinderlakens, drie borstrokken, drie kin- lerliemilcn, twee broeken, een paar sokken, een slroomatras, lochehoorcndc aan Marinus Van Beest, wonende te Leiden, door typhus abdorainalis zijn besmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting be lmoren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n\ 134); Besluit en beveelt levens: de bovenomschreven goederen onmiddclijk in beslag Ie nemen, te ont eigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke j ".wijze ter openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 22 October 1879. V. o. BRANDELER. BINNENLANI>SCiIK BKBKÏTK.N. LEIDEN, 23 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen een verzoek -'an L. E. Nicuwenhuizen, tot het leggen van een gasbuis van de stad tot "taan zijne fabriek van verduurzaamde levensmiddelen buiten de Morschpoort zijnde een afstand van 107 meiers, onder waarburg van een gasverbruik tiran 100 's jaars. Dj Aan de orde was het verzoek van het bestuur der kweekschool voor zee- Smart tot wijziging van het raadsbesluit van 24 April jl. Door burg en "weih. was daarop gunstig, door de commissie van financiën ongunstig gc- jadviseerd. De heer de Laat de Kanter trad in eenc wederlegging van het 3jirapport van de commissie van financiën, dat zijns inziens niet getuigde van j( welwillendheid jegens de kweekschool. De strekking van het verzoek was eenvoudignamelijkom zoo min mogelijk op kosten gejaagd te worden. Ten gevolge van het reeds genomen besluit moest een registratie-regt van bgevcer ƒ200 betaald worden. Die onkosten waren hoog voor ecne instel ing, wier middelen beperkt zijn. Dat het verzoek zou zijn vervallen, ijaldien men niet verzuimd had het contract op te maken, was niet waar. Er bestond geen verband tusschen die beide zaken. De gc- 2( meen te kon daardoor ook geen nadeel lijden, llij trad verder in eenc IIIberekening om aan te toonen dal na verloop van jaren de zaak een Utfnict onbelangrijk voordeel voor de stad zou opleveren. Dat de inslel- j'i"® aanspraak had op welwillendheid, meende hij volmondig bevestigend te moeien beantwoorden. De kweekschool was een sieraad, meer dan een sieraad der stad. Zij was ook voordcelig voor de gemeente; het verblijf van 200 a 300 jongens was gecnc onverschillige zaak. Sedert de oprigting der school waren ook 196 jongens uit deze stad voor de zeedienst opgeleid, en wat zou er misschien van die jongens geworden zijn, indien dit toe- vlugtsoord niet aanwezig was geweest. De heer van Hettinga Tromp drukte zijn leedwezen uit dat er was gesproken van onwelwillendheid. Daarvan was geen sprake. De commissie van financiën had alleen onderzocht in hoeverre de zaak overeenkwam met het gemeentebelang. Door het verwrin gen van het regt der gemeente zou dit grootendeels verloren gaan. Men mogt van het besluit niet afwijken om de registratie-regten te ontduiken. De heer Scheltcma had bedenkingen tegen de financiële beschouwingen in het verzoek voorkomende. Men had er niet op gelet dat de gemeente ook liet geld had moeten leenen en dus voor rente en aflossing moest zorgen. Hij gaf ccnc berekening, volgens welke de zaak na verloop van jaren eene voor de stad niet voordeelige uitkomst zou opleveren. Beide sprekers werden door den heer de Kanter kortelijk beantwoord. De heer Hartevelt wees mede op hetgeen door de stad zou moeten worden betaald. Het woord ontduiking was wel onaangenaam, maar het kwam toch daarop neer, wanneer men een contract ging opmaken, waarvan geen registratiegeld werd betaald. Ook de heer Tromp achtte het ontduiking, wanneer men eene overeenkomst sloot en eene acle opmaakte daarvan afwijkende. De heer de Laat de Kanter kon niet toegeven dat hier van ontduiking sprake was. Ontduiking was alleen dat niet betaald werd wat verschuldigd is. Men vroeg nu ook eene wijziging van het vroegere besluit. De voordragt van burg. en weih. bet rellende dit verzoek werd daarop in stemming gebragt en met 12 tegen 10 stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer Cock werd nog besloten dat er voor de leening eene behoorlijke obligatie zal worden opgemaakt. Dit was hel gevolg van eene discussie over de vraagof de uitvoering van het besluit geheel en al a3it burg. en weth. moest worden overgelaten. Bij deze discussie bleek ook dal de heer Tromp van gevoelen was dal bij den grondwaarvan hier sprake was, nu ook het gebouw behoorde, dal daarop was geplaatst. Aan de orde was verder de voordragt tot het aanleggen van trottoirs. De heer Cock zcide dat hij daarbij wilde spreken over het eigendomsregt om trent de sloepen. Hij wilde dit volgaarne in eene openbare vergadering doen. maar wist niet of burg. en weih. daartegen bezwaar hadden. De voorzitter onderwierp dit aan het oordcel der vergadering en met 16 tegen 5 stemmen werd besloten bedoeld punt met gesloten deuren te behandelen. Nadat de deuren weder geopend waren werd, op voorstel van den voor zitter, tot het aanhouden der voordragt overgegaan. De voordragt tot wjjziging van het kohier der plaatselijke directe belas ting werd goedgekeurd. De heer Verstcr wees op de groote verschillen door gedep. staten in de aanslagen gebragt en geloofde dat in het volgende jaar de moejjelijkhcden zouden toenemen. De voorzitter meende dit punt thans niet te moeten besprekenaangezien daarover met gedep. staten besprekin gen plaats hadden. De heer Scheliema vroeg in hoevele termijnen er nu zon moeten betaald worden. Het antwoord was in twee termijnenhet geen de heer Scheliema voor velen lastig achtte. De voorziiter hoopte dat de belastingschuldigen wel iets zouden weggelegd hebben. liet verzoek van J. F. de Kenning, tot het maken van eene nitlozing, werd toegestaan, en aan G. Cloos werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ambtenaar belast met het toezigt op de honden. Dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan met 1 Sept.op welk tjjdstip die ambte naar is aangesteld tot definitief inspecteur van policie. Men meldt ons dat professor Bicrcns de Haan voor weinige dagen een niet onaanzienlijk geschenk heeft gegeven aan onze universitcits-bibliothcek. ZIIG. had sedert vele jarcti met veel zorg alle brochures en geschriften ver zameld, die over het onderwijs hier ie lande verschenen, benevens zeer vele, die in het buitenland werden uitgegeven. Deze pacdagogische collectie, welke uit vele duizenden dunne octavo- en quarto-boekjes bestaat, is thans door den naauwgezetten verzamelaar aan de curatoren der universiteit aan geboden, die haar met dank hebben aangenomen; want zoowel bet onder wijs in het algemeenals het middelbaar en hooger onderwjjswordt door de daarover geschrevene brochures, betreffende wettelijke regeling en geschie denis, in deze verzameling vertegenwoordigd. Zij vult tusschen de 80 en 90 portefeuilles en beslaat met eenigc lijvigcrc boekwerken over dezelfde onderwerpen ruim dertig ellen. Behalve tal van vlugschriften en paedago-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1