Te Bridle heeft een brand plaats gehad in een schuur nabij hel tor pedo-magazijn. Het vuur bleef gelukkig beperkt tot de schuur, terwijl een paar woningen gedeeltelijk beschadigd werden. Een gehuwd persoon, vader van verscheidene kinderen, heeft eergis teren avond, in de nabijheid van Dordrecht, met een scheermes eene jonge dochter vermoord, met welke hij vroeger op den loop was geweest en dien avond was uitgegaan, llij is, of heeft zich zeer ernstig met het scheermes gewond en bevindt zich in het gasthuis. Tot groot gerief van de vele passagiers en rijtuigen tusschen Sloten en Haarlemmermeer en van de scheepvaart in de Ringvaart werd Zaturdag de nieuwe draaibrug, welke met 1 November gereed moest zijn, beproefd, goedgekeurd en in gebruik gesteld. Zaturdag avond is op den spoorweg Haarlem --Helder de laatste trein naar den Helder bij Uitgeest ontspoord. Na adsistenlie uit Amsterdam kon de dienst den volgenden ochtend weder geregeld geschieden. Een goederen wagen had schade bekomen; de locomotief en tender lagen in het zand. Te Utrecht is de internationale tooneelwedstrijd, uilgeschreven door de rederijkerskamer "de Genestet", gehouden. De tooneelmaatschapprj "de Volksvrienden" te Gent bragt "De viool van Cremona", naar de bewerking van mr. J. N. van Hallten tooneele. De Amsterdamsche vereeniging "Tha lia" gaf "Een liedje van moeder", van Jan Roeland; de rederijkerskamer "Bilderdijk" van Alkmaar »de Azijnverkooper", naar het Duitsch van Carl Grünert. Gent won den eersten prijs met 78 punten, Amsterdam den tweeden met 75, terwijl Alkmaar 53 punten behaalde. De eerste prijs be stond in een groote zwaar verguld zilveren medaille en 50 gulden, de tweede in een groote zilveren ecre-medaille en 25 gulden. Dr. A. W. Bronsveld, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Haarlem, heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Uit Zwolle meldt men dat het water op het Zwarte water en in de stadsgrachten zoodanig is gewassen dat vele hooilanden zijn ondergeloopen. Men heeft de sluizen der Willemsvaart moeten sluiten. De crediteuren van D. Mulder Dz. te Winschoten zullen waarschijnlijk 55 pCt. hunner vorderingen ontvangen. Het passief bedraagt bijna 1 mil- lioen, het actief circa 6 Ion. Tusschen de. oorspronkelijke balans van den gefailleerde en de sedert opgemaakte is een verschil van ruim ƒ50000, in hoofdzaak voortspruitende uit eene vergissing van den gefailleerde. Hij had nl. een post van dat bedrag, in Ilibcrnia-aandceleneenige dagen voor het faillissement op naam zijner vrouw laten schrijven, omdat hij in den waan zeide te verkeeren builen gemeenschap van goederen getrouwd te zijn en daarom geregtigd meende te zijn dit bedrag van de faillite massa af te zon deren. Toen echter bleek, dat er geen huwelijksvoorwaarden bestonden, zijn die 48 aandeelen weer in den boedel teruggebragt. Door wijlen den heer mr. W. W. Ruma, in leven president van het hof van Friesland en kerkvoogd van de herv. gemeente te Weidum, is een legaat van 1000 toegekend aan de kerkvoogdij en eene gelijke som aan de diaconie te Weidum. Zondag avond is te Oud-Gastel op nieuw brand uitgebarsten. Het huis en de schuur van J. Maatjes werden in de asch gelegd. De inboedel ging geheel verloren en 4 stuks vee kwamen in de vlammen om. 'sGRAVENHAGE, 21 October. Door Z. M. zijn benoemd, tot ontvanger der registratie en domeinen te Enkhuizen, de heer P. van der Mark, thans te Sittard; der registratie en domeinen voor de burgerlijke akten n°. 2 te Amsterdamde heer P. Scheffer, thans ontvanger der registratie voor de geregtelijke en administrative akten en der domeinen aldaar; der directe belastingen te lvoudum, de heer P. A. Broers, thans te Hedel c. a. Tot ordonnance-ofïicier van Z. M. den koning is benoemd de le luit. bij het reg. grenadiers en jagers R. baron van llecckeren van Molecaten, thans gedetacheerd bij het militaire huis des konings, en in verband hier mede overgeplaatst bij den groolen stal. Aan den gepens. kapitein hospitaaldirecteur B. van Rijswijk is, bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, de rang verleend van majoor. - De kapitein-luit. ter zee G. Kruys wordt eervol ontheven van het bevel over het artillerie-instructieschip het Loo. Dat kommandement wordt op gedragen aan den luit. Ier zee le kl. J. P. Mercier. Op non-activiteit worden gesteld: de luitt. ter zee l' en 2e kl. P. le Comte en R. C. A. L. Jansen van AlFerden en de officier van gezondheid 1' kl. G. Karssen, die- jj ncude aan boord van het ramschip Stier; de luit. ter zee 1' kl. II. F. Ver- hesgen, de luitt. ter zee 2C kl. A. G. J. baron van Plettenberg en S. K. Sijbrandi en de officier van gezondheid le kl. J. A. G. Hulst, dienende aan boord van den monitor Krokodil; de luitt. ter zee 2' kl. R. Betz en II. J. van Bissilick, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis; de officieren van administratie 2e en 3e kl. N. W. Lasonder en W. Pronk, dienende respectivelijk aan boord van het ramschip Guinea en het sehroef- stoomschip Marnix. en de luit. ter zee le kl. 11. L. C. Wolterbeek Muller, de luitt. Ier zee 2e kl. J. Luyijes, J. van Brakcl Schimmel en jh'. G. S. Borecl, en de officier van administratie 2' kl. W. F. Klompé, dienende aan boord van den monitor ddder. Voorts worden 1 November aanst. ge plaatst: aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee 2' kl. J. C. Cramer; aan boord van het wachtschip le Hellevoetsluis, de luitt. ter zee 2' hl J. A. Kloet en P. G. W'. Vandeveldc; aan boord van het ram schip Guineade officier van administratie 1' kl. G. D. van Werdt; aan boord van het schroefslonmschip Marnix de officier van administratie 2' kl. I,. C. Duhne, en in de rol van het wachtschip le Willemsoord en belast met dc waarneming der geneeskundige dienst bij het kon. instituut voor de marine, 's rijks werf en het gedeelte van het corps mariniers in garni zoen aldaar, de officier van gezondheid le kl. I. Meijers. Door den minister van koloniën is de heer A. J. V. Giesberger, werkzaam in de fabriek van de hh. Christie Nolet en de Kuyper te Delfs haven, gesteld ter beschikkitfg van den gouverneur-generaal van Nel Indiëom te worden geplaatst als ingenieur 2e kl. van hel sloömwezjj de fabriek voor de marine en hel stoomwezen te Soerabaija. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp kt fende de tucht op de koopvaardijschepen aangenomen met 42 tegen stemmen. De beraadslaging over de Indische begrooting is aangevam Dc heer Lentinck bestreed de houding der regering in zake de vr« nederzettingen in den Archipel. De heer Keuchenius wees op de nada werking der patentbelasting. Morgen is de minister aan het woord, BU1TENLANDSCIIE BKUIGTIvN. de vei lie Lo: alk De te dri bre dei 501 oio zijl ENGELAND. LONDEN20 October. Tot militair gouverneur van Kabul is benoemd generaal Ilills, zal de Indische prins in Engelsche dienst, Nawab Ghelam Hussein Kl ter zijde staan. Tot dusver zijn door de Engelschen in Afganistan stukken geschut en een aanzienlijke voorraad ammunitie buit gemaald. Zaturdag morgen, tusschen half vijf en vijf ure, is op onderschei! plaatsen in West-Cumberland eene aardschudding gevoeld. Te Marj] werden stoelen, deuren en tafels heen en weder bewogen; ineen werd keukengereedschap dooreengeworpen en viel een schilderij naar b den. Een felle bliksemstraal werd te gelijk met den schok waargeiiom FRANKRIJK. De reeds vermelde circulaire van den minister van justitie aan de pp reurs-generaal is van den volgenden inhoud: "Sedert eenige weken vers| den sommige dagbladen onbekommerd valsche tijdingen en voor eent goeder trouw gevoerde gedachten wisseling, welke de openbare meei kan voorlichten, stellen anderen hoon en beleedigingen tegen de re»« der republiek in de plaats, meestal zich overgevende aan heftige aanvi tegen de constitutie. Oproerige manifestatiënaansporingen tot het omi werpen van de wettelijke regering doen in bijeenkomsten, redevoer» en geschriften van allerlei aard zich voor. Dergelijke praktijkenindien geduld werdenzouden spoedig schade doen aan het gezag der wetten, bevolking verontrusten en de belangen des lands in dc waagschaal steil Derhalve noodig ik u uit, alle redevoeringen, geschriften en handeling! welke u met de wetten in strijd en voor repressie vatbaar mogten dunjj voor de reglbanken te brengen". De Rep. frang. zegt dat deze circulaire in zeer vage en algemeeiif woordingen is gesteld. Alleen uit de practische gevolgen zal de strekt er van kunnen blijken en die gevolgen hangen weer geheel af van geest, welke de parketten bezielt. Meer dan ooit toonen al deze onzet heden de noodzakelijkheid aan, zegt het blad, van dc beloofde herzieui der drukperswetten. Het Journ. des Déb. verzekert, dat de heer Hérold werkelijk bij prefectuur van het Seine-deparlement protest heeft ingediend tegen de digheid van de verkiezing van Humbert als lid van den Parijschen meenteraad. Blanqui is Zondag te Lyon aangekomen en aan het spoorwegstali j door het socialistisch comité ontvangen, onder het aanheffen der krti j van: Leve Blanqui! Leve de amnestie! Leve de republiek! Eene voll menigte van 600 personen vergezelde Blanquionder het zingen "Marseillaise". Twee geamneslieerden verschenen dezer dagen, meldt de Gaz. Trib., voor de correctionele policie. Dc een, Auguste Drest genaamd, beschuldigd van hoon jegens polieie-agenten. Reeds had hij drie vonnis J wegens diefstal en misbruik van vertrouwen, was ter dood veroordeeldi vt-eest wegens het aanzetten tot burgeroorlog en manslag, doch had zij straf in deportatie zien veranderen. In hechtenis genomen, omdat hij herbergier en diens vrouw beleedigd had, schold hij den agent voor Bil! uit. llij werd tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. De tweede lfJ schuldigde, zekere Pierre Laurent, die des nachts de "Marseillaise" op openbaren weg gezongen had en hierop door een agent opmerkzaam maakt werd, voegde dezen toe dat hij van ginds kwam en hem wel tijda de aanslaande Commune zou vinden. Naar men aan de lud. Beige meldt zouden aan het departement marine en koloniën merkwaardige ontdekkingen zijn gedaan ten aanzit van sommige koloniën. In Senegal zou feitelijk de slavernij niet allef nog altijd bestaanmaar zelfs door de regering beschermd worden. In al steden en dorpen kon men een os tegen een man verruilen en een pai is er vier volwassen mannen waard, wier prijs omstreeks 300 fr. hoofd bedraagt, Eene jonge, schoone negerin wordt met twaalf- tot vj tienhonderd fr. betaald. De slaven plegen naar St. Louis te vlugten, i| den waan, dat zij daar vrij zullen zijn, maar worden opgeëischt en gert geld op last van den directeur der politieke aangelegenheden uitgeleverd. Te Lyon heeft zich zekere Louis Garel, een der uit Nieuw-Caledoni teruggekeerden candidaat gesteld. Hij beveelt zich aan als voorstander v« de radicale en socialistische republiek en neemt het imperatief mandaat aai llij wil vrijheid van de gemeente, afschaffing der prefecten, verbod vi allen aanleg van een groot openbaar werk, tenzij ondernomen in het bclai der volksklasse, of om te voorzien in den nood, ontstaan door eene cris onder de arbeidende klasse. Jaarlijks wil hij aan de kiezers rekenscbl geven van de wijze, waarop hij hel hem toevertrouwde mandaat heeft ui geoifend, waarom hij in de ce'ne zaak voor heeft gestemd, en in de andei zaak tegen. SPANJE. De berigtcn omtrent de overstroomingwaardoor verschillende provi ciën werden geteisterd, luiden zeer treurig. In dc provincie Mttrcia wei str vei dai Z0!

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2