m mm mmm PKR TELEGRAAF. ADVERT ENTIEN. den IC'*'0 Mei heeft men zich mei een votum van wantrouwen te vrede gesteld en de verdedigers der republiek heeft men tot altoosdurende balling schap veroordeeld! Naar de Télêgraphe meldt heeft een der legerkommandanten den president der republiek) onder het oog gebragt, dat men in het leger er zeer gebelgd over is, de officieren, die, nadat zij de opstandelingen der Commnne overwonnen hadden, de weinig aangename taak op zich hebben genomen in een krijgsraad te gaan zitten en regt over hen te spreken, telkens te hooren uitschelden voor moordenaars en beulen. De generaal voegde er eerbiedig bij, dat die toestand niet kan voortdurenzonder moede loosheid in het leger te veroorzaken en weerzin tegen de militaire dienst te kweeken. Hierop antwoordde de president: Generaal, gij kunt gerust zjjn. Ik ben te Parijs gekomenom aan dit alles een einde te maken. De achting jegens het leger ligt mij even na aan het hartals de eerbied voor de wetten. Donderdag 11. had er te Parijs eene bijeenkomst plaats van de schrijn werkers, die het werk hebben gestaakt en die aan hun hoofd een werk man, zekeren Cazelles. hebben, eigenlijk de ziel der gcheele zaak. De dis cussie, die aanvankelijk over de onderhandelingen liep met de patroons, breidde zich spoedig uit, ook tot politiek, en wel tot het regt van ver- eeniging, zelfs tot art. 7 van de onderwijswet, maar vooral tot economische zaken; er werd gehandeld over niet meer of minder dan »het afschaffen van alle patroons". Gazelles zette over dat punt zijne denkbeelden uiteen. De werklieden hadden slechts elke maand een paar franken af te zonderen, en over 10 jaar zouden alle patroons afgeschaft zijn en op zijde gezet. Te Marseille heeft Donderdag II. een hevige storm gewoed, waardoor tal van menschen werden omvergeworpenboomen ontworteldenz. Een beambte, die 1500 fr. was gaan incasseren, werd mede tegen den grond geslingerd. Zijne portefeuille sprong open en de bankbilletten werden door den wind heinde en ver verstrooid. Slechts voor 200 fr. werden er van teruggevonden. Bij Carcassonne is een knaap van 13 jaren gevat, die een kind van 4 jaar vermoord heeft, door het met een steen den schedel te verbrjjzelen en met een zicht in stukken te snijden. Het deerlijk verminkte lijkje is op twee kilometer afstand van de ouderlijke woning gevonden. De moor denaar heeft bekendmaar weigert volstandig te zeggenwat hem tot deze gruweldaad dreef. SP1NJE. Een orkaan, gepaard met hevigeu regen, heeft de wateren in de pro vinciën Andalusie, Alicante, Murcia en Malaga buitengewoon doen zwellen. Verscheidene dorpen in de vallei zijn geheel en al ondergeloopen en ver woest. De gouverneur van Murcia heeft aan de regering gemeld, dat er meer dan 300 menschen in den vloed moeten omgekomen zijn. Reeds waren vele lijken gevonden. Hoeveel vee verdronken is, is nog niet te ramen. De wijnoogst is over eene grootc uitgestrektheid vernield. De regering heeft bevolen de ongelukkigen zooveel mogelijk te hulp te komen. De koningdie weldra de havens aan de Middellandschc Zee zou bezoeken, zal thans de reis over de geteisterde gewesten ondernemen. DITIT9C1IL.AND. De Köln: Zeit. gelooft dat het tractaat tusschen Duitschland en Oos tenrijk reeds in de afgeloopen week door den keizer is bekrachtigd. De algemecne synode der evangelische kerk in Pruissen heeft beslo ten, den opper-kerkeraad te verzoeken, bij de regering de noodige stappen te doen ter verkrijging eener wet, krachtens welke strafbaar worden ge steld alle personen, die op straat of in openbare lokalen in dronkenschap verkeeren, alsook alle kasteleins enz,, die zulke personen in hun lokaal dulden of hen met sterken drank bedienen; voorts dat ieder, die zich de dronkenschap tot eene gewoonte heeft gemaakt, tegen zijn wil naar een verbeterhuis kan worden gebragt, De heer Oscar Carré, die zich met zijn circus te Munster bevindt, heeft een weddingschap aangegaan, om binnen den lijd van 14 dagen ieder paard zoodanig te dresseren, dat hel alle toeren in de hooge rijschool zal kunnen verrigten. Een cavallcrie-officier, die de weddingschap aangenomen en beloofd heeft eene belangrijke som Ie zullen betalen zoo hij verliest, heeft als voorwaarde gesteld, dat Carré op het bepaalde tijdstip met het paard van den officier in eene openbare voorstelling proeven zal geven, dal hij het paard zoo als vastgesteld is heeft afgerigt. Te Saratof. in de hoofdstad van het Russische gouvernement van dien naam, heelt de policie eene vrouw gevondendie drie jaren lang in een kelder, geketend, slecht gevoed en niet gekleed, opgeslotenwas gehouden door haren oom, die zich op die wijze van eene erfenis wilde meester maken, hoewel bij buitendien reeds zeer rijk was. De ongelukkige vrouw kon bijna niet meer spreken; haar ligchaam was geheel met wonden overdekt. Men heeft haar in een hospitaal gebragt en den oom in hechtenis genomen, die te vergeefs 200,000 roebels aanboodals men hem in vrijheid wilde laten. OOST-INDIK. BATAVIA. 11 September. De Java-Bode meldt: De gouverneur van Atjch en onderhoorigheden telegrapheertdat drie kolonnes ontbonden en de noordooster-en zuidooster linie (behalve bivouacs Tocngkoep en lvroengkali) op voet van vrede gebragt zijn. Op een strategisch en hoog gelegen punt in de XXVI Moekims, wordt een kampement opgerigl voor een vcldbalaillon. Zoo kan men de gebeurte nissen weer afwachten. De aandrang om de legerslerkle te Aljch te ver minderen, is bijzonder sterk; welligt zal hij ten gevolge hebben, dat men zich weer overgeeft aait het optimisme, hetwelk vroeger zulke wrange vruchten voorlbragt. Men meldt uil Koelei: De natuuronderzoeker Carl Rock, aan wien door hel Nederl. Indisch gouvernement eene missie is opgedragen ten be- j hoeve van 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, kwam den lGfn Julij jl. alhier aan, en begaf zich onmiddellijk naar den Sultan van Koelei, alwaar hij eenrgen tijd doorbragt. Van Teggarong begaf genoemde heer zich naar de binnenlanden van Koelei, vergezeld van een vertrouwd hoofd en noodige volgelingen, en heeft het plan de reis van uit het gebied van Koetei te maken over land door het gebied van Teweh naar Bandjer- massing. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2en commies bij de algem. rekenkamer E. J. W. Simons; aan den pre dikant bij de evang. gemeente te Batavia J. K. Kam. Ontslagen, eervol, uit 'slands dienst, de tijdelijke posthouder in de resid. Ternate J. B. Velden. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2en luit. der inf. J. M. C. van der Bijll. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kaptt. der inf. F. N. la Force en J. Kesler. MADRID, 19 October. In de omstreken van Malaga en Alicante hebben op nieuw overstroomingen plaats. Men schat, dat een 2000 huizen ver nield zijn. BUCHAREST, 18 October. De kamer van afgevaardigden heeft met 133 stemmen tegen 9 het ontwerp tot regeling der Joden-quaestie aangenomen, zooals het door de commissie en de regering was gewijzigd. Twee leden onthielden zich van stemming. LONDEN, 20 October. De Times berigt uit Kabul van den 17Jen: Hills, militair gouverneur van Kabul, meldt dat 3 Afgaansche regimenten cavalerie en 6 Turkestansche regimenten infanterie voorwaarts rukken. Een telegram uit Weenen van gisteren, in de Times, weerspreekt het gerucht dat het Oostenrijksch-Duitsche bondgenootschap geteekend is. LONDEN, 20 October. Daily News verneemt dat de regering last heeft gegeven onverwijld over te gaan lot bet maken van een spoorweg naar Kandahar en reeds materiëel daartoe aankoopt. MADRID, 19 October. Het aantal dooden, ten gevolge van de over strooming, is meer dan 500. De materiële schade wordt op meer dan 30 millioen berekend. ST. PETESRBURG, 18 October. Blijkens mededeeling van den gouver neur-generaal van Kiew aan den minister van binnenlandsche zaken, heeft de policie in de bosschen van het district Skwiza vier revolutionnaire ben den ontdekt en, na een door haar geboden hardnekkigen wederstand, ge vangen genomen. Allen verklaren dat zij socialisten zijn, maar weigeren meer inlichtingen te geven. SIMLA, 19 October, De Emir Jakob-Khan heeft kennis gegeven van zijn besluit afstand van den troon te doen. Te vergeefs trachtte generaal Ro berts hem dit te ontraden. Roberts heelt voorloopig maatregelen genomen om de orde te handhaven en met 's lands bestuur voort te gaan. De Engel- sche commissaris te Nagahills, in Assam, gevestigd, is door den stam der Nagas vermoord. INGEZUNDElll. Mijnheer de Redacteur! Met de vermelding dat een Gouden regen voor de tweede maal in den Hortus bloeide, was geen "merkwaardig verschijnsel" bedoeld. Omdat van elders alweer berichten afkwamen over bloeiende en vruchtdragende aard- beiën, knoopte de berichtgever aan den bloeicnden Gouden regen vast dat boschaardbeziën in het late najaar ook nog wel bloeien en vrucht dragen. Hiermede wilde hij doen uitkomen dat we eigenlijk met volstrekt geen "merkwaardige verschijnselen" te doen hadden. Zijn bericht is averechts opgevat door den heer Witte, Dat de boom oud is had de berichtgever best gezien, ook had hij reeds voor eene maand gezien dat de boom bloeide; maar hoe hij had behooren te zien dat hij verpoot was, wou hij wel eens weten De zaak komt nu eigenlijk hierop neer dat deze Gouden regen in den Hortus nu niet vouor de hoeede maal bloeit, zooals de berichtgever in zijne onwetendheid gemeld had, maar voor de eerste maal, bijgevolg dat we hier met een "Iaat verschijnsel" te doen hebben. De berichtgever. Ötttrgcrüjkc jètaiib. ONDERTROUWD: P. A. J. van Bijlevelt, jm. en 11. A. C. Falkema,jd. M. Boon, jm. 24 j. en M. C. Mieremet, jd. 22 j. P. Lalerveer. jm. 26 j. en J. R. Milikan.jd. 26 j. J. Hoppenbrouwer, jm. 21 j. en J. Kramer, jd. 20 j. J. Brok- kaar.jm. 24 j. en J.de Boer.jd. 27 j. Oetiouilen Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 18 October. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Winkelhuis, Erf en Tuintje, aan de zuidzijde der Lammermarkt, tusschen het Fokkeplein en Lange Scheistraat, n°- 29, Sectie B, n°. 1141, in bod gebragt op ƒ3100. Niet gemijnd, alzoo onverkocht gebleven. Een dito, aan de oostzijde der Geerestraat, n*. 4, Sectie E, n°. 658. Kooper G. Kleinhans. ƒ1190. SO-JABIGE ECHTVEBEENIGING van J. VAN 'T IIOOFT C. E. MER LIJN. Receptie 26 October. De Ondcrgeleekende betuigt zijnen harlelijkcn dank voor de talrijke be wijzen van belangstelling, door hem ontvangen ter gelegenheid van zijn 25-jarig Jubileum als Notaris te Warmond. October 1879. J. DE CRANE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3