BUITENLAINDSClIli BEUIGTE.N. van liet dep. leidde de discussie in met een kort woordwaarin hij de vroegere plannen herdacht en de aandacht vestigde op het feit, dat waar elders de slagers flinke sommen per kilo afsloegen, aldaar dat ging per vijf cent het oude pond. De veeprijzen waren laag, daarentegen waren de vleeschprijzen hoog, Eene goede staathuishoudkunde leerde, dat indien niet overmatige winsten werden verlangd, lage vleeschprijzen aan de hand moes ten gaan met lage veeprijzen. Dit was thans niet het geval, en daar kon een einde aan komen door het oprigten eener vereeniging. Hoe dit moge lijk was werd besproken in eene algemeene discussie, waaraan vooral niet- slagers deelnamen; ook slagers voerden het woord, om te betoogen 1°. dat hunne prijzen niet te hoog waren; 2». dat men geene dergelijke nieuwe concurrentie mogt in het leven roepen. Door verschillende sprekers werd echter het tegendeel helder betoogd, totdat ten slotte de voorzitter van het departement de vergadering sloot, met verzoek aan de aanwezigen, die ge negen waren mede te werken tot eene vereenigingna afloop der vergadering te blijven en in die bijeenkomst maatregelen te beramen, voor het doel ge schikt. Vele van de aanwezigen gaven aan die uitnoodiging van den voor zitter gehoor, Uit Zulphen meldt men: De wisselwachter Noordman, die eergisteren bezig w as met zand op de rails te brengen voor het uitrijden van een trein we'd door de machine van een anderen trein even aangeraakt, met dat gevolg, dat hij viel en de trein over hem heenging, zonder dat hij evenwel daarbij eenig letsel bekwam. De spekslager II. Dasman, te Steenwijk, had dezer dagen onder zijne bezigheden een bankje van veertig gulden, dat hij had ingewisseld, op de tafel in de binnenkamer van zijn huis ncdergelegd. Toen hij 's avonds aan dal bankje dacht en er naar vroeg, vernam hij lot zijn niet geringen schrik van de 13-jarige boodschaploopster, dat deze in den schemeravond met een papiertje, dat op de tafel lag. de lamp inderhaast had aangestoken, welk papiertje weldra bleek genoemd bankje te zijn, daar op het overgebleven, door het meisje op den grond geworpen, kleine stukje er van nog alleen het cijfer veertig te lezen stond. - Door 22 huurders van gemeenlelanderijen te Sneek is aan den gemeente raad om vermindering van pacht en ontheffing der overige huurjaren verzocht. In de beetwortel-suikerfabriek van den heer VVittouck te Bergen-op- Zootn heelt het volgende ongeluk plaats gehad. Zekere Linders, een riem willende leggen over een rad. bleef met het pand van zjjn jas aan een der landen haken, met het treurige gevolg, dat hij tusschen twee raderen ge kneld raakte en hem beide beenen werden vermorseld. Naar het gasthuis Vervoerdis hij enkele uren later bezweken. Onder Serooski rke is een rijpaard in de weide gevonden met verbrij zelde voorpooten. Men moet hier aan boos opzet denken en een onderzoek is ingesteld, om den dader van deze laaghartige daad te ontdekken. Dondeidag II. heeft aan den oostelijken oever van den Nieuwen Neu- zenpolder weder eene afschuiving plaats gehad, waardoor minstens 17000 vii rk meter grond in de Wester-Schelde is verloren gegaan. Vrijdag avond 11. ontstond te Strucht (Limburg), ten huize van den landbouwer Kikken, een felle brand, die zulk een groolen omvang kreeg, dat weldra zeven huizen met voorraadschuren in de asch werden gelegd. De oorzaak is onbekend. De minister van koloniën geeft in de memorie van antwoord in antwoord op de beschouwingen der sectiën nopens de vreemde nederzettingen in onze O. 1. bezittingen te kennen dat er slechts één afdoend middel is om elke vreemde inmenging en vooral elke van ons gezag onafhankelijke vestiging te voorkomen in de niet aan onze souvereiniteit onderworpen streken van eilanden, gedeeltelijk bchoorende tot het Nederl. grondgebied in den Indi- schen Archipel, namelijk; dat wij onze souvereiniteit alsnog in de bewuste streken vestigen, dat wij die streken onverwijld onder ons gezag brengen. Wie dit niet wil, wie met andere woorden »in het algemeen geenVoorslan- der is van uitbreiding van onze koloniale bezittingen", brengt zich zeiven in de verpligting om eenige ingetogenheid te betrachten waar het geldt de bespreking van hetgeen ons tegenover ondernemingen van vreemden buiten de grenzen van ons gebied te doen staat. Het noordwestelijk en het noordoostelijk gedeelte van Borneo zijn aan ons gezag te allen tijde vreemd geweest. De suprematie van Spanje over de onderhoorigheden van Soeloe in het N. O. gedeelte is door ons nimmer betw ist. Wij hebben de vestiging in Serawak van een Europeschen radja vooral van Broenai, niet belet. Het tractaat tusschen Engeland en Broenai van 1857, is, toen het ons werd medegedeeld, eenvoudig voor kennisgeving aangenomen. Tegen de Amerikaansche onderneming in het noorden van Borneo, voorlooper van die van baron van Overbcek, hebben wij ons niet verzet. Welk regt en welke reden zouden wij hebben om tegen deze laatste onderneming vijandig op te treilen Er is daarbij geen sprake van eene 'e.liging van het Britsche gouvernement, maar, naar het schijnt, slechts van de vestiging eener pirticuliere maatschappij, krachlens concessies ver leend door »an ons gezag onafhankelijke inlandsche vorsten. Er besta;.l, naar het voorkomt, weinig reden om in bedoelde onderneming eenig gevaar voor onze belangen te zien en het zou moeijelijk zijn aan te tooneu dat on;e regten door de verleende conccssiën verkort worden, althans wal de Br lenaisehe concessie betreft. Wat de Soeloesche concessie aangaat bestaal twijfel of de contracterende partijen wel met de juiste grens der Nederl. bezittingen Ier Oostkust van Borneo zijn bekend geweest. Ter voorkoming van mogelijke misvattingen is bevolen dat op het grenspunt de Nederl. vlag gchcschcn en voorloopig door eene kruishout bewaakt zou worden, terwijl de Sultan van Boeloengan, tot wiens gebied dat grenspunt behoort, is uil- genoodigd van zijn kant een gemagtigde te doen verblijf houden. •sGRAVENHAGE, 20 October. - Tot burgemeester der gemeente 's Ilcerenhoek is benoemd de heer N. van Stee, wethouder dier gemeente. De commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, E. Verschoor, is, verzoek, eervol ontslagen; de commissaris der loodsen aan den Ho«l Holland P. Janzen rzn. is overgeplaatst naar Hellevoetsluis- voortsi vorderd tot commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland, dead commissaris der loodsen te Hellevoetsluis L. van der Sloot, en bfi tot adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, de gezagvoer!; koopvaardij 11. Dienske. De adelborst le kl. W. Noorduyn en de officier van administraii; F. Lensing, uit 0. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is aangevangen; raadslaging over het wets-ontwerp bel rellende de tucht op de koopn vloot. De minister van justitie verklaarde nog dit jaar een ont«. zullen indienen, houdende strafbedreiging tegen desertie van matros visschers-vaartuigen. Morgen voortzetting. Daarna komt de Indische H ting in behandeling. Donderdag avond zal de kamer opmaken de non voor een lid der algemeene rekenkamer. De nominatie voor een au! zal geschieden na het recès, Het aantal candidaten voor de vacatures in de algemeene reken, is nog vermeerderd met de hh. jhr. tnr. W. M. de Brauw, referendj het dep. van koloniën; M. W. L. van Alphen, hoofdcommies bij M van financiën; mr. D. J. Zubli, te 'sGravenhage, eervol ontslagen; commies bij het dep. van binnenl. zaken; J. van Leyden te 'sGravu gepens. luit.-kolonel van het Indische leger, en J. J. Voerman, com der belastingen te Rotterdam. De arrondissements-regtbank alhier heeft heden den gewezen; waker bij de policie D.beklaagd van aan zijn huisvrouw een slag m pot le hebben toegebragt, wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken. De bediende uit de Witte Sociëteit, vervolgd wegens diefstal in! baarheid, werd veroordeeld lol een maand celstraf; zijn vrouw wo medepligligheid daaraan vrijgesproken. Het was heden, 20 October, den heer W. H.Genger, hoofdcoum het dep. van oorlog, gegeven zijn vijftigjarige loopbaan als ambten herdenken. Gedurende 48% jaar mogt hij verschillende betrekking! het departement bekleeden op eene wijze, die hem de hoogachting! vertrouwen zijner superieuren, de vriendschap van ambtgenooten en dt meene genegenheid deden verwerven. Daarvan mogt hij heden bijzon! bewijzen ontvangen. Den 18',en dezer zijn te Scheveningen twee haringschuiten aangel met veel pekelharing en weinig steurharing. Het water was dien vrij hoog. De meeste schuilen, die plan hadden af le varen, waren gi zaakt weder uit te schepen. ENGELAND. LONDEN, 19 October. In de Transvaal is door sir Garnet Wolseley eene proclamatie vaardigd, waarin werd gezegd, dat, daar in weerwil van vroegere? ringen der regering, er bij sommige bewoners van de Transvaal oi de annexatie nog twijfel scheen te bestaan, thans op nieuw verl werd, dat de Transvaal altijd onder het gezag van Engeland zou blij» beschouwd zou worden tot Engelands bezittingen te behooren. -- Generaal Roberts meldt, dat zijn binnenrukken te Kabul een j gen indruk heett gemaakt. De Emir had eene ongesteldheid voorgt om den generaal bij deze gelegenheid niet le vergezellen, doch zoiii zoon. Generaal Ilills is tot militair gouverneur van Kabul benoemd;! door Nawab-Gholam en Ilussein-khan bijgestaan worden. Generaal G die Djcllalabad heeft bezetzal eene mobile colonne naar Kabul zendet Ghizais zijn nog weifelend, maar de overwinning te Charasaib heeft merkbare verandering teweeggebragt in de houding van den khatt Lalpura. Het noodlijdende Middlesborongh komt er langzamerhand weder bo? dank zij de bestellingendie van alle kanten komen opzetten. Ook overige (jzer-districten zijn de bestellingen weer toegenomen. Uit Newt on-Tyne luiden de beriglen nog minder gunstig. Daar hebben niet i dan 1889 werklieden zich vrijwillig op de lijst van de htilpbehoen doen plaatsen. Meer dan 6000 personen gaan daar den winter in ko en ellende te gemoet. Er is te hunner ondersteuning eene inschr geopend. Uit New-York meldt men dat, volgens berigt uit Santa Fé, de Af Indianen ernstige ongeregeldheden in het zuiden van Nieuw-Mexico lit gepleegd. Zij hielden twee convooijen van geëmigreerden aan en dot 15 personen. De kolonisten vielen hen aandoch waren genoodzaakt met een verlies van zes man terug te trekken. Vijfhonderd man tro zetten de Indianen achterna; men verwacht een treffen. FR A W K R IJ K> De heer Louis Blanc is in de vorige week te Perpignan met ttï dige geestdrilt ontvangen. In den schouwburg heeft hij eene redevoerin gunste der algemeene amnestie gehouden. Tegenwoordig, zeide hij i hoort men allerwegen roepen: Leve de algemeene amnestie! Het is nie geljjk, dat die kreet de regering niet bereikt, want hij gaat op ui groote hart van Frankrijk zelf. Voorts vcrgëleck hij den opstand der munisten met dien der Zuidelijke Staten van Amerika. Na den bo oorlog daar, beweerde hij. was ook wel eene algemeene amnestie verl en toch waren de zuidelijke planters niet waard, met de Communiste ééne lijn te worden geplaatst. Genen, zeide de heer Blanc, waren g pend met het regt der sterksten, dezen met het regt der republiek. Commune werd geboren uit overdreven vaderlandsliefde, veroorzaakt de oppositie der te Bordeaux bijeengekomen vergadering. Ten aanzie»

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2