Door de kamer van koophandel alhier is, op voorstel van den heer Susan» besloten aan den minister van waterstaat enz. in overweging te „even bij openbare aanbestedingen van rijks-werken den regel te volgen, dat, bij een verschil van b. v. 5 pCt. in den aannemingsprijs, aan den bin- nenlandschen inschrijver de voorkeur zal worden gegeven, wanneer deze althans aan de vereischten van'soliditeit en geschiktheid voldoet. Hierdoor zal de binnenlandsche nijverheid worden bevorderd zonder bezwaar voor de schatkist, die langs dezen weg de aanzienlijke kosten van toezigt op de vervaardiging van het werk in hel buitenland bespaart. BUIT EN LA K DSC 11E BE IIIG T E N E S ft E I»X LONDEN, 16 October. Aan de Daily News wordt gemeld, dat generaal Roberts, toen hij de Balah-Ilissar bezocht, bevond, dat het gebouw van het gezantschap volkomen uitgeplunderd was. De lijken van majoor Cavagnari cn dr. Kelly werden gezegd onder een hoop puin te liggen en zouden daaronder ge zocht worden, liet dagboek van majoor Cavagnari werd in het paleis van den Emir gevonden. i Bij gelegenheid van de meeting, te Navan in Ierland gehouden, heeft de leider Parnell o. a. het volgende gezegd: Het eenig gedrag, dat de pachters-leenbezitters thans te volgen hebben, is dit: dat zij, eenmaal in het bezit zijnde van hunne hoevendeze ook behouden. Bezoek uw grondeigenaar. Stemt hij niet met uw denkbeelden omtrent de schatting van zijn eigen dom overeenverzoek hem dan een arbiter te benoemen en benoem er zelf ook eenen laat deze dan de quaestie uilmaken. Indien de eigenaar deze schikking weigert, bied hem dan den prijs aan, dien gij meent in over eenstemming met de slechte tijden te kunnen betalen en eisch dat hij u geheel ontlast. Weigert hij 11 quitantie te geven, steek dan uw geld weder in den zak en bewaar het tot de eigenaar tot betere gedachten is geko men. Als alle leenbezitters op deze wijze handelen, is de zaak voor de pachters in Ierland gewonnen. Vrees niet dat de eigenaars u zullen ver drijven of u bij massa's uit het land zullen bannen, zooals in 1847 is ge schied, toen zij den hongersnood tot bondgenoot hadden en stonden tegen over een uitgeputte van honger stervende bevolking. Zij hebben thans een krachtig volk voor zich, een beslist volk en dat besloten is als een man te strijden om zijn welzijn te verzekeren en zich in het land slaande te houden. Uit Great Yarmouth wordt berigt, dat daar in de laatste dagen groote hoeveelheden haring zijn binnengekomen. Ook de visschers van Lowestoft zijn zeer gelukkig geweest met hun vangst. Van de Schotsche vaartuigen wordt hetzelfde gemeld. Naar men uil New-York meldt is te Memphis de gele koorts zeer aan het afnemenzoodat men het einde der epidemie tegemoet ziet. De opgestane Indianen, ten getale van ongeveer 600, hebben zich naar het Zuiden teruggetrokken, en men gelooft dat zij uiteen zullen gaan of zich overgeven, aangezien de Utah-stammcn zich niet bij hen willen voegen. FKAKKR1JH. De Figaro wil welen dat in den ministerraad besloten is in den senaat de kabinets quaestie niet te stellen ten opzigte van art. 7 der onderwijswet. De correspondent van de Knln. Zeit. meldt dat in den ministerraad lang durig over den inwendigen toestand is beraadslaagd. Nadat de president Grévy zich voor strenge handhaving der wet had verklaardbesloot de raad den minister van justitie het nemen van krachtige maatregelen tegen oproerige manifestatien op te dragen. De procureurs-generaal zullen instruc- ticn in dien geest ontvangen, en ook de minister van binnenlandsche zaken zal een circulaire in gelijken geest aan de prefecten zeilden. De algemeene toestand baart overigens geene bezorgdheid aan de regering, en zij rekent op de republikeinsche meerderheid in de kamers. De jury van beoordeeling der ingezonden modellen voor een standbeeld der Republiek heeft hare uitspraak bekend gemaakt. De drie bekroonde modellen zijn van de heeren Morice, le prijs (5000 fr.), Gautherin, 2' pr. (4500 Ir.) en Soitoux, 3e pr. (4000 fr.). Volgens het programma van den wedstrijd zullen de drie kunstenaars nu een beeld moeten vervaardigen op een derde der voor het monument bepaalde grootte, overeenkomstig het door hen geleverde model. De jury zal dan uit de drie beelden er een kiezen. Maandag 11. is ook le Parijs een der teruggekeerde gedeporteerden grafwaarts gebragt. Volgens de Marseillaise waren daar minstens 4000 personen aan het sterfhuis gekomen. Zekere Richard heeft zich bij het graf aldus uitgelatenWanneer zullen toch de mannendie aan het be wind zijn, begrijpen, dat sedert lang het oogenblik gekomen is voor den grooten maatregel, niet van vergeven en vergeten, zooals men zich pleegt uit le drukken, maar van eer- en regtsherstel ten behoeve van hen, die door hunne vastberaden houding, hun republikeinsch vuur, hunne dapper heid en hunnen moed voor altijd cn voor goed elke poging hebben onmo gelijk gemaakt om eenc monarchie te herstellen; van hen, die de republiek op onwrikbare grondslagen hebben gevestigd. Want aan dit graf moet het worden verkondigd; juist aan de gemeente-revolutie van 18 Maart 1871, aan den schrik, waarmede zij de ziel der koningsgezinde en keizer lijke conservativen vervulde, zijn wij de handhaving van den republikein- schen regeringsvorm verschuldigd, welke ons in staat zal stellen alle door de onsterfelijke revolutie van 1793 gestelde beginselen tot werkelijkheid te maken. Het aantal schrijnwerkers cn huistimmerlieden te Parijs, die het werk gestaakt hebben, bedraagt 10000. Gok dc houtzagers hebben thans hel werk gestaakt. ©UITSCHLAND, Zooals gewoonlijk, hebben ook dit jaar weder na de herfslmanoettvres van het Fransche leger vele Fransche officieren en soldaten verlof gekregen hunne familie-ledeu in den Elzas en Lotharingen te gaan bezoeken. Dezen militairen wordt het verblijf in den Elzas slechts dan toegestaan, wanneer zij voorzien zijn van een verlofpas door den Franschen minister van oorlog geteekend; tevens zijn zij verpligt zich in garnizoensteden op bet bureau van den gouverneur of kommandant aan le melden en evenzoo aan de bureaux van poltcie. Voorts is den Franschen soldaten het dragen hunner uniformen gedurende hun verblijf in hel rijksland verbodenen wordt hierop ook voor de officieren geen uitzondering gemaakt. Door de annexatie van den Elzas cn Lotharingen is de in 1852 door de Fransche regering in het leven geroepen inrigting voor vischteelt te Huningen aan Duitschiand overgegaan. Ook de Duitsche regering heelt sedert 1871 aan de instelling de grootste zorg gewijd. Er werden in de laatste acht jaar niet minder dan 23,500,000 eijeren van verschillende visch- soorlen, als forellen, zalm, karpers enz. verzonden; ruim twee millioen jonge zalmen werden in den Rijn en een even groot getal dergeljjke en andere visschen in de stroomen van den Boven-EIzas losgelaten. -- Te Bonn overleed dezer dagen prof. Frederich Mohr, in den ouderdom van 72 jaar. Hij was sinds 1864 hoogleeraar aan de Bonnsche universiteit en heeft zich bekend gemaakt door vele werken over scheikunde. De regterlijke magt te Hamburg heeft eene belooning van 10000 Mark uitgeloofd aan dengeen, die zekeren Boothby in handen van liet geregt overlevert. Boothby is waarschijnlijk de schuldige aan de buskruidontplof fing, welke onlangs in de nabijheid van Harburg plaats had. Dezer dagen is gemeld, dat Vrijdag jl. een aardbeving te Belgrado is waargenomen. Het blijkt nn, dat die aardbeving zich over een groot ge deelte van Hongarije, Zevenbergen, Servië, Moldavië en Wallachije heeft uitgestrekt. Schade van eenig belang is echter alleen in het Hougaarsche stadje Weiskirchen aangerigt, waar cenige huizen zoodanig geleden had den, dat zij door de bewoners ontruimd moesten worden. De schokken duurden Vrijdag, des namiddags ten 5 uur, zes seconden en 11 uur later, des Zaturdags in den vroegen morgen, herhaalde zich hetzelfde verschijnsel gedurende vijf seconden. Te Genève is in tegenwoordigheid van 4 a 500 personen het gedenk- teeken voor den hertog van Brunswijk op plegtige wijze onthuld. Het koraal van Luther werd gespeeld na een redevoering van den heer Cherbuliez. Te Stokholm is het berigt ontvangen, dat het expeditieschip Vega, met Nordenskjöld aan boord, den 9J™ October zijne terugreis heeft aan vaard. Het schip is van Jokohama in de eerste plaats naar Nagasaki gezeild. PER TELEGRAAF, LONDEN, 16 October. Kaapstad, 30 September. Sir Garnet Wolseley is den 27™ te Pretoria gekomen en heeft een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat de inlijving van de Transvaal onherroepelijk is. Een comité van boeren heeft een resolutie aangenomenhoudende verklaring dat niets dan het herstel van hunne onafhankelijkheid hen bevredigen kan. LONDEN, 17 October. De Standard meldt uit Kabul van den 1211™: //Ter gelegenheid van den plegtigen inlogt te Kabul heeft generaal Roberts eene toespraak tot de inwoners gerigt, waarin hjj verklaarde dat de Balahissar en alle gebouwen, die voor de militaire bezetting belemmerend zijn, ver wijderd zullen worden; dat de burgers een zware belasting moeten betalen; dat Kabul en de omstreken onder een militairen gouverneur gesteld, de staat van beleg in de omstreken van Kabul afgekondigd en alle wapenen uitgeleverd moeten worden." Een premie van 50 rupees krijgt ieder die een medepligtige aan den moord van het Engelsche gezantschap aanbrengt. PARIJS, 17 October. De prins van Wales wordt heden avond of morgen hier verwacht. De minister van binnenlandsche zaken heeft drie-cn-twinlig rnaires of adjunct-maires ontslagen, die aan legitimistische banketten deelgenomen, en twee andere die een banket ter cere van Blanqui bijgewoond hebben. Door alle 25 werden bij die gelegenheid oproerige toespraken gehouden. SIMLA, 16 October. De beperkingen ten opzigte van de aanwezigheid van dagblad-correspondenten bij het leger van Kabul, zijn opgeheven. Dc bedoelde berigtgevers zullen het leger op hunne kosten mogen volgen. Volgens berigten, via Leh ontvangen, wordt eene groote magt van Khir- giesen, Kipschaks en Andipanis in dc steppen van Alai bijeengetrokkenom een aanval te doen op de Chinezen, van den kant van Yangihisar, waar 4000 man Chinesche troepen staan. WEENEN, 16 October. Uit Buda-Pest wordt gemeld, dat bij voortduring schokken van aardbeving in het zuiden van Hongarije worden gevoeld. Hoe wel nog geene ernstige ongelukken zijn voorgevallen verkeert de bevolking toch in angst. De nood in verscheidene districten van Hongarije neemt toe, wegens het mislukken van den oogst. De wijnoogst laat zich echter dit jaar goed aanzien. BERN, 16 October. Mgr. Marilley, bisschop van Lausanne, heeft te Rome zijn ontslag ingediend. OPGAVE VAN BRIEVEN, w elke in de maanden Julij Augustus en September door het postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: België: mevr. G. Rappard, te Antwerpen; mej.de Vlie ger, te Baarl; mevr. Cliaufourauxle Brussel; E. Lecocq, le Gent. DuitseA- land: Metsingcrle Andernach, R. C. Baumgarten, te Berlijn; J. Pelrtch, te Essen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3