Het aantal betalende bezoekers der Arnhemsche tentoonstelling Zon dag II. bedroeg 3544. Met de geabonneerden mede kon hel dus op p. m. 5000 worden geschat. In bet geheel werd de tentoonstelling tot en met Zaturdag bezocht door ruim 175.000 betalende bezoekers. Naar men verneemt heelt een der pachters van de groote buffetten op de tentoonstelling te Arnhem een eiscli tot schadevergoeding ingesteld tegen de commissie, en zulks, omdat aan andere bierkiosken oogluikend was toegestaan sterken drank te verkoopen. Eenigc particulieren te NV ij he hebben voor gezamenlijke rekening een waggon met aardappelen uit de omstreken van Stettin laten komendie uitmuntend van qualiteit zijn en op p. m. 4 het heet. komen te staan. Dat de aardappelen in Pruissen zeer goedkoop moeten zijn, kan hieruit blijken, dal op dien prijs 1.30 aan vracht en bovendien nog eene aanmer kelijke som aan inkomende regtcn en makelaarsloon moest betaald worden. Te Assen werd dezer dagen een handwerksmandie bij het optimme ren van eene stalling behulpzaam was, door eene koe omgeworpen en hevig aan hoofd en borst gekwetst, zoo zelfs dat er bijna geen hoop op zijn be houd beslaat. Uit Nieuw-Amsterdam wordt van 10 Oct. aan de Jsser Ct. geschre ven In den afgeloopen nacht is weder een schandaal gebeurd bij het kerkgebouw der christ. afgescheidene gemeente alhier. Gelijk men weet, betwisten twee partijen zich het bezit van dat gebouw. De eene party, beslaande uit den kerkeraad en verreweg het grootste gedeelte van de gemeenteleden, is thans in het bezit van het gebouw. Om legen overrom peling van de andere partij te waken, slapen reeds sedert weken de voor ganger en een lid der gemeente, ieder op zijn beurt, des nachts in de kerk. In den afgeloopen nacht was dit weder het geval, het lid; dat de wacht mede had, was W. Nijboer. Omstreeks e'cn uur werden zij gewekt, doordien een aantal personen bezig was de deur van de kerk, die van binnen stevig gesloten was, te verbreken. De voorganger zoowel als Nijboer riepen door openingen in de ramen om hulp, maar de eerste werd van het raam verdrevendoordien met een slok naar Item geslagen werd waardoor eene ruit verbrijzeld en hij aan het hoofd getroffen werd. Op den andere werd van buiten een schot gelost, waardoor hij genoopt werd het raam te verlaten. Inmiddels was de deur door de inbrekers vernield en drongen zij naar binnen. Zij grepen den voorganger aanwierpen hem op den grond, sleurden hem naar buiten en dienden hem onderwijl steeds slagen toe. Eindelijk kwam hij uit hunne handen en vlugtte naar de naast de kerk staande pastorie, maar hij kon daar niet binnenkomen, omdat de aanvallers de deuren der pastorie vooraf van buiten gesloten had den. De voorganger liep nu naar het huis van een buurman;, maar op weg derwaarts werd hij op, nieuw aangevallen, op den grond geworpen en ge slagen. Op zijn geroep van //aioord! moord!" kwamen menschen uit het naburig huis toeschieten en gingen zijne aanvallers op de vlugt. Hij werd hier binnengebragtgeheel ontdaan en gehavend en bloedende uit wonden aan de hand. Inmiddels hadden de aanvallers rijksveldwachters gehaald, die zich voor de deur van de kerk posteerden en verhinderdendat de voorganger en zijne partij daar weder kwamen. Het duurde echter niet lang, of de aanhangers van den voorganger verschenen in allerijl op het tooneel van den strjjd en, naarmate deze aankwamen, verwijderden zich de tegenstanders. Er werd een raam van achteren in de kerk ingeslagen, hierdoor werd de voorganger weder in de kerk geholpen en op zijn bed gelegd, terwijl zijne partijgenooten het kerkgebouw vulden. De rijksveld wachters zijn daarop ook heengegaan, zoodat te vier uur omstreeks de voorganger en de zijnen weder in het onbetwiste bezit van het kerkge bouw waren. Op de voordragt voor de betrekking van boekhouder van de stads bank van leening te Leeuwardenzijn door de commissie van beheer ge plaatst de bh. II. W. de la Bije, boekhouder bij de stads bank van leening te Leiden; C. W. Pruis, zeilmaker te Leeuwarden, en J. A. de Wit, onder directeur van de broodfabriek te 's Gravenhage. Het getal sollicitanten bedroeg 91. Men meldt uit Groningen: Een vreesclijk geval is alhier voorgekomen. De heer Korleweg, vroeger leeraar aan de militaire academie, thans lid cener effecten-firma, en de vroegere tooneelspeelster mej. Elise Baart, sedert een jaar gehuwd, zijn dood in bed gevonden. Voor het bed stonden twee glazen. Zij moeten vergif hebben ingenomen. Te Uilhuizermeedenin Groningen, stak dezer dagen de 26-jarige, cenige zoon van een molenaar zijn hoofd door een venstertje, dat vlak onder de as zich bevindt. Het hoofd werd door het uitstekende ijzerwerk van de ronddraaijende as verpletterd. Te Klundert is door eenige landbouwers, die veel vet vee nog onver kocht haddeneen eigen slagterij opgerigt. Aanvankelijk werd best rund- vleesch a 36 cent per kilogr.en thans reeds tegen 32% a 35 cent per kilogr. verkrijgbaar gesteld. *sGRAVENHAGE14 October. Door Z. M. is benoemd tot broeder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw de gepens. adjudant-onderofficier van het le reg. veld-artillcrie G. A. Heym. Door Z. M. zijn benoemdtot griffier bij het kantongeregt te Emmen de heer m'. W. Kolff, advocaat te 's Herlogenbosch en waarnemend griffier bij het kantongeregt aldaar; tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te llecrenveen de heer mr. I. de Greve, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Utrecht; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank le Utrecht de heer mr. J. 11. de Ranitz, thans substituut officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Hecrenvcen tot substituut- officier van justitie bij de arrond.-regtbank te lleercnveen de heer mr. J. A. M. van Haaften, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan- tongeregtcn in het arrond. 's Gravenhage voor de kantons 's Gravenhage en Delft. Tot directeur van rijkstelcgraafkantoren zijn benoemd de lilt. F, Brug en C. Fransen, thans telegraphist 2e kl. De kapitein-adjudant J. D. Satteressig, van het 8" reg. infanterie op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en tot kapitein 2e kl. bij het; reg. infanterie is benoemd de 1° luit. H. J. Hoogeveen, van het reg. gret diers en jagers. Volgens beschikking van den minister van marine wordt de militaii, student voor de geneeskundige dienst der zeemagt D. II. Zeeman beschouw alsnog, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. Z. K. H. de prins von Wied is gisteren namiddag naar Duitschbj vertrokken. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen i aanhangige naturalisatie- en onteigenings-ontwerpenvoorts met 55 tegj 2 stemmen het ontwerp tot verlenging van den termijn tot voltooijing het Noordzeekanaal, en. na breedvoerig debat dat betreffende de dadij met Amsterdam over het saldo der voormalige weeskamer en het subsid; voor het Noodzeekanaa!met 61 tegen 6 stemmen. Heden werd op de algemeene begraafplaats het stoffelijk overschj grafwaarts gebragt van jhr. Hora Siccama, in leven president der algemeen- rekenkamer. Wegens het gelijktijdig begraven van het lid der rekenka» jhr. mr. van Ivarnebeek op Eik-en-Duinen was het hooge staatscollegie beide kerkhoven vertegenwoordigd. Het geheele ambtenaarspersoneel Ji rekenkamer volgde met de nabestaanden de lijkbaar. Aan het graf bq jij li het oudste lid van het collegie, de heer van Zuylen van Nijevelt, eet waardige hulde aan den overledene. De stad is wederom uitgebreid met twee nieuwe straten: een in li kleine Veentje, waaraan de naam is gegeven van Prins Hendrikstraat een in de wijk, die aan onze O. I. bezittingen herinnert en tot opschril zal voeren: Billitonstraat. weer en D« Uk- bet h deze da? vi Om wordt spoor: boudt hervo is tol bels t Gisteren ochtend is een man zwaar geboeid naar de gevangenis alliii heze overgebragt, naar men verzekert de moordenaar, die in de Delftsche k« misweek een jeugdig meisje ombragt en dien men tot heden nog niet kunnen ontdekken. BUITEN LAN DSC 11E BEU IG T E .N SIl gehee inlog begrt SI! den zijn vlag PI tot 1 verk als li agei alsn N phis P BELGIE. Te Brugge, alwaar eene verkiezing voor den senaat moest worden houden, hebben op verschillende punten wanordelijkheden plaats gehad, policie was genoodzaakt een aantal personen aan te houden. De gouverm der provincie heeft gendarmerie ontbodendie onmiddellijk eene dienst hi georganiseerd. De aanplakbilletten van liberale kiezers zijn afgeschenri der Een persoon werd door een messteek gewond. igedi Het is bewezen dat diefstal de drijfveer geweest is van den moord, Fan Luik gepleegd op J. Pirard, portier van den senator de Selys. Een aanti obligaties ter waarde van 25,000 fr. zijn uit een kast, op de kamer vai Pirard, verdwenen. Te Luik liep het gerucht dat twee personen, cenknecb en een huisschilder, zouden aangehouden zijn, beschuldigd van den moord of Pirard gepleegd. Men onderstelt dat de moordenaar een bekende, zoo niti een vriend van Pirard was. ENCfELAND. LONDEN, 13 October. Aan de Kaap is, volgens de jongste berigten, alles Engelsche troepen maken zich gereed voor het vertrek. Men stelt echte nog weinig vertrouwen in de nieuwe regeling der zaken van Znhiland. Nabij Jackson, in den staat Michigan, liep verleden Vrijdag een ex- prestrcin tegen eene stilstaande locomotief, ten gevolge waarvan de eli waggons door en over elkander werden geworpen. Volgens de eerste beri; ten waren daarbij 25 personen omgekomen en 30 gekwetst, doch men hal nog niet al de reizigers onder de verbrijzelde wagens uitgehaald Op den spoorweg tusschen Chicago en Alton is een trein door twintig gemaskerden aangehouden, die een bestendig geweervuur onderhielden, wijl cenige hunner eene met den trein vervoerde geldkist plunderden, roovers ontkwamen met eene som van 50,000 dollars. FRANKEIJK. De volledige amnestie blijft steeds bij de dagbladen aan de orde. Journ.des Déb. wijst er op dal. bijaldien het voorstel daartoe werddoorge-p dreven, het kabinet noodwendig moet vallen. De Rep. frang. laat dat ge heel in het midden. Er zijn er die meenen dat de heer Gambetta, de be weging om eene algemeene amnestie aanzettende, eene manoeuvre beproeft gelijk aan die, welke vroeger tot de botsing leidde, waarvan de aftreding van den maarschalk de Mac Mahon het besluit was. Met andere woorden volgens deze lieden moet de amnesliequaeslie thans, evenals die der militaire commandemenlen toen, dienst doen tegen niemand anders dan den president der republiek in eigen persoon. De Pays beveelt mede aan te werken voor de volledige amnestie, daar' dit het beste middel is om de republiek te doen vallen. j De uit Nieuw-Caledonie teruggekeerde communist Humbert is in de wijk Javel tot lid van den Parijschen gemeenteraad gekozen. Zooals gemeld is zal hij regterlijk vervolgd worden wegens beleediging van hoven en regl- banken. De Petit Parisién deelt enkele berekeningen mede, door sommige senatoren gemaakt omtrent het lot van art. 7 der onderwijswet in de# senaat. Volgens den heer Cremiettx zal het aangenomen worden met eene meerderheid van 4 strmmen volgens den heer Calmon met eene meerder- derheid van 10 a 11 stemmen. Wat het ministerie betreft, het hoopt min stens eene meerderheid van 11 stemmen voor het artikel te zullen vinden. De heer Louis Blanc heeft te Avignon vcor eene talrijke schaar eene lezing gehouden over de echtscheiding, die hij om verschillende redenen I kei we hel vai ou rustig en ilt in hf w B( In h< Tli di Si la v P V z li e ter- De Hel-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2