LE1DSCDE coil RAIT. W. 243. WOENSDAG 15 OCTOBER. BINNENLANDSCHK BK BIG TEN. |S79. 75. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 4.50 't jaars, buiten de erpediliekosten. Afzmulei lijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents He prijs der Advertent iën is van 1- 4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 14 October. Op een door eenige gemagligden der Ned. hervormde gemeente aan den kerkcraad ingediend adres omtrent hel voorzien in de bestaande vaca ture van een predikant ontvingen zij dezer dagen het volgende antwoord j «De algcmcene kerkcraad van de Nederdniische hervormde gemeente te Leiden voldoet volgaarne aan den zeer verklaarbaren wensch, uitgedrukt in uj inv schrijven van 30 Sept. jl.om te mogen worden ingelicht aangaande ile oorzaak der vertraging in het vervullen van de beslaande predikants vacature in de gemeente. (Iet zal u bekend zjjn dat van ouds «de noodzakelijke kosten, veroor zaakt door het vertrek en bel vervoer van een beroepen lecraar, met huis gezin en goedereuten laste komen van de roepende gemeente." Sedert 1 Februari) 1873 is, te dezer zake, de nadere bepaling in art. 41 van bet kerkelijk reglement op de vacaturen opgenomen en in werking petreden: «dat de klassikale besturen geen aanvraag van een kerkcraad om liandopening tot het doen van beroeping mogen overbrengen bij de hoogc regeringteuzjj daarbij een schriftelijke verklaring is overgelegd van de kerkelijke administratie, dat deze bereid is o. a. om die kosten te voldoen, en, bjj geschil over hun bedrag, de beslissing over te laten aan het klas sikaal bestuur." Deze bepaling werd destijds gemaakt: omdat in verschillende gemeenten de beheerders van de kerkelijke fondsen en goederen op willekeurige wijze te werk gingen met de restitutie dier kostenomdat de kerkbesturen niet bij magie waren daaraan Ie gemoet te komen, vooral iu gemeenten, waar een vrij beheer der kerkelijke goederen werd gekozen, en omdat men moeijclijkhcdcn in deze wilde voorkomen, wanneer een predikant cene be roeping reeds heeft aangenomen, fle onvoorwaardelijke verklaring, bij dal art. 41 voor alle predikantshe- roepingen voorgeschreven, heeft de kerkcraad, ook op aandrang van het hooger kerkbestuur, tot hier van de gemeente-commissie niet kunnen verkrijgen. Vóór dat dit wettelijk voorschrift bestond, had de gemeente-commissie erne vaste som bepaaldom aan een te beroepen predikant uit te keeren voor zijne kosten van overkomst. Van die vroegere eigen bepaling van het [jjj bedrag der tiitkeering wilde zij vooralsnog niet afwijken. De kerkelijke besturen intusschcn zijnkrachtens de wettelijke voorschrif ten, na gebonden om de genoemde verklaring zonder beperking te hljjvcn rischen. Dit is het hangende geschilwaardoor de kerkcraad tot heden geen magtiging kon verkrijgen om tot liet beroepen van een nieuwen lecraar over te gaan. liet zal u thans duidelijk wezen, waaraan de vertraging van het beroe- pingswerk is toe te schrijven. Maar de kerkcraad heeft vertrouwen dat, - door tusschenkomst van het hooger kerkbestuur, weldra een weg zal kttn- 'i tien gevonden worden om het bestaande geschil tot een gcwcnschtc oplos- sing te brengen. De kerkeraad houdt zich overtuigd dat het geven dezer inlichting dienst baar zal bevonden wordenom min juiste en min aangename beoordeelingen Ij! in de gemeente, van de oorzaak der bedroevende vertraging, tegen te gaan. Bij waardering van uwe belangstelling in het welzijn der gemeente, meent de kerkeraad u echter opmerkzaam te moeten maken op een vergis- ;J sing bij het indienen van uw verzoek. Niet de leden van liet kiescollege toch, maar de leden van den kerke raad zijn «de vertegenwoordigers der gemeente" te achten. En, daar de werkzaamheden van het kiescollege zich hebben te bepalen tot hel beroe pen van predikanten en het benoemen van ouderlingen, kan er eigenlijk geen sprake wezen van een tot verantwoording roepen van den kerkeraad over de voorbereidende werkzaamheden, door een deel van het kiescollege als zoodanig. Met den wensch niettemin naar algcmcene zamenwerking lot heil der gc- meente in den geest des llceren, hebben wij de eer te zijn, enz." II Bij de gisteren te 's Hage gehouden acle-cxamcns voor het lager onder wijs werden voor de acte in de gymnastiek 5 candidatcn geëxamineerd; 2 werden algewezen en 3 toegelatende hh. M. Bockholt en 1'. Dikshoorn uil Delft, H. A. Meerburg, uit Zoetcrmecr. Heden is voor de hoofdonderwijzers-acte voldoend examen afgelegd door de hh. Bcnjert en van Waalwjjk, van Leiden, en Waasdorp, van Leiderdorp. lieden morgen omstreeks half zeven ure had zekere A. J., spoorweg beambte, geplaatst aan de Gevangenhuislaanhet ongeluk in aanraking te komen met den trein die van Amsterdam kwam, ten gevolge waarvan hem waarschijnlijk het sleutelbeen is gebroken. Ten 1H uur is de goederenwagen van de Uoll. spoorwegmaatschappij in een sloot aan den Rijnsburgerweg geraakt, doordien het paard van een aan komenden trein schrikte, De zaak liep nog goed af, daar koetsier, paard en rijtuig zon.Ier letsel op het drooge werden gebragt. lieden morgen is op de Mare een huzaar van het paard gevallen. De man kwam er mede ongedeerd af. De Staatscourant bevat het verslag, door de commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens, uitgebragt aan den minister van bui- lenlandsche zakenomtrent het examen ter verkrijging van het radicaal voor den rang van secretaris van legatie, dat op 26 en 27 Sept. aan het departement van builenlandsche zaken heeft plaats gehad. In hei tijdperk van 7 September lot 4 October 1879 zijn, blijkens bij hel dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigten, door long ziekte aaugeiasl 5 runderen in Zuidholland. In het vorige tijdperk van vier weken waren vijf runderen door die ziekte aangetast. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de invoe ring van het algemeen siemregt voor de rijks-, provinciale en gemeentelijke vertegenwoordiging in Nederland te verkrijgen. In April van dit jaar door eenige heeren opgcrigt, heeft het comité zich in eene te Rotterdam gehou den vergadering voorloopig geconstitueerd. Het bestaat uit de hh.: mr. J. D. Veegcns (voorl. voorzitter) te 's Gravenhage; mr. W. Hcineken (voorl. secretaris) te Amsterdam; mp. J. A. van Gilse te Rotterdam; mr. C. W. A. baron van Ilacrsollc te Zwolle; mr. M. J. de Wilt Hamer te Middelburg; mr. A. 11 inlopen te 'sGravenhage; J. Mcnno Huizinga te Harlingen; J. A. Rocssingh van Ilcrson te Tilburg; mr. S. Ivatz te Amsterdam; F. Domela Nicuwcnhuis te 'sGravcnhage; prof. mr. R. II. Pekelharing te Delft; II. Pjjt- terscn Tzn. te Sneck, en jhr. mp. II. B. van Tets te Zutpben. liet stoomschip U'ybcrton, van Rotterdam naar Batavia, is op 12 October van Port-Saïd vertrokken. De keikeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam heeft aan da. A. G. van Hamel, op zjjn verzoek, eervol onislag als predikant verleend, onder verklaring van leedwezen dat hij bij zijn besluit was blijven volharden en onder dankbetuiging voor de vele dienstendoor hem aan kerk en gemeente bewezen. Aan het gerei, burgerweeshuis te Rotterdam is door mevr. E. L. J. liaan, wed. B. Eigemanp m. 25000 vermaakt. Voor den zeekrijgsraad aan boord van het wachtschip te Hellevoet- sluis stond Zalurdag II. een jeugdig schepeling tcregt, die binnen weinige maanden tweemaal gedeserteerd was. Ditmaal werd hij afgestraft met 60 slagen met de laarzen en voorts veroordeeld tot kromsluiling in de boeijen gedurende eenige weken. Te Haarlem had gisteren morgen een steenkoopersknecht, die eene schuit met steen geladen vervoerde, het ongeluk door het breken van den boom in het Spaarne te vallen. Ofschoon men weldra ter hulp toeschoot, heeft men slechts het ljjk van den ongelukkige mogen ophalen. Gisteren nacht had aldaar in eene bovenkamer van een bierhuis op de Ged. Oudegracht eene hevige gasontploffing plaats. Toen er gaslucht bespeurd werd, is de bewoner met een licht gaan zoeken en toen hij de deur der gemelde kamer opende had de ontploffing plaats. Hij werd hevig aan het aangezigt en de handen gebrand, terwijl zijne cchtgenoote mede een weinig verwond werd. De ramen aan de straat barstten uiteen, terwjjl bet gas zich ook door een paar gaten in het dak een doortogt heeft gebaand. r? In eene vergadering van het departement Arnhem der Ncderl. Maat schappij tot bevordering van nijveiheid zijn de prijzen van het vleesch, in verband met lage vecprjjzentot een onderwerp van discussie gemaakt. Een der leden deed het voorstel binnen een kort tijdsverloop een buitenge wone vergadering bij wijze van «meeting" uit te scluijven, om te trachten cene cooperative slagerij op te rigten, eene slagerij van dien aard, dat men niet meer afhankelijk was van willekeurige prijzen, maar de prjjzen van goed en puik vleesch overeenkomstig cene matige verdienste waren. Dit voorstel vond algemeen bijval.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1