Tevens vond hij in het kantoor een paar flesschen spirituosa. Hij dronk van den inhoud zooveel dat hij zóó beschonken werd dat de stiltevoor het inbrekerswerk noodzakelijk, door zijn eigen rumoer werd verstoord. Spoedig was de policie aanwezig om den man daar te brengen, waar hij niet behoeft in te breken om toegang te krijgen. Maandag en Dingsdag zijn te Amsterdam per Rijnspoor niet minder dan 60 waggonladingen aardappelen uit Duilschland aangevoerd. Te Genemuiden werden dezer dagen twee landloopcrs aangehouden; toen de burgemeester hunne papieren wilde onderzoeken, verzette een hun ner zicli daartegen, beet den burgemeester in den duim en bragthemeenige slagen toe. Uil Enschedé meldt men dat eergisteren avond bij het binnenrijden van een trein een reiziger uit een coupé 3e kl. gesprongen is; de naam van dien persoon is onbekend; tot nogtoc is niet ontdekt wat er van hem ge worden is. Men verneemt dat de Pruissisclie poslconducteur, die 25000 Mark heelt ontvreemd en wiens aanhouding gevraagd is, te Elten is ontdekt en gevat in eenc herberg, waar hij bezig was kaart te spelen. De herhaalde branden hebben in de beide Pekela's zooveel onrust ver wekt, dat vele ingezetenen zich reeds verbonden hebben, om door parti culiere nachtwachten voor de veiligheid hunner personen en goederen te doen waken. Te Aelbeek in Limburg heeft een persoon, die op de kraaijenjagt was, de lading van zijn geweer in den onderbuik gekregen. De onvoor- zigtige wilde door een heg kruipen en had zijn geweer, waarvan de haan was overgehaalder eerst doorgestoken toen het onverwacht afging. Hij bevindt zich in bcdenkelijken toestand. Bij de tweede kamer is een wetsontwerp ingediend, naar aanleiding van den achterstand, die steeds bij het werk der rekenkamer in Ned.-Indië gevonden wordt, niettegenstaande sedert 18C7 voor de werkzaamheden der kamer en buitengewoon personeel bijna 4% mitlioen is beschikbaar gesteld. De vraag is vaak gedaanof de schuld ligt aan de onafzetbare leden der kamer. Die kamer zeil beweerde in 1871, dat men zich veeleer behoort te verbazen over het werk, dat met de bestaande middelen verrigt wordt. Daar de regering dit thans niet kan uitmaken, acht zij het noodig uit eigen oogen te kunnen zien, en wel door een regeringscommissaris. Zij stelt dus een ontwerp voor, waarvan artikel 1 aldus luidt: Telkens en zoolang dit ons noodig voorkomt, zal de gouverneur-generaal aan een door ons aan te wijzen persoon kunnen opdragen om, met inacht neming der hem van onzentwege te geven instructie, als regerings-commis- saris bij de algemeene rekenkamer in Ned.-Indië op te treden. De regerings commissaris heelt toegang tot de vergaderingende bureaux en hel archief der rekenkamer en kan inzage nemen van alle in bewerking zijnde stukken. De voorzitter en de leden der rekenkamer, zoowel als hare ambtenaren zijn verpligt den regerings-commissaris alle door hem verlangde inlichtiugen te geven. 'sGRAVENHAGE, 9 October. De le luit. F. L. J. Battaerd, plaatselijke adjudant 2' kl. te Geertrui- denberg, is, op zjjn verzoek, op non-activiteit gesteld, en de 2' luit. M. Verkoutercn. van het 6e reg. infanterie, is voor den tijd van vijfjaren ge detacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indié. Z D. II. de prins van Wied heeft zich lieden wederom naar Amster dam begeven. Het Japansch gezantschap, dat sedert cenigen tijd door Europa reist, om in sommige landen verschillende takken van volksbestaan na te gaan, is in deze residentie aangekomen en afgestapt in het Ilötel de Bellevue. Het bestaat uit de hh. S. en T. Hayasaki, Omda en Sawa. Gisteren kwamen te Scheveningen zestien haringschuiten aan met volle lading. Eenigen hadden een reis van 14 dagen. De prijzen van den steur- haring liepen nog al uiteen; de hoogste was ƒ24 en de laagste ƒ10 per duizend. BUI TUN LA N DSC 11E BEHIGTEN. BELGIS. Zondag, toen de koning, door twee adjudanten vergezeld,' langs de avenue, die naar het Bois de la Cambre leidt, reed, sprong plotseling eene vrouw voor zijn paard; zij trachtte de teugels te grijpen en overlaadde den koning met scheldwoorden. De koning liet zijn paard een sprong ter zijde maken, gaf het de sporen en galoppeerde met zijne adjudanten weg. Juist kwam een hofrijtuig voorbij en Tiu koelde de vrouw hare drift aan den koetsier en den lakei, aan wie zij nu allerlei hatelijkheden toevoegde, tot dat de policie verscheen en haar in arrest nam. Het bleek dat men met eene ongelukkige krankzinnige te doen had, eene officiers-weduwe, die zich door den koning en zijne ministers benadeeld achtte. -- Uit eene gemeente nabij Dendermonde is zekere notaris, die er in ge slaagd was het vertrouwen van vele inwoners te verkrijgen, vertrokken, een groot tekort in zijn kas achterlatend. Het parket heeft reeds alles ver zegeld, en men zegt nu reeds dat het tekort niet beneden 1% millioen zal zijn. Honderden kleine landbouwers zijn daardoor tot armoede gebragt. De burgemeester van eene naburige gemeente zal niet minder dan 83000 fr. er bij verliezen. De Antwerpsche dierentuin is de wildedierenbeurs van Europa. Een maand geleden heeft er weder eene verkooping plaats gehad van allerlei dieren, met vrij goeden uitslag, olschoon de zeldzaamste vogelsoorten aan merkelijk minder opbragten. Van de wilde dieren werd eene Javaansehe j tijgerin verkocht voor 2400 fr.een panter voor 1600 fr.een leeuwengezin voor 7000 fr. Een gedresseerde olifant, een waterzwijn, een lama en een i hison werden opgehoudenomdat er geen liefhebbers voor waren. ENGELA.%0. LONDEN, 8 October. Aan de Standard wordt van den 3den gemeld: Drie lieden van l 12e reg. Bengaalsche cavalerie, die zich gedurende den moord op zantschap met verlof binnen Kabul bevonden, vlngttcn gisteren uit dies! en kwamen in het kamp aan. Zij deelcn mede dat de opstand te ]u alle leiding en aanvoering mist en dat alom de grootste verwarring heersei De artillerie heeft zich bij de opstandelingen niet aangesloten, maar zich geheel onzijdig. Zij tracht den Bala Ilissar voor den Emir te behoni en beschermt zijn eigendom en zijne familie. Nogtans hecrscht ook onj de artillerie-troepen ontevredenheid en moeten zij reeds gedreigd hebbent Bala Hissar te plunderen en zich vervolgens te verstrooijenwanneet Emir niet spoedig terugkeert, om de leiding van de troepen tegen deE gelschen op zich te nemen. Zondag avond brak alhier in Holyhead-street zulk een lievige brj uit dat men aanvankelijk beducht was dat de geheele straat, die» naauw is, en welligt nog andere straten, eene prooi der vlammen zou» den. Door buitengewone krachtsinspanning gelukte het de ramp tot drietal huizen te beperken. Uit Philadelphia wordt aan de Times gemeld dat het zich nader 1( bevestigd, dat de Utah-lndianen alle blanken aan de Witte Rivier heb vermoord. Van de belegerde troepen onder kapitein Payne, die Thornburg was opgevolgd, en van de 1500 man, die onder generaal oprukten, was niets vernomen. Generaal Crook is naar Colorado verin ken, om de leiding van den veldtogt tegen de Indianen op zich te ncmet Aan de Times meldt men dat in Amerika twee ernstige ongeluk! hebben plaats gehad met ballons. Prof. Wiss die met een ander, te St. Lot opging, is neergekomen in de Macoupin-wildernis in Illinois. Men ht sinds lang van hem geen tijding ontvangen en verwacht dat hij den do aldaar gevonden heeft. Te San Francisco steeg prof. Colyrofe met t reiziger op in een ballon. Er was veel wind en eer de ballon hoog was, werd hij geslagen tegen de telegraafdraden, die boven over de hui: zijn gespannen. De ballon werd doorsneden en bartste, en de twee heer werden in Tolsomstreet tegen de straatsteenen verpletterd. FR4NKRIJK. De minister van financiën houdt zich onledig met het opmaken 4 kwam1 een kl ten si vernoi nog v begrooting voor 1881. De minister heeft tot zijne ambtgenooten een b» gerigt, waarin bij hen uitnoodigt de bouwstoffen daarvoor, in zoover b departement aangaat, hem te doen geworden. Ilij is van plan de belaslis ontheffing, waarmede reeds voor drie jaren een begin is gemaakt, in 1{ voort te zetten. Derhalve verzoekt hij zijne ambtgenooten hem geene ra stellen te doen voor nieuwe uitgaventenzij die dringend noodzakelijk zh De Marseillaise gaat steeds voort met het aandringen op volledt amnestie. Het land vraagt en zal weldra eischen, zegt dat blad, dat! schiereiland Ducos, het eiland Nou en het Pijnboomeneiland geheel ec worden ontruimd. Het is mogelijk, dat gij in uwe kennis van wipgalg en martelingen een onderscheid weet te maken tusschen de builengevra folteringen voor dezen en de gewone voor genen. Wij hebben geen verslat, van die onderscheidingen en zullen ons niet verledigen om ze te bestuders Of onze landgenooten daarginds sterven als galeiboeven dan wel als porteerden, het is al lood om oud ijzer. Amnestie voor allen, zonder clla dige onderscheidingen, ziedaar wat wij willen. De lieer Waddington staande, dat wjj haar niet zullen krijgen; maar weest er zeker van.i; wij haar daarom niettemin krijgen zullen. De Franco vestigt de aandacht van de ministers van marine en vt koophandel op het feit dat in een deel van Frankrijk, namelijk iu Senegal-kolonie, de slavernij zoo niet officiéél, dan toch nog openlijk big bestaan. Wel is waar worden er geen slavenmarkten meer gehouden, mi op vele plaatsen wordt er nog openlijk handel in gedreven. De autoriteili kiezen in den regel de partij der eigenaars tegen de menschelijke koopwar en toen in 1877 een weldenkend officier, de bevelhebber van de stad e het district Dagara, op eigen verantwoording een slavcntransport lietonde; scheppen, werd hem van hoogerhand gelast de zaak op haar beloopt laten. Als mishandelde slaven uit de naburige stalen naar Senegal vluglei? in de hoop op Franschcn bodem vrijheid en bescherming te vinden, dai laten de autoriteiten steeds toe dat de eigenaars zich weder van hen meeste maken en hen wegvoeren. Voor het standbeeld der republiek, dat op hel Chiteau d'Eau zal oji gerigt worden en waarvoor een wedstrijd was uitgeschreven, zijn 47 M dellen ingekomen. De jury zal den 15del1 dezer hare uitspraak beken: maken. De receptie van den heer Henri Martiu in de akademie is nu bepaaï op 20 November. In de plaats van den heer Ollivier is thans de heer Mar mier aangewezen om de rede van den heer Martin te beantwoorden. De geamnestieerde communard Humbert is door een aantal kiezers ii het vijftiende arrondissement van Parijs aangezocht geworden zijn besluii om zich niet candidaat te stellen voor den gemeenteraadin te trekkei Humbert heeft hierop in de Marseillaise bekend gemaakt, dat hij nu uil meer den strijd bij de stembus ontwijken mag. Zich nu nog aan den strjj te onttrekken, zou zooveel zijn als verraad jegens de zaak van hen, hij wil verdedigen. Nabij Lyon heeft op 5 October eenc vreessclijke botsing tusschen en sneltrein en een rijlnig plaats gehad; het laatste werd door den trein. welke gelukkig niet gederailleerd is, waardoor liet onheil neg vergroot zoj zijn geworden, niet minder dan 100 meiers meêgesleept. Van de in M rijluig gezeten personen, die te Lyon wonen en zich dien dag naar builen zouden begeven, zijn twee personen door den schok lerstond gedood, nL de heer Pcysson en zijn koetsier; een zoon van 18 jaar verloor de bei becnen. De echtgenootc van den heer Pcysson en een zoontje van 7 jaar be Dc frank beier kracli plaats wetei kracli tabak in t: reeds eigen aan blooi phiëi 300 zew gest ter heel is i wai ach lelt een aar leg leg ma Kr d0: go pe dl

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2