BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. ter zee 2e kl. J. C. Jeekel en C. J. G. de Booy. Voorts worden geplaatst: aan boord van het opleidingschip Admiraal van Wassenaer, de luitt. ter zee 2' kl. i. L. Hordijk en P. H. Prager, en aan boord van het wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2e kl. H. van den Pauvert. De heer P. N. van der Chijs, door den consul der Nederlanden te Djeddah tot zijnen vice-consul aldaar aangesteld, is in die hoedanigheid door de Turksche regering erkend. Aan de firma L. J. Enthoven C°. alhier is bij besluit van den ge meenteraad van gisteren gegund de levering van een gegoten ijzeren gas- kuip met gashouder voor de som van ƒ172.645. Ofschoon alle leden zich verheugden, dat eene Haagsche firma met de levering kon worden belast, waren de hh. Mock, Godon en Mouton toch verre van ingenomen met de wijze, waarop deze aanbesteding was behandeld. Door later in de plannen gebragte wijzigingen toch had eene Engelsche firma, die oorspronkelijk aan merkelijk minder had ingeschreven, thans het onderspit gedolven. Boven dien vond men het vreemd, dat de bestekken niet door den directeur der gasfabriek waren opgemaakt, maar de uitvoering geheel aan de leveranciers was overgelaten. Het dagelijksch bestuur voerde daartegen aandat de zaak volkomen correct was behandeld, dat de latere wijzigingen noodig waren geoordeeld en dat het veel beter en goedkooper was de verantwoordelijkheid op de leveranciers dan op een ontwerper van het bestek te laten rusten. Het badsaizoen is heden te Scheveningen gesloten. Daags vóór de sluiting werden nog 65 dames- en heerenbaden genomen. Kwam gisteren te Scheveningen een vischschuit aan die ƒ80 besomde, niettemin heerschte eene ongekende levendigheid aan het strand, daar niet minder dan 37 haringschuiten aankwamen. De overgroote aanvoer geeft eenige aanleiding tot daling in den prijs. ESIGELAA», LONDEN3 October. De markies Salisbury, minister van buitenlandsche zaken, zal den 17en October in Lancastershire eene redevoering houdenwaarin hij den toestand van het land en de politiek der regering zal behandelen, met wederlegging van de aanvallen der oppositie, inzonderheid die van den heer Grant Dufl. Km Daily News wordt gemeld dat er weder eene aanvaring heeft plaats gehad tusschen twee Engelsche pantserschepen. Ter reede van Lar- naca liep de Alexandra tegen den Achilles, waarbij de laatstgenoemde bodem een zwaar lek bekwam. Het berigt dat het park van Windsor onveilig wordt gemaakt door een luipaard, aan den eigenaar ontsnapt, acht men thans verzonnen. Het gerucht zou uitgestrooid zijn door de buren, die daardoor de aandacht van de autoriteiten wilden vestigen op het minder aangename gezelschap van een verscheurend dier in hunne nabijheid. De kooplieden Barber's Son C°. te Londen hebben hunne betalingen gestaakt, ten gevolge van groote verliezen in den Oost- en West-Indischen handel. Het passief is aanzienlijk. FRANKRIJK. De minister Ferry heeft zich Woensdag uit Lyon naar de Vogezen begeven, van welk departement hij het arrondissement Saint-Dié in de kamer vertegenwoordigt. Des avonds te voren had een groot diner plaats en daarna eene receptie. Het gebouw der prefectuur was feestelijk verlicht en duizenden menschen bewogen zich op het plein «des Terreaux". Deze menigte juichte den minister met zulk eene volharding toe, dat hij einde lijk wel op het balkon moest verschijnen om eene toespraak te houden. Hjj gaf daarbij de verzekering dat de republikeinsche regering eensgezind is, nooit veranderd is, niet veranderen zal, noch transigeren omtrent de wet, waartoe hij het initiatief genomen had. Neen, zeide hij! de regering zal niet terugdeinzen. Leve de republiek Blanqui heeft te Nizza, alwaar hem een feestmaal werd aangeboden, een toast uitgebragt op Garibaldi. Hij zeide o. a.: «Ziehier nu Frankrijks en Italie's vooruitzigtenHerstel der verderfelijke drieëenheid: Caesar, Shylock en Loyola met hunne respective wapenenhet zwaardde geld kist en de wijwaterkwast. De drie welbekende spelonken, de beurs, de sacristy en de kazernes, worden eendragtelijk in werking gesteld ten bate der twee volkeren. Dat zal binnenkort onze toekomst zijn. Garibaldi's dood zou die toekomst verhaasten. En daaromLeve Garibaldidat de bent der duisternis verga!" Een der gasten dronk onder toejuiching op Blanqui, afgevaardigde voor het dep. der Zee-Alpen. Naar men uit Parijs aan de Kaïn. Zeil. meldt zou de regering, ofschoon zij de royalistische manifestatiën op 29 September rnstig liet be gaan, toch maatregelen wcnschen te nemen, om de beweging der clericaal- royalistische partij, zoo niet te verbieden, dan toch onschadelijk te maken, en vooral het leger van gevaarlijke elementen te zuiveren. Men zou dus binnenkort maatregelen in dien geest kunnen verwachten. De heer Crémieux, voorzitter van de «Alliance israëlite universelle", heeft een brief aan de dagbladen doen toekomenals protest tegen de wijze, waarop de Fiumcensche regering in haar wets-ontwerp den toestand der Joden wil regelen. Dat ontwerp, zegt Cremieux, is de ontkenning van de groote beginselen der staatkundige en burgerlijke vrijheid, die het con gres te Berlijn voor alle volken in het Oosten heeft aangenomen. Enkele leiders van de werkstaking der schoorsteenvegers zijn in hech tenis genomen; anderen zijn op vrije voeten gelaten, maar zullen vervoigd worden. Het blijkt namelijk dat deze lieden, grootendeels van Zwitserschen en Italiaanschen oorsprong, hun kameraden door bedreigingen en slagen hebben willen dwingen, het werk niet te hervatten. Tevens wordt een on derzoek ingesteld, of de vervolgde personen tot geheime genootschappen be- hooreu. De werkstaking der Parijsche timmerlieden is geëindigd; de bazen hebben er in toegestemd de tegen Januarij aangekondigde loonsverhooging van een franc per dag reeds nu toe te passen en op alle werkplaatsen is terstond daarop de arbeid hervat. De keizerin van Rusland zal den winter te Cannes doorbrengen. Voor haar en haar gevolg, uit 60 personen beslaande, zijn vijf villa's gehuurd, Telegraafdraden zullen hare villa regtstreeks in verbinding stellen met de Russische ambassade te Parijs en met Petersburg; een salonwagen zal H.M. ter beschikking staan voor uitstapjes langs de kust, enz. Te Annecy, in Savoye, zijn Zaturdag twee ligte schokken van aard beving gevoeld. DUITgCHLAND. Bij het springen van het kruidschip op de Elbe bij Harburg, waarvan melding is gemaakt, zijn de olicfabriek van Gaiser C0., het tolhuis en een paar andere gebouwen vernield en vele huizen in den omtrek beschadigd, j Een handelshuis te Karlsruhe had voor eenigen tijd een groot aantal 20-pfennigs-stukken in rollen ontvangen en die ongeopend aan de rijks-bank laten bezorgen ter inwisseling. Hoe groot was echter de verbazing, toen men ze doorgesneden terug kreeg. De stukken waren alle onecht bevonden. Er schijnt op groote schaal valsche munt geslagen te worden, want ook aan een 53-tal spoorweg-stations is men met een groote hoeveelheid van die valsche munt overstroomd geworden. OOST-1NDIE. BATAVIA, 28 Augustus. In den morgen van 24 Aug. waren aan den Kleinen Boom vele inge zetenen vereenigdom den heer mr. L. W. C. Keucheuiusvaarwel te zeg- gen bij zijn vertrek naar Nederland. De heer W. Suermondt, president der kamer van koophandel, las een adres voor, dat namens die kamer den heer Keuchenius werd aangebodeneen adres waarin ook over de onbillijkheid der nieuwe belastingen uitgewijd wordt, en vooral over de wijze waarop de fiscus bij de heffing te werk gaat. De heer Keuchenius antwoordde, dat hij in de onderscheiding welke hem van de zijde der kamer van koop handel en nijverheid ten deel vieleen hulde zag aan de beginselen van billijkheid en regt voor allen, welke de kiezers, die hem afvaardigden naar de kamer, er toe hadden geleid hem op te dragen hen te vertegenwoordi gen in de tweede kamer der staten-generaaldat hij niet zou nalaten de belangen van Indië, onafscheidelijk als deze zijn van die van Nederland, in de kamer te behartigen; dat zijn denkbeelden betreffende de nieuwe belastingen bekend zijn, en hij ongetwijfeld van zijn meening zou doen blijken wanneer daartoe aanleiding bestond, steeds gedachtig aan de be ginselen van regtvaardigheid door de anti-revolutionnaireu voorgestaan, en aan de wenschelijkheid om den band van gehechtheiddie Indië aan Ne derland verbindt, naauwer toe te halen; mogt het wezen dat zijn pogen om met en naast de belangen van het Moederland ook die van Indië te be hartigen niet met zoo goeden uitslag werd bekroond als sommigen ver wachten, men zou dit niet moeten wijten aan gemis van opregtheid en goeden wil in zijn streven, maar aan de geringheid van zijn krachten en zijn invloed. Volgens de Java-Bode is het lot van het wapen der cavallerie van het N.-I. leger beslist. Per laatst aangekomen mail is het besluit ont vangen, waarbij de cavalerie wordt teruggebragt tot eenige escadrons Eu ropeanen. De chef van het wapen blijft, als nu, een luitenant-kolonel. De bezuiniging door de inkrimping verkregen bedraagt ƒ375,000. Hiervan zal een bedrag van ƒ300,000 worden aangewend tot verbetering der be zoldiging van de policie, en ƒ75,000 tot uitbreiding der policie. LONDEN, 3 October. Uit Simla wordt heden door Reuters bureau ge seind, dat het kamp van Shutargardan gisteren door onafhankelijke volks stammen is aangevallen. De vijand werd afgeslagen en verloor 20 dooden, terwijl aan Engelsche zijde 6 man gewond werd. De Emir ried generaal Roberts aan zijn marsch naar Kabul uit te stellen, daar hij vreesde, dat dc Afgaansche troepen bij zijne nadering Bala-Hissar zouden plunderen. Gene raal Roberts zal zich evenwel niet naar dien raad gedragen. Generaal Gough kwam te Basawal aan. De gouverneur van Jellalabad beloofde de Engclschen te zullen helpen. LONDEN, 4 October. Uit Kaapstad wordt van 16 Sept. gemeld, dat Cetawayo aldaar daags te voren was aangekomen. LONDEN, 4 October, Aan de Standard wordt uit Sagunshatir, onder dagteekening van gisteren, geseind: «De inboorlingen gelooven, dat de Afganen aan deze zijde van Kabul zullen stand houden. De Emir wcnscht naar Kabul terug te keeren. De voornaamste inwoners hebben Kabul ver laten" AKAPEMIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. 4 October: De heer Ch. C. M. H. de Bieberstein Rogalla Zawadzky, geb. te Roermond, in de regtswetcnschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Eenige opmerkingen over art. 407 Burgerlijk Wetboek. De heer J. W. Lely, geb. te Amsterdam, in de klassieke letterkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Plutarchus et Appia- nus de bellis Mithridaticis. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6