im:k telegraaf. hel bevel over bet schroefsloomschip Sta mixen vervangen door den ka pitein-luit. Ier zee II. Dyserinck. - Hel geregtshof alhier beeft heden arrest gewezen in de zaak van F. J. II. L., uil Leiden, beschuldigd van postwisselvervalsching. Als bewezen werd daarbij aangenomen dat er valschheid was gepleegd, maar van de schuld van den beschuldigde was hel hof niet overtuigd. Mitsdien werd L. vrijgesproken en dadelijk in vrijheid gesteld. In de aanstaanden Vrijdag te houden vergadering van den gemeente raad alhier zal o. a. behandeld worden een voorstel van burg. en weth. om ondershands voor de som van ƒ172.645 aan de hh. Enthoven C°. alhier te gunnen de levering aan de gemeente van een gegoten ijzeren gaskuip met gashouder van geslagen ijzer, in diameter groot 44.40 M. en hoog 8 M. en die met inbegrip van alle daartoe gevorderde werken te plaatsen op het daarvoor aangewezen terrein. -- Dit Scheveningen wordt berigt dat aldaar zijn aangekomen 8 haring schuiten, die van 15 lot 28 dagen reis hadden, allen vol. meerendeels met stetirharing; de prijs daarvan is aan het dalen, die van de pekelharing blijft dagelijks rijzen. Ook zijn twee vischschuiten aangekomen, doch met niet veel visch, die dan ook wegens de schaarsehte een ongekende prijs opbragt UUITENLAISDSGIIE BERIGTEN. BEL. «IE. Maandag II., toen de trein van Antwerpen naar Boom in het groole station te Antwerpen reeds in beweging was, wilde een werkman nog op den trein springen. I)e man trapte echter naast de trede, viel en geraakte alzoo onder de wielen van den rijdenden trein. Alle hulp was onmogelijk; de geheele Irein reed den man over het lijf. Het ligchaam was onkenbaar. Men weet niet zeker, wie die werkman is; in een zijner zakken had men een spoorweg-abonncmentskaartje gevondenvoor de reis van Antwerpen naar Contich, en met den naam van Jan Frans Voorspoeds. ENGELAKD. LONDEN, 1 October. Tot lord-major van de city voor het volgende jaar is met algemeene siemmen gekozen de alderman Truscott. Eene officiële dépêche van den onderkoning van Britsch-Indië bevestigt het berigt. dal van Rawulpindcc lot Jumrood de cholera heerschtenkele gevallen zijn ie Ali-Musjid voorgekomenmaar zoowel die plaats als Lundi Kotal zijn Ihans vrij van de epidimie. Naarmate de troepen voorbij Jttm- rood komenhouden de ziekteverschijnselen op. Generaal Roberts heeft, naar aan de Daily News gemeld wordt, last ontvangen om bij het binnenrukken in Alganistan eene proclamatie uit te vaardigenwaarbij verklaard wordtdat alle gewapende personen als vijan den zullen worden behandeld. Zjj, die geen deel aan den oorlog kunnen of willen nemen, worden aangemaand Kabul te verlaten. Men verwachtte', dat op Vrtjdag 3 October de Brilsche troepen te Kabul zouden zijn. liet park te Windsor wordt in de laatste dagen evenzeer door de wandelaars geschuwd als het anders gezocht is. Er heeft zich namelijk daar thans een luipaard genesteld, die door lady Dixie, de gemalin van sir Robert Dixie, als huisdier gehouden werd en zeer mak heette, doch die gelegenheid vond om te ontsnappen en sedert vruchteloos gezocht werd. Alle tot nog toe daartoe aangewende pogingen zijn mislukt en het fraaije park «vordt thans door elk vermeden. Tc Grimsby is eene algemeene werkstaking ontstaan onder alle werk liedenaan den scheepsbouw verbonden: timmerlieden, smeden, masten makers enz. De reden der werkstaking is een besluit der patroons, om de werkuren van 54 tot 58% per week te stellen. Volgens berigten uit Lima van 27 Aug. had de regering de nationale bank aldaar doen sluiten wegens de ontdekking ccncr uitgifte van valsche billctten, ter gezamenlijke waarde van 1,360,000 soles. De directeuren en andere beambten zijn gevangengezet en om hel pnbliek gerust te stellen heeft de regering zich voor het valsche papier aansprakelijk gesteld. Voor het overige is bevolen de bank te liquideren. - Uil Zanzibar wordt gemeld dat de slavenhandel er feitelijk heeft opge houden, ten gevolge van de krachtige maatregelen van den Sultan en den Engelschen consul-generaal dr. Kirk. Dezen hebben zich daardoor vele vijanden berokkend onder de Arabieren. Hoewel er groote navraag was naar banden bij het inzamelen van den rijken oogst van kruidnagelen, wer den er toch geen slaven gebezigd. FHANHKIJK. De Fransche gezant te Weenen is te Parijs aangekomen, om den minister van buileul. zaken verslag te doen van het onderhoud, dat hij laat stelijk ir.e: piius von Bismarck heeft gehad. De Bonapartistische Gnulois heeft haar geheele nommer van Maandag aan den graaf van Chambord gewijd, waarin het blad o. a. een brief mede deelt, door den pretendent aan «een vriend" gerigl. Daarin zegt de graaf liet volgende: »Ik vlei mij met de gedachte, dat de meeste keizersgezinden voortaan voor Frankrijk alleen heil zullen zien in hel wettige koningschap. Ik reken genoeg op de vaderlandsliefde dezer partij, welke zooveel eerbied waardige en verlichte mannen telt, om te hopen, dat het zoo zijn zal." Bij wijze van bijvoegsel geeft het blad een herdruk der Quotidienne van den 30September 1820, vol bijzonderheden van het vreugdebetoon bij de geboorte van "l'enfant du miracle." ITALIË. Sicilië en Zuidelijk Italië zijn door een vrecsselijken storm bezocht. Te Taranto werd het oefeningsvaartuig Citta di Na/>oli beschadigd. De spoorwegbrug tusschen Crucoli cn Ciro werd weggeslagen en de aankomende sneltrein stortte in de diepte. De machinist werd gedood en al de passa- giers werden min of meer ernstig gewond. D III T S C II L. A1* D. Naar men verneemt heeft dezer dagen de Pruissische minister vu eerediensl, de heer von Pultkammer, bij gelegenheid dat hij eene deputatie uit de onderwijzers-kweekscholen ten gehoore ontving, om te spreken ovet de regeling der onderwijzers-pensioenen, verklaard, ten opzigte van h# schoolbestuur een standpunt te hebben ingenomenhetwelk bij velen in dn lande alles behalve sympathie vindt. Zijns inziens had de kerk een histo. risch regt op de school, en lag er in beider zamenwerking een kracht vruchtbare ontwikkeling der volksschool. Intusschen viel er vooreerst n« niet te denken aan het tot stand komen eener wet op het onderw| Alleen kon hij zeggen, dat zijn voorganger Falk altoos had vastgehoudn aan het denkbeeld van alle onderwijs in één en denzelfden geest te regelen en tot één geheel te verecnigen, maar dat dit op onoverkomelijke bezwj. ren stuit. Men wil weten dat prins von Bismarck eerstdaags ook eene zamei. komst zal hebben met den Russischen kanselier, vorst GortschakofT. De laatste onderhandelingen tusschen mgr. Jacobini en prins von Bis. marek tot beslechting der moeijelijkheden op kerkelijk gebied, worden dooi de Italië als volgt beschreven: Al de plannen en ontwerpen, sedert en jaar vooropgesteld, misten een practischen grondslag, en de gedachtemvij seling tusschen den prins en mgr. Masellate Kissingenhad dan ook u niets geleid. Beide partijen kwamen tot de overtuiging, dat de voorgesteld) middelen noch den staat, noch de kerk konden bevredigen; dat de teget woordige toestand van het parlement en van de gemoederen in Pruissei noch aan de regering toeliet om de Mei-wetten af te schaffennoch au den II. Stoel om die wetten aan te nemen. De voorstellen en tegenvoor stellen werden dus Ier zijde gelegd en mgr. Jacobinide pauselijke nunths te Weenendie reeds vroeger zijdelings aan de beraadslagingen had deelgt. nomenmet het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen belast. Mg'. cobini had daarop verscheidene geheime bijeenkomsten met prins von marek te Gasteinde voornaamste punten van een nieuw plan werdtt vastgesteld, en de nuntius keerde naar Weenen terug, om op dien grond- slag een ontwerp gereed te makenwaarover toen op nieuw te Gastein s beraadslaagd. In beginsel is men het eens geworden en slechts de goed' keuring van den H. Stoel wordt nog vereischt. Naar men te Berlijn verzekert moet 11. K. II. prinses Hendrik hti voornemen koesteren om eerlang haren zwager, den erfgroothertog vu Oldenburg, en diens gemaliu te vergezellen op een reis naar Italië, waas heen de prins zich op raad van zijne geneesheeren moet begeven, ten eindt herstel te zoeken voor eene inwendige hoofdkneuzingdoor hem ecnigt jaren geleden bij den val van een paard verkregen. Te la Roche, in het Zwitscrsehe kanton Freiburg, zijn groote ver woestingen aangerigt door eene waterhoos. De bergstroomen traden bnilet hunne oevers en sleepten alles mede. Twaalf bruggen bezweken, huizen, wegen, velden, wijngaarden liepen onder cn sommige boeren verloren hut» akkers, daar al de goede aarde wegspoelde en naakte rotsen overbleven. In sommige streken van Zwitserland is reeds veel sneeuw gcvallm In den Gothard-pas is de gemeenschap zeer moegelijk. nVSLAKD. In berigten uit St. Petersburg wordt thans melding gemaakt van eet gevecht tusschen de Turkomannen en de Russische troepen, zoodat vroegen berigten daaromtrent niet geheel en al uil de lucht waren gegrepen, lli eene verkenning in de omstreken van Geoktepe sliellen de Russische Iroe pen op groote massa's Turkomannen, die zich sterk verschanst hadden ei een wanhopigen tegenstand boden. De Russen beschoten zes uren achteren den "Aul", waarin zich meer dan 30000 Turkomannen bevonden, en bezet ten 's avonds de buitcnverschansingen. In den nacht vlugtle de vijand met een verlies van verscheidene duizenden dooden. Het verlies der Russen Ir droeg 7 officieren en 178 manschappen aan dooden en 16 officieren en 231 manschappen aan gewonden. kelijk luizen' den at jog stand rerliez (cstek STRAATSBURG, 1 October. Von ManteufTcl heeft heden na zijne aan komst alhier de volgende bekendmaking uitgevaardigd: »Ik treed in functie als keizerlijk stadhouder van het rijksland, welke betrekking Z. M. m heeft opgedragen, te beginnen op heden. Ik bid God om kracht, ten einde dat ambt tot eer des rijks en tot welzijn van Elzas-Lotharingcn te kunnen uitoefenen". LEIPZIG, 1 October. Heden had alhier de plegtige opening van het rijks- geregtshof plaats. De staatssecretaris Friedberg hield eene toespraakwaarin hij de instelling van een rijksgeregtshof de kroon noemde van het groole werk der regterlijke hervorming. LONDEN, 2 October. De Times verneemt dal Gordon-pacha, gouverneur van Sudan, voornemens is af te treden, zoodra het geschil tusschen Egypte en Abyssinië zal zjjn bijgelegd. Uit Shutargarden van gisteren meldt de Times, dal de opstandelingen in Kabul met vier Turkestan<che regimenten versterkt zijn en dal het nog onzeker is of de Engelschen tegenstand te wachten hebben. ST.-PETERSBURG30 September. De lnv. Russe bevat een officieel telegram van generaal Lomakin uit Beurma (300 werst van Tschikislar) van 16 Sept.: //Op 9 Sept. ontmoette de geavanceerde kolonne te Geok Tepe een groot aantal Turkomannen, die onze troepen verscheidene malen aan vielen, maar met groot verlies teruggeslagen werden. Te Dengil, door 15,000 gewapende manschap verdedigd, veroverden de troepen de vooruit geschoven werken, na een wanhopigen tegenstand. Wij vuurden toen me' twaalf stukken gedurende zes uren op de versterkte plaats, waar bijna de geheele bevolking, met inbegrip van vrouwen en kinderen, ten getale van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2