De aan de tweede kamer aangeboden begrooting wegens den arbeid der gevangenen van jeugdige overtreders, bedoeld in art. 60 van liet Wetboek van Slrafregtover 1880, bedraagt ƒ263,540. Uit eenc bij dit ontwerp gevoegde opgave van de bevolking der gevange nissen op 1 Julij 1875-1879 blijkt dat zij beliep: in 1875 3153; in 1876 3056; in 1877 3220,; in 1878 3346; en in 1879 3249. Dit laatste getal was verdeeld als volgt: strafgevangenissen 1248, huizen van verbetering en opvoeding 299 (als te Alkmaar 201 jongens, te Doelinchem 49 en te Mont- foort 49) en cellulaire gevangenissen, burgerlijke en militaire huizen van verzekering en huizen van arrest 1702. Van de 3249 gevangenen waren er 808 crimineel veroordeelden, 1682 correctioneel veroordeelden, 460 onge- vonnisden en 299 niet veroordeelden, jongens en meisjes, bedoeld in art. 66 van liet strafwetboek. Op 1 Julij 1879 waren alzoo aanwezig 3249 gevan genen; een cijfer, dat weinig verschil oplevert met dat over de vier voor gaande jarenwaarvan de middenterm eene bevolking van 3195 aanwjjst. lu haar verslag aan den koning zegt de commissie van inspectie over de kon. militaire academie, dat de gehouden inspectie een zeer gnnstigen indruk op haar heeft gemaakt. Zij heelt de overtuiging gekregen, dat de gouverneur en de eerste officier zich op zeer oordeelkundige wijze van hunne zware taak kwijlen, terwijl alle officieren en bnrgerbeambten zich, volgens de verklaring van den gouverneur, beijveren om op de beste wijze tot het belang der hireling mede te werken. Onder de kadelten heerscht een goede kameraadschappelijke geest, die echter de militaire discipline volstrekt niet uit liet oog doet verliezen. Ten bewijze daarvan moge o. a. strekkendat de surveillance op de slaapzalen thans niet meer door de bij de academie gedetacheerde onderofficierenmaar uitsluitend door de cadet-sergeanten wordt uitgeoefend, en dal daar steeds de meeste orde heerscht. Opgepaste wijze maken de kadetten gebruik van de vrrjheid tot uitgaan, die hun wordt gegevenen hunne houding in hel publiek verdient allen lof. De commissie aarzelt dan ook niet als hare overtuiging uit te spreken dal de kon. militaire academie, onder de leiding van haren gouverneur, ten volle aan hare ge- wigtigc bestemming beantwoordt. 'sGRAVENllAGE, 1 October. Door Z. M. is aan den officier van gezondheid 2' kl. bij het leger in Ncderl. indie M. J. I!. Walser, vergunning verleend tot het dragen van de Dititsche herinneringsmedaille voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Door Z. M. is 110'. minister-resident, werkzaam bjj liet dep. van bui- Irnlandsche zaken, mr. F. W. C. 1'. graal van Bylandt, benoemd tol HD\ minister-resident bij de hoven van Denemarken en van Zweden en Noorwegen. De lijdelijke waarneming van de betrekkin» van commissaris des ko- nings in Noordholland is opgedragen aan jh'. G. F. van Tets, lid van gedep. staten dier provincie. Aan den lieer J. M. A. Kramps is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Roermond. Door Z. 11. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: bij den staf van het wapen, tot kapitein 2e kl., de le luit. A. C. Alma, van het 4'reg. infanterie; bij het reg. grenadiers en jagers', tot luit.-kolonel. de majoor J. W. Roellaard, van het corps bij het le reg., tot majoor, de kapitein W. Bannier, van het 2e reg.; bij het 2' reg., tot kapitein 2' kl., de 1* luitt. F. A. Egter, van het reg. grenadiers en jagers, en P. van Assen, vat; het 6' reg.; bij het 3® reg., tot luit.-kolonel, de majoors J. J. C. Peper kamp, van hel corps, en D. 11. P. van Bothnia Andreae, van hel 5' reg.; tot 1" luit., de 2' luit. L. C. Vervooren, van het corps; bij het 4e reg., tot kapitein 2" kl.0 de le luit. P. J. J. Vervenne. van het corps; bij het 5e reg.. tot majoor, de kapitein R T. Muschart, van hel 6e reg.; bjj het 6' reg. tot kapitein 2e kl., de 1' luit. G. J. D. A. Riesz, van het reg. gre nadiers en jagers; tot 1'° luit., de 2C luit. J. II. A. Queysenvan bet 8" reg.; hij het 7' reg., tot kapitein 2' kl,de le luit. C. A Wagner, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 8e reg., tol majoor, de kapitein L. G. G. van Loo. van het 7e reg.; tot kapitein 2' kl., de 1' luit.-adjudant J. L. A. C. de Bockvan het reg. grenadiers en jagers. Voorts is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de majoor T. Onger- boer, van het 1' reg. infanterie. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen luit.-kolonel der genie van het leger in Ncderl. Indië 11. C. van Daalen Wetters is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De officieren van gezondheid 2' kl. dr. C. Alers en K Kuiper Middel, respectivelijk dienende aan boord van het schrocfsloomschip Marnix en de instructïebrik Zeehond, worden op non-activiteit gesteld. Op laatstge noemden bodem wordt geplaatst de officier van gezondheid le kl. d'. T. Abrahamsz. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden het onderzoek der Indische hegrooting ten einde gebragt. Morgen zullen onderscheidene kleine wetsontwerpen onderzocht worden, terwijl aanstaan den Maandag met het onderzoek der staatsbegrooting zal worden aan gevangen. IJlUT K.NLXNDSCIIK BKMr.TKV BELCIE. Het Amerlkaansche schip James Forster Jr. is Zaturdag met eene lading petroleum van New-York te Antwerpen aangekomen. Den 6d'° Sept. heeft dit schip in zee, op ongeveer 100 mijlen afstand van New-York, twee schipbreukelingen, die zich in een klein bootje bevonden, opgenomen. Deze twee zeelieden maakten deel van de bemanning eener Fransche vis- scherbrik uit en waren op 3 Sept. met nog andere bootjes van de brik uit gezonden om de vischuettendie op een grooten afstand links en regts verspreid lagen, in te trekken. Bij hun vertrek was liet weder zeer schoon, t doch korten lijd daarna werden zy door een orkaan overvallen en dooi de zee meegesleept. De twee ongclukkigen waren geheel afgemat en uit geput van krachten; zij hadden zoodanig geleden, dat de emmer, dier,t bij zich haddenhalf afgeknaagd was om hunnen honger te stillen, ENGELAND. LONDEN, 30 September. Zooals reeds gemeld is bevindt Jakob Khan zich in de legerplaat der Engelsche troepen. Den 27" Sept. ontving generaal Baker een brij van den opperbevelhebber van den Emir, waarop deze vroeg, of de ge» raai hem en den troonopvolger te Koesji wilde ontvangen. De generaal antwoordde terstond toestemmend. Een uur later kwam eene van den Emir zelven, waarin deze generaal Baker vroeg, of hij hem 300 man wilde ontvangen. De generaal antwoordde, dat hij hem tot(| eene mijl van het kamp tegemoet komen zou. In den avond van 27 Sep; zijn daarop de Emir, zijn zoon Daoud-Shah, zijn opperbevelhebber, dezelfde van wien vroeger gemeld isdat hij bjj den moord te Kabul door de mij. telingen doodelijk gewond was, en 45 politieke en militaire aanhangers is het kamp aangekomenvergezeld van een escorte van 200 soldaten. Van de zijde der stammen tusschen Alikheyl en Shulargardan is op ge» raai Roberts en zijn geleide gevuurd en dr. Townshend werd gevaarlijk gewond. Van de manschappen, aan generaal Roberts tot hulp gezonden, werden er vjjf gedood. Onder de manschappen der Khyber-colonne is dt cholera verschenen. Acht gevallen kwamen voor bij het 9' regiment, wan. van zes met doodelijken afloop. Verscheidene gevallen worden ook gemdj bij hel 81e regiment, en eenige bij de koninklijke artillerie. Zaturdag II. gebeurde te Lewes het volgende ongeluk. Toen de pg. sagiers trein van Hastings naar Londen het station van eerstgenoemde plan verliet, sprong de ketel van de locomotief met een vreesselijken knal uiteea. De machinist werd op de plaats gedood, aan den stoker werd een der beets stuk geslagen en de trein-inspectcur bekwam eenige vrij ernstige wondei Het ongeval bepaalde zich voor de passagiers tot een hevigen schrik. Alk ruiten in den omtrek werden tot gruis geslagen. De oorzaak van de om ploffing is tot heden niet bekend. Volgens berigt uit New-York zijn in de vorige week te Memphis Ji personen aan de gele koorts overleden. De stad Pottsville in I'ennsylvanië begint langzamerhand in den gronl le verzinken. In de nabijheid namelijk van deze stad is een rijke sten- kolenmijn waarvan de ontginners steeds verder en verder in den grond doordringen. Dientengevolge is een deel der stad ondermijnd, en aangeziti op deze plaatsen de steenkool bijzonder zacht en los is, gebeurt het nu a dan, vooral bij vochtig weer, dat plotseling een gedeelte losschiet en de op dal terrein slaande huizen in den afgrond verzwolgen worden. Zoo da 13,f" September,.toen des avonds een schok werd waargenomen, niet onp lijk aan dien van eene aardbeving, cn juist aan de grens van de bebouwde stad, een gat van 125 voet lang, 75 breed en 50 diep zich in den grond vertoonde. Eenige huizen waggelden op hunne grondvesten en de bevolkin; zocht een goed heenkomen naar een ander deel der stadtotdat zij ooi van daar verjaagd worden. Door een rijken Amerikaan, Thomas Wilson, onlangs te Baltimore overleden, is bij testament aan vier verschillende instellingen elk een som vermaakt van 5000 dollars en voor de oprigting van een ziekenhuis voor arme kinderen 500,000 dollars geschonken. Daarenboven bestemds hij nog een som van 200,000 dollars voor een fonds, waaruit steenkolen en andere brandstoffen gekocht moeten worden, als die het goedkoopst zijn, om dit dan aan behoeftige personen tot lagen prijs te verkoopen. FRANKRIJK. Volgens den Figaro had men aanvankelijk bepaald dat, ter viering van den 59'0 verjaardag van den graaf van Chambord, in elk arrondisse ment van Parijs een gastmaal zou plaats hebben; aan dit voornemen heefl men geen gevolg kunnen geven, omdat men niet overal een geschikt lokaal heeft kunnen vinden. Men heeft dus goedgevonden een gastmaal aan le rigten in veertien arrondissementen en hier en daar gasten uit verscliilbnde arrondissementen hijeen te voegen. Niemand zou toegelaten worden dm die uitgenoodigd was of voorzien van eene inteekeningskaart. Te Parijs zou, om mocijeljjkhedcn te voorkomen, geen toast uitgebragt, maar eet eensluidend adres voorgelezen worden, gerigt aan den graaf van Chambord Ook in andere plaatsen des lands zijn feestmalen gehouden. Te Marseille maakte de president der tafel, de markies van Foresta, eene vergelpio; tusschen twee feesten van een geheel verschillend karakter: tusschen hel feest, gegeven ter ecre van den minister Ferry, die eene uittarting heeft gerigt tot het menschelijk geweten, en het feest ter eere van den vorst die door zijne geboorte geroepen is Frankrjjk te redden uit het verral waarin de revolutie het gestort heeft. Eene profetie van die providentiële roeping zag hij in het feildat de verjaardag van den koning zamenrall met den dag, waarop de aartsengel Michaël den gevaarlijksten van alk revolutionairen verpletterd heeft. De koning, zeide hij. heeft gezegd, hij Frankrijk redden wil; stelliger dan hij moeten wij zeggen: bjj zal Frankrijk redden. De Vnivers zegt, naar aanleiding van bedoelden feestdag: Indien ilt graaf van Chambord niet de reglstreeksche en legitime erfgenaam d<r koningen van Frankrijk ware, cn indien men le kiezen had tusschen alk Franschen, die het waardigst waren te regeren, dan nog zou men dien uil- geweken vorst de kroon moeten aanbieden, als den vcrlichtsten, den eer lijksten den deugdzaamsten. In zijn gansche leven, dat reeds eene menigte jaren telt, ontdekt men geen enkelen misslag, gcene enkele zwakheid, geene enkele tekortkoming, geene enkele dwaling. Het treurige der bal lingschap, dat de lijd in hem niet verzacht heeft, heeft nooit bitterheid bj hem gekweekt. Ilij heeft slechts zegenwenschen over voor de zonen van hen, die hem verbannen hebben. Zondag is le Brest aangekomen de iïavarin, met 450 geamneslieerdfB aan boord. Van deze zijn er reeds den volgenden morgen 105 te Parijs aang< bet s ,-erscl beker bouw goed sleek toch jet i dien invoe a ten voor arbei aflre dal dcrii find de den te *0'

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2