PER TELEGRAAF, BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsehe Courant van Jlaandag 25 September dS79, Jf9, 225. Uit Kattowiseh wordt aan de iXd. Zeit. gemeld dat de veepest in hel poolsche district Bendzin, niettegenstaande de Russische regering doortasten der dan vroeger te werk gaat, aanmerkelijk is toegenomen. Van wege de Pruissische regering worden de bestaande bepalingen tot wering der besmet ting ten gestrengste doorgezet. O O T-ï 1VOIE. BATAVIA. 23 Augustas. De berigten uit Atjeh, meldt het Alg. Dbl., zijn uitnemend gunstig. Het doortastend, doelmatig en vlug handelen van generaal van der Heyden, al den tijd sedert de inneming van Indrapoeri, verdient groote waardering. £n wanneer men bedenkt, dat de togt naar Indrapoeri reeds maanden eer- der. en met minder bezwaar, zou plaats gehad hebben, indien het drooge weder niet gedurende meer dan een jaar zich vergeefs had laten wachten dan stelt men de uitkomst nog op hooger prijs. De geduldige, doch door- I tastende zuivering van het digtbevolkte terrein der VII Moekims, gedurende weken na de inneming van Indrapoeri, heelt het mogelijk gemaakt, later zonder gevaar alle troepen tegen de XXVI Moekims te gebruiken. Groote opschudding heeft onder den handel alhier eene op het kantoor der firma Martin Dyce C*. ontdekte vervalsching in het groot van zegels veroorzaakt. Het blijkt dat op de zegels, die o. a. voor acceptation ge bruikt worden, in den stempel het cijfer van het bedrag vergroot is ge worden, nu eens door vóór het cijfer 6 eene 1 te drukken en dan weer door het oorspronkelijke cijfer 1 in eene 4 te veranderen. De officier van justitie heeft onmiddellijk het zegelkantoor onderzocht, waar geen valsche zegels gevonden werden. De oppasser van Martin Dyce C°. heeft daarop bekend, dat hij de als valsch herkende zegels gekocht had bij den mandoer van B. van Leeuwen C'. Twee mandoers en de oppassers van laatstge- melde firma zijn daarop gearresteerd. Bjjna alle firma's en banken te dezer stede hebben bij onderzoek hunner portefeuilles bevondendat daarin stuk ken op vervalschte zegels voorhanden zijn. De collecteur te Batavia had in drie maanden geen andere dan zegels van gering bedrag verkocht en in dien tijd voor ƒ14000 minder gedebiteerd dan gewoonlijk in denzelfden tjjd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de portier bij 'stands gevangenis te Soerabaija W. Landzaat. Benoemd: tot ambtenaar voor de betrekkingen met de inlandsche staten, toegevoegd aan den gou verneur van Atjeh, met den rang en titel van adsist.-resident. de secretaris van het gouv. Atjeh R. 11. Schomerus; tot secretaris van het gouv. Atjeh, H. Groeneveldt; tot subst.-officier van justitie te Samarang, de 2e subst.- griffier bij het hooggeregtshof mr. P. J. van der Zweep;tot2"subst.-griffier bij het hooggeregtshof, de subst.-griffier.te Padang mr. R. M. van Ilaagen; tot secretaris der resid. Padangsche Bovenlanden, de le commies bij het depart, van financiën jhr. \V. H. W. de Koek; tot onderw. le kl. bij het openb. lager onderwijs, de onderw. 2' kl. J. A. Vermenlen, A. den Hamer en A. J. Bieshaar. Departement ran oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der art. B. Lamberts; aan den mil. apotheker I» kl. J. He ringa. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kaptt. der inf. H. C. Eenhuizen en J. G. H. Schieffelers. LONDEN, 26 September. De Pall Mall Gaz. van heden is gemagtigd de verzekering van buitenlandsche bladen tegen te spreken, dat er ernstige ge- j schillen zouden bestaan tusschen den Czarcwitch en den Duitschen kroonprins. PARIJS, 26 September. 109 gedeporteerden zijn weder aangekomen. Een menigte, op 30000 personen geschat, wachtte hen af. Er heeft zich geen incident voorgedaan. K0NSTANT1N0PEL, 25 September. De gezant van Frankrijk alhier heeft aanzoek gedaan om de afzetting van den Griekschen bisschop van Bethle hem, wegens het verschil dat tusschen Grieksche en katholieke christenen is ontstaan, door den eisch van den bisschop om in het bezit gesteld te wor den van de begraafplaatsom er herstellingen te doen aanbrengentegen j welken eisch de Fransche consul zich verzet heeft. LONDEN, 27 September. De Indische regering heeft het bevel, aan drie regimenten Engelsche troepen gegeven om huiswaarts te keerenweder j ingetrokken. Het transportschip Janina is uit Bombay vertrokken met 2000 man versterking voor het leger in Afganistan. BERLIJN, 26 September. Van eene goed onderrigte zijde wordt uit Pe tersburg medegedeeld, dat binnenkort te Livadia eene conferentie zal ge houden worden tusschen de gezanten te Londen, Parijs, Weenen, Konstan- I tinopel en Athene, de generaals Kaufïmann en Milutinde heer Ghiers en graaf Adlerbcrg. ROME, 25 September. De Pungolo bevat een dépêche uit Weenen, waarin verklaard wordt dat prins Bismarck voornemens is weldra naar Italië te vertrekken en in de eerste plaats Venetië te bezoeken. De Iialiaansche legatie te Rio-Janeiro heeft aan hare regering medegedeeld dat op Braziliaansch grondgebied gevallen van gele koorts zijn voorgekomen. liGEZON»EN. DE LEIDSGHE PLEINEN. (Slot.) En nu de Ruïne. Zou men toch waarlijk van plan zijn eerst het eeuw feest der verwoesting, in 1807 door het kruitschip aangebracht, te vieren, alvorens in den toestand van dit plein eenige verandering te brengen? 72 jarenzegge twee en zeventig jaren lang reeds is dit plein in een toestand, die in iedere andere stad zeer zeker tot de onmogelijkheid zou behooren! Om in de buurt te blijven. Men denke slechts aan het Rembrandtsplein te Amsterdam, aan het Oranjeplein in den Haag en aan de Kenan- en Ripperda-pnrken te Haarlem om een denkbeeld te krijgen, èn wat andere Gemeentebesturen tol verfraaing der steden en genoegen barer inwoners aanwenden, èn wat het Ruïne-plein al lang. al jaren lang! had kunnen zijn. Liet men er nu nog maar als vroeger de hussaren en de infanterie op manoeuvreeren, maar helaas! ook dat genoegen is ons, om welke reden dan ook, ontzegd, en nu kan men er //horribile dictu" reeds sedert lang een 20-lal geiten een schaap op zien grazen; terwijl het terrein, door verschillende opgravingen naar verborgen schattenzóó oneffen is gewor den dat het letterlijk onbegaanbaar is. "Maar", zegt inen, "hel Ruïneplein is immers een jaar of wat geleden door de Gemeente aan het Rijk afgestaan om er een Academie- —sedert de invoe ring der nieuwe wet op het II. O., Universiteitsgebouw op le richten?" Zeer zeker weet ik dat. Even zeker weet ik ook dat het Gemeentebestuur destijds onhandig genoeg geweest is, om dat "onvoorwaardelijk" te doen. Maar zoo zeker als die wetenschap is, schier even zeker zou ik durven voorspellen, dat op die plek nimmer een Academie- of Universiteitsgebouw verrijzen zal. "En waarom niet?" Het antwoord ligt voor de hand. Had de toenmalige Minister Heemskerk, toen de Staten-Generaal met zooveel enthusiasme hunne toestemming hadden gegevenden moed gehad uit de inge komen ontwerpen zelfstandig eene keuze te doen, het gebouw had er zeker al lang gestaan. Maar, toen Z. E. de onvergeeflijke fout beging om eerst van 50, zegge vijftig geleerden de opinie over die ontwerpen te vragen, kon ieder eenvoudig man, met vijf gezonde zinnen, op de vingers natellen, dat er nooit iets van komen zou! "Maar waarom niet?" Hebt ge nooit een waterdroppel onder een mikroskoop gezien? Niet? Welnu, dan kunt ge het raadsel ook niet oplossen. Met het afstaan van den grond op de Boisolkade is men ietwat voor zichtiger geweest. Toen heeft men althans, bij de overdracht van dien grond aan het Rijk voor een Laboratorium(dat er evenmin ooit komen zal als een Universiteitsgebouw op het Ruïne-plein) de bepaling gemaakt dat, wanneer binnen vier jaren met den bouw geen aanvang was gemaakt, de grond aan de Gemeente zou terugkeeren. Was men toen óók niet zoo vrijgevig geweest, de Boisotkade zou al lang met doelmatige woonhuizen zijn bebouwd, de Vlielsbrug verlaagd en Leidens ingezetenen zich in eene doelmatige uitbreiding der stad aan die zijde verheugd hebben. Maar, keeren wij tot het Ruïne-plein terug. Nu het toch meer en meer blijkt, en,met het oog op den ongunstigen finantiëelen toestand des Rijks met den dag duidelijker wordt, —dat, komt er al ooit een nieuw Universiteitsgebouw, het zeker op die plek niet ver rijzen zal, maar, ook met het oog op het verminderend getal studenten, het bestaande gebouw op het Rapenburg, met uitbreiding en verbetering, meer dan voldoende zal zijndan wordt het ook hoog tijd dat ons Ge meentebestuur, kan het ook den eenmaal in een onbewaakt oogenblik gedanen afstand niet ongedaan makenmet de Regering alihans zoodanige overeen komst trede, waardoor dal plein, althans lijdelijk en zij het tot weder- opzeggens toe, aan de Gemeente in gebruik terugkeert. Het woord "tijde lijk" zou men hier gerust in "eeuwig" kunnen veranderenwant ik maak mij sterk dat wanneer zoodanig verzoek van het Gemeentebestuur tot de Regering komt, zij blijde zal zijn, dat zij met goed fatsoen van het haar zoo onverwacht in den schoot geworpen cadeau afkomt. Heeft het Gemeentebestuuren daaraan valt onder de tegenwoordige omstandigheden schier niet te twjjfelendie inwilliging verkregen welnu, dan zende het een deskundige, b.v. naar Amsterdam, om, óf het Rembrandtsplein óf dat vóór het Paleis van Volksvlijt eens nauwkeurig te bekijken, en make, met de daar opgedane gegevens, van het thans on smakelijke Ruïne-plein een smaakvolle wandelplaats; plaatse er, in overleg met de Commissie, b. v. Van der Werfs standbeeld in het midden; koope een paar der bouwvallige huizen in de z. g. Kijfhoek aanen make op die manier eene avenue naar het plantsoendaar die aan de zijde van den Koornmolen de Oranjeboom toch zeker dien naam niet dragen mag, en, het zal zeker, niet alleen aan tal van wandelaars eene weldaad bewij zen maar tevens ook de waarde der panden op de. Garenmarktdoor toe nemend vertier in waarde doen stijgen. We hebben er niet tegen dat jaarlijks belangrijke sommen voor "het on derwijs" worden besleed. Maar men vergete niet dat die sommen, hoe goed ook besteed, niet allen ten bate komen, daar er altijd nog velen ge vonden worden die van "het onderwijs", zooals het van Staats- en Ge meentewege wordt gegevennu eenmaal niet gediend willen zijn. Maar verfraaing der Stad, vooral als daardoor de gelegenheid tot wandeling wordt vermeerderd, komt allen, zonder onderscheid, rijk en arm ten bate, en daarom achten wij de verbetering van den toestand van het Ruïne plein, een zaak van publiek belang, en hopen wjj vurig, en zeker velen met ons, dat althans nog vóór de viering van het eeuwfeest der ver woesting, door de goede zorgen van onzen Gemeenteraad, de thans onhoud bare toestand beëindigd zij Is de sedert opgerichte lijnbaan soms een hinderpaal, men zou daarvoor een ander terrein kunnen aanwijzen. AKAOEMIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. 27 September: De heer J. van der Hoeven, geb. te Sliedrccht, in de ge neeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Conjunctivitis diphtheritica. De heer R. C. Korteweg, geb. te 's Ilerlogenboschin de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Bijdrage tot de kennis der loodverlammingen. De heer A. L. Veenenbos, geb. te Sliedrecht, in de geneeskunde, na ver dediging van zijn akademisch proefschriftOver blennorrhagische gewrichts aandoeningen. De heer J. A. M. II. Pijls, geb. te Maastricht, in de regten, na verdedi ging van zijn akademisch proefschrift: liet begrip van provinciaal en ge meentebelang naar het Nederlandsch staatsrecht. De heer H. B. Smissaert, geb. te Amsterdam, in de regten, na verdedi ging van zijn akademisch proefschritt: Overzicht der bevolkingsleer van Malthus. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5