"LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 29 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. iull «7®. ■2) 229. )e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f3.50 nel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nmnniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prijs der AdvertenliCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. i B|| deze Courant behoort een Bffvoegscl. ■li LEIDEN, 27 September. Woensdag den ls,tï October a. s. zal de nieuw benoemde boogleeraar de faculteit van letteren en wijsbegeerte, de heer dr. J. J. Cornclissen, ambt aanvaarden met het houden eener redevoering in hel groot audi- irium van het akademie-gebouwdes namiddags ten 2 ure. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende je week dagelijks van 57 tot 70 volwassen personen en 5 lot 11 kinderen. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 21S,CD clober aanst.zitting houden te Rotterdam. Zij, die lol een dier examens -jtBSchen toegelaten te worden, moeten hiervan voor 14 October schriftelijk vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie. - De algemecne vergadering van den Nederlandschcn Protestantenbond de daarmee gepaard gaande Protestantendag zal op 28 en 29 October alhier worden gehouden. M'. J. T. Duys zal daarbij het ecre- lartitierschap bekleedcn. De onderwerpen ter bespreking zijn: Itijbel en loeding", in te leiden door den heer 1. de Vries, van Haarlem; »dc ker- Ijjke reglementen en het regl der consciëntie", in Ie leiden door mr. II. P. Kanter, van Brielle; //de lockomst van het gemeenteleven", in te leiden ior d'. L. 11. Slotemaker, van Arnhem. Bij de feestelijke godsdicnsloele- iag, in de Pieterskerk te houden, zal dr. J. Hooykaas, van Rotterdam, rede houden en een zangkoor, onder leiding van den heer Welrens, zich to booren. De algemecne tentoonstelling van de lloll. maatschappij van landbouw beden te Haarlem geopend. In den Hertenkamp, zegt de 11. C., zijn Bdcr Iwee tenten de voortbrengselen van den akker- en tuinbouw en van zuivelbereiding gerangschikt. Zooals trouwens te verwachten was. heeft natie zomer een nadeeligcn invloed gehad op de verschillende veld- en (omvruchtenhetwelk daardoor dit gedeelte der tentoonstelling, vooral wat e tuinvruchten aangaat, minder schitterend doet zijn dan vroeger het geval us. Zelfs heeft het Westland geenc rijpe druiven kunnen inzenden. In ize zelfde tent bevindt zich nog eenc verzameling van verduurzaamde levcns- liddclen van de Haarlemsche Maatschappij, onder directie van den lieer de Breuk. Beter vertegenwoordigd zijn de verschillende soorten van Heren kaas, maar bovenal prachtig zijn de inzendingen van de hout teel t ai de bloemkweekerij. De schoonheid van het terrein der tentoonstelling, zich zelve reeds zoo schilderachtig, wordt door deze inzendingen nog jjzonder verhoogd, en alles bijeen genomen, zal de tentoonstelling onge- vijfeld ecne van de belangrijkste en fraaiste zijn, welke tot nog toe in ons nd plaats hadden en een talrijk bezoek overwaard zijn. I'rijzen zijn o. a. toegekend: in de afd. Akkerbouw, voor kleine of blaauwe rivleu le prijs aan D. M. van der Hoef te üegstgecst, 2e prijs aan J. A. de oy aldaarvoor gewone of graauwc erwten le prijs J. A. de Rooy voorn de afd. Tuinbouw, voor de tien fijnste perzikken 1" prijs aan W. Vermeulen Wassenaar; voor 6 grootste en fraaiste trossen blaauwe druiven in de ast geteeld, bestuursprijs aan deuzelfden: in de afd. Iloutteelt, voor coni- ireu 1' prijs aan C. de Vos le llazerswottde; voor eene verzameling van Bus le prijs aan denzelfdenin de afd. Bloemkweekerijmozaïkperk 3e 'lis aan J. D. Speet te Leiden; voor planten in pollen of kuipen gekweekt fe medaille aan J. E. Heenk te Leiden; in de afd. Zuivelbereiding, Ys vat .tidsche of Rijnl. boter, lc prijs aan Th. Rnygrok te Wassenaar, '2' prijs C. Harteveld te Sassenheim, 3e prijs aan de Wed. G. Vreeburg te Lisse; stuks Rijnl. komrjnde kaas, le prijs aan T. van Haaster te Noordwijker- •«t, 2e prijs aan J. Hoogstraten te Sassenheim, 3e prijs Wed. G. Vreeburg toom. De Arnhemsche tentoonstelling is van 15 Junij tot 25 September be ticht door 163,156 niet geabonneerde personen. - Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, is op 25 van Suez vertrokken. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, ver fik op dien dag van Port-Saïd. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft is •gekomen een verzoek van den kolonel-directeur der stapel- en constructie lijnen om een crediet uit de gemeentekas te verleenen tol een bedrag van hoogstens ƒ3000 voor de feestelijke herdenking van het 200-jarig bestaan der artillcrie-inriglingcn te Delft. Z. M. de koning heeft vergunning verleend om die herdenking te doen plaats hebben op den 22!,en November aanst. Door den raad werd het crediet verleend. De heer A. G. van Hamelpred. bij de Waalsche gemeente te Rotter dam lueft ontslag gevraagd uit zijne bediening. Door den zeekrijgsraad aan boord van het wachtschip te Hellevoet- sluis is een uitspraak gedaan in zake de desertie van een zestal schepelin gen. Elk der beschuldigden werd veroordeeld tol 60 slagen met de /'hand dagen" of "laarzen" en ecnigc dagen kromsluiling in de boeijen. Met het ten nitvoef- leggen der vonnissen was een groot gedeelte van den ochtend en middag gemoeid. Vijf Hagenaars, ecu vader met zijn 12-jarigen zoon en drie vrienden, waren met elkander uit hengelen gegaan; zij hadden gehengeld in eene vaart onder de gemeente Zevenhuizen, zonder dat zij daartoe vergunning hadden van den pachter van het vischvvater, terwijl zij. door dien pachter gewaarschuwd, beweerden langs 's llceren wegen gerust le mogen hengelen. Deswege door een rijksveldwachter bekeurd, stonden zij voor het kanton- gercgl lc Gouda teregt en werden op 24 September veroordeeld: de vader, die zich tegen den rijksveldwachter verzet had en daarvoor door de regt- bank te Rotterdam reeds met drie dagen cellulaire gevangenis gestraft was, tot eene boete van tachtig gulden of gevangenisstraf van negen dagen, de zoon lot eene boete van zes gulden of gevangenisstraf van een dag, twee der vrienden ieder tot eene boete van veertig gulden of gevangenisstraf van vijf dagen. Op de teregtzitting van het kantongeregt te Gouda bleek het, dat de derde vriend, die zich daarvoor nog zal moeten verantwoorden, te Zevenhuizen aan den rijksveldwachter valschelijk niet zijn eigen naam had opgegevenmaar dien van een voornaam schcepsreeder uit Scheveningen die dientengevolge, ofschoon bij de hengelparljj volstrekt niet tegenwoordig geweest, toch als beklaagde gedagvaard was, maar natuurlijk werd vrij gesproken. Te Zegveld werd het in de kerk der herv. gemeente geplaatste nieuwe orgel bij de godsdienstoefening op Zondag 11. voor het eerst in gebruik gesteld. De lecraar dier gemeente, d#. Lazonder, hield daarbij voor eene talrijke schaar eene toepasselijke rede. Het orgel werd bij die gelegenheid bespeeld door den heer van Doorn, organist te Nieuwerbrng. Het was vooraf onderzocht door den lieer R. IIol, uil Utrecht, die over het werk een allergunstigt oordcel uitbragt. De vervaardiger, de heer J. van Gelder, orgelmaker te Leidenheeft zich ook hier weder op eene loffelijke wijze van zijne taak gekweten. De kast en het fraai bewerkte front van het speeltuig werden vervaardigd door den heer J J. Hagemaus Dz.timmer man te Leiden, wien daarvoor niet minder de tevredenheid zijner lastgevers ten deel viel. Te Mcppel is gisteren morgen een hevige brand uitgebroken ten huize van den heer van lies, handelaar in manufacturen, in de Hoofdstraat. De brandweer, spoedig ter plaatse, slaagde er in het vuur tot het brandende perceel le beperken dat vooral aan het front veel geleden heeft. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De meubelen zijn voor ƒ3000 verzekerd bij de Meppeler assuranlie-verecnigingde koopmansgoederen voor ƒ20000 bij die te Arnhem en het huis bjj een andere, nog niet bekende maat schappij. Te Groningen had eergisteren avond, bij de voortzetting der academie feesten, eene algemeene illuminatie plaats, die, tengevolge van het gunstige weder, zeer goed geslaagd is. Op verschillende plaatsen der stad werd mu ziek gemaakt en in het beursgebouw gaf het muziekcorps der grenadiers en jagers een concert, dat een zoo talrijk publiek derwaarts lokte, dat het groote lokaal nog le klein bleek lc zijn. Een gondcltogt bragt niet weinig bij tot opluistering van den feestavond. Bij duizenden stroomden in opge wekte stemming de ingezetenen en vreemdelingen door de stralen. In den laatste lijd heeft er te Nieuwe I'ekela bjj herhaling brand plaats gehad. Dezer dagen is het achtergedeelte van hel logement van Lammers afgebrand. Het was verzekerd bij de maatschappij te Tief. Eer gisteren ochtend ontstond daar andermaal brand en wel in de bocrenbehui- 7ing van Ilorlings. Huis en goederen waren deels te Zwolle, deels te Utrecht verzekerd. Er heerschtten gevolge dier veelvuldige branden, groote ontsteltenis. - Te Veerc, meldt het llbl.koopt men een flink, net onderhouden huis

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1