PER TELEGRAAF, GlSGEIiAKD. LONDEN, 19 September. De Daily News heeft uit Lahore het berigl ontvangen dat het Britsche leger op zijn marsch naar Kabul zeer zeker tegenstand zal ondervinden. Afgaansche troepen zijn naar Kurhi gezonden en de bevelhebber van Sal- poora is bezig de Bajours en de Mohmuds tegen de Engelschen op te zetten. De gouverneur van Djellalabad is ijverig bezig de verdediging tegen de Engel schen te organiseren, en de hoofden der naburige bergstammen zijn naar die stad gekomen, waarschijnlijk om te beraadslagen over gemeenschappelijke maatregelen ter verdediging. De gevangenneming van Cetawayo was de eerste tijdingdie per tele graaf werd overgebragt langs de nieuwe kabel van Natal naar Mozambique. Als de telegraaflijn tussclien Mozambique en Zanzibar gereed is, zullen in negen dagen lijds de berigten uit Zuid-Afrika hier te lande kunnen aankomen. Uit officiële berigten blijkt thans dat de sterfte aan cholera onder de uit Afganistan teruggekeerde Britsch-Indische regimenten zeer belangrijk is geweest. Enkel bij de eerste divisie bezweken 6 officieren en 121 man schappen, allen Europeanen. Te Liverpool baart veel opzien het plotseling verdwijnen van zekere miss Edwards, die de woning harer ouders veertien dagen geleden heeft ver laten om een verjaarsgeschenk voor haren verloofde te koopen. Men weet geene enkele reden te bedenken, waarom zij, die van onberispelijk gedrag en met hare ouders en verloofde op den besten voet was, zich vrijwillig verwijderd zou hebben. Het Kaapsche Volksblad meldt het volgende: Er is, naar wij meencn, eene neiging in deze Kolonie om de moeijelijkheid in de Transvaal te gering te achten. Sir Bartle Frere vertelde aan de Transvaalsclie boeren dat de annexatie onherroepelijk was: maar later was hij verpligt te erkennen, dat hij een verkeerd begrip had gehad van de onafhankelijkheidsmannen, die hij, legen zijn verwachting, vast besloten gevonden had om datgene, wat Sir Th. Shepstone hun afhandig gemaakt had, terug te krijgen. Nu zegt men dat te Pretoria een antwoord op de memorie ontvangen is, en dat het, indien het ongunstig voor de boeren blijkt te zijn, hun niet zal worden medegedeeld vóórdat Sir Garnet Wolseley aan het hoofd van een aanzienlijke krijgsmagt in het land zal zijn aangekomen. Zulk een krijgs- magt kan, het is waar, een dadelijk oproer voorkomen; maar zij zal voor zeker de boeren er niet toe brengen hun lijdelijk verzet te laten varen, en zoo lang deze niet vrijwillig onderdanen van 11. M. willen worden, zal noch de Kaapkolonie zich met de bescherming van de Transvaal laten belasten, noch de orde onder de Europeanen en de iuboorlingan ven het land ge handhaafd worden zonder een leger, dat te groot moet zijn om anders dan grootendeels op kosten van de Britsche belastingschuldigen onderhouden te worden. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene aanschrijving gerigt aan de prefecten, betreffende het nemen van vacantiën door hen en hunne ondergeschikte ambtenaren. Volgens het Journ. des IJéb. is deze maat regel niet overbodig, omdat in den laatsten tijd de prefecten meer in spoor treinen en te Parijs dan op hunnen post te vinden zijn. Van de 600 geamnestieerdendie te Parijs teruggekeerd zijn, hebben er 400 reeds weder werk gevonden. Men twijfelt niet of de overigen zullen door de hulp der comité's van bijstand ook spoedig weder de middelen vin den om in hun eigen onderhoud te voorzien. Door 16 der teruggekeerde geamnestieerden is de volgende brief ge rigt aan het republikeinsch comité te Narbonne: /'Burgers! De onderge- teekenden, gedeporteerden en geamnestieerden, met hunne gezinnen den 7deD dezer van het transportschip Picardie te Port-Vendres ontscheept, haasten zichn hunne warmste gelukwenschen aan te biedenuit den grond huns harten en in naam der wordende republiek, voor welke zij ge streden en geleden hebben en welke zij ook in het vervolg tot hunnen laatsten druppel bloed zullen verdedigenu dank Ie zeggen voor de broe derlijke en deelnemende ontvangst, door hen te Narbonne genoteneene slad, .die in 1871 de eer heeft gehad van met Parijs, Lyon, Saint-Etienne en Marseille het vaandel op te steken van de eischcn des volks en de ge meentelijke vrijheden". De kardinaal-aartsbisschop van Rouaan, msgr. de Bonnechosc, is naar Rome vertrokkennaar men zegtom persoonlijk met den Paus te spreken over de quaestie van het onderwijs. De sneltrein, komende van Parijs, is even voor Rijssel in den flank van een goederentrein geloopen; 14 reizigers werden gewond, 3 zelfs zeer zwaar. Te Madrid is, naar gemeld wordt, de Hongaarsche dierentemmer Karoly op een ontzettende wijze om het leven gekomen. Een grooteslang, die hij om het lijf had gewonden, heeft hem tusschen haar krachtig ligchaam verpletterd. Volgens de dagbladen duurde dit voorval niet langer dan een minuut. De dierentemmer gaf een luiden kreet en viel levenloos neder. De slang was zoo gewillig en volgzaam geweest, dat men in het eerst een nieuwe vertooning meende te zien en er eenige toejuichingen werden ver nomen. Langer dan een uur bleef de slang om het lijk gerold, want nie mand durfde haar naderen. Eindelijk slaagde meu er in het dier in de kooi te lokken met een schotel melk. Karoly was vast overtuigd, dat zijn blik genoeg was om slangen te bedwingen en hij beweerde, dat hij zonder gevaar de meest vergiftige slangen om zijn hals kon winden. Hij laat een aanzienlijk vermogen na, benevens een verzameling slangendie 36,000 waard moet zijn. DÜITgGIILANR. Te Munster baart groot opzien het overlijden van een aanzienlijk per soon. (let is nl. gebleken dat de overledene ter genezing van een oude kwaal zich in verbinding had gesteld met een kwakzalver, die hem genees middelen had toegediend, waarin eene zoo groote hoeveelheid arsenicum zich bevond, als nooit wordt voorgeschreven. Te Berlijn is eene fabriek van dissertaties ontdekt, die men tot ver schillenden prijs voor alle vakken kon bestellen. De regterlijke magl heeft zich de zaak aangetrokken en bij den directeur der fabriek alle stukken en correspondentiën betreffende deze industrie in beslag genomen. HIJ SL AND. Naar men uit St. Petersburg meldt zal de benoeming van den Czare- witsch tot opperbevelhebber van het militaire district van St. Petersburg, in de plaats van grootvorst Nicolaas, spoedig officieel bekend gemaakt wor den. De grootvorst YVladimir is benoemd tot bevelhebber van de lijfwacht. Nog andere veranderingen worden verwacht. Het hoofd der policie te Kieff heeft eene verordening uitgevaardigd betreffende de hoogescbolen. De studenten mogen tot geen genootschap of vereeniging van welken aard ook behooren; zij mogen geen bijeenkomsten houden, de bestaande regeling niet afkeuren, geen particuliere lessen geven", of hunne werken door den druk openbaar maken. Rij eene andere veror- dening wordt het toezigt op de openbare vermakelijkheden aan strenge regelen onderworpen. LONDEN, 19 September. (Offieieel.) Lord Lytton, onderkoning van Indië, gaf den lsttn September per brief aan den Emir van Afganistan te kennen, dat hij troepen te zijner hulpe zou afzenden en dat hij diens medewerking verlangde. De Emir heeft hierop den llden geantwoord, dat hij zich innig verheugde over dezen brief, dat hij de plaats gehad hebbende gebeurtenissen diep betreurde en hoopte, dat hij de aan de Engelsclie ambassade gepleegde misdaad spoedig naar loon kon straffen, en het bewijs zou kunnen leveren van zijne opregt vriendschappelijke gevoelens jegens Engeland. WEENEN, 19 September De Pol. Corr. meldt uit Gastein, dat de pan- selijkenuntius, msgr. Jacobini, heden van daar vertrokken is. Hij bezocht gedurende zijn vijfdaagsch verblijf te dier plaatse verscheidene malen prins Bismarck. HAVANA, 19 September. Bij besluit van den kapitein-generaal wordt Santiago de Cuba in staat van beleg verklaard. Aan de oproerlingen is een tijdruimte van 14 dagen toegestaan om zich te onderwerpen en van de amnestie gehruik te maken. SIMLA, 19 September. Officiëele berigten uit Kabnl bevestigen den op stand te Herat op 5 dezer. Volgens een gerucht was ook in het district Kohistan oproer ontstaan. ST. PETERSBURG, 19 September. De Golos bevat een telegram uit Jekaterinoslav, houdende dat verleden Dingsdag in de meest bevolkte wjjk dier stad een heftige brand is uitgebroken, waardoor vele gebouwen zijn vernield en onmetelijke schade is aangerigt. INGEZONDEN. Leiden, 18 September 1879. Mijnheer de Redacteur. Mijn vriendelijk verzoek is de onderstaande regelen een plaatsje in uw geacht blad te verleenen. Eene opmerking van een spuitgast bij den brand op de Pieterskerkgrachi. Daar ik in den nacht van den 18Jfn September brand vernam, was ik spoedig met de spuit N°. 3 A op de plaats des onheils tegenwoordig. Ik begaf mij naar de daar gestelde pomp, maar tot mijn leedwezen vernam ik dat er hoegenaamd geen water in was, ofschoon het mij niet vreemd voor kwam, daar ik het al tweemaal van dit jaar bij ondervinding heb gehad, bij de branden op de llooglandsche Kerkgracht. Ik zal zoo vrij zijn hieromtrent mijne zienswijze te kennen te geven, welligt zal het tot eene verbetering aanleiding kunnen geven. Daar de duinwaterleiding voor het grootste gedeelte door de stad gelegd is, zou lid nu niet goed zijn op de plaatsen, die van het water ver verwijderd zijn, eene gelegenheid te maken om bij voorkomende gevallen van brand daarvan gebruik te kunnen maken, want ik vermeen toch dat de spuiten N». 3i en B juist daartoe geschikt zijn om groote branden te voorkomen, daar zj spoedig in gereedheid zijn. Eene vraag aan den heer A. van Eek. In het Handelsblad van gisteren komt, onder den titel: de eerste hand* lingen van het kabinet, een stuk voor van den heer A. van Eek, alhier, waarin men o. a. de volgende zinsnede kan lezen: "Over het algemeen is de toon der troonrede waardig; men lette ook op de wijze waarop werd herinnerd aan het treurig overlijden van den prins van Oranje, zoo noodlottig voor dynastie en volk beiden". Zelfs bij eene herhaalde lezing hebben wjj het verband tusschen de eerste en tweede alinea dezer zinsnede maar niet kunnen vatten. Het zal zekei wel aan onze kortzichtigheid liggen, maar daarom zou de heer v. E. zek» velen met ons door eenige opheldering genoegen doen. Geheel in het mid den latende de //waardigheid" van den toon der troonrede, kan het om maar niet duidelijk worden hoe de heer v. E. daaraan de medcdecling van den dood van onzen beminden kroonprins kan vastknoopen. Letterlijk tod slaat er in de troonrede niet anders te lezen dan: »Niet minder openbaarde zich op nieuw de liefde van Mijn Volk bij dei rouw, waarin ik met Mijn Huis werd gedompeld". Waar hier nu de waardigheid schuilt verklaren wij volmondig maar niet te kunnen begrijpen. Veeleer, en wij zijn overtuigd dat velen met on die mecning deelcn, stuitte ons de verregaande koelheid, die in de door ons uit de troonrede aangehaalde en door den heer v. E. als waardig ge stempelde paragraaf, waarin zelfs de naam van den geliefden prins niet ge noemd wordt, doorstraalt. Als de heer v. E. zich nu eens verledigen zou willen om uit te legget hoe zijne mceuing met die van ons en velen te rijmen is, zou hij ten zeer ste verplichten Een naphiizer. AKABEMIE-NIEÏJWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 20stfD September de heer A. van Doorninck, geb. te Deventer, inde godgeleerdheid, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Bijdntjt tot de tekstkritiek van Ridderen IXVI. Dcnzelfden dag de lieer C. van Deventer, geb. te Dordrecht, in dc rechts- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Zijn naar it grondwet onze koloniën deelen des rijks Denzelfden dag de heer F. G. Cannèman, geb. te Poerbolongo (Ned. 0.-I-), in de regten, met stellingen. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. SIusïs Sacrum. Zondag 21 September, ten twee ure, door Stafmuziek van het 4° Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. GuevtziR 1« Aid.: 1. Marsch, Bekker; 2. Ouverture //Maritana", Wallace; 3. "A® dem Reiche der Töne", Walzer, Faust; 4. Potpourri de "La Dame Blanche', Buyssens. 2e Afd.: 5. //Nibelungen", Marsch, R. Wagner; 6. Fantaisie Polonaise, Baudonck; 7. Concert-Polka (Piston-Solo), Ilauser; 8. Fantaisie sur "Bouchard d'Avesnes", Miry; 9. Galop, Strating. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6